Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 360. Порядок інспектування роботодавців

Коментар до статті 1. Відповідно до ст. 10 ТК державні інспектори праці зобов'язані керуватися загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права. Важливі положення, що регулюють порядок інспектування організацій, містяться в Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" (1947) і Протоколі 1995 р. До цієї Конвенції, ратифіковані Федеральним законом від 11 квітня 1998 р. N 58-ФЗ (Бюлетень Мінпраці Росії. 1998. N 10).
Крім ст. 360 основні вимоги до організації та проведення перевірок дотримання трудового законодавства закріплені в Законі про захист прав юридичних осіб і підприємців.
Особливості організації та проведення перевірок при здійсненні контролю та нагляду у сфері праці в частині, що стосується виду, предмета, підстав перевірок та термінів їх проведення, можуть встановлюватися іншими федеральними законами (ч. 4 ст. 1 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців).
2. Відповідно до ст. 14 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців державний інспектор праці правомочний проводити заходи з контролю (нагляду) за наявності у нього відповідного розпорядження (наказу), копія якого вручається роботодавцю перевіряється організації. У цьому документі зазначаються:
1) найменування відповідної державної інспекції праці;
2) прізвище, ім'я, по батькові державного інспектора праці, уповноваженого на проведення перевірки, а також залучуваних до проведення перевірки експертів, представників експертних організацій;
3) найменування юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові індивідуального підприємця, перевірка яких проводиться;
4) цілі, завдання , предмет перевірки та термін її проведення;
5) правові підстави проведення перевірки, в т.ч. підлягають перевірці обов'язкові вимоги і вимоги, встановлені муніципальними правовими актами;
6) терміни проведення та перелік заходів з контролю, необхідних для досягнення цілей і завдань проведення перевірки;
7) перелік адміністративних регламентів проведення заходів з контролю;
8) перелік документів, подання яких юридичною особою, індивідуальним підприємцем необхідно для досягнення цілей і завдань проведення перевірки;
9) дати початку та закінчення проведення перевірки.
Завірену печаткою копію розпорядження (наказу) про проведення заходу з контролю (нагляду) державний інспектор праці вручає роботодавцю або його представнику одночасно з пред'явленням свого службового посвідчення.
3. Термін проведення перевірки (у т.ч. документарній) не може перевищувати 20 робочих днів.
Відносно одного суб'єкта малого підприємництва загальний термін проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 50 годин для малого підприємства і 15 годин для мікропідприємства на рік.
У виняткових випадках, пов'язаних з необхідністю проведення складних і (або) тривалих досліджень, випробувань, спеціальних експертиз і розслідувань на підставі мотивованої пропозиції державного інспектора праці, що проводить виїзну планову перевірку, термін її проведення може бути продовжений керівником відповідної державної інспекції праці, але не більше ніж на 20 робочих днів, щодо малих підприємств, мікропідприємств - не більше ніж на 15 годин.
Термін проведення перевірки (у т.ч. документарній) роботодавця, який здійснює свою діяльність на територіях декількох суб'єктів РФ, встановлюється окремо по кожному його філії, представництву.
4. Стаття 15 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців встановлює обмеження, які державний інспектор не повинен порушувати. Він не має права:
перевіряти виконання обов'язкових вимог і вимог, встановлених муніципальними правовими актами, якщо такі вимоги не відносяться до повноважень відповідного органу федеральної інспекції праці;
здійснювати планову або позапланову виїзну перевірку у разі відсутності при її проведенні керівника (його заступника) перевіряється організації, за винятком випадку проведення перевірки, підставою для якої стало заподіяння шкоди життю або здоров'ю працівників;
вимагати подання документів, інформації, зразків продукції, проб обстеження об'єктів довкілля та об'єктів виробничого середовища, якщо вони не є об'єктами перевірки або не належать до предмета перевірки, а також вилучати оригінали таких документів;
відбирати зразки продукції, проби обстеження об'єктів навколишнього середовища та об'єктів виробничого середовища для проведення їх досліджень, випробувань, вимірювань без оформлення протоколів про відбір зазначених зразків, проб за встановленою формою і в кількості, що перевищує норми, встановлені національними стандартами, правилами відбору зразків, проб і методами їх досліджень, випробувань, вимірювань, технічними регламентами або чинними до дня їх вступу в силу іншими нормативними технічними документами та правилами і методами досліджень, випробувань, вимірювань;
поширювати інформацію, отриману в результаті проведення перевірки та становить державну, комерційну, службову, іншу охоронювану законом таємницю, за винятком випадків, передбачених законодавством РФ;
перевищувати встановлені терміни проведення перевірки;
здійснювати видачу роботодавцем приписів або пропозицій про проведення за їх рахунок заходів з контролю.
5. За результатами перевірки державний інспектор праці складає акт за встановленою формою у 2 примірниках. Типова форма акта перевірки встановлюється уповноваженим Урядом РФ федеральним органом виконавчої влади (ст. 16 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців).
6. Якщо державний інспектор праці вважатиме, що повідомлення працедавця про проведену перевірку дозволить йому вжити заходів до приховування відомостей про порушення трудових прав працівників і тим самим буде завдано шкоду ефективності контролю, він може не повідомляти роботодавця або його представнику про свою присутність (ст. 12 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" (1947).
7. Особливості проведення даних заходів в окремих сферах державного контролю (нагляду) передбачаються федеральними законами або у встановленому ними порядку з урахуванням положень Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців.
До тих пір, поки спеціальними законами не встановлені особливі правила організації та проведення заходів з контролю (нагляду) в окремих сферах діяльності держави, державним інспекторам праці слід керуватися Протоколом 1995 р. до Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" (1947).
Згідно ст. 4 Протоколу держава-член може вводити особливий порядок інспекції робочих місць у збройних силах, в поліції і в інших органах громадської безпеки, а також у виправних установах з тим, щоб регулювати повноваження інспекторів праці, як вони передбачені в ст. 12 Конвенції, щодо:
a) доступу тільки для інспекторів, які отримали завчасно відповідний допуск;
b) проведення інспекції в призначений час;
c) повноваження вимагати пред'явлення конфіденційних документів;
d) виносу конфіденційних документів з приміщень;
e) взяття та аналізу проб матеріалів і речовин.
Держава-член може також вводити особливий порядок інспекції робочих місць у збройних силах і поліції та інших органах громадської безпеки з метою обмежити повноваження інспекторів праці на проведення інспекції: під час маневрів або навчань; частин, що знаходяться на передньої лінії або в період активних дій, в час оголошених періодів напруженості; щодо транспортування вибухових речовин і озброєнь у військових цілях.
Особливий порядок може бути введений і для інспекції робочих місць у виправних установах з метою обмежити інспектування під час оголошених періодів напруженості.
До того як держава скористається особливим порядком інспектування робочих місць, воно повинно провести консультації з найбільш представницькими організаціями роботодавців і працівників або, у разі відсутності таких організацій, з представниками заінтересованих роботодавців і працівників.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 360. Порядок інспектування роботодавців "
  1. Стаття 13
    Якщо прямо не передбачено інше, щодо способу і процесуальних вимог до інспектування товару застосовується право держави, де проводиться таке
  2. Стаття 228. Обов'язки роботодавця при нещасному випадку
    Коментар до статті Встановлюючи обов'язки роботодавця при нещасному випадку, коментована стаття визначає також рівень нормативних актів, якими можуть передбачатися органи та організації, що підлягають інформуванню про нещасний випадок, що сталося у роботодавця, і уточнює, що родичів потерпілого необхідно негайно інформувати немає про всякому, а тільки про важкому
  3. Стаття 1461. Службова топологія
    1. Топологія, створена працівником у зв'язку з виконанням своїх трудових обов'язків або конкретного завдання роботодавця, визнається службової топологією. 2. Право авторства на службову топологію належить працівнику. 3. Виключне право на службову топологію належить роботодавцю, якщо договором між ним і працівником не передбачено інше. 4. Якщо виключне право на
  4. Стаття 32. Обов'язки роботодавця щодо створення умов, що забезпечують діяльність представників працівників
    Коментар до статті 1. Закріплення обов'язку роботодавця створювати для представників працівників необхідні умови обумовлено тим, що професійні спілки та інші представники працівників здійснюють свою діяльність в приміщенні (на території) організації, роботодавця - індивідуального підприємця. 2. Відповідно до ст. 377 ТК роботодавець зобов'язаний безоплатно надати
  5. 1. Поняття і види об'єднань роботодавців
    Особливою формою некомерційної організації, близької до об'єднань юридичних осіб, є об'єднання роботодавців. Об'єднання роботодавців - форма некомерційної організації, заснована на членстві роботодавців - юридичних та (або) фізичних осіб (ст. 3 Федерального закону від 30 жовтня 2002 р. "Про об'єднання роботодавців"). --- СЗ РФ. 2002. N 48.
  6. Глава 1. ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ПРИ ПРИЙНЯТТІ НА РОБОТУ
    Загальний порядок прийняття на роботу здобувача можна викласти в наступному алгоритмі: 1) роботодавець проводить співбесіду з претендентом, за допомогою чого визначає, чи підходить претендент за своїми професійними і діловими якостями для даної конкретної роботи (посади), 2) при прийнятті позитивного рішення за результатами співбесіди здобувач представляє необхідні для прийому на
  7. Стаття 228.1. Порядок сповіщення про нещасні випадки
    Коментар до статті 228.В коментованій статті передбачено єдиний порядок повідомлення за встановленою формою при груповому нещасному випадку (2 особи і більше), важкий нещасний випадок або нещасний випадок зі смертельним результатом як для роботодавців - юридичних осіб, так і фізичних осіб, що вступили в трудові відносини з працівниками, єдиний порядок повідомлення про нещасні випадки на
  8. Стаття 306. Зміна визначених сторонами умов трудового договору роботодавцем
    Коментар до статті 1. До умов, певним сторонами трудового договору, можна віднести як обов'язкові умови, які повинні бути включені в договір у силу прямого припису ст. 57 ТК, так і додаткові, не погіршують становище працівника умови, що включаються в трудовий договір за згодою сторін. У найзагальнішому вигляді вони наведені в ст. 57 ТК (див. коментар. До неї). Стаття 306
  9. Стаття 34. Інші представники роботодавців
    Коментар до статті 1. Коментована стаття передбачає обмежені можливості участі роботодавців у системі соціального партнерства через представників, які не є об'єднаннями роботодавців. Тепер державні органи та органи місцевого самоврядування можуть представляти інтереси лише установ та інших організацій, що фінансуються з бюджету. Такі роботодавці можуть не створювати
  10. Стаття 1470. Службовий секрет виробництва
    1. Виключне право на секрет виробництва, створений працівником у зв'язку з виконанням своїх трудових обов'язків або конкретного завдання роботодавця (службовий секрет виробництва), належить роботодавцю. 2. Громадянин, якому у зв'язку з виконанням своїх трудових обов'язків або конкретного завдання роботодавця став відомий секрет виробництва, зобов'язаний зберігати конфіденційність
  11. Стаття 1295. Службовий твір
    1. Авторські права на твір науки, літератури чи мистецтва, створене в межах встановлених для працівника (автора) трудових обов'язків (службовий твір), належать автору. 2. Виключне право на службовий твір належить роботодавцю, якщо трудовим або іншим договором між роботодавцем і автором не передбачено інше. Якщо роботодавець протягом трьох років з
  12. Контрольні питання до § 7.8
      1. Дайте визначення матеріальної відповідальності працівників. 2. Яке законодавство реалізує матеріальну відповідальність працівників перед роботодавцем? 3. Назвіть умови настання матеріальної відповідальності працівників. 4. Які види матеріальної відповідальності працівників? 5. Який порядок визначення розміру та відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної
© 2014-2022  yport.inf.ua