Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 235/1. Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України

Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України розглядає справи про вчинені водіями військових транспортних засобів - військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків правопорушення, передбачені частинами першою, четвертою і п'ятою статті 121, статтею 121 , частинами першою, другою і третьою статті 122, частинами першою і другою статті 123, статтями 124 - 126, статтею 132і цього Кодексу.
Від імені військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України розглядати справи про адміністративні правопорушення мають право посадові особи військової Інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Посадова особа військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, розглянувши справу про зазначені у частині першій цієї статті правопорушення, може накласти па винних адміністративне стягнення у вигляді попередження або передати матеріали про ці правопорушення відповідним командирам (начальникам) для вирішення питання про притягнення винних до відповідальності згідно з Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Протоколи про вчинені водіями військових транспортних засобів - військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків порушення правил дорожнього руху, за які може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом, передаються військовим інспектором безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України до суду.
Матеріали про вчинені військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків правопорушення, передбачені статтями 80, 126, 128,128і, частинами першою і другою статті 129 і статтею 140 цього Кодексу, передаються військовою інспекцією безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України відповідним командирам (начальникам) для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
(Доповнено статтею 235і згідно із Законом України від 24.03.99 р. № 557-XIV, із змінами, внесеними згідно із законами України від 15.05.2003 р. № 743-ІV, від 24.09.2008 р. № 586-VI. від 17.03.2011 р. №3161-VI, від 17.03.2011 р. № 3163-VI)
(1) Відповідно до статті 235-1 КУАП, Положення про органи безпеки дорожнього руху Міністерства оборони України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 1 листопада 1999 року №330 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 1999 р. за № 804/4097) до складу органів безпеки дорожнього руху Міністерства оборони України входять військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - ВІБДР) та служби безпеки дорожнього руху (далі - СБДР) видів Збройних Сил України (далі- ЗС України), Командування сил підтримки Збройних Сил України (далі - КСП ЗС України), об'єднань, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій ЗС України, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства оборони України (далі - організації).
(2) Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
До складу ВІБДР уходять: управління безпеки дорожнього руху (Головна військова інспекція безпеки дорожнього руху) Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі - ГВІБДР) та структурні підрозділи ВІБДР територіальних управлінь Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (Центрального управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України по місту Києву і Київській області) (далі- ТУ ВСІХ) та зональних відділів (відділень) Військової служби правопорядку (далі - ЗВ ВСП).
Одним з основних завдань ВІБДР є розгляд матеріалів про порушення водіями військових транспортних засобів і службовими особами військових частин та організацій вимог нормативно-правових актів з безпеки дорожнього руху та порядку використання транспортних засобів. Відтак, ВІБДР належить попереджувати, виявляти і припиняти правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, учинені водіями військових транспортних засобів, що КпАП віднесені до компетенції ВІБДР.
Транспортних засобів у випадках та в порядку, передбачених КпАП; направляти в разі необхідності на медичний огляд водіїв військових транспортних засобів; затримувати та відстороняти від керування військовими транспортними засобами осіб, які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, а також тих, які не мають документів на право керування або користування транспортними засобами, уживати щодо водіїв інших заходів, передбачених законодавством.
Від імені ВІБДР розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках та в порядку, передбачених КпАП, мають право: посадові особи ГВІБДР, начальники структурних підрозділів ВІБДР Центрального управління ВСП по місту Києву і Київській області та територіальних управлінь ВСП, ВІБДР зональних відділів (відділень) ВСП, голови військово-кваліфікаційних комісій цих ВІБДР, а також інші уповноважені посадові особи ВІБДР, відряджені до гарнізонів зони діяльності відповідного підрозділу ВІБДР з метою виконання завдань, покладених на них.
Нижче наведено зразок Протоколу про адмінправопорушення, що складається ВІБДР згідно з коментованою статтею.

Протокол про адмінправопорушення, що складається ВІБДР


« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 235/1. Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України"
  1. Стаття 122/2. Невиконання водіями вимог про зупинку
    статтею 122х згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 29.07.91 p. № 1369-ХІІ; із змінами і доповненнями, внесеними згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 15.11.91 р. № 1818-ХІІ; законами України від 23.12.93 p. № 3785-ХІІ, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 05.04.2001 р. Мк 2350-ІІІ, від 15.05.2003 p. № 743-IV, від 24.09.2008 p. JV" 586-VI) 1. Об'єктом даного
  2. Стаття 124/1. Ненадання транспортних засобів працівникам міліції та медичним працівникам, а також ненадання військових транспортних засобів посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
    статтею 124і згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 29.07.91 p. JV" 1369-ХІІ; із змінами і доповненнями, внесеними згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 15.11.91 p. JV 1818-ХІІ; законами України від 23.12.93 р. № 3785-ХІІ, від 07.02.97 р. JY* 55/97-ВР, від 05.04.2001 р. № 2350-ІІІ, від 15.05.2003 p. № 743-ІV, від 24.09.2008 p. № 586-VI) 1. Об'єктом
  3. Стаття 185/7. Публічні заклики до невиконання вимог працівника міліції чи посадової особи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
    статтею 185 згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 18.01.91 р. № 647-ХІІ; із змінами і доповненнями, внесеними згідно із законами України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 15.05.2003 р. № 743-IV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного управління та громадської безпеки. 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких
  4. Стаття 125. Інші порушення правил дорожнього руху
    статтями 121 -128, частинами першою і другою статті 129, статтями 139 і 140 цього Кодексу, - тягнуть за собою попередження. (Із змінами, внесеними згідно з указами Президії Верховної Ради Української PCP від 29.05.85 p. № 316X11, від 19.05.89 p. № 7542-ХІ, від 29.07.91 p. № 1369-ХІІ, від 15.11.91 р.№ 1818-ХІІ; законами України від 07.07.92 p. № 2547-ХІІ, від 23.12.93 р. № 3785 X11, від 07.02.97
  5. Стаття 58. Службові обмеження для військовослужбовців
    статті 82, 83). 2. Службове обмеження для військовослужбовців застосовується на строк від шести місяців до двох років. 3. Покарання у виді службових обмежень не може призначатися військовослужбовцям строкової служби (ч. 1 ст. 58). 4. Суд може застосувати у мовно-дострокове звільнення від відбування службових обмежень для військовослужбовців до осіб, що відбувають це покарання (ч. 1 ст. 81).
  6. Стаття 74. Митне оформлення військових транспортних засобів та військової техніки
    військовою командою, та бойові повітряні судна, а також військові кораблі, судна забезпечення Військово-Морських Сил, які перетинають митний кордон України, підлягають митному оформленню. Порядок такого оформлення встановлюється Кабінетом Міністрів України. Митне оформлення військової техніки, військових кораблів (суден), бойових та військово-транспортних повітряних суден іноземних держав
  7. Стаття 188/28. Невиконання законних вимог посадових осіб Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України
    статтею 188м згідно із Законом України від 24.09.2008 p. № 586-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері безпеки дорожнього руху (див. Закон України "Про дорожній рух"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб Державтоінспекції (ДАІ) МВС України щодо усунення порушень правил, норм і
  8. Стаття 211/1. Неявка на виклик у військовий комісаріат
    статтею 211 згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 03.04.86 р. № 2010-ХІ; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 04.06.97 р. № 308/97-ВР) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері виконання військового обов'язку і несення військової служби. 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у неявці на виклик у військовий
  9. Стаття 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
    статті 20 Конституції затверджені символи України - її Державний Прапор, Державний Герб і Державний Гімн, які визначені після прийняття Верховною Радою України 24 серпня 1991 р. Акта проголошення незалежності. Шанування державних символів, повага до них, захист є обов'язком громадян. Чинним законодавством передбачена кримінальна відповідальність за наругу наддержавними символами (ст. 338 КК
  10. Стаття 124. Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна
    2350-ІІІ, від 24.09.2008 p. № 586-VI, від 17.02.2011 p.№3045-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та у сфері власності (див. Правила дорожнього руху). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів,
  11. Стаття 132/1. Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами
    статтею 132 згідно із Законом України від 24.09.2008 р. № 586-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (див. Закон України "Про дорожній рух", Правила дорожнього руху, Закон України "Про перевезення небезпечних вантажів", Правила перевезення небезпечних вантажів). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у
  12. Стаття 415. Порушення правил водіння або експлуатації машин
    статті, що спричинило загибель кількох осіб,- карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років. 1. Основним безпосереднім об'єктом цього злочину є правила водіння й експлуатації наземної військової техніки. Його додатковим обов'язковим об'єктом є життя або здоров'я особи. 2. При розгляді справ про злочини, відповідальність за які встановлено ст. 415, слід мати на увазі, що