Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 27. Форми соціального партнерства

Коментар до статті 1. Коментована стаття визначає основні форми соціального партнерства в сфері праці.
2. Колективні переговори та укладення колективно-договірних актів (колективних договорів і угод) є головною формою соціального партнерства. Це - реалізація працівниками (в особі їх представників) та роботодавцями права на колективно-договірне регулювання.
Зазначена форма соціального партнерства спрямована, з одного боку, на досягнення соціального миру, з іншого - на упорядкування трудових та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин, встановлення умов праці.
Регламентації здійснення права на колективні переговори та укладення колективних договорів, угод присвячені гл. 5 - 7 ТК.
3. Взаємні консультації проводяться, як правило, на федеральному, регіональному, територіальному, галузевому рівнях у відповідних комісіях (див. коментар. До ст. 35).
Окремі законодавчі та інші нормативні правові акти передбачають проведення консультацій соціальних партнерів поза рамками тристоронніх комісій, наприклад ст. 21 Закону про зайнятість передбачає участь професійних спілок та інших представницьких органів працівників у сприянні зайнятості населення. Зокрема, за пропозицією професійних спілок органи виконавчої влади, роботодавці проводять взаємні консультації з проблем зайнятості. За підсумками консультацій можуть укладатися угоди, які передбачають відповідні заходи.
Реалізація даної форми соціального партнерства передбачає також врахування думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин при розробці деяких нормативних актів федерального рівня (див. коментар. До ст. Ст. 35, 139, 147 і ін.)
Консультації на рівні організації проводяться в рамках участі працівників в управлінні організацією (див. коментар. До ст. Ст. 53, 372, 373).
4. Право на участь працівників в управлінні організацією і його основні форми закріплені в гол. 8 ТК (див. коментар. До ст. Ст. 52, 53).
5. Участь представників працівників і роботодавців у вирішенні трудових спорів також визнається однією з форм соціального партнерства. Співпраця працівників і роботодавця (роботодавців) здійснюється при вирішенні як індивідуальних, так і колективних трудових спорів.
При вирішенні індивідуальних трудових спорів на паритетних засадах створюється комісія з трудових спорів, яка розглядає більшість індивідуальних трудових спорів (див. коментар. До ст. Ст. 384 - 389).
При вирішенні колективних трудових спорів використовується позасудова примирительная процедура: за згодою сторін з їхніх представників створюється примирна комісія, сторони беруть участь у виборі посередника, створення трудового арбітражу, проводять переговори щодо визначення мінімуму необхідних робіт (послуг), переговори в ході проведення страйку (див. коментар. до ст. ст. 398, 401 - 404). Всі ці дії необхідно розглядати як співробітництво сторін спору, їх участь у вирішенні колективного трудового спору.
6. Стаття 27 вказує основні форми соціального партнерства, але не містить їх вичерпного переліку. Крім них у відповідності з чинним законодавством і сформованою практикою використовуються: створення на паритетних засадах постійно діючих дорадчих, координаційних органів; участь соціальних партнерів в управлінні позабюджетними соціальними фондами; розгляд та врахування роботодавцями та органами державної влади пропозицій професійних спілок.
7. Відповідно до ст. 20 Закону про зайнятість створюються координаційні комітети сприяння зайнятості населення. Їх основне завдання - вироблення узгоджених рішень щодо визначення та реалізації політики зайнятості населення на федеральному, територіальних рівнях. Членами таких комітетів є представники об'єднань професійних спілок, роботодавців, органів служби зайнятості та інших зацікавлених державних органів, громадських об'єднань, які представляють інтереси громадян, особливо потребують соціального захисту.
Організація і порядок роботи комітетів визначаються представленими в них сторонами.
Як приклад можна привести організацію роботи координаційного комітету сприяння зайнятості населення Москви, створеного згідно зі ст. 7 Закону м. Москви від 22 жовтня 1997 р. N 44 "Про соціальне партнерство" (Відомості Московської Думи. 1998. N 1. Ст. 80) (див. коментар. До ст. 35).
Комітет формується урядом Москви, общегородскими об'єднаннями (асоціаціями) профспілок, общегородскими об'єднаннями (асоціаціями) роботодавців.
У його функції входять сприяння розробці та реалізації програм з проблем зайнятості, що розробляються в системі соціального партнерства Москви; проведення консультацій та експертизи проектів нормативних актів органів виконавчої влади Москви з проблем зайнятості. Він приймає рекомендації на адресу уряду Москви, загальноміських об'єднань (асоціацій) профспілок, загальноміських об'єднань (асоціацій) роботодавців, інших громадських організацій з проблем зайнятості в Москві.
8. За угодою сторін можуть створюватися інші двох-або тристоронні органи, що сприяють розвитку соціального партнерства з окремих напрямків. Такий стан передбачається деякими регіональними законами про соціальне партнерство (наприклад, ст. 8 Закону м. Москви "Про соціальне партнерство").
9. Закон про профспілки передбачає право профспілок на участь в управлінні державними фондами соціального страхування, медичного страхування, пенсійним та іншими фондами, формованими за рахунок страхових внесків. Аналогічне право передбачено Законом про об'єднання роботодавців (ст. 13) для об'єднань роботодавців.
Положення про Фонд соціального страхування Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 12 лютого 1994 р. N 101 (Саппа РФ. 1994. N 8. Ст. 599), передбачає, що правління Фонду є колегіальним органом. У його склад серед інших представників входять 8 представників від загальноросійських профспілок та 8 - від роботодавців (п. 22).
10. Як форма соціального партнерства необхідно виділити і право соціальних партнерів передавати свої пропозиції один одному або до відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування.
Більшою мірою це стосується професійних спілок та їх об'єднань. Саме їм як представникам трудящих законодавство надає більш широкі можливості, гарантуючи право звернення як до державних органів (органи місцевого самоврядування), так і в організації роботодавців (до роботодавця) з пропозиціями розглянути значущі для працівників проблеми. Роботодавці або органи державної влади, органи місцевого самоврядування зобов'язані такі пропозиції розглянути і врахувати при вирішенні того чи іншого питання, іноді - провести консультації або переговори з профспілкою.
Законодавством про професійні спілки (Закон про профспілки) передбачається право професійних спілок, їх об'єднань висувати пропозиції про розробку, зміну і доповнення проектів законодавчих та інших нормативних правових актів, які зачіпають соціально-трудові права працівників, про прийняття законів та інших нормативних актів, що стосуються соціально-трудової сфери. Вони мають право брати участь у розгляді своїх пропозицій органами державної влади, органами місцевого самоврядування, а також роботодавцями та їх об'єднаннями (ст. 11 Закону про профспілки).
Пропозиції професійних спілок у зв'язку з масовим вивільненням працівників, спрямовані у відповідні органи влади і роботодавцям, підлягають розгляду в порядку, встановленому законодавством РФ (ст. 21 Закону про зайнятість).
Общероссийские або територіальні об'єднання профспілок висловлюють свою думку (яке підлягає обліку) про необхідність і масштабах залучення і використання в Російській Федерації іноземної робочої сили (ст. 12 Закону про профспілки).
Профспілки мають право вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції перенести терміни або тимчасово припинити реалізацію заходів, пов'язаних з масовим вивільненням працівників (ст. 12 Закону про профспілки).
Взаємодія профспілок з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями з розвитку санаторно-курортного лікування, закладами відпочинку, туризму, масової фізичної культури і спорту (ст. 15 Закону про профспілки) також може здійснюватися в формі внесення пропозицій.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 27. Форми соціального партнерства "
  1. Стаття 25. Сторони соціального партнерства
    Коментар до статті 1. Норма ч. 1 статті розрізняє сторони соціального партнерства та їх представників. У діяльності відповідних комісій беруть участь представники сторін, зазначені в ст. ст. 29 - 31, 33, 34 ТК, проте вони діють від імені та в інтересах сторін. Правові наслідки їхніх дій настають для працівників і роботодавців. Представники сторін несуть відповідальність за
  2. Стаття 23. Поняття соціального партнерства в сфері праці
    Коментар до статті 1. Коментована стаття дає легальне визначення соціального партнерства в сфері праці. Запропоноване визначення включає всі види взаємодії між працівниками (їх представниками), роботодавцями (їх представниками) і органами державної влади або органами місцевого самоврядування. 2. Взаємодія може проявлятися у проведенні консультацій, веденні
  3. 2. Права та обов'язки учасників партнерства
    Учасники партнерства не відповідають за його зобов'язаннями, як і партнерство не відповідає за зобов'язаннями своїх членів. Головна особливість партнерства полягає в тому, що його учасники вправі одержати при виході з нього або при його ліквідації частина майна партнерства, тобто мати прямі майнові вигоди від участі в некомерційній організації. Таким чином, партнерство може розподіляти
  4. Стаття 26. Рівні соціального партнерства
    Коментар до статті 1. Стаття 26 визначає рівні соціального партнерства стосовно колективно-договірного регулювання. Кожному рівню відповідає встановлена ??законом завдання з регулювання трудових відносин. 2. Відповідно до сформованої традиції рівні виділяються за територіально-галузевою ознакою. На федеральному рівні можуть укладатися генеральне та галузеві (міжгалузеві)
  5. § 4. Некомерційне партнерство
    § 4. Некомерційне
  6. 1. Поняття і види некомерційних партнерств
    Конструкція некомерційного партнерства є новою для вітчизняного права. Як видно з назви, вона була запозичена з американського правопорядку (partnership) з метою створення максимально широких можливостей для здійснення некомерційної організацією підприємницької діяльності. Форма партнерства (Partnerschaftsgesellschaft) також була введена в Німеччині спеціальним Законом від
  7. Стаття 24. Основні принципи соціального партнерства
    Коментар до статті 1. Коментована стаття встановлює правові основи взаємодії соціальних партнерів - працівників і роботодавців. Положення статті базуються на міжнародно-правових нормах про працю і сформованих традиціях. 2. Основним принципом соціального партнерства є рівноправність сторін. Представники працівників і роботодавці (їх представники) мають рівні права по
  8. 3.4. Форми здійснення кадастрової діяльності
    кадастрову діяльність вправі здійснювати фізична особа, яка має чинний кваліфікаційний атестат кадастрового інженера. Кадастровий інженер може вибрати наступні форми своєї кадастрової діяльності в якості: 1) індивідуального підприємця; 2) працівника юридичної особи на підставі трудового договору. Форму організації своєї кадастрової діяльності та місце її
  9. Н
    Спостереження як процедура банкрутства II, 6, § 6 (6) - с. 181; II, 7, § 3 (5) - с. 262 - 264 Готівкове майно II, 11, § 1 (4) - с. 399 - 400 Готівкові гроші II, 11, § 2 (6) - с. 417 "Народне підприємство", см. Акціонерне товариство - А. о. працівників Насильство як підстава оспорімості угод II, 13, § 3 (9) - с. 503 Спадкове право як підгалузь цивільного права I, 2, § 4 (2) -
  10. Я. І. Гіпінскій. Девиантология: соціологія злочинності, наркотизму, проституції, самогубств та інших «відхилень»., 2004
    У книзі викладаються теоретичні основи та історія формування Девиантология - соціології девіантності та соціального контролю. Докладно розглядаються основні форми девіантності - злочинність, корупція, тероризм, наркотизм, пияцтво і алкоголізм, самогубства, проституція, сексуальні відхилення, соціальна творчість та ін, а також теорія та основні напрямки соціального контролю над
  11. Я . І. Гилинский. Девиантология: соціологія злочинності, наркотизму, проституції, самогубств та інших «відхилень»., 2004
    У книзі викладаються теоретичні основи та історія формування Девиантология - соціології девіантності та соціального контролю. Докладно розглядаються основні форми девіантності - злочинність, корупція, тероризм, наркотизм, пияцтво і алкоголізм, самогубства, проституція, сексуальні відхилення, соціальна творчість та ін, а також теорія та основні напрямки соціального контролю над
  12.  Контрольні питання
      1. Розкрийте поняття форми держави. 2. Які форми правління існують в сучасному світі? 3. Загальна характеристика президентської та парламентської республік. 4. Назвіть ознаки федерації як складної форми організації державного устрою. 5. За яким принципом утворена Російська Федерація? 6. Чи є конфедерація державним утворенням? 7. Вкажіть форми
  13.  2. Види некомерційних організацій
      Організаційно-правові форми некомерційних юридичних осіб відрізняються набагато більшою розмаїтістю в порівнянні з комерційними. Слід зазначити, що встановлений Цивільним кодексом відкритий перелік некомерційних організацій з можливістю його розширення окремими федеральними законами, дозвіл цим суб'єктам займатися підприємницькою діяльністю привели до невиправданого
  14.  Некомерційні організації. Загальні положення
      Некомерційні організації - це організації, що не мають в якості своєї основної мети діяльності одержання прибутку і не розподіляють свій прибуток (доходи) між членами та учасниками організації. Це узагальнене, збірне поняття, що охоплює різноманітні юридичні особи в політичній, соціальній, духовній сферах суспільства. Їх суттєва риса полягає в тому, що на відміну від
  15.  Стаття 162. Наслідки недотримання простої письмової форми угоди
      1. Недотримання простої письмової форми угоди позбавляє сторони права в разі спору посилатися на підтвердження угоди та її умов на показання свідків, але не позбавляє їх права приводити письмові й інші докази. 2. У випадках, прямо зазначених у законі або в угоді сторін, недотримання простої письмової форми угоди тягне її недійсність. 3. Недотримання простої
  16.  2. Медико-соціальна експертиза (ст. 50 Основ).
      Медико-соціальна експертиза проводиться федеральними установами медико-соціальної експертизи в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації. Громадянин або його законний представник має право на запрошення за своєю заявою будь-якого фахівця з його згоди для участі у проведенні медико-соціальної експертизи. Таким чином, в якості суб'єктів медико-соціальної
  17.  Стаття 331. Форма угоди про неустойку
      Угода про неустойку повинне бути зроблено у письмовій формі незалежно від форми основного зобов'язання. Недотримання письмової форми тягне недійсність угоди про
  18.  Стаття 22
      Кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної
  19.  Контрольні питання
      : 1. Дати характеристику форми правління Великого князівство Литовського в 14-16 в.в. 2. Перерахувати вищі органи державної влади Великого князівства Литовського в 14-16в.в. 3. Компетенція князя, Ради. Сойму. 4. Правове та соціальне становище стани
  20.  Організації взаємною і суспільної вигоди
      . Деякі автори пропонують ділити некомерційні організації: а) на організації, орієнтовані на взаємну користь своїх членів (взаємно-корисні організації), б) організації, орієнтовані на суспільну користь (суспільно-корисні організації) * (313), або, інакше, організації взаємної (груповий) та громадської (в інтересах всього суспільства) вигоди * (314). До взаємно-корисною організаціям