Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 353. Органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права |
||
2. Федеральні органи виконавчої влади з нагляду займаються особливим колом питань, пов'язаних з охороною праці, здоров'ям і безпекою працюючих в конкретних галузях економіки. Указом Президента РФ від 20 травня 2004 р. N 649 "Питання структури федеральних органів виконавчої влади" (СЗ РФ. 2004. N 21. Ст. 2023) утворена Федеральна служба з екологічного, технологічного і атомного нагляду (Ростехнагляд), правовий статус якої визначений Постановою Уряду РФ від 30 липня 2004 р. N 401 "Про Федеральній службі з екологічного, технологічного і атомного нагляду" (СЗ РФ. 2004. N 32. Ст. 3348). Федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд у Російській Федерації, є Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини (Росспоживнагляд) та її територіальні органи, створені в установленому законодавством РФ порядку для здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в суб'єктах РФ, муніципальних утвореннях і на транспорті. Згідно п. 5 Положення про здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Російській Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 15 вересня 2005 р. N 569 (СЗ РФ. 2005. N 39. Ст. 3953), Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини та її територіальні органи, структурні підрозділи та федеральні державні установи федеральних органів виконавчої влади (МВС Росії, Міноборони Росії, Федеральної служби виконання покарань, Головного управління спеціальних програм Президента РФ, Управління справами Президента РФ, ФСБ Росії, ФСО Росії, Федеральної служби РФ з контролю за обігом наркотиків, Федерального медико-біологічного агентства), а також федеральні державні науково-дослідні установи, центри гігієни та епідеміології та інші установи, що здійснюють свою діяльність з метою забезпечення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Російській Федерації, складають єдину федеральну централізовану систему державного санітарно-епідеміологічного нагляду. 3. Федеральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів РФ здійснюють внутрішньовідомчий державний контроль за додержанням законів та інших нормативних правових актів про працю в підпорядкованих їм організаціях. Згідно ст. 20 Федерального закону від 6 жовтня 2003 р. N 131-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" (СЗ РФ. 2003. N 40. Ст. 3822) з питань здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень (в т. ч. державного контролю в підвідомчих органам місцевого самоврядування організаціях) федеральні органи виконавчої влади та органи виконавчої влади суб'єктів РФ у випадках, встановлених федеральними законами і законами суб'єктів РФ, в межах своєї компетенції має право видавати обов'язкові для виконання нормативні правові акти. Органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за здійснення окремих державних повноважень (в т.ч. щодо здійснення державного контролю) у межах виділених муніципальними утвореннями на ці цілі матеріальних ресурсів та фінансових коштів. 4. Як випливає зі ст. 1 Закону про прокуратуру, в цілях захисту прав і свобод людини і громадянина органи прокуратури здійснюють нагляд за виконанням законів федеральними міністерствами і державними комітетами, службами та іншими федеральними органами виконавчої влади, представницькими (законодавчими) і виконавчими органами суб'єктів РФ, органами місцевого самоврядування, органами контролю, їх посадовими особами, органами управління і керівниками комерційних і некомерційних організацій. Відповідно до процесуального законодавства РФ органи прокуратури здійснюють нагляд за законністю рішень, що виносяться судами загальної юрисдикції з трудових справ. Перевірки виконання законів проводяться на підставі надійшла до органів прокуратури інформації про факти порушення трудових прав працівників. Керуючись повноваженнями, наданими ст. 22 Закону про прокуратуру, прокурор при здійсненні державного нагляду мають право: за пред'явленням службового посвідчення безперешкодно входити на території і в приміщення піднаглядних об'єктів, мати доступ до їх документації та матеріалами, перевіряти виконання законів у зв'язку з надійшла до органів прокуратури інформацією про факти порушення закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб подання необхідних документів, матеріалів, статистичних та інших відомостей; виділення спеціалістів для з'ясування питань, що виникли; проведення перевірок по котрі вступили до органів прокуратури матеріалами і зверненнями, ревізій діяльності підконтрольних або підвідомчих їм організацій; викликати посадових осіб і громадян для пояснень з приводу порушень законів. Наділені певними владними повноваженнями органи прокуратури не мають права втручатися в оперативну діяльність піднаглядних об'єктів. З метою попередження правопорушень і за наявності відомостей про підготовлювані протиправних діяннях прокурор або його заступник оголошує в письмовій формі посадовим особам застереження про неприпустимість порушення закону. У разі невиконання вимог, викладених у зазначеному застереженні, посадова особа, якій воно було оголошено, може бути притягнуто до відповідальності у встановленому законом порядку (ст. 25.1 Закону про прокуратуру). У разі прийняття акта, що порушує трудові права працівника, прокурор приносить протест до органу або посадовій особі, які видали цей акт, або звертається до суду в порядку, передбаченому процесуальним законодавством РФ. Прокурор вносить подання про усунення порушень трудових прав працівника до органу або посадовій особі, які повноважні усунути допущене порушення (ст. 28 Закону про прокуратуру). Прокурор з підстав, встановлених законом, порушує кримінальну справу або провадження про адміністративне правопорушення, вимагає залучення осіб, які порушили закон, до іншого виду відповідальності, передбаченій законом. При здійсненні нагляду за виконанням закону та інших нормативних правових актів про працю органи прокуратури не підміняють інші наглядово-контрольні органи. Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців (зазначений Закон набирає чинності з 1 липня 2009 р., а його ч. 6, ч. 7 ст. 9 - з 1 січня 2010 р.) Генеральна прокуратура РФ розміщує на своєму офіційному сайті в мережі Інтернет в термін до 31 грудня поточного календарного року щорічний зведений план проведення планових перевірок органами державного контролю (нагляду), органами муніципального контролю. Наказом Генерального прокурора РФ затверджується порядок узгодження органом державного контролю (нагляду), органом муніципального контролю з органом прокуратури проведення позапланової виїзної перевірки суб'єктів малого або середнього підприємництва, а також затвердження органу прокуратури для узгодження проведення позапланової виїзної перевірки (ч. 7 ст. 10 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців). Органи прокуратури здійснюють облік проведених органами державного контролю (нагляду) позапланових виїзних перевірок суб'єктів малого та середнього підприємництва, а також щорічний моніторинг позапланових виїзних перевірок (ч. 19 ст. 10 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 353. Органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права " |
||
|