загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Проект Справа N 2-2364/2РЕШЕНІЕ

Іменем Російської Федерації
м. Москва 15 липня 2012
Перовський районний суд м. Москви у складі головуючого судді АНІЧКІН А.І., при секретарі Карповій А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Дьоміною Ніни Миколаївни до Департаменту житлової політики та житлового фонду м. Москви про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування,
встановив:
Дьоміна М.М. звернулася до суду з позовом до Департаменту житлової політики та житлового фонду м. Москви про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування. В обгрунтування позову Дьоміна М.М. вказала, що 14.05.2011 помер її батько Дьомін Н.А. Після смерті батька відкрилася спадщина. Вона є спадкоємцем першої черги. За життя батько подав заяву на приватизацію квартири. Проте батько не зміг завершити приватизацію з причини смерті. Департамент житлової політики і житлового фонду м. Москви відмовив у видачі документів про право власності на квартиру в порядку приватизації без законних підстав.
Представник Департамент житлової політики і житлового фонду м. Москви позов не визнав, посилаючись на те, що Дьомін Н.А. не подав необхідні документи для приватизації квартири.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону РФ "Про приватизацію житлового фонду в РФ" громадяни Російської Федерації, що займають житлові приміщення в державному і муніципальному житловому фонді, включаючи житловий фонд, який знаходиться в господарському віданні підприємств або оперативному управлінні установ (відомчий фонд), на умовах соціального найму, вправі з згоди всіх спільно проживають повнолітніх членів сім'ї, а також неповнолітніх у віці від 14 до 18 років придбати ці приміщення у власність на умовах, передбачених цим Законом, іншими нормативними актами Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації. Житлові приміщення передаються у спільну власність або у власність одного з спільно проживають осіб, в т.ч. неповнолітніх.
Згідно ст. 217 ГК РФ майно, що перебуває у державній або муніципальній власності, може бути передано його власником у власність громадян та юридичних осіб у порядку, передбаченому законами про приватизацію державного та муніципального майна.
В силу ст. 1112 ЦК України до складу спадщини входять належали спадкодавцеві на день відкриття спадщини речі, інше майно, в т.ч. майнові права та обов'язки.
Не входять до складу спадщини права та обов'язки, нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема право на аліменти, право на відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю громадянина, а також права та обов'язки, перехід яких у порядку спадкування не допускається цим Кодексом або іншими законами. Не входять до складу спадщини особисті немайнові права та інші нематеріальні блага.
В судовому засіданні встановлено, що 14.05.2011 помер Дьомін Н.А. (Л. д. 4).
Дьомін Н.А. за життя займав за договором соціального найму однокімнатну квартиру N 180 в д. N 3 по вул. Щелковское шосе в м. Москві (л. д. 5).
21.12.2010 Дьомін Н.А. звернувся із заявою до Департаменту житлової політики та житлового фонду м. Москви про приватизацію квартири (л. д. 6).
Приватизація не була завершена унаслідок смерті Дьоміна Н.В.
За таких обставин суд вважає, що Департамент житлової політики і житлового фонду м. Москви без законних підстав відмовив Дьоміною М.М. в задоволенні її вимоги.
Доводи Департаменту житлової політики та житлового фонду м. Москви є неспроможними. Дьомін Н.А. за життя висловив волю на приватизацію квартири, і квартира підлягає включенню до складу спадщини.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 195 - 198 ЦПК РФ, суд
вирішив:
Визнати за Дьоміною Ніною Миколаївною право власності на квартиру, розташовану за адресою: м. Москва, вул. Щелковское шосе, д. 3, кв. 180, в порядку спадкування.
Рішення може бути оскаржене в Московський міський суд протягом місяця з дня прийняття рішення суду в остаточній формі через Перовський районний суд м. Москви.
Суддя А.І.Анічкіна
загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Проект Справа N 2-2364/2РЕШЕНІЕ"
  1. Стаття 1264. Проекти офіційних документів, символів і знаків
    проект офіційного документа, у тому числі на проект офіційного перекладу такого документа, а також на проект офіційного символу чи знака належить особі, яка створила відповідний проект (розробнику). Розробник проекту офіційного документа, символу чи знака вправі оприлюднити такий проект, якщо це не заборонено державним органом, органом місцевого самоврядування
  2. Стаття 1294. Права автора твору архітектури, містобудування чи садово-паркового мистецтва
    проекту. Використання архітектурного, містобудівного або садово-паркового проекту для реалізації допускається тільки одноразово, якщо інше не встановлено договором, відповідно до якого створено проект. Проект і виконана на його основі документація для будівництва можуть бути використані повторно тільки за згодою автора проекту. 2. Автор твору архітектури, містобудування
  3. 24. Складання проектів бюджетів
    проектів бюджетів є виключною прерогативою Уряду РФ, відповідних органів виконавчої влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування. Безпосереднє складання проектів бюджетів здійснюють Міністерство фінансів РФ, фінансові органи суб'єктів РФ і муніципальних утворень (ст. 171 БК РФ). Складання проектів бюджетів передує робота з розробки
  4. 7. Твори архітектури
    проекту, в тому числі шляхом розробки документації для будівництва (подп. 10 п. 2 ст. 1270, п. 1 ст. 1294 ГК РФ), 2) на здійснення авторського контролю за розробкою документації для будівництва та авторського нагляду за будівництвом будівлі або споруди або інший реалізацією відповідного проекту (п. 2 ст. 1294 ГК РФ). Порядок здійснення такого контролю та нагляду повинен бути
  5. 25. Розгляд та затвердження проектів бюджету
    проект закону (рішення) про відповідний бюджет на черговий фінансовий рік на розгляд законодавчого (представницького) органу, представницького органу місцевого самоврядування. Строки внесення до Державної Думи РФ проекту федерального закону про федеральний бюджет РФ і порядок його розгляду регламентується гл. 22 БК РФ. При цьому термін закінчення розгляду і затвердження
  6. § 9. Публічні слухання.
    Проектів муніципальних правових актів з питань місцевого значення за участю жителів муніципального освіти представницьким органом муніципального освіти, головою муніципального освіти можуть проводитися публічні слухання. Публічні слухання проводяться з ініціативи населення, представницького органу муніципального утворення або глави муніципального освіти. Публічні
  7. Стаття 10.9. Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту
    проекту проведення меліоративних робіт - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів ; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до сорока тисяч рублів. (В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 27.07.2010 N
  8. 51. Стадія складання проектів бюджетів.
    Проекту бюджету; розгляд проекту бюджету; затвердження бюджету; виконання бюджету; розгляд і затвердження звіту про виконання бюджету. Складанню проекту бюджету передує розробка планів іпрогнозов розвитку територій і цільових програм. Рішення про початок роботи над складанням проекту федерального бюджету приймається Президентом РФ. Уряд РФ організує поетапну
  9. 75. Що являє собою бюджетна процедура?
    проект бюджету складається Комісією та направляється до Ради, де проходить затвердження кваліфікованою більшістю голосів і в якості остаточного проекту бюджету направляється до Європейського парламенту на схвалення не пізніше 5 жовтня року, що передує року виконання бюджету. Якщо Європейський парламент протягом 45 днів після отримання проекту схвалить або не розгляне проект
  10. Стаття 38. Сторони
    проект ЦПК, прийнятий Державною Думою в другому читанні, давав визначення сторін як суб'єктів спірного матеріального правовідносини. Однак згодом воно було виключено з проекту, хоча слід зазначити, що дане визначення сторін є досить сталим в процесуальній теорії і в цілому точно характеризує їх правову природу. Сторони є основними , найбільш
  11. Тема 8. Бюджетний процес
    проектів бюджетів. Винятковість повноважень вищих органів виконавчої влади. Процес і порядок складання проектів бюджетів. Бюджетне послання Президента Російської Федерації. Розгляд та затвердження проектів бюджетів. Етапи розгляду і затвердження проектів бюджетів. Зміст проекту закону (рішення) про бюджет. Терміни подання проекту закону (рішення) про бюджет. Виконання
  12. Розділ 5. Стадія складання проекту бюджету та її етапи
    проекту бюджету - стадія бюджетного процесу, в ході якої здійснюється планування доходів бюджету, видатків бюджету і надходжень із джерел фінансування бюджету та відображення даних параметрів з встановленою бюджетним законодавством РФ деталізацією в проекті закону (рішення) про бюджет на три роки або в законі (рішенні) про бюджет на черговий фінансовий рік і середньостроковому
  13. Запитання для самоконтролю
    проекту бюджету. 12. У скількох читаннях розглядається проект закону про федеральному бюджеті. 13. У скількох читаннях розглядається проект закону про бюджет суб'єкта РФ. 14. Що таке єдиний рахунок бюджету. 15. Що таке зведена бюджетний розпис і касовий план. 16. Що таке касове обслуговування виконання бюджету. 17. Хто складає звіт про виконання бюджету. 18. Які органи наділені
  14. 52. Стадія розгляду і затвердження проектів бюджетів.
    проекту бюджету представницьким органом влади відповідного суб'єкта бюджетного права передує ухваленню рішення про санкціонування бюджетних витрат, яке є правовою основою для виділення бюджетних асигнувань. Як свідчить практика останніх років,, розгляд проекту федерального бюджету представницьким органом Росії викликає велику кількість ускладнень. Тому
  15. Стаття 10.9. Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту
    проекту проведення меліоративних робіт - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від трьохсот до чотирьохсот мінімальних розмірів оплати
  16. § 7. Правотворческая ініціатива громадян.
    проект правового акта на розгляд органів місцевого самоврядування. Згідно ст. 26 Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації "з правотворчої ініціативою може виступити ініціативна група громадян, що володіють виборчим правом, в порядку, встановленому нормативним правовим актом представницького органу муніципального утворення.
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка