Коментар до статті 1. Відповідно до положень Конвенції МОП N 154 "Про сприяння колективним переговорам" (1981) термін "колективні переговори" означає всі переговори, що проводяться між роботодавцем, групою роботодавців або однією чи кількома організаціями роботодавців, з одного боку, та однією чи кількома організаціями трудящих - з другого, з метою: а) визначення умов праці й зайнятості; б) регулювання відносин між роботодавцями і працівниками; в) регулювання відносин між роботодавцями та їх організаціями та організацією чи організаціями працівників. 2. Право роботодавців і представницьких організацій працівників на колективні переговори визнано Міжнародною організацією праці (розділ 3 Філадельфійської декларації / / Законодавство МОП про свободу об'єднання: Норми і процедури. МБТ. Женева, 1998. С. 7). Воно передбачає можливість почати переговори і брати участь в них на рівноправній основі. 3. Колективні переговори проводяться як для укладення колективного договору, угоди, так і для внесення в ці акти доповнень або змін (див. коментар. До ст. 44). 4. Колективні переговори має право почати будь-яка зі сторін. Для цього вона повинна направити іншій стороні письмове повідомлення із пропозицією про початок колективних переговорів. Кодекс не встановлює спеціальних вимог до змісту такого повідомлення. Воно може бути складено у довільній формі. У повідомленні доцільно вказувати пропоновану дату початку переговорів, місце їх проведення, пропозиції щодо складу комісії (якщо вона не діє на постійній основі). 5. Сторона, яка отримала повідомлення, зобов'язана в 7-денний термін вступити в колективні переговори. Вступ до переговори - це напрямок ініціатору переговорів відповіді з зазначенням представників, які включаються до складу комісії з ведення колективних переговорів, та їх повноважень. Відповідь може містити й пропозиції про дату, місце і час початку переговорів. Якщо сторони не погодили дату і час початку переговорів, днем початку колективних переговорів вважається день, наступний за днем отримання відповіді ініціатором переговорів. Це правило введено для створення додаткових гарантій виконання обов'язки щодо вступу в колективні переговори: якщо вони не почалися у встановлений ч. 2 ст. 36 термін, є підстави оцінювати ситуацію як ухилення від участі в колективних переговорах. Очевидно, починаючи з цієї дати необхідно обчислювати тривалість колективних переговорів, яка важлива для надання гарантій беруть участь у них працівникам (див. коментар. До ст. 39) і для визначення наявності розбіжностей (див. коментар. До ст. 40). Невиконання обов'язки щодо вступу в колективні переговори тягне адміністративну відповідальність (див. коментар. До ст. 54). 6. Частина 3 коментованої статті, введена Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ, фактично відтворює норму ч. 2 ст. 5 Закону РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 "Про колективні договори і угоди" (в даний час цей Закон втратив чинність) з деякими редакційними уточненнями. Основна мета зазначеної норми - запобігти будь-яке втручання з боку роботодавців і надання тиску на трудящих в процесі колективних переговорів. Винятки з цього правила допускаються лише у випадках, передбачених Кодексом, проте в даний час таких винятків не встановлено: працівників на колективних переговорах представляють професійні спілки (їх організації, об'єднання), а в разі їх відсутності або нечисленності - інші представники (див. коментар. до ст. ст. 29, 30, 31).
|
- Стаття 5.29. Ненадання інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди
Ненадання роботодавцем або особою, його представляють, у строк, встановлений законом, інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
- Стаття 5.28. Ухилення від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їхнього ув'язнення
Ухилення роботодавця або особи, його представляє, від участі в переговорах про укладення, про зміну або про доповнення колективного договору, угоди або порушення встановленого законом строку проведення переговорів, а одно незабезпечення роботи комісії з укладання колективного договору, угоди у визначені сторонами терміни - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі
- Стаття 5.29. Ненадання інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди
Ненадання роботодавцем або особою, його представляють, у строк, встановлений законом, інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди, - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч рублів. (В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ,
- Стаття 5.28. Ухилення від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їхнього ув'язнення
Ухилення роботодавця або особи, його представляє, від участі в переговорах про укладення, про зміну або про доповнення колективного договору, угоди або порушення встановленого законом строку проведення переговорів, а одно незабезпечення роботи комісії з укладання колективного договору, угоди у визначені сторонами терміни - тягне попередження або накладення
- Коментар до статті 5.30
1. Див п. 2 коментарю до ст. 5.28. Про статус роботодавця, особи, його представляє, см . п. 1 коментаря до ст. 5.28, п. 1 коментаря до ст. 5.29. Під необгрунтованою відмовою від укладення колективного договору, угоди слід розуміти відмову з причин, не зазначених у Законі РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 " Про колективні договори і угоди "(в ред. Федеральних законів від 24 листопада
- Стаття 30. Представлення інтересів працівників первинними профспілковими організаціями
Коментар до статті 1. Коментована стаття присвячена положенню первинної профспілкової організації, її значенням у системі соціального партнерства. 2. Первинна профспілкова організація (її орган) діє в організації (у конкретного роботодавця) і представляє в соціальному партнерстві інтереси своїх членів. Однак при проведенні колективних переговорів, укладанні або зміні колективного
- Стаття 24. Основні принципи соціального партнерства
Коментар до статті 1. Коментована стаття встановлює правові основи взаємодії соціальних партнерів - працівників і роботодавців. Положення статті базуються на міжнародно-правових нормах про працю та сформованих традиціях. 2. Основним принципом соціального партнерства є рівноправність сторін. Представники працівників і роботодавці (їх представники) мають рівні права по
- Стаття 1510. Право на колективний знак
1. Об'єднання осіб, створення і діяльність якого не суперечать законодавству держави, в якому воно створене, вправі зареєструвати в Російській Федерації колективний знак. Колективний знак є товарним знаком, призначеним для позначення товарів, вироблених чи реалізованих входять до цього об'єднання особами та володіють єдиними характеристиками їх якості або
- 30. Суб'єкти права власності колективних сільськогосподарських підприємств.
Закон «Про колективне с / г підприємстві» (ст. 7) суб'єктом права колективної власності визнає підприємство як юр особа та її членів - у частці майна, кіт вони отримують при виході з підприємства. Оскільки рівноправними видами колективного с / г підприємства явл переважно КСХП (колишні колгоспи), спілки селян, пайові товариства, агрофірми, с / г кооперативи, аграрно-виробничі
- Коментар до статті 5.28
1. Див п. 2 коментарю до ст. 5.27. Відповідно до Закону РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 "Про колективні договори і угоди" під колективним договором розуміється правовий акт, що регулює соціально-трудові відносини і що укладається працівниками організації, філії, представництва (далі - працівники організації) з роботодавцем. Угода - правовий акт, що регулює
- Контрольні питання до § 7.2
1. Які роль і значення колективного договору в сучасних умовах? 2. Вкажіть правові акти, що регулюють соціально-трудові відносини. 3. Які зміст колективного договору та порядок його укладення? 4. Підстави припинення колективного
- Стаття 1511. Державна реєстрація колективного знака
1. До заявки на реєстрацію колективного знака (заявці на колективний знак), що подається в федеральний орган виконавчої влади з інтелектуальної власності, додається статут колективного знака, який повинен містити: 1) найменування об'єднання, уповноваженого зареєструвати колективний знак на своє найменування (правовласника), 2) перелік осіб, які мають право використання
|