« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
Стаття 149. Перешкоджання проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування або участі в них Коментар до статті 149
|
Згідно з Конституцією РФ (ст. 31) громадяни Російської Федерації мають право збиратися мирно, без зброї, проводити збори, мітинги і демонстрації, ходи і пікетування. Виходячи з цього основним об'єктом злочину виступають відносини по можливості в установленому порядку проведення або участі в зборах, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування. Залежно від способу перешкоджання здійсненню зазначеного права можливий додатковий об'єкт, яким можуть виступати: здоров'я особи, інтереси державної влади, державної служби, служби в органах місцевого самоврядування. Об'єктивна сторона злочину виражається у виконанні будь-якого з альтернативних дій: 1) незаконному перешкоджанні проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування (наприклад, незаконне заборона їх проведення); 2) незаконному перешкоджанні участі в них (особа не пустили на мітинг чи видалили з нього); 3) примушення до участі в них. В якості обов'язкової ознаки об'єктивної сторони включений спосіб вчинення злочину - застосування насильства або загроза його застосування, використання службового становища. Під насильством розуміється фізичний вплив на потерпілого, що виразилося в придушенні і усуненні його опору, нанесенні ударів, побоїв, умисному заподіянні легкої шкоди здоров'ю. Під загрозою застосування насильства розуміється психічний вплив на потерпілого, що виразилося в демонстрації готовності завдати ударів, побої, навмисне заподіяти шкоду здоров'ю. Заподіяння тяжкого або заподіяння при обтяжуючих обставинах середньої тяжкості шкоди здоров'ю потерпілому вимагають додаткової кваліфікації за відповідними статтями Особливої частини КК РФ. Погроза вбивством або заподіянням тяжкої шкоди здоров'ю (ч. 1 ст. 119 КК РФ), побої (ст. 116 КК РФ) і заподіяння легкої шкоди здоров'ю (ст. 115 КК РФ) охоплюються аналізованим складом злочину і додаткової кваліфікації не вимагають. Збори - спільна присутність громадян в спеціально відведеному або пристосованому для цього місці для колективного обговорення будь-яких суспільно значущих питань. Мітинг - масову присутність громадян в певному місці для публічного висловлення громадської думки з приводу актуальних проблем переважно суспільно-політичного характеру. Демонстрація - організоване публічне вираження суспільних настроїв групою громадян з використанням під час пересування плакатів, транспарантів та інших засобів наочної агітації. Хода - масове проходження громадян за заздалегідь визначеним маршрутом з метою залучення уваги до яких-небудь проблем. Пікетування - форма публічного вираження думок, здійснюваного без пересування та використання звукопідсилюючої технічних засобів шляхом розміщення у пікетіруемого об'єкта одного чи більше громадян, які використовують плакати, транспаранти та інші засоби наглядної агітації (1). --- (1) Див: ст. 2 Федерального закону від 19 червня 2004 р. N 54-ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" / / СЗ РФ. 2004. N 25. Ст. 2485. Перешкоджання проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування буде незаконним, якщо воно виразиться в їх необгрунтованому заборону всупереч нормам закону або під слушним приводом, обладнанні загороджень або виділенні сил охорони правопорядку для недопущення людей до місця проведення дозволеної, законної акції, а одно в розгоні вже розпочатого зборів, мітингу або ходи. Як незаконне перешкоджання участі у публічному заході або примушування до участі в ньому може розглядатися фізичний або психічний вплив на людину, в результаті якого він змушений взяти участь або відмовитися від участі в заході, наприклад загроза звільненням з роботи , перекладом на менш оплачувану посаду, рукоприкладство і т.п. Склад злочину формальний. Злочин закінчено з моменту вчинення будь-якого з діянь, що утворюють об'єктивну сторону злочину. Злочин складають дії, що перешкоджають тільки законному проведенню зазначених акцій або участі в них. Умови та порядок проведення акцій встановлені Федеральним законом від 19 червня 2004 р. N 54-ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" (1). --- (1) СЗ РФ. 2004. N 25. Ст. 2485. Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що незаконно перешкоджає проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування або участі в них або примушує до участі в них, здійснює це діяння, використовуючи своє службове становище, застосовує насильство або загрозу його застосування, і бажає виконати такі дії. Залежно від обставин вчинення злочину суб'єкт злочину може бути як загальний - осудна особа, яка досягла віку шістнадцяти років, так і спеціальний - посадова особа або особа, яка виконує незаконні дії в силу свого службового становища.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " Стаття 149. Перешкоджання проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування або участі в них Коментар до статті 149 " |
- Стаття 12. Обов'язки поліції
стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
- Стаття 5.38. Порушення законодавства про зборах, мітингах, демонстраціях, ходах і пікетуванні
проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування, що проводяться відповідно до законодавства Російської Федерації, або участі в них, а одно примус до участі в них - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі до одного мінімального розміру оплати праці; на посадових осіб - від одного до трьох мінімальних розмірів оплати
- § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
Проведення зборів, мітингів, демонстрацій, ходів, пікетувань тощо Однак окремі елементи цього права спрямовані і на участь у здійсненні місцевого самоврядування. Зокрема, за допомогою проведення публічного заходу громадяни можуть висловити своє ставлення до діяльності посадових осіб та органів місцевого самоврядування, а також до процесів, які на території
- Стаття 282.2. Організація діяльності екстремістської організації Коментар до статті 282.2
проведення зборів, мітингів, демонстрацій, ходів, пікетування та інших масових акцій або публічних заходів; участь у виборах і референдумах; використання банківських вкладів і т.д. Участь у діяльності такої організації полягає у виконанні конкретних дій, спрямованих на досягнення статутних цілей організації, в тому числі пропаганді діяльності забороненої організації, внесок
- Коментар до статті 5.38
149 КК). Організація та участь у масових заворушеннях, що супроводжувалися насильством, погромами, підпалами, знищенням майна, застосуванням вогнепальної зброї, вибухових речовин або вибухових пристроїв, а також наданням збройного опору представникові влади, містять ознаки злочину, визначеного ст. 212 КК. 5. Див. примітку до п. 5 коментарю до ст. 5.1. Розгляд
- Стаття 20.2. Порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування
проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на організаторів в розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на учасників - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці. 3. Організація або проведення несанкціонованих зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування в безпосередній
- Коментар до статті 20.2
проведенні зборів, мітингів, демонстрацій, ходів і пікетування не допускається здійснення екстремістської діяльності. Організатори масових акцій несуть відповідальність за дотримання встановлених законодавством РФ вимог, що стосуються порядку проведення масових акцій, недопущення здійснення екстремістської діяльності, а також її своєчасного припинення. Про зазначеної
- Коментар до статті 32.8
статтями). Можливість застосування адміністративного арешту на строк до 30 діб санкцією ст. 20.27 не передбачена (СР ч. 1 ст. 3.9 та ст. 20.27). 2. Виконання адміністративного покарання у вигляді адміністративного арешту передують заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення у вигляді доставлення, адміністративного затримання та особистого огляду (див. відповідно
- 5.5. Основні права і обов'язки громадян у сфері державного управління
проведення зборів, мітингів, демонстрацій, ходів і пікетувань; 9) на зміну прізвища та імені; 10) на свободу пересування; 11) на таємницю листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень; 12) на оскарження дій та рішень органів, установ, організацій та їх посадових осіб, які порушують права і свободи громадян; 13) на пошук, отримання, передачу,
- 9.5. Адміністративно-правовий статус громадських об'єднань
проведенні виборів до органів державної влади та органи місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації громадського об'єднання як політичного громадського об'єднання). Здійснення зазначених прав громадськими об'єднаннями, створеними іноземними громадянами та особами без громадянства або з їх участю, може бути обмежене федеральними законами чи міжнародними
|