Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне, екологічне правоАграрне право → 
« Попередня Наступна »
Державна дума РФ. Земельний Кодекс Російської Федерації, 2001 - перейти до змісту підручника

Стаття 9. Повноваження Російської Федерації в галузі земельних відносин


1. До повноважень Російської Федерації в галузі земельних відносин належать:
1) встановлення основ федеральної політики в галузі регулювання земельних відносин;
2) встановлення обмежень прав власників земельних ділянок, землекористувачів , землевласників, орендарів земельних ділянок, а також обмежень оборотоздатності земельних ділянок;
3) державне управління в галузі здійснення моніторингу земель, державного земельного нагляду, землеустрою;
(в ред. Федеральних законів від 13.05.2008 N 66-ФЗ, від 18.07.2011 N 242-ФЗ)
3.1) здійснення державного земельного нагляду;
(пп. 3.1 введений Федеральним законом від 18.07.2011 N 242-ФЗ)
4) встановлення порядку резервування земель, вилучення земельних ділянок, у тому числі шляхом викупу, для державних і муніципальних потреб;
(в ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ)
5) резервування земель, вилучення земельних ділянок, у тому числі шляхом викупу, для потреб Російської Федерації;
(пп. 5 в ред. Федерального закону від 10.05.2007 N 69-ФЗ)
6) розробка та реалізація федеральних програм використання та охорони земель;
7) інші повноваження, віднесені до повноважень Російської Федерації Конституцією Російської Федерації, цим Кодексом, федеральними законами.
2. Російська Федерація здійснює управління і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності Російської Федерації (федеральної власністю).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 9. Повноваження Російської Федерації в галузі земельних відносин "
  1. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    повноважень в галузі агропромислового комплексу між РФ і її суб'єктами; зміцнення зв'язку федеральних органів виконавчої влади з органами виконавчої влади суб'єктів РФ; посилення ролі органів місцевого (сільського) самоврядування та їх взаємодії з органами державного управління агропромисловим комплексом; організація ефективної діяльності державних
  2. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  3. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  7. 3. Класифікація джерел аграрного права
    повноваження у сфері законодавства, з цього моменту укази президента придбали силу законів, це явище стали називати «Указное законодавством», а також постанови Уряду РФ, які також належать до підзаконним актам. 5. Чималу роль у регулюванні аграрних правовідносин відіграють нормативно-правові акти суб'єктів Російської Федерації та локальні акти. Головною особливістю
  8. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
    Повноважним на ведення ліцензійної діяльності ") відповідно до Закону про порядок введення першої частини Цивільного кодексу РФ не може застосовуватися. Справа в тому, що перелік видів діяльності, якими юридичні особи та громадяни - підприємці можуть займатися і відповідно укладати договори тільки на основі спеціального дозволу (ліцензії), як передбачено в п. 1 ст. 49 ГК,
  9. 9. Дія норм про договори в просторі
    статтях Конституції РФ. --- Див: Вісник Конституційного Суду Російської Федерації. 1997. N 1. С.
  10. 2. Свобода договорів
    статтях ЦК. З певною часткою умовності можна стверджувати, що будь-яка з імперативних норм ГК, що відносяться до договорів, являє собою спосіб обмеження свободи договорів. Насамперед такі винятки відносяться вже до основного питання - про свободу укладання договору. У строго певних випадках допускається примушування до укладення договору. При цьому в силу п. 1 ст. 421 ГК сюди включаються
© 2014-2020  yport.inf.ua