Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінально-процесуальне право → 
« Попередня Наступна »
В.А. Гуреєв. Коментар до Федерального закону від 21 липня 1997 р. N 118-ФЗ "Про судових приставів", 2010 - перейти до змісту підручника

Стаття 7. Повноваження Міністерства юстиції Російської Федерації з організації діяльності служби судових приставів

До 2003-2004 рр.. федеральні органи виконавчої влади здійснювали свою діяльність в "нерозчленованому вигляді". Кожне міністерство, державний комітет, служба, агентство поєднували політичні, регулятивні, правотворческие, контрольні, наглядові функції та функції надання державних послуг * (67).
Лейтмотивом проведення адміністративної реформи виступило бажання не тільки типізувати державні функції, а й провести їх поділ між міністерствами, федеральними службами, агентствами та надзорами, в результаті чого федеральне міністерство має існувати в системі органів виконавчої влади як органу, що виконує функції вироблення державної політики та координуючого діяльність служб і агентств. Федеральна служба, в свою чергу, повинна являти собою орган, який надає послуги, пов'язані з реалізацією владних повноважень держави, і фінансований виключно за рахунок бюджету або встановлених законом обов'язкових платежів господарюючих суб'єктів і населення. Федеральне агентство покликане бути органом, який державні послуги як за рахунок бюджетних коштів, так і на платній основі.
Спочатку даний підхід знайшов своє відображення у Концепції реформування державної служби Російської Федерації * (68), а згодом був нормативно закріплений Указом Президента РФ N 314.
Згідно з цим Указом була утворена ФССП Росії, до якої перейшли функції Мін'юсту Росії щодо забезпечення виконання рішень судів та інших органів, встановленого порядку діяльності судів (див. коментар до ст. 5). При цьому Мін'юст Росії зберіг за собою функції щодо прийняття нормативних правових актів у встановленій сфері діяльності. Останнє означає видання на основі та на виконання Конституції РФ, федеральних конституційних законів, федеральних законів обов'язкових для виконання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами та громадянами правил поведінки, що поширюються на невизначене коло осіб.
Колишня редакція коментованої статті закріплювала положення, відповідно до якого Мін'юст Росії здійснював організаційне і методичне керівництво діяльністю служби через головного судового пристава РФ, а органи юстиції суб'єктів РФ, у свою чергу, здійснювали організаційне і методичне керівництво діяльністю відповідних служб судових приставів через головних судових приставів суб'єктів РФ. Така модель управління цілком відповідала положенню Служби, що існувала раніше в рамках структури Мін'юсту Росії.
Чинна редакція коментованої статті закріплює правову норму, згідно з якою ФССП Росії перебуває у віданні Мін'юсту Росії. Зазначене положення повністю узгоджується з концепцією адміністративної реформи і означає здійснення повноважень з координації та контролю діяльності перебуває в його віданні федеральної служби.
У свою чергу, координація та контроль спочатку припускали наділення міністра юстиції РФ наступними по відношенню до ФССП Росії основними функціями:
- затвердження щорічного плану і показників діяльності ФССП Росії, а також звіту про їх виконання;
- внесення до Мінфіну Росії пропозицій щодо формування федерального бюджету і фінансуванню ФССП Росії;
- внесення в Уряд РФ проектів нормативних правових актів, відносяться до певної йому сфері діяльності та сфері діяльності перебуває в його віданні ФССП Росії, якщо прийняття таких актів належить відповідно до Конституції РФ, федеральними конституційними законами і федеральними законами до компетенції Уряду РФ;
- на виконання доручень Президента РФ, Голови Уряду РФ дача доручень ФССП Росії та контроль за їх виконанням;
- право скасування суперечить федеральному законодавству рішення ФССП Росії, якщо інший порядок скасування рішення не встановлено федеральним законом * (69).
В даний час відповідно до Указу Президента РФ від 12 травня 2008 р. N 724 "Питання системи і структури федеральних органів виконавчої влади" федеральні міністри вправі:
- давати керівникам підвідомчих федеральних служб і федеральних агентств обов'язкові для виконання вказівки;
- призупиняти в разі необхідності рішення федеральних служб і федеральних агентств (їх керівників) або скасовувати ці рішення, якщо інший порядок не встановлено федеральним законом ( п. 15), що випливає з покладеної на Мін'юст Росії обов'язки здійснення контролю за відповідністю рішень підвідомчими Мін'юсту Росії федеральних служб законодавству РФ (пп. 37 п. 7 Положення про Мін'юст Росії). Крім того, Положення про Мін'юст Росії передбачає повноваження Міністерства по внесенню Президенту РФ і в Уряд РФ проектів федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів Президента РФ і Уряду РФ, інших документів, за якими потрібно рішення Президента РФ або Уряду РФ, з питань, що належать до компетенції Мін'юсту Росії і ФССП Росії, а також проекту плану роботи та прогнозних показників діяльності ФССП Росії.
Мін'юст Росії узагальнює практику діяльності ФССП Росії та вживає заходів, спрямованих на її вдосконалення.
Логічним наслідком позначених вище повноважень виступає підготовка Мін'юстом Росії щорічних доповідей Президенту РФ і Уряду РФ про стан роботи з виконання судових актів і актів інших органів (пп. 39 п. 7 Положення про Мін'юст Росії).
На підставі даних, що подаються ФССП Росії, Мін'юст Росії розробляє пропозиції щодо формування проекту федерального бюджету в частині, що стосується фінансування ФССП Росії.
Крім того, ФССП Росії представляє міністру юстиції РФ: проект положення про ФССП Росії; проекти положень про територіальні органи; пропозиції про граничну чисельність та фонд оплати праці працівників, в тому числі федеральних державних цивільних службовців, центрального апарату ФССП Росії та територіальних органів; пропозиції про призначення на посаду та звільнення з посади заступників директора та керівників територіальних органів - головних судових приставів суб'єктів РФ; щорічний план і основні показники діяльності ФССП Росії, а також звіт про виконання плану; пропозиції щодо формування проекту федерального бюджету в частині, що стосується фінансування центрального апарату ФССП Росії та територіальних органів; пропозиції про прийняття на озброєння ФССП Росії зразків спеціальної техніки та спеціальних засобів для подальшого подання до Уряд РФ; доповідь про результати діяльності ФССП Росії по реалізації законодавства РФ у встановленій сфері діяльності; пропозиції про укладення міжнародних договорів Російської Федерації і угод у встановленій сфері діяльності; проекти нормативних правових актів та інших документів з питань, що належать до встановленій сфері діяльності; пропозиції про представлення до нагородження державними нагородами РФ, Почесною грамотою Президента РФ і до заохочення у вигляді оголошення подяки Президента РФ працівників центрального апарату ФССП Росії та територіальних органів, а також осіб, що сприяють ФССП Росії у вирішенні покладених на неї завдань; пропозиції про створення, реорганізації та ліквідації федеральних державних установ, що забезпечують діяльність ФССП Росії, для подальшого подання до Уряд РФ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 7. Повноваження Міністерства юстиції Російської Федерації з організації діяльності служби судових приставів "
  1. Список скорочень
    юстиції Російської Федерації; МНС Росії - Міністерство Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих; Ространснадзор - Федеральна служба з нагляду у сфері транспорту; СЗР Росії - Служба зовнішньої розвідки Російської Федерації; ФМС Росії - Федеральна міграційна служба; ФНС Росії - Федеральна податкова служба;
  2. 7.3. Повноваження Президента Російської Федерації у сфері виконавчої влади
    повноважних представників Президента РФ; 6) призначає та звільняє вище командування Збройних Сил РФ; 7) призначає і відкликає після консультацій з відповідними комітетами чи комісіями палат Федеральних Зборів дипломатичних представників РФ в іноземних державах і міжнародних організаціях; 8) використовує погоджувальні процедури для вирішення розбіжностей
  3. Інші скорочення
    юстиції Російської Федерації ОСАГО - обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів ПВАС РФ - Президія Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації ПВС РФ - Пленум Верховного Суду Російської Федерації ПДР - Правила дорожнього руху ПТС - паспорт технічного засобу РСА - Російський союз автостраховиків ТЗ - транспортний засіб ТУ -
  4. Скорочення і абревіатури
    юстиції Російської Федерації МРОТ - мінімальний розмір оплати праці ОВС - відділ внутрішніх справ ППС - патрульно-постова служба РВВС - районний відділ внутрішніх справ РФ - Російська Федерація УСБ - Управління власної безпеки ФСБ Росії - Федеральна служба безпеки Російської
  5. Стаття 21. Відомчий контроль
    міністерствами та службами
  6. 43.2. Система і структура органів юстиції України
    повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції, районні, районні в містах (міст обласного підпорядкування) управління юстиції, підприємства, установи та організації, що належать до системи його управління. Система
  7. Стаття 29.1.1. Направлення запиту про правову допомогу
    Повноважним згідно з міжнародним договором Російської Федерації про надання правової допомоги на напрям і отримання запитів, пов'язаних з реалізацією відповідного міжнародного договору; 6) Генеральну прокуратуру Російської Федерації - в інших випадках. 3. Запит про правову допомогу у справах про адміністративні правопорушення та додані до нього документи
  8. Стаття 126.1. Неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення дітей
    Повноважним іноземними державами органів або організацій з усиновлення дітей, яка здійснюється на території Російської Федерації в силу міжнародного договору Російської Федерації або на основі принципу взаємності. Органи та організації, зазначені в цьому пункті, не можуть переслідувати в своїй діяльності комерційні цілі. Порядок діяльності органів і організацій
  9. 55. Міністерство сільського господарства
    повноважень, які вказуються в ст. 5 Положення «Про Мінсільгоспі РФ». Міністерство сільського господарства РФ очолює міністр, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом РФ за поданням Голови Уряду РФ. Міністр несе персональну відповідальність за виконання покладених на Міністерство сільського господарства РФ повноважень і реалізацію державної
  10. Дмитрієв Ю.А., Шапкін М.А., Шумілов Ю.И.. Правоохоронні органи Російської Федерації: підручник, 2009
    юстиції та внутрішніх справ РФ, Федеральної служби безпеки, Федеральної служби наркоконтролю, органів митної служби, адвокатури, нотаріату, організацій, які здійснюють приватну детективну і охоронну діяльність, та інших правоохоронних організацій. Для учнів, викладачів, абітурієнтів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, всіх, хто цікавиться питаннями
  11. Стаття 166. Встановлення змісту норм іноземного сімейного права
    повноваження Міністерства юстиції РФ по взаємодії з органами державної влади іноземних держав і міжнародними організаціями з питань, що належать до його компетенції, та здійснення обміну правовою інформацією з іноземними державами. З метою встановлення змісту норм іноземного сімейного права суд, органи реєстрації актів громадянського стану та інші органи можуть
  12. Коментар до п. 4
    службу, містяться, зокрема, в наступних правових актах: - Федеральний закон "Про статус військовослужбовців" від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ; - Федеральний закон "Про оборону" від 31 травня 1996 р. N 61-ФЗ; - Федеральний закон "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації "від 6 лютого 1997 р. N 27-ФЗ; - Федеральний закон" Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в
  13. Коментар до п. 2
    повноважень у галузі оборони, Уряд Російської Федерації приймає систему політичних, економічних, військових, соціальних, правових та інших заходів з підготовки до збройного захисту Російської Федерації, цілісності і недоторканності її території, в тому числі і шляхом організації добровільної підготовки громадян до військової служби. Правові основи даного виду діяльності закріплені в
  14. Стаття 167. Відповідальність Міністерства фі-Нансі Російської Федерації, міністра фінансів, Федераль-ного казначейства
    повноважень, визначених цим Кодексом. 2. Міністр фінансів несе персональну відповідальність за здійснення повноважень, встановлених статтею 166 цього
  15.  Стаття 241.2. Єдиний портал бюджетної системи Російської Федерації
      повноважень і їх участь у відносинах, регу-ліруемих бюджетним законодавством Російської Федерації; до іншими відомостями, визначеним Міністерством фінансів Російської Федерації відповідно до його бюджетними
  16.  10.1. Міністерство юстиції РФ та його територіальні органи
      повноважень по керівництву різними сторонами правоохоронної діяльності. На них покладалося керівництво судовими установами, прокуратурою, організацією слідства, завідування місцями позбавлення волі, нотаріатом, спостереження за діяльністю третейських судів та адвокатурою. Протягом радянського періоду історії повноваження юстиції зазнавали різні зміни. У 1936 р. з системи
  17.  Стаття 10. Повноваження суб'єктів Російської Федерації в галузі земельних відносин
      повноважень суб'єктів Російської Федерації ставляться резервування, вилучення, у тому числі шляхом викупу, земель для потреб суб'єктів Російської Федерації, розробка та реалізація регіональних програм використання та охорони земель, що у межах суб'єктів Російської Федерації; інші повноваження, не віднесені до повноважень Російської Федерації або до повноважень органів місцевого
  18.  Стаття 21. Участь Міністерства оборони Російської Федерації і федеральних органів виконавчої влади, в яких цим Законом передбачена військова служба, у підготовці громадян до військової служби
      служба, у підготовці громадян до військової