Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 39. Гарантії і компенсації особам, які беруть участь у колективних переговорах

Коментар до статті 1. Особами, які беруть участь у колективних переговорах, вважаються:
уповноважені роботодавцем (об'єднанням роботодавців, іншими представниками роботодавців) для участі в роботі відповідної комісії посадові особи;
працівники (члени профспілкових органів), спрямовані у відповідну комісію з рішенням профспілки, об'єднання профспілок, первинної профспілкової організації, іншого представника працівників;
експерти, фахівці, посередники, які беруть участь у колективних переговорах на запрошення обох або однієї зі сторін.
2. Особи, які беруть участь у колективних переговорах, в т.ч. експерти, фахівці та посередники, користуються такими гарантіями:
1) на час переговорів, але на строк не більше 3 місяців, вони звільняються від основної роботи;
2) на цей період зберігається середній заробіток;
3) компенсуються витрати, пов'язані з участю в переговорах.
При цьому важливо враховувати, що питання про збереження середньої заробітної плати на період участі в колективних переговорах спеціалістам, експертам і посередникам вирішується за згодою між ними і стороною, що запрошує.
3. Норма ч. 1 ст. 39 передбачає збереження місця роботи і середнього заробітку на період не більше 3 місяців, тобто передбачається, що колективні переговори повинні бути проведені в цей термін і завершені підписанням колективного договору або угоди. Однак треба враховувати можливість більш тривалого проведення колективних переговорів при розробці та укладенні колективного договору (див. коментар. До ст. 40) або угоди (див. коментар. До ст. 47). Очевидно, в цьому випадку термін надання гарантій може бути продовжений за згодою сторін.
4. Компенсація витрат, пов'язаних з участю в колективних переговорах, провадиться за згодою сторін, оскільки законодавством не передбачено розміри та порядок такої компенсації. На практиці витрати вважаються необхідними, якщо колективні переговори проводяться в іншому населеному пункті. Наприклад, для участі в укладенні обласної галузевої угоди представники територіального об'єднання профспілок повинні приїхати до обласного центру. У зазначеному випадку допустимо використання аналогії, наприклад, з відрядженням. Очевидно, розмір компенсації витрат, пов'язаних з участю в колективних переговорах, не може бути менше норм відшкодування витрат працівників, які направляються у відрядження.
5. Послуги експертів, фахівців, посередників, які надають сторонам сприяння в узгодженні умов і підготовці проекту колективного договору, угоди, оплачують представники тієї сторони, яка запросила їх для участі у колективних переговорах. За угодою сторін, відображеному в колективно-договірному акті, оплата подібних послуг може бути покладено на роботодавця (об'єднання роботодавців, іншого представника роботодавців).
6. Для представників працівників встановлені додаткові гарантії.
У період ведення колективних переговорів для них встановлюється особливий режим залучення до дисциплінарної відповідальності, зміни та розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Крім додержання загального порядку зазначені дії необхідно узгодити з тим представницьким органом працівників, який уповноважив їх на участь у колективних переговорах. Профспілка (рада трудового колективу, інший орган) повинен дати попередню згоду на застосування дисциплінарного стягнення (крім звільнення), переведення на іншу роботу (в т.ч. і тимчасовий), звільнення працівника з ініціативи роботодавця, за винятком звільнення за винна поведінка (п . п. 5 - 8, 11 ч. 1 ст. 81 ТК).
7. Норма ч. 3 коментованої статті не передбачає необхідність обгрунтувати відмову в дачі згоди на звільнення представника працівників. Однак треба враховувати загальне правило, згідно з яким думку профспілкового органу (а так само іншого представника працівників) має бути мотивованим (див. коментар. До ст. 82). Крім того, необхідно враховувати Постанова Конституційного Суду РФ від 24 січня 2002 р. N 3-П (СЗ РФ. 2002. N 7. Ст. 745), що встановила, що позбавлення роботодавця можливості застосувати дисциплінарне стягнення до порушників трудової дисципліни порушує закріплені в Конституції РФ принципи рівності прав громадян (ч. 1 та ч. 2 ст. 19), являє собою невідповідну обмеження прав роботодавця як сторони у трудовому договорі і в той же час суб'єкта економічної діяльності (ч. 1 ст. 30, ч. 1 ст. 37, ч. ч. 1, 2 ст. 38), порушує свободу економічної (підприємницької) діяльності, право власності, спотворює істота принципу свободи праці і в силу цього суперечить приписам ст. 8, ч. 1 ст. 34, ч. 2 ст. 35, ч. 1 ст. 37, ч. 3 ст. 55 Конституції РФ. Отже, сам факт накладення дисциплінарного стягнення без попередньої згоди органу, уповноважене працівників на участь в колективних переговорах, не може служити підставою для визнання такого стягнення незаконним і винесення рішення про його скасування.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 39. Гарантії і компенсації особам, які беруть участь у колективних переговорах "
  1. Стаття 36. Ведення колективних переговорів
    гарантій виконання обов'язки щодо вступу в колективні переговори: якщо вони не почалися у встановлений ч. 2 ст. 36 термін, є підстави оцінювати ситуацію як ухилення від участі в колективних переговорах. Очевидно, починаючи з цієї дати необхідно обчислювати тривалість колективних переговорів, яка важлива для надання гарантій беруть участь у них працівникам (див. коментар. До
  2. Стаття 38. Врегулювання розбіжностей
    колективних переговорів розбіжності фіксуються в протоколі, який є підставою для пред'явлення працівниками відповідних вимог (див. коментар. до ст. 399). Колективні трудові спори розглядаються в порядку, передбаченому ст. ст. 398 - 418 ТК. 2. Розбіжності, що виникли при укладенні колективного договору, можуть бути врегульовані в ході переговорів після його укладення на
  3. Стаття 5.29. Ненадання інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди
    колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  4. Стаття 5.28. Ухилення від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їхнього ув'язнення
    колективного договору, угоди або порушення встановленого законом строку проведення переговорів, а одно незабезпечення роботи комісії з укладання колективного договору, угоди у визначені сторонами терміни - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  5. Стаття 5.29. Ненадання інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди
    колективних переговорів та здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди, - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч рублів. (в ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 27.07.2010 N
  6. Стаття 5.28. Ухилення від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їхнього ув'язнення
    колективного договору, угоди або порушення встановленого законом строку проведення переговорів, а одно незабезпечення роботи комісії з укладання колективного договору, угоди у визначені сторонами терміни - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч рублів. (в ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від
  7. Коментар до статті 5.30
    колективного договору, угоди слід розуміти відмову з причин, не зазначених у Законі РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 "Про колективні договори і угоди" (в ред. Федеральних законів від 24 листопада 1995 р. N 176-ФЗ і від 1 травня 1999 р. N 93-ФЗ). В якості можливих причин правомірного відмови від укладення колективного договору, угоди слід розглядати розголошення одним з
  8. Стаття 24. Основні принципи соціального партнерства
    стаття встановлює правові основи взаємодії соціальних партнерів - працівників і роботодавців. Положення статті базуються на міжнародно-правових нормах про працю і сформованих традиціях. 2. Основним принципом соціального партнерства є рівноправність сторін. Представники працівників і роботодавці (їх представники) мають рівні права щодо участі в колективних переговорах, в
  9. 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
    гарантії майнових прав профспілок; 2) гарантії працівникам, які входять до складу профспілкових органів і не звільненим від основної роботи; 3) гарантії звільненим профспілковим працівникам, обраним (делегованим) до профспілкових органів; 4) гарантії права на працю працівникам, є членами профспілкових органів ; 5) обов'язки, що покладаються на роботодавця щодо створення
  10. Коментар до статті 5.28
    гарантій і компенсацій за час переговорів особам, бере участі у колективних переговорах, підготовці проектів колективних договорів і угод, експертам і посередникам, передбачених ст. 9 Закону РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 "Про колективні договори і угоди" (в ред. Федеральних законів від 24 листопада 1995 р. N 176-ФЗ і від 1 травня 1999 р. N 93-ФЗ), перешкоджає роботі комісії з
  11. Стаття 23. Поняття соціального партнерства в сфері праці
    стаття дає легальне визначення соціального партнерства в сфері праці. Запропоноване визначення включає всі види взаємодії між працівниками (їх представниками), роботодавцями (їх представниками) і органами державної влади або органами місцевого самоврядування. 2. Взаємодія може проявлятися у проведенні консультацій, веденні колективних переговорів та укладенні
  12. Стаття 30. Представлення інтересів працівників первинними профспілковими організаціями
    стаття присвячена положенню первинної профспілкової організації, її значенням у системі соціального партнерства. 2. Первинна профспілкова організація (її орган) діє в організації (у конкретного роботодавця) і представляє в соціальному партнерстві інтереси своїх членів. Однак при проведенні колективних переговорів, укладанні або зміні колективного договору, а також при розгляді та
  13. 19. Державні і муніципальні гарантії
    гарантії як спосіб забезпечення цивільно-правових зобов'язань, в силу яких відповідно РФ, суб'єкт РФ або муніципальне утворення як гарант дає письмове зобов'язання повністю або частково відповідати за виконання особою, якій дається державна чи муніципальна гарантія, зобов'язання перед третіми особами (ст. 115 БК РФ). У гарантії, яка обов'язково дається в
  14. Стаття 35. Права та обов'язки осіб, що у справі
    компенсацію за фактичну втрату часу (ст. 99, ч. 3 ст. 150 ЦПК). 2. Що у справі особи несуть цілий ряд процесуальних обов'язків, які на них покладаються цим Кодексом та іншими федеральними законами. Вони, зокрема, зобов'язані дотримуватися порядку в судовому засіданні (ст. 158 ЦПК), повідомляти суду про зміну своєї адреси під час провадження у справі (ст. 118 ЦПК), сповіщати суд про
  15. Стаття 1510 . Право на колективний знак
    особами та мають єдиними характеристиками їх якості або інші загальними характеристиками. Колективним знаком може користуватися кожне з вхідних в об'єднання осіб. 2. Право на колективний знак не може бути відчужене і не може бути предметом ліцензійного договору. 3. Особа, яка входить в об'єднання, яке зареєструвало колективний знак, має право користуватися своїм товарним знаком
  16. 30. Суб'єкти права власності колективних сільськогосподарських підприємств.
    Колективному с / г підприємстві »(ст. 7) суб'єктом права колективної власності визнає підприємство як юр особа та її членів - у частці майна, кіт вони отримують при виході з підприємства. Оскільки рівноправними видами колективного с / г підприємства явл переважно КСХП (колишні колгоспи), спілки селян, пайові товариства, агрофірми, с / г кооперативи, аграрно-виробничі асоціації та ін