Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 33. Загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення

Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах" установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
(Із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.04.2001 р. № 2342411)
(1) Відповідно до статті 33 цього Кодексу, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
(2) При накладенні стягнення орган (посадова особа), що вирішує справу про адміністративне правопорушення, враховує:
1) характер вчиненого правопорушення;
2) особу порушника;
3) ступінь вини порушника;
4) майновий стан порушника;
5) обставини, що пом'якшують адміністративну відповідальність (стаття 34 КУАП);
6) обставини, що обтяжують адміністративну відповідальність (стаття 35 КУАП). Врахування всіх наведених вище відомостей і обставин є обов'язковим для органу (посадової особи), що вирішує справу про адміністративне правопорушення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 33. Загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення"
  1. Стаття 300. Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
    статті 300 КУАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України (див. розділ V КУАП). (2) Постанова про адміністративний арешт виконується органом внутрішніх справ у порядку, встановленому законами України (див. главу 32 КУАП). (3) Оскільки при вчиненні однією особою двох або більше
  2. Стаття 36. Накладення адміністративних стягнень при вчиненні кількох адміністративних правопорушень
    статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень. (1) Відповідно до ч. І статті 36 цього Кодексу, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Вони не сумуються, не поглинають та не взаємозамінюють одне одного. (2) Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи
  3. Стаття 301. Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
    статтю 36 Закону України "Про виконавче провадження"). г
  4. Стаття 302. Припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
    статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. (1) Орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання в безумовному порядку у таких випадках: 1) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; 2) скасування акта,
  5. Стаття 39. Строк, після закінчення якого особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню
    статті 39 цього Кодексу, у разі, якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню. У разі вчинення упродовж цього строку нового адміністративного правопорушення (що в багатьох складах адмінправопорушень, передбачених
  6. Стаття 291. Набрання постановою адміністративного органу (посадової особи) у справі про адміністративне правопорушення законної сили
    статтею 26 цього Кодексу, а також у випадках накладення штрафу, що стягується на місці вчинення адміністративного правопорушення. (У редакції Закону України від 24.09.2008 р. № 586-УІ) (1) Постанова адміністративного органу (посадової особи) у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження (опротестування) цієї постанови, встановленого
  7. ПЛАН
    адміністративного правопорушення. 2.1 Поняття правопорушення. 2.2 Загальні риси адміністративних правопорушень. 2.3 Види адміністративних правопорушень. 2.4 Відмінність адміністративного правопорушення від злочину. 3. Юридичний склад адміністративного правопорушення. 3.1 Поняття складу адміністративного правопорушення 3.2 Функцій складу адміністративного правопорушення. 3.3 Ознаки
  8. Стаття 299. Звернення постанови до виконання
    статті 307 цього Кодексу. Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову. (Із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.04.200 І p. № 2342-ІІІ) (1) Згідно ч. І ст.299 КУАП постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом
  9. Стаття 287. Право оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення
    статті 287 КУАП, Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено 1) особою, щодо якої її винесено; 2) потерпілим. (2) Постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення оскаржуються в порядку, визначеному цим Кодексом (статті 288-289
  10. Стаття 200. Прийняття на роботу без паспорта
    правила паспортної системи. 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у прийнятті на роботу громадян без паспортів або з недійсними паспортами (формальний склад). 3. Суб'єкт адміністративного проступку - спеціальний (посадові особи); особливий (особи, яких вже було піддано адміністративному стягненню за аналогічне правопорушення). 4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається
  11. Стаття 23. Мета адміністративного стягнення
    статті 23 КУАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Таким чином, адміністративне стягнення виконує дві основні функції: 1) виховну; 2)
  12. Стаття 399. Загальні положення щодо порядку виконання постанови митного органу про накладення стягнення за порушення митних правил
    статтею 393 цього Кодексу. Митний орган, який виніс постанову про накладення стягнення за порушення митних правил, виконує її самостійно у передбачених цим Кодексом випадках, а в інших випадках - через державного виконавця. У разі винесення митним органом кількох постанов про накладення стягнень за порушення митних правил щодо однієї особи кожна постанова виконується