Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Прикінцеві положення |
||
Комментируемая норма наказує Президенту Російської Федерації та Уряду Російської Федерації з метою реалізації положень закону привести свої нормативні акти у відповідність з його положенням. При цьому, законодавством для проведення таких заходів конкретний термін не встановлено (коментований закон було прийнято 21 грудень 1996 р.). У коментованій статті йдеться про підзаконних актах. Підзаконні акти - це нормативні правові акти, які видаються на основі та на виконання законів. Вони можуть конкретизувати норми законів, тлумачити їх або встановлювати нові норми, але при цьому повинні відповідати і не суперечити законам. Підзаконні акти є засобом реалізації законодавчих норм. Провідна роль у системі підзаконних актів РФ належить актам Президента РФ. Акти Президента РФ приймаються у формі указів і розпоряджень і не можуть суперечити Конституції РФ і законам РФ. Нормативні правові акти Президента приймаються, як правило, у формі указів. Акти Уряду РФ приймаються у формі постанов і розпоряджень, які не можуть суперечити Конституції РФ, законам РФ, актам Президента РФ (п. 1 ст. 23 Федерального конституційного закону від 17 грудня 1997 р. N 2-ФКЗ "Про уряд Російської Федерації") * (90). Акти Уряду РФ мають велику силу по відношенню до актів федеральних органів виконавчої влади та актам місцевих органів. Нормативні правові акти Уряду приймаються, як правило, у формі постанов. Акти федеральних органів виконавчої влади (так звані відомчі акти) видаються на основі та на виконання не тільки Конституції РФ, законів РФ, указів Президента, але і постанов Уряду РФ. Підзаконні акти суб'єктів РФ мають свою ієрархічну структуру і поширюються на всі особи та інші суб'єкти права, що знаходяться на території відповідного суб'єкта РФ. При цьому, Акти Президента РФ та Уряду РФ в ієрархії нормативних актів займають більш низьке по відношенню до Федеральним законам місце. У зв'язку з цим мають підлегле становище і не повинні Федеральним законам, як актам вищого рівня. З цього виходять основи побудови правової бази, що забезпечують її ефективність, і у вимогах до теперішнього закону. Стаття 13. Набуття чинності цього Закону Стаття, що визначає момент набрання чинності Законом про додаткові гарантії із соцзабезпечення. Момент вступу нормативного акту в юридичну силу має важливе значення в питаннях реалізації його положень, а також вплив його норм на права і обов'язки громадян, організацій та інших суб'єктів права. 1. На значимість дотримання порядку вступу нормативних актів у дію вказувалося увагу в Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 31 жовтня 1995 р. N 8 "Про деякі питання застосування судами Конституції Російської Федерації при здійсненні правосуддя" * (91), що регулює питання порядку розгляду судових справ. Верховний Суд РФ у керівних роз'ясненнях, зокрема, звертав увагу судів на те, що в силу ч. 3 ст. 15 Конституції РФ не можуть застосовуватися закони, а також будь-які інші нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи, обов'язки людини і громадянина, якщо вони не опубліковані офіційно для загального відома. Відповідно до зазначеного конституційним положенням суд не вправі засновувати своє рішення на неопублікованих нормативних актах, які зачіпають права, свободи, обов'язки людини і громадянина. Це правило поширюється також і інші випадки правозастосування. Офіційне опублікування є конституційною гарантією прав громадян. Держава не може вимагати від громадян дотримання законів, зміст яких не доведено до їх відома. Порядок офіційного опублікування федеральних нормативних правових актів визначено Федеральним законом РФ від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних Зборів" * (92). Загальний принцип вступу нормативних актів встановлено у ст. 6 зазначеного Закону: відповідні нормативні документи набирають чинності одночасно на всій території Російської Федерації після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування, якщо самими законами або актами палат не встановлено інший порядок вступу в силу. Під офіційним опублікуванням нормативного акта розуміється доведення його змісту до загального відома в офіційному джерелі. Що стосується офіційного джерела, то до таких належить декілька: "Російська газета", "Відомості Верховної Ради України", додатково з 26.10.1999 р. - "Парламентська газета". Тому дата виходу цих видань у світ з тестом нормативного акта буде одночасно датою їх офіційного опублікування. У даному випадку, термін вступу положень закону в силу визначається датою його офіційного опублікування, що відрізняється від загального порядку, передбаченого для вступу нормативного акту в силу. Закон був опублікований в "Російській газеті" від 27 грудня 1996 Саме з цієї дати слід пов'язувати момент введення Закону дію. При цьому, ряд положень Закону, були змінені окремими Федеральними законами, що передбачають свої правила щодо вступу їх в силу і, отже, введення їх у дію. Так, в коментований Федеральний закон внесені зміни наступними документами: 1) Федеральним законом від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ, які набрали чинності з 1 січня 2005 року; 2) Федеральним законом від 10 січня 2003 р. N 8-ФЗ, які набрали чинності після закінчення одного місяця з дня офіційного опублікування (з 14 лютого 2003 р.); 3) Федеральним законом від 8 квітня 2002 N 34-ФЗ, набрали чинності з 10 квітня 2002; 4) Федеральним законом вiд 07 серпня 2000 р . N 122-ФЗ, які набрали чинності з 1 січня 2001 р.; 5) Федеральним законом від 8 лютого 1998 N 17-ФЗ, набрали чинності з 11 лютого 1998; 6) Федеральним законом від 17 грудня 2009 р. N 315-ФЗ, вступили після закінчення 10 днів з моменту офіційного опублікування (з 1 січня 2010 р.). 2. Частина 2 коментованої статті містить вилучення із загального встановленого в Законі порядку набрання чинності його положень (див. коментар до частини 1 ст. 13 Закону). Для окремих положень закону передбачено поетапний період введення в дію. Зокрема, йдеться про положення закону, що стосуються окремих гарантій на освіту (компенсація супутніх витрат, і стипендіальне забезпечення - п.п. 5, 6 ст. 6 Закону), а також гарантій з безробіття (виплата протягом 6-ти місяців посібники в розмірі середньої заробітної плати - п. 5 ст. 9 Закону). Введення їх в дію тільки з 1 січня 1998 пов'язано підготовчою роботою, спрямованої на забезпечення фінансування зазначених гарантій. Коментований закон не містить застережень про застосування окремих його положень правил про зворотну силу. Зворотній сила закону - поширення дії закону на випадки, що мали місце до вступу його в силу. За загальним правилом Закон зворотної сили не має, тобто не поширюється на відносини, що виникли до його дії. Правила про зворотну силу закону діють у випадках, коли прийнятий нормативний акт, по-перше, стосується прав і свобод громадян, по-друге, поліпшує становище громадян. У всіх інших випадках, якщо в тексті нормативного акта не передбачено інше, нормативний акт поширюється на суспільні відносини, що виникли після набрання ним чинності, тобто має перспективне дію. Слід врахувати, що коментований закон зачіпає права і свободи громадян. Проте деякі положення закону їх обмежують. Коментований закон, слідуючи загальним правилам дії нормативних актів, володіє "ефектом" перспективного дії. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Прикінцеві положення " |
||
|