Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.39. Органи внутрішнього водного транспорту


1. Органи внутрішнього водного транспорту розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.22, 8.23, 11.6, частиною 1 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14, статтями 11.15, 11.16, частинами 2, 3 і 5 статті 11.17, пунктами 3 і 4 частини 1 та частиною 4 статті 11.18, частинами 1, 3 та 4 статті 11.19 справжнього Кодексу.
2. Розглядати справи від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) начальники державних басейнових управлінь водних шляхів і судноплавства, начальники районів водних шляхів і начальники районів гідротехнічних споруд, їх заступники;
2) начальники гідровузлів (шлюзів), шляхові майстри на закріплених ділянках, капітани портів, старші капітани і капітани портового нагляду, начальники вокзалів та переправ, капітани внутрішнього і змішаного (ріка - море) плавання;
3) начальник Державної річкової судноплавної інспекції Російської Федерації - головний державний інспектор, його заступники, начальники відділів Державної річкової судноплавної інспекції Російської Федерації, їх заступники;
4) начальники державних річкових судноплавних інспекцій басейнів - головні державні інспектори басейнів, їх заступники;
5) начальники лінійних відділів державних річкових судноплавних інспекцій басейнів - старші державні інспектори, їхні заступники;
6) державні інспектора (інспектора-капітани) державних річкових судноплавних інспекцій басейнів;
7) головні спеціалісти - головні інспектора Державної річкової судноплавної інспекції Російської Федерації;
8) начальники державних басейнових річкових інспекцій нагляду за пожежною безпекою, їх заступники;
9) начальники інспекцій російського річкового регістра, їх заступники, старші інженери - інспектора російського річкового регістра, інженери - інспектора російського річкового регістра;
10) керівники адміністрацій гирлових і морських портів, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.39. Органи внутрішнього водного транспорту "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. § 2. Система російського законодавства про інтелектуальну власність
    статтях глави 69 ЦК. За своїм обсягом це приблизно відповідає загальним положенням про інтелектуальну власність, які пропонувалося включити до Цивільного кодексу в якості альтернативи частини четвертої Кодексу в її нинішньому вигляді. Однак своїм змістом норми глави 69 ЦК істотно відрізняються від того, що пропонувалося авторами альтернативного проекту * (135). Про надуманих поняттях
  3. 2. Система законодавства, що регулює договір перевезення
    стаття присвячена фрахтування повітряних суден (ст. 104), і то вона лише відтворює ч. 1 ст. 787 ГК, хоча в тій же статті ГК сказано, що транспортними кодексами повинні бути встановлені порядок укладення та форма цього договору. Залишаються без відповіді питання про те, що представляють по своїй природі і як регулюються при чартерних перевезеннях взаємини власника повітряного судна та чартерного
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  5. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  6. 8.1. Досудовий порядок врегулювання спорів між споживачем і продавцем (виробником, виконавцем). Порядок пред'явлення претензії і задоволення претензійних вимог
    органи державного та відомчого арбітражу від розгляду спорів, які могли бути дозволені без участі судових органів. Судовий захист цивільних прав не була пріоритетною. У республіках колишнього Союзу РСР претензійний порядок врегулювання спорів був встановлений постановою Ради Міністрів СРСР від 17 жовтня 1973 N 758 "Про затвердження Положення про порядок пред'явлення і
  7. § 1. Перевезення
    органи, ст. 797 ЦК встановлює обов'язкову досудову процедуру врегулювання суперечок до пред'явлення позову перевізнику при перевезенні вантажів. Вантажоодержувач і грузоотправі-Комерційне право. Ч. I. Під ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 313 тель зобов'язані пред'явити претензію перевізнику в порядку, передбаченому відповідним
  8. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  9. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження на цей рахунок. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  10. § 1. Загальна характеристика договору оренди
    внутрішнього водного транспорту, Статутом залізничного транспорту, Федеральним законом від 27 лютого 2003 р. "Про особливості управління і розпорядження майном залізничного транспорту "* (142), Законом РФ від 21 лютого 1992 р." Про надра "* (143), Федеральним законом від 25 червня 2002 р." Про об'єкти культурної спадщини (пам'ятках історії та культури) народів Російської Федерації "(далі -