Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 27. Форми соціального партнерства |
||
2. Колективні переговори та укладення колективно-договірних актів (колективних договорів і угод) є головною формою соціального партнерства. Це - реалізація працівниками (в особі їх представників) та роботодавцями права на колективно-договірне регулювання. Зазначена форма соціального партнерства спрямована, з одного боку, на досягнення соціального миру, з іншого - на упорядкування трудових та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин, встановлення умов праці. Регламентації здійснення права на колективні переговори та укладення колективних договорів, угод присвячені гл. 5 - 7 ТК. 3. Взаємні консультації проводяться, як правило, на федеральному, регіональному, територіальному, галузевому рівнях у відповідних комісіях (див. коментар. До ст. 35). Окремі законодавчі та інші нормативні правові акти передбачають проведення консультацій соціальних партнерів поза рамками тристоронніх комісій, наприклад ст. 21 Закону про зайнятість передбачає участь професійних спілок та інших представницьких органів працівників у сприянні зайнятості населення. Зокрема, за пропозицією професійних спілок органи виконавчої влади, роботодавці проводять взаємні консультації з проблем зайнятості. За підсумками консультацій можуть укладатися угоди, які передбачають відповідні заходи. Реалізація даної форми соціального партнерства передбачає також врахування думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин при розробці деяких нормативних актів федерального рівня (див. коментар. До ст. Ст. 35, 139, 147 і ін.) Консультації на рівні організації проводяться в рамках участі працівників в управлінні організацією (див. коментар. До ст. Ст. 53, 372, 373). 4. Право на участь працівників в управлінні організацією і його основні форми закріплені в гол. 8 ТК (див. коментар. До ст. Ст. 52, 53). 5. Участь представників працівників і роботодавців у вирішенні трудових спорів також визнається однією з форм соціального партнерства. Співпраця працівників і роботодавця (роботодавців) здійснюється при вирішенні як індивідуальних, так і колективних трудових спорів. При вирішенні індивідуальних трудових спорів на паритетних засадах створюється комісія з трудових спорів, яка розглядає більшість індивідуальних трудових спорів (див. коментар. До ст. Ст. 384 - 389). При вирішенні колективних трудових спорів використовується позасудова примирительная процедура: за згодою сторін з їхніх представників створюється примирна комісія, сторони беруть участь у виборі посередника, створення трудового арбітражу, проводять переговори щодо визначення мінімуму необхідних робіт (послуг), переговори в ході проведення страйку (див. коментар. до ст. ст. 398, 401 - 404). Всі ці дії необхідно розглядати як співробітництво сторін спору, їх участь у вирішенні колективного трудового спору. 6. Стаття 27 вказує основні форми соціального партнерства, але не містить їх вичерпного переліку. Крім них у відповідності з чинним законодавством і сформованою практикою використовуються: створення на паритетних засадах постійно діючих дорадчих, координаційних органів; участь соціальних партнерів в управлінні позабюджетними соціальними фондами; розгляд та врахування роботодавцями та органами державної влади пропозицій професійних спілок. 7. Відповідно до ст. 20 Закону про зайнятість створюються координаційні комітети сприяння зайнятості населення. Їх основне завдання - вироблення узгоджених рішень щодо визначення та реалізації політики зайнятості населення на федеральному, територіальних рівнях. Членами таких комітетів є представники об'єднань професійних спілок, роботодавців, органів служби зайнятості та інших зацікавлених державних органів, громадських об'єднань, які представляють інтереси громадян, особливо потребують соціального захисту. Організація і порядок роботи комітетів визначаються представленими в них сторонами. Як приклад можна привести організацію роботи координаційного комітету сприяння зайнятості населення Москви, створеного згідно зі ст. 7 Закону м. Москви від 22 жовтня 1997 р. N 44 "Про соціальне партнерство" (Відомості Московської Думи. 1998. N 1. Ст. 80) (див. коментар. До ст. 35). Комітет формується урядом Москви, общегородскими об'єднаннями (асоціаціями) профспілок, общегородскими об'єднаннями (асоціаціями) роботодавців. У його функції входять сприяння розробці та реалізації програм з проблем зайнятості, що розробляються в системі соціального партнерства Москви; проведення консультацій та експертизи проектів нормативних актів органів виконавчої влади Москви з проблем зайнятості. Він приймає рекомендації на адресу уряду Москви, загальноміських об'єднань (асоціацій) профспілок, загальноміських об'єднань (асоціацій) роботодавців, інших громадських організацій з проблем зайнятості в Москві. 8. За угодою сторін можуть створюватися інші двох-або тристоронні органи, що сприяють розвитку соціального партнерства з окремих напрямків. Такий стан передбачається деякими регіональними законами про соціальне партнерство (наприклад, ст. 8 Закону м. Москви "Про соціальне партнерство"). 9. Закон про профспілки передбачає право профспілок на участь в управлінні державними фондами соціального страхування, медичного страхування, пенсійним та іншими фондами, формованими за рахунок страхових внесків. Аналогічне право передбачено Законом про об'єднання роботодавців (ст. 13) для об'єднань роботодавців. Положення про Фонд соціального страхування Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 12 лютого 1994 р. N 101 (Саппа РФ. 1994. N 8. Ст. 599), передбачає, що правління Фонду є колегіальним органом. У його склад серед інших представників входять 8 представників від загальноросійських профспілок та 8 - від роботодавців (п. 22). 10. Як форма соціального партнерства необхідно виділити і право соціальних партнерів передавати свої пропозиції один одному або до відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування. Більшою мірою це стосується професійних спілок та їх об'єднань. Саме їм як представникам трудящих законодавство надає більш широкі можливості, гарантуючи право звернення як до державних органів (органи місцевого самоврядування), так і в організації роботодавців (до роботодавця) з пропозиціями розглянути значущі для працівників проблеми. Роботодавці або органи державної влади, органи місцевого самоврядування зобов'язані такі пропозиції розглянути і врахувати при вирішенні того чи іншого питання, іноді - провести консультації або переговори з профспілкою. Законодавством про професійні спілки (Закон про профспілки) передбачається право професійних спілок, їх об'єднань висувати пропозиції про розробку, зміну і доповнення проектів законодавчих та інших нормативних правових актів, які зачіпають соціально-трудові права працівників, про прийняття законів та інших нормативних актів, що стосуються соціально-трудової сфери. Вони мають право брати участь у розгляді своїх пропозицій органами державної влади, органами місцевого самоврядування, а також роботодавцями та їх об'єднаннями (ст. 11 Закону про профспілки). Пропозиції професійних спілок у зв'язку з масовим вивільненням працівників, спрямовані у відповідні органи влади і роботодавцям, підлягають розгляду в порядку, встановленому законодавством РФ (ст. 21 Закону про зайнятість). Общероссийские або територіальні об'єднання профспілок висловлюють свою думку (яке підлягає обліку) про необхідність і масштабах залучення і використання в Російській Федерації іноземної робочої сили (ст. 12 Закону про профспілки). Профспілки мають право вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції перенести терміни або тимчасово припинити реалізацію заходів, пов'язаних з масовим вивільненням працівників (ст. 12 Закону про профспілки). Взаємодія профспілок з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями з розвитку санаторно-курортного лікування, закладами відпочинку, туризму, масової фізичної культури і спорту (ст. 15 Закону про профспілки) також може здійснюватися в формі внесення пропозицій. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 27. Форми соціального партнерства " |
||
|