(введена Федеральним законом від 10.05.2007 N 69-ФЗ) 1. Резервування земель для державних або муніципальних потреб здійснюється у випадках, передбачених статтею 49 цього Кодексу, а земель, що перебувають у державній або муніципальній власності і не наданих громадянам та юридичним особам, також у випадках, пов'язаних з розміщенням об'єктів інженерної, транспортної та соціальної інфраструктур, об'єктів оборони та безпеки, створенням особливо охоронюваних природних територій, будівництвом водосховищ та інших штучних водних об'єктів. 2. Резервування земель допускається у встановлених документацією з планування території зонах планованого розміщення об'єктів федерального значення, об'єктів регіонального значення, об'єктів місцевого значення, а також у межах інших необхідних відповідно до федеральними законами для забезпечення державних або муніципальних потреб територій. (В ред. Федерального закону від 20.03.2011 N 41-ФЗ) 3. Землі для державних або муніципальних потреб можуть резервуватися на термін не більше ніж сім років. Допускається резервування земель, що перебувають у державній або муніципальній власності і не наданих громадянам та юридичним особам, для будівництва автомобільних доріг, залізниць та інших лінійних об'єктів на термін до двадцяти років. 4. Порядок резервування земель для державних або муніципальних потреб визначається Урядом Російської Федерації.
|
- § 5. Право обмеженого користування чужою земельною ділянкою (сервітут)
резервованих для державних або муніципальних потреб, не може перевищувати строк резервування таких земель. Терміновий сервітут встановлюється для проведення тимчасових робіт, наприклад здійснення прокладки трубопроводу на території ділянки, що перебуває у власності. Сервітут повинен здійснюватися способом, найменш обтяжливим для земельної ділянки, щодо якої він
- 2.1. Загальні положення про надання земельних ділянок для будівництва
резервуванні для державних або муніципальних потреб; д) публікація повідомлення про проведення торгів або про надання земельних ділянок без проведення торгів (у тому випадку, коли земля надається в оренду без продажу права на неї, коли надається для будівництва в межах забудованої території або коли вона надається на праві користування). Передача земельних
- § 1. Загальна характеристика правового режиму земель водного фонду
резервування земель для державних або муніципальних потреб. Обмежені в обігу, а отже, не підлягають приватизації без встановлення такого дозволу на рівні федерального закону перебувають у державній або муніципальній власності земельні ділянки (ст. 27 ЗК РФ): - в межах яких розташовані водні об'єкти, що знаходяться в державній або муніципальній
- Стаття 9. Повноваження Російської Федерації в галузі земельних відносин
резервування земель, вилучення земельних ділянок, у тому числі шляхом викупу, для державних і муніципальних потреб; (в ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ) 5) резервування земель, вилучення земельних ділянок, у тому числі шляхом викупу, для потреб Російської Федерації; (пп. 5 в ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ) 6) розробка та реалізація федеральних програм
- Стаття 22. Оренда земельних ділянок
резервованих для державних або муніципальних потреб, укладається на строк, тривалість якого не може перевищувати строк резервування таких земель. (П. 3.1 введений Федеральним законом від 10.05.2007 N 69-ФЗ) 3.2. Договір оренди земельної ділянки, що перебуває у державній або муніципальній власності і розташованого в межах берегової смуги водного об'єкта загального
- Стаття 23. Право обмеженого користування чужою земельною ділянкою (сервітут)
резервованих для державних або муніципальних потреб, не може перевищувати строк резервування таких земель. (П. 4.1 введений Федеральним законом від 10.05.2007 N 69-ФЗ) 5. Здійснення сервітуту має бути найменш обтяжливим для земельної ділянки, щодо якої він встановлений. 6. Власник земельної ділянки, обтяженого приватним сервітутом, вправі вимагати розмірну
- Стаття 28. Придбання прав на земельні ділянки, що перебувають у державній або муніципальній власності
резервування земель для державних або муніципальних потреб. (В ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ) Не допускається відмова у наданні у власність громадян та юридичних осіб земельних ділянок, обмежених в обігу і перебувають у державній або муніципальній власності, якщо федеральним законом дозволено надавати їх у власність громадян та юридичних
- Стаття 31. Вибір земельних ділянок для будівництва
резервованих земель, після інформування зазначених осіб про резервування земель власник такої земельної ділянки, землекористувач, землевласник, орендар такої земельної ділянки несуть ризик віднесення на них витрат і збитків, пов'язаних з будівництвом на такій земельній ділянці або з іншим його поліпшенням. (В ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ) У разі, якщо по
- Стаття 56.1. Обмеження прав на землю в зв'язку з резервуванням земель для державних або муніципальних потреб
резервуванням земель для державних або муніципальних потреб. 2. Обмеження права власності та інших речових прав на земельні ділянки у зв'язку з резервуванням земель для державних або муніципальних потреб встановлюються цим Кодексом, іншими федеральними
- Стаття 95. Землі особливо охоронюваних природних територій
резервування земель, які передбачається оголосити землями особливо охоронюваних природних територій, з подальшим вилученням таких земель, у тому числі шляхом викупу, і про обмеження на них господарської діяльності. 6. Землі і земельні ділянки державних заповідників, національних парків знаходяться у федеральній власності та надаються їм у порядку, встановленому законодавством
|