- Стаття 257. Порушення правил охорони водних біологічних ресурсів Коментар до статті 257
1. Предметом злочину є правила охорони водних біологічних ресурсів; поняття останніх розкривалося в аналізі ст. 256 КК РФ. 2. Зазначені правила містяться в нормативних актах, названих у коментарі до ст. 256 КК РФ, а також у ВК РФ, Федеральному законі від 21 липня 1997 р. "Про безпеку гідротехнічних споруд", Постанові Уряду РФ від 13 серпня 1996 р. "Про
- Стаття 8.38. Порушення правил охорони водних біологічних ресурсів
(в ред. Федерального закону від 06.12.2007 N 333-ФЗ) Виробництво сплаву деревини, будівництво мостів, дамб, транспортування деревини або інших лісових ресурсів, здійснення вибухових або інших робіт, а одно експлуатація водозабірних споруд і перекачувальних механізмів з порушенням правил охорони водних біологічних ресурсів, якщо хоча б одне з цих дій може спричинити масову
- Стаття 8.13. Порушення правил охорони водних об'єктів
1. Порушення водоохоронного режиму на водозборах водних об'єктів, яке може спричинити забруднення зазначених об'єктів або інші шкідливі явища, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до двох тисяч рублів ; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів. (в ред. Федерального закону
- Стаття 38. Види водокористування
1. Виходячи з умов надання водних об'єктів у користування водокористування поділяється на: 1) спільне водокористування; 2) відокремлений водокористування. 2. Відокремлений водокористування може здійснюватися на водних об'єктах або їх частинах, що знаходяться у власності фізич-них осіб, юридичних осіб, водних об'єктах або їх частинах, що перебувають у державній або муніципальної
- Стаття 8.13. Порушення правил охорони водних об'єктів
1. Порушення водоохоронного режиму на водозборах водних об'єктів, яке може спричинити забруднення зазначених об'єктів або інші шкідливі явища, - тягне накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних
- Стаття 37. Цілі водокористування
Водні об'єкти використовуються для цілей питного та господарсько-побутового водопостачання, скидання стічних вод і (або) дренаж-них вод, виробництва електричної енергії, водного і повітряного транспорту, сплаву деревини та інших передбачених цим Кодексом цілей. (в ред. Федерального закону від 04.12.2006 N
- Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження спостережних режимних створів на водних об'єктах, що підлягають федеральному державному
- Стаття 23.23.1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють регіональний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
(введена Федеральним законом від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють регіональний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження свердловин державної опорної
- Стаття 59. Охорона підземних водних об'єктів
1. Фізичні особи, юридичні особи, діяльність яких надає чи може надати негативний вплив на стан підземних водних об'єктів, зобов'язані вживати заходів щодо запобігання забруднення, засмічення підземних водних об'єктів та істо-домлення вод, а також дотримувати встановлених нормативів допустимого впливу на підземні водні об'єкти. 2. На водозбірних площах підземних водних
- Стаття 23.23. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною водних об'єктів
1. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (про знищення або про пошкодженні спостережних режимних свердловин на підземні води, спостережних режимних створів на водних об'єктах, водогосподарських або водоохоронних інформаційних знаків, а також знаків,
- Порушення правил охорони водних біологічних ресур-сов (ст. 257 КК).
Предмет злочину - водні биологиче-ські ресурси - не тільки риба різних видів, включаючи мо-лодь (рибні запаси), а й інші водні тварини (раки, краби, організми «сидячих» видів, водні хутрові ссавці та ін.), а також кормові організми тваринного походження і водна рослинність, що утворюють у сукупності кормові запаси риб та інших водних тварин. Об'єктивна сторона
- Стаття 35. Розробка і встановлення нормативів допустимого впливу на водні об'єкти і цільових показ-ників якості води у водних об'єктах
1. Підтримання поверхневих і підземних вод в стані, відповідному вимогам законодавства, забезпечується шляхом встановлення та дотримання нормативів допустимого впливу на водні об'єкти. 2. Нормативи допустимого впливу на водні об'єкти розробляються на підставі гранично допустимих концентрацій хімічних речовин, радіоактивних речовин, мікроорганізмів та інших
- Стаття 29. Басейнової ради
1. З метою забезпечення раціонального використання та охорони водних об'єктів створюються басейнові ради, здійснюють розробку рекомендацій у галузі використання і охорони водних об'єктів у межах басейнового округу. 2. Рекомендації басейнових рад враховуються при розробці схем комплексного використання і охорони водних об'єктах-тов. 3. До складу басейнових рад входять
- Коментар до статті 23.23
1. Відповідно до Положення про Міністерство природних ресурсів Російської Федерації, затвердженим Постановою Уряду РФ від 25 вересня 2000 р. N 726, МПР Росії є спеціально уповноваженим державним органом управління використанням і охороною водного фонду, а також федеральним органом виконавчої влади, спеціально уповноваженим на здійснення державного
- § 4. Особливості зміни правового режиму земель водного фонду
Переклад земель водного фонду або земельних ділянок у складі таких земель в іншу категорію допускається у випадках: 1) створення особливо охоронюваних природних територій; 2) встановлення або зміни меж населених пунктів; 3) розміщення об'єктів державного або муніципального значення за відсутності інших варіантів розміщення цих об'єктів; 4) припинення існування водних
|