Головна
ГоловнаПриродоресурсове, аграрне , екологічне правоПриродоресурсове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Водний кодекс Російської Федерації з виправленнями та доповненнями на 07.05.2013 року, 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 29. Басейнові ради

1. З метою забезпечення раціонального використання і охорони водних об'єктів створюються басейнові ради, здійснюють розробку рекомендацій у галузі використання і охорони водних об'єктів у межах басейнового округу.
2. Рекомендації басейнових рад враховуються при розробці схем комплексного використання і охорони водних об'єктах-тов.
3. До складу басейнових рад входять представники уповноважених Урядом Російської Федерації федеральних ор-ганів виконавчої влади, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, а також представники водокористувачів, громадських об'єднань, громад корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Даль-нього Сходу Російської Федерації .
4. Порядок створення та діяльності басейнових рад встановлюється Урядом Російської Федерації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 29. Басейнової ради "
  1. Стаття 28. Басейнові округу
    басейнів і пов'язаних з ними підземних водних об'єктів і морів. 2. У Російській Федерації встановлюються двадцять басейнових округів: 1) Балтійський; 2) Баренцове-Біломорський; 3) Двінська-Печорський; 4) Дніпровський; 5) Донской; 6) Кубанський; 7) Західно-Каспійський; 8) Верхневолжский; 9) Окский; 10) Камський; 11) Ніжневолжскій; 12) Уральський; 13) Верхнеобскій; 14) Іртишський; 15)
  2. Стаття 23.39. Органи внутрішнього водного транспорту
    статтями 8.22, 8.23, 11.6, частиною 1 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14, статтями 11.15, 11.16, частинами 2, 3 і 5 статті 11.17, пунктами 3 і 4 частини 1 та частиною 4 статті 11.18, частинами 1, 3 та 4 статті 11.19 справжнього Кодексу. 2. Розглядати справи від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) начальники державних
  3. Стаття 23.23. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною водних об'єктів
    статтями 7.6 - 7.8, статтею 7.10 (в частині самовільної переуступки права користування водним об'єктом), статтею 7.20, статтею 8.5 (у частині приховування або спотворення екологічної інформації про стан водних об'єктів), статтями 8.12 - 8.16, статтею 8.19 (в частині захоронення відходів та інших матеріалів у внутрішніх морських водах і в територіальному морі Російської Федерації), статтею 9.2 цього
  4. Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
    статтями 8.12 - 8.15 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду), статтею 8.42 (щодо водних об'єктів, що підлягають федеральному державному контролю і нагляду) цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор
  5. Коментар до статті 23.23
    басейнових органів, що здійснюють державне управління в галузі використання і охорони водних об'єктів у межах басейну водного об'єкта, і органів управління, що здійснюють державне управління в галузі використання і охорони водних об'єктів на території відповідного суб'єкта РФ). 3. Міністр природних ресурсів РФ одночасно за посадою є головним
  6. Стаття 23.40. Органи державної інспекції по маломірних суднах
    статтями 8.22, 8.23 ??(в частині випуску в експлуатацію та експлуатації маломірних суден з перевищенням нормативів вмісту забруднюючих речовин у викидах або нормативів рівня шуму), частиною 2 статті 11.7, статтями 11.8 , 11.8.1, 11.9 - 11.12, частиною 2 статті 11.13 справжнього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 29.06.2009 N 134-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від
  7. Стаття 23.40. Органи державної інспекції по маломірних суднах
    статтями 8.22, 8.23 ??(в частині випуску в експлуатацію та експлуатації маломірних суден з перевищенням нормативів вмісту забруднюючих речовин у викидах або нормативів рівня шуму), частиною 2 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.12, частиною 2 статті 11.13 справжнього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1)
  8. Стаття 23. Колегіальність розгляду справ про дисциплінарні порушення
    раді директорів. 2. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини від встановленого числа членів Дисциплінарного комітету чи Ради директорів, які брали участь у розгляді справи про дисциплінарне порушення, включаючи особа, яка виконує функції
  9. Стаття 168. Порядок введення в дію цього Кодексу
    1. Ввести в дію цей Кодекс з 1 березня 1996 року, за винятком положень, для яких цим Кодексом встановлені інші строки введення в дію. 2. Визнати такими, що втратили силу з 1 березня 1996: Кодекс про шлюб та сім'ю РРФСР (Відомості Верховної Ради УРСР, 1969, N 32, ст. 1086), за винятком розділу IV "Акти громадянського стану", який діє в частині, що не
  10. Стаття 53. Наслідки скасування рішення Дисциплінарного комітету
    Скасування рішення Дисциплінарного комітету Радою директорів тягне за собою припинення дисциплінарного провадження. Рішення Ради директорів є остаточним, оскарженню в інших органах Організації не підлягає і виключає можливість порушення нової справи про дисциплінарне порушення щодо цього члена Організації з тим же
  11. Стаття 48. Оскарження рішень Дисциплінарного комітету
    1. Член Організації, притягнутий до дисциплінарної відповідальності, має право оскаржити рішення Дисциплінарного комітету в Раду директорів протягом десяти днів з дня отримання копії виписки з протоколу засідання Дисциплінарного комітету. 2. Скарга на рішення Дисциплінарного комітету подається до Ради директорів, який зажадає матеріали справи з Дисциплінарного
  12. 29. Повноваження наглядової ради кооперативу
    ради кооператівазакреплени в ст. 30 ФЗ «Про сільськогосподарську кооперацію». Спостережна рада кооперативу здійснює контроль за діяльністю правління кооперативу. Спостережна рада кооперативу має право вимагати від правління звіт про його діяльність, а також ознайомитися з документацією кооперативу, перевірити стан каси кооперативу, наявність цінних паперів, торгових документів,
  13. 6. Повноваження наглядової ради кооперативу
    ради кооперативу закріплені в ст. 30 ФЗ «Про сільськогосподарську кооперацію». Спостережна рада кооперативу здійснює контроль за діяльністю правління кооперативу. Спостережна рада кооперативу має право вимагати від правління звіт про його діяльність, а також ознайомитися з документацією кооперативу, перевірити стан каси кооперативу, наявність цінних паперів, торгових документів,
  14. Стаття 31. Державний водний реєстр
    басейнових округах. 2. У державному водному реєстрі здійснюється державна реєстрація договорів водокористування, рішень про предос тавленія водних об'єктів у користування, переходу прав та обов'язків за договорами водокористування, а також припинення договору водокористування. 3. Державний водний реєстр створюється з метою інформаційного забезпечення комплексного використання
  15. Рада - градоначальник (сильний рада - слабкий мер)
    рада, що виконує основні адміністративні функції: розробку та прийняття фінансових планів , бюджетів, призначення і звільнення посадових осіб. При раді формується безліч комітетів, адміністративних рад і комісій, які спеціалізуються в певній сфері і діють в значній мірі незалежно від адміністрації міста. Спеціальні ради та комісії створюються, так як всі