Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 360. Порядок інспектування роботодавців |
||
Крім ст. 360 основні вимоги до організації та проведення перевірок дотримання трудового законодавства закріплені в Законі про захист прав юридичних осіб і підприємців. Особливості організації та проведення перевірок при здійсненні контролю та нагляду у сфері праці в частині, що стосується виду, предмета, підстав перевірок та термінів їх проведення, можуть встановлюватися іншими федеральними законами (ч. 4 ст. 1 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців). 2. Відповідно до ст. 14 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців державний інспектор праці правомочний проводити заходи з контролю (нагляду) за наявності у нього відповідного розпорядження (наказу), копія якого вручається роботодавцю перевіряється організації. У цьому документі зазначаються: 1) найменування відповідної державної інспекції праці; 2) прізвище, ім'я, по батькові державного інспектора праці, уповноваженого на проведення перевірки, а також залучуваних до проведення перевірки експертів, представників експертних організацій; 3) найменування юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові індивідуального підприємця, перевірка яких проводиться; 4) цілі, завдання , предмет перевірки та термін її проведення; 5) правові підстави проведення перевірки, в т.ч. підлягають перевірці обов'язкові вимоги і вимоги, встановлені муніципальними правовими актами; 6) терміни проведення та перелік заходів з контролю, необхідних для досягнення цілей і завдань проведення перевірки; 7) перелік адміністративних регламентів проведення заходів з контролю; 8) перелік документів, подання яких юридичною особою, індивідуальним підприємцем необхідно для досягнення цілей і завдань проведення перевірки; 9) дати початку та закінчення проведення перевірки. Завірену печаткою копію розпорядження (наказу) про проведення заходу з контролю (нагляду) державний інспектор праці вручає роботодавцю або його представнику одночасно з пред'явленням свого службового посвідчення. 3. Термін проведення перевірки (у т.ч. документарній) не може перевищувати 20 робочих днів. Відносно одного суб'єкта малого підприємництва загальний термін проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 50 годин для малого підприємства і 15 годин для мікропідприємства на рік. У виняткових випадках, пов'язаних з необхідністю проведення складних і (або) тривалих досліджень, випробувань, спеціальних експертиз і розслідувань на підставі мотивованої пропозиції державного інспектора праці, що проводить виїзну планову перевірку, термін її проведення може бути продовжений керівником відповідної державної інспекції праці, але не більше ніж на 20 робочих днів, щодо малих підприємств, мікропідприємств - не більше ніж на 15 годин. Термін проведення перевірки (у т.ч. документарній) роботодавця, який здійснює свою діяльність на територіях декількох суб'єктів РФ, встановлюється окремо по кожному його філії, представництву. 4. Стаття 15 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців встановлює обмеження, які державний інспектор не повинен порушувати. Він не має права: перевіряти виконання обов'язкових вимог і вимог, встановлених муніципальними правовими актами, якщо такі вимоги не відносяться до повноважень відповідного органу федеральної інспекції праці; здійснювати планову або позапланову виїзну перевірку у разі відсутності при її проведенні керівника (його заступника) перевіряється організації, за винятком випадку проведення перевірки, підставою для якої стало заподіяння шкоди життю або здоров'ю працівників; вимагати подання документів, інформації, зразків продукції, проб обстеження об'єктів довкілля та об'єктів виробничого середовища, якщо вони не є об'єктами перевірки або не належать до предмета перевірки, а також вилучати оригінали таких документів; відбирати зразки продукції, проби обстеження об'єктів навколишнього середовища та об'єктів виробничого середовища для проведення їх досліджень, випробувань, вимірювань без оформлення протоколів про відбір зазначених зразків, проб за встановленою формою і в кількості, що перевищує норми, встановлені національними стандартами, правилами відбору зразків, проб і методами їх досліджень, випробувань, вимірювань, технічними регламентами або чинними до дня їх вступу в силу іншими нормативними технічними документами та правилами і методами досліджень, випробувань, вимірювань; поширювати інформацію, отриману в результаті проведення перевірки та становить державну, комерційну, службову, іншу охоронювану законом таємницю, за винятком випадків, передбачених законодавством РФ; перевищувати встановлені терміни проведення перевірки; здійснювати видачу роботодавцем приписів або пропозицій про проведення за їх рахунок заходів з контролю. 5. За результатами перевірки державний інспектор праці складає акт за встановленою формою у 2 примірниках. Типова форма акта перевірки встановлюється уповноваженим Урядом РФ федеральним органом виконавчої влади (ст. 16 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців). 6. Якщо державний інспектор праці вважатиме, що повідомлення працедавця про проведену перевірку дозволить йому вжити заходів до приховування відомостей про порушення трудових прав працівників і тим самим буде завдано шкоду ефективності контролю, він може не повідомляти роботодавця або його представнику про свою присутність (ст. 12 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" (1947). 7. Особливості проведення даних заходів в окремих сферах державного контролю (нагляду) передбачаються федеральними законами або у встановленому ними порядку з урахуванням положень Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців. До тих пір, поки спеціальними законами не встановлені особливі правила організації та проведення заходів з контролю (нагляду) в окремих сферах діяльності держави, державним інспекторам праці слід керуватися Протоколом 1995 р. до Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" (1947). Згідно ст. 4 Протоколу держава-член може вводити особливий порядок інспекції робочих місць у збройних силах, в поліції і в інших органах громадської безпеки, а також у виправних установах з тим, щоб регулювати повноваження інспекторів праці, як вони передбачені в ст. 12 Конвенції, щодо: a) доступу тільки для інспекторів, які отримали завчасно відповідний допуск; b) проведення інспекції в призначений час; c) повноваження вимагати пред'явлення конфіденційних документів; d) виносу конфіденційних документів з приміщень; e) взяття та аналізу проб матеріалів і речовин. Держава-член може також вводити особливий порядок інспекції робочих місць у збройних силах і поліції та інших органах громадської безпеки з метою обмежити повноваження інспекторів праці на проведення інспекції: під час маневрів або навчань; частин, що знаходяться на передньої лінії або в період активних дій, в час оголошених періодів напруженості; щодо транспортування вибухових речовин і озброєнь у військових цілях. Особливий порядок може бути введений і для інспекції робочих місць у виправних установах з метою обмежити інспектування під час оголошених періодів напруженості. До того як держава скористається особливим порядком інспектування робочих місць, воно повинно провести консультації з найбільш представницькими організаціями роботодавців і працівників або, у разі відсутності таких організацій, з представниками заінтересованих роботодавців і працівників. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 360. Порядок інспектування роботодавців " |
||
|