Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження спостережних режимних створів на водних об'єктах, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду (за винятком підземних водних об'єктів), спеціальних інформаційних знаків, що визначають межі прибережних захисних смуг та водоохоронних зон водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду, в тому числі прибережних смуг внутрішніх морських вод і територіального моря Російської Федерації, знаків, які інформують громадян про обмеження водокористування на водних об'єктах загального користування), статтею 7.6 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 7.7 (за винятком пошкодження гідротехнічних споруд), статтею 7.10 (в частині самовільної поступки права користування водним об'єктом, підлягає федеральному державному контролю і нагляду), статтею 7.20 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.5 (у частині приховування або спотворення екологічної інформації про стан водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтями 8.12 - 8.15 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.42 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду) цього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) головний державний інспектор Російської Федерації з контролю і нагляду за використанням та охороною водних об'єктів, його заступники;
2) старший державний інспектор Російської Федерації з контролю і нагляду за використанням та охороною водних об'єктів;
3) державні інспектори Російської Федерації з контролю і нагляду за використанням та охороною водних об'єктів ;
4) головні державні басейнові (територіальні) інспектора з контролю і нагляду за використанням та охороною водних об'єктів, їх заступники;
5) державні басейнові (територіальні) інспектора з контролю і нагляду за використанням та охороною водних об'єктів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів "
  1. § 1. Підряд
    органи чи інші організації, наділені держорганами правом розпоряджатися інвестиційними ресурсами. Поняття інвестиційних ресурсів передбачає інвестиції як у вигляді грошових коштів, так і у вигляді інших матеріальних ресурсів, наприклад, це можуть бути будівельні матеріали з державних ресурсів. Є суттєва особливість і в оплаті робіт, виконаних за державним контрактом:
  2. § 4. Страхування
    органи в галузі страхування з Росстрахнадзора у Федеральну службу Росії з нагляду за страховою діяльністю. У теперішній же час органом з нагляду за страховою діяльністю є Міністерство фінансів РФ, у складі якого є Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 376 департамент з нагляду за
  3. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    органи виконавчої влади - Державні інспекції. Правове становище таких державних інспекцій визначається положеннями, затвердженими Урядом РФ. Державні інспекції здійснюють у межах своїх повноважень організаційні і, головним чином, контрольні функції, що забезпечують нормальне і безпечне ведення сільськогосподарського виробництва. Вони здійснюють
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  5. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    органи державної влади перевіряють не тільки законність, але і доцільність дій органів місцевого самоврядування при реалізації окремих державних повноважень. Можливість такого контролю прямо передбачена нормами Федерального закону 1995 р. Федеральний закон 2003 закріплює його в якості обов'язкового механізму взаємовідносин органів державної влади та місцевого
  6. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує , що угода
  8. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  9. Короткий перелік латинських виразів , що використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  10. 1.3. Джерела авторського права
    органи виконавчої влади також можуть видавати акти, які містять норми авторського права, у випадках і в межах, передбачених ЦК РФ, іншими законами та іншими правовими актами. Для розглянутої сфери правовідносин найбільше значення мають акти Міністерства освіти і науки Російської Федерації та Федеральної служби з інтелектуальної власності, патентам і товарним знакам. В