Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000 - перейти до змісту підручника

Глава Зовнішня політика, забезпечення безпеки та обороноздатності

Стаття 22. Відносини Російської Федерації з іншими державами будуються на основі дотримання таких принципів: суверенної рівності; невтручання у внутрішні справи; територіальної цілісності; непорушності кордонів; взаємної відмови від застосування сили або загрози силою; мирного врегулювання спорів; поваги прав і свобод людини; рівноправності і права народів розпоряджатися своєю долею; співробітництва між державами; сумлінного виконання зобов'язань, що випливають з укладених Російською Федерацією міжнародних договорів.
Стаття 23. Російська Федерація забезпечує безпеку і обороноздатність країни, оснащення Збройних Сил Російської Федерації всім необхідним.
Права і обов'язки державних органів, громадських об'єднань, посадових осіб і громадян у галузі забезпечення безпеки та обороноздатності країни визначаються законодавством Російської Федерації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава Зовнішня політика, забезпечення безпеки та обороноздатності "
  1. Глава 4. Зовнішньополітична діяльність і захист соціалістичної Вітчизни
    зовнішньополітичної діяльності керується цілями, завданнями та принципами зовнішньої політики, визначеними Конституцією СРСР. У РРФСР пропаганда війни забороняється. Редакція статті 28 від 21.04.1992 р.: Зовнішньополітична діяльність Російської Федерації грунтується на визнанні та повазі державного суверенітету і суверенної рівності всіх країн, невід'ємного права на самовизначення,
  2. § 4. Зазіхання на економічну безпеку і обороноздатність Російської Федерації
    безпеку та обороноздатність Російської
  3. Глава XXI Безпека та оборона
    політики безпеки, військової доктрини РФ , структури та організації Збройних сил РФ, федеральних служб безпеки, органів внутрішніх справ та інших державних органів безпеки визначаються федеральним законом. (2) Об'єднання Збройних сил РФ, служб безпеки, органів внутрішніх справ між собою не допускається. Стаття (1) Збройні сили РФ захищають її суверенітет і
  4. Стаття 195. Зовнішнє управління стратегічними підприємствами і організаціями
    зовнішнього управління не менше ніж за п'ятнадцять днів до дати його розгляду зборами кредиторів у федеральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної політики у галузі економіки, в якій здійснює свою діяльність стратегічні підприємство або організація. 2. Зазначений у пункті 1 цієї статті федеральний орган виконавчої влади направляє
  5. Глава 23. ПРАВОВА ПОЛІТИКА
    політика - один з видів політики як родового інтеграційного поняття. Тому не можна усвідомити суть правової політики, не знаючи, що таке політика взагалі. Іншими словами, будь-яке визначення правової політики не повинно суперечити усталеним уявленням про політику в її традиційному сенсі. Студентам юридичних вузів важливо знати як основи загальної політики, так і (особливо) специфіку,
  6. 16. Фінансова діяльність, здійснювана Президентом РФ.
    Глава держави забезпечує в області фінансів узгоджене функціонування і взаємодію органів державної влади виходячи з положень Конституції і федеральних законів, визначає основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики держави, відповідно до яких будується фінансова політика. З щорічними посланнями про становище в країні, про основні напрями внутрішньої і
  7. Глава 7. Міжнародно-правові засоби забезпечення безпеки мореплавання
    забезпечення безпеки
  8. Конституція Російської Радянської Федерації
    зовнішня політика. Справжня Конституція проголошується Основним Законом Російської
  9. Стаття 281. Диверсія Коментар до статті 281
    безпеки і обороноздатності Росії. 4. Економічна безпека - це безпека держави в економічній сфері. Диверсійні акти можуть вплинути на різкий спад виробництва або видобуток енергоресурсів, що може викликати кризу економіки і посилення залежності від іноземної допомоги. 5. Про поняття обороноздатності див. коментар до ст. 275. 6. Про поняття організованої групи див
  10. 80. Що таке "політика Союзу"?
    Зовнішню. Перша звернена до суспільних відносин, які складаються на території Союзу між його державами-членами, громадянами та юридичними особами. Зовнішня політика має своїм предметом відносини Європейського Союзу з державами, що не входять до його складу (з "третіми країнами"), а також з міжнародними організаціями. Виходячи з класифікації політики Союзу на внутрішню і зовнішню, в
  11. Стаття 279. Озброєний заколот Коментар до статті 279
    безпеку та обороноздатність. Під економічною безпекою як безпосереднім об'єктом даної групи злочинів розуміється безпеку держави в економічній сфері. Диверсійні акти можуть вплинути на різкий спад виробництва або видобуток енергоресурсів, що може викликати кризу економіки і посилення залежності від іноземної допомоги (поняття обороноздатності міститься в
  12. 78. В яких джерелах закріплюється компетенція Європейського Союзу?
    зовнішньої політики і політики безпеки (СЗБП), співробітництва поліцій і судових органів у кримінально-правовій сфері (СПСО), тобто в рамках другої і третьої опор. Таким чином, в даний час компетенція Європейського Союзу міститься в трьох основних джерелах: - в Договорі про ЄС 1957 р., насамперед у його частини третьої "Політика Співтовариства"; - розділах V і VI Договору про Європейський
  13. Стаття 24. Гарантії особистої безпеки озброєного працівника поліції
    зовнішніх загроз. Відповідно, особистою безпекою (безпекою громадян) є стан захищеності життєво важливих інтересів особистості від внутрішніх і зовнішніх загроз. 3. Про поняття "зброя" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону. 4. Див також зміст і коментар до ст. ст. 1, 6, 14, 23 цього Федерального
  14. Диверсія (ст. 281 КК).
    зовнішніх загроз »1. З цього випливає, що під економі-чеський безпекою розуміється стан захищеності важ-кро економічних інтересів Російської Федерації, злагоджений-ная і безперебійна робота окремих ланок єдиного народнохо-зяйственного комплексу. Обороноздатність Російської Федерації означає з-стояння її захищеності від можливого нападу зовнішнього агресора і включає
  15. § 2. Злочини проти зовнішньої безпеки Російської Федерації
    зовнішньої безпеки Російської
  16. Стаття 220. Зовнішній керуючий
    зовнішнього управління селянським (фермерським) господарством арбітражним судом затверджується зовнішній керуючий. 2. Зовнішнім керуючим може бути затверджене особа, що не відповідає вимогам, що пред'являються цим Законом до арбітражних керівників. 3 . Повноваження розпорядника майна можуть здійснюватися головою селянського (фермерського) господарства за згодою зовнішнього
  17. 8.2. Державна політика в сфері формування і використання інформаційних ресурсів
    політики в цій галузі, яка спрямована на створення умов для ефективного і якісного інформаційного забезпечення при вирішенні стратегічних та оперативних завдань соціального та економічного розвитку РФ. Державна політика у сфері формування інформаційних ресурсів та інформатизації спрямована на створення умов для ефективного і якісного інформаційного забезпечення
  18. 2. Поняття і види злочинів проти основ конституційного ладу і безпеки держави
    глава "Злочини проти державної безпеки", що містить 12 статей. Найбільш небезпечними законодавець вважає заподіяння шкоди суверенітету країни, її територіальної цілісності та безпеки, вчинені у змові з іноземною державою (ст. 102); організацію, планування і практичну участь у збройному заколоті або збройному бунті (ст. 104); вчинення зради і перехід на
  19. Стаття 196. Конкурсне виробництво стратегічних підприємств та організацій
    забезпеченням федеральних державних потреб в області підтримки обороноздатності і безпеки Російської Федерації, може здійснюватися в порядку, передбаченому статтею 111 цього Закону. 2. При наявності у складі майна боржника майна, вилученого з обороту, конкурсний керуючий зобов'язаний повідомити про це власника вилученого з обороту майна. Власник
  20. Стаття 108. Продовження терміну зовнішнього управління
    зовнішнього управління продовжується арбітражним судом у разі, якщо: зборами кредиторів прийнято рішення про затвердження або зміну плану зовнішнього управління, в якому передбачено термін зовнішнього управління, перевищує початковий встановлений термін, але не більше ніж максимальний термін зовнішнього управління; зборами кредиторів за результатами розгляду звіту зовнішнього керуючого у зв'язку
© 2014-2022  yport.inf.ua