Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне, екологічне правоАграрне право → 
« Попередня Наступна »
Державна дума РФ. Земельний Кодекс Російської Федерації, 2001 - перейти до змісту підручника

Стаття 92. Землі для забезпечення космічної діяльності


1. Землями для забезпечення космічної діяльності визнаються землі, які використовуються або призначені для забезпечення діяльності організацій та (або) об'єктів космічної діяльності та права на які виникли в учасників земельних відносин на підставах, передбачених цим Кодексом, федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації.
2. З метою забезпечення космічної діяльності можуть надаватися земельні ділянки для розміщення наземних об'єктів космічної інфраструктури, включаючи космодроми, стартові комплекси і пускові установки, командно-вимірювальні комплекси, центри і пункти управління польотами космічних об'єктів, пункти прийому, зберігання і переробки інформації, бази зберігання космічної техніки , райони падіння відокремлюваних частин ракет, полігони приземлення космічних об'єктів і злітно-посадочні смуги, об'єкти експериментальної бази для відпрацювання космічної техніки, центри та обладнання для підготовки космонавтів, інші наземні споруди і техніку, які використовуються при здійсненні космічної діяльності.
3. Земельні ділянки, які використовуються під райони падіння відокремлюваних частин ракет епізодично, у власників земельних ділянок, землекористувачів, землевласників та орендарів земельних ділянок не вилучаються.
Порядок відшкодування шкоди цим особам визначається Урядом Російської Федерації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 92. Землі для забезпечення космічної діяльності "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  2. 3. Застава
    Поняття та правова природа Зовсім особливе місце серед усіх способів забезпечення виконання зобов'язань займає заставу майна. Це один з класичних цивільно - правових інститутів, що мають багатовікову історію, які беруть свій початок в римському праві. У перший період розвитку застави в римському праві переважали інтереси кредитора. Майно боржника (наприклад, закладається
  3. Стаття 358. Екоцид Коментар до статті 358
    Об'єктом екоцид є безпека людства. Це обумовлено тим, що людина є невід'ємною частиною природи і поза її не може існувати. Тому заподіяння шкоди середовищі проживання людини безпосередньо впливає на умови існування людини як біологічного виду, ставить під загрозу його життя, здоров'я, нормальне соціально-економічний розвиток суспільства, завдає шкоди
  4. Стаття 7. Склад земель в Російській Федерації
    1. Землі в Російській Федерації за цільовим призначенням поділяються на такі категорії: 1) землі сільськогосподарського призначення; 2) землі населених пунктів; (в ред. Федерального закону від 18.12.2006 N 232-ФЗ) 3) землі промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики, землі для забезпечення космічної діяльності, землі оборони, безпеки та
  5. Стаття 27. Обмеження оборотоздатності земельних ділянок
    1. Оборот земельних ділянок здійснюється відповідно до цивільного законодавства та цим Кодексом. 2. Земельні ділянки, віднесені до земель, вилученим з обігу, не можуть надаватися у приватну власність, а також бути об'єктами угод, передбачених цивільним законодавством. Земельні ділянки, віднесені до земель, обмеженим в обігу, не надаються в
  6. Стаття 87. Склад земель промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики, земель для забезпечення космічної діяльності, земель оборони, безпеки та земель іншого спеціального призначення
    1. Землями промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики, землями для забезпечення космічної діяльності, землями оборони, безпеки і землями іншого спеціального призначення визнаються землі, які розташовані за межами населених пунктів і використовуються або призначені для забезпечення діяльності організацій та (або ) експлуатації об'єктів
  7. Стаття 91. Землі зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики
    1. Землями зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики визнаються землі, які використовуються або призначені для забезпечення діяльності організацій та (або) об'єктів зв'язку, радіомовлення, телебачення, інформатики і права на які виникли в учасників земельних відносин на підставах, передбачених цим Кодексом, федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації. 2.
  8. Стаття 93. Землі оборони і безпеки
    1. Землями оборони та безпеки визнаються землі, які використовуються або призначені для забезпечення діяльності Збройних Сил Російської Федерації, інших військ, військових формувань і органів, організацій, підприємств, установ, що здійснюють функції з збройного захисту цілісності та недоторканності території Російської Федерації, захисту і охорони Державного кордону
  9. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. ( в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
  10. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    У російській правовій науці загальнотеоретичні аспекти проблеми компетенції досить детально розглянуті. І хоча в наукових роботах, присвячених цим питанням, мова йде, як правило, про компетенції державного органу, видається, що містяться в них положення і висновки про поняття, структуру компетенції цілком застосовні і до органів місцевого самоврядування, оскільки, незважаючи на те що