Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 19. Порядок застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї


Коментар до статті 19
1 - 2. Коментована стаття містить загальні положення про порядок застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї. Більш детальні положення містяться в наступних статтях коментарів глави.
Частина 1 даної статті зобов'язує співробітника поліції перед застосуванням фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї:
1) повідомити особам, щодо яких передбачається застосування фізичної сили, спеціальних коштів або вогнепальної зброї, про те, що він є співробітником поліції;
2) попередити зазначених осіб про свій намір;
3) надати зазначеним особам можливість і час для виконання законних вимог співробітника поліції.
На випадок застосування фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї у складі підрозділу (групи) розглянута норма передбачає здійснення перерахованого одним зі співробітників поліції, що входять до підрозділу (групу).
У частині 2 даної статті передбачено випадки, в яких співробітник поліції має право не попереджати про свій намір застосувати фізичну силу, спеціальні засоби або вогнепальна зброя. Це випадки, коли зволікання в їх застосуванні створює безпосередню загрозу життю і здоров'ю громадянина або співробітника поліції або може спричинити інші тяжкі наслідки.
Раніше подібним чином в ч. 3 ст. 12 Закону 1991 про міліції встановлювалося, що при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї співробітник міліції зобов'язаний попередити про намір їх використовувати, надавши при цьому достатньо часу для виконання вимог співробітника міліції, за винятком тих випадків, коли зволікання в застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї створює безпосередню небезпеку життю та здоров'ю громадян і співробітників міліції, може викликати інші тяжкі наслідки або коли таке попередження в обстановці є недоречним або неможливим.
Як видно, на відміну від даного положення в ч. 1 коментованої статті, по-перше, вказано на обов'язок співробітника поліції повідомити те, що він є співробітником поліції, і, по-друге, вказано на необхідність надання не тільки часу, а й можливості для виконання законних вимог співробітника поліції. Новим також в ч. 1 даної статті є регламентація попередження про намір застосування фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї у складі підрозділу (групи). У частині 2 коментованої статті серед випадків, коли співробітник поліції має право не попереджати про свій намір застосувати фізичну силу, спеціальні засоби або вогнепальна зброя, не вказано такий випадок, про який говорилося в ч. 3 ст. 12 Закону 1991 про міліції, як недоречність або неможливість відповідного попередження в обстановці,.
3. Відповідно до ч. 3 коментованої статті при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї співробітник поліції зобов'язаний діяти з урахуванням створеної обстановки, характеру і ступеня небезпеки дій осіб, щодо яких застосовуються фізична сила, спеціальні засоби або вогнепальна зброя, характеру і сили чиниться ними опору. При цьому закріплено обов'язок співробітника поліції прагнути до мінімізації будь-якого збитку.
Раніше подібним чином в ч. 3 ст. 12 Закону 1991 про міліції встановлювалося, що при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї співробітник міліції зобов'язаний прагнути залежно від характеру і ступеня небезпеки правопорушення та осіб, які його вчинили, і сили чиниться протидії до того, щоб будь-який збиток, що заподіюється при цьому, був мінімальним. Як видається, новим у ч. 3 коментованої статті є лише вказівка ??на необхідність врахування створеної обстановки.
4. У частині 4 коментованої статті закріплені обов'язки співробітника поліції надати громадянину, який отримав тілесні ушкодження в результаті застосування фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї, першу допомогу, а також вжити заходів з надання йому медичної допомоги в можливо короткий термін.
Раніше подібним чином в ч. 3 ст. 12 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 25 листопада 2009 р. N 267-ФЗ) серед обов'язків співробітника міліції при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї вказувалося на забезпечення особам, які отримали тілесні ушкодження, надання першої допомоги .
Надання першої допомоги регламентовано ст. 19.1 Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян та Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 17 травня 2010 р. N 353н "Про першої допомоги" (див. коментар до ст. 12 Закону).
5. Частина 5 коментованої статті встановлює необхідність повідомлення поліцією близьких родичів або близьких осіб громадянина про заподіяння громадянину тілесних ушкоджень в результаті застосування співробітником поліції фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї.
Раніше подібним чином в ч. 3 ст. 12 Закону 1991 про міліції серед обов'язків співробітника міліції при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї вказувалося на забезпечення особам, які отримали тілесні ушкодження, повідомлення в можливо короткий термін їх родичів. На відміну від цього положення в ч. 6 коментованої статті, по-перше, визначено термін повідомлення - в можливо короткий термін, але не більше 24 годин з моменту заподіяння тілесних ушкоджень, і, по-друге, вказані не тільки родичі (точніше, близькі родичі), а й близькі особи громадянина.
Остільки оскільки в коментованому Законі поняття близьких родичів чи близьких осіб не визначені, при застосуванні норми ч. 5 коментованої статті представляється доречною аналогія з положеннями п. п. 3 та 4 ст. 5 КПК РФ, в яких визначено, що:
близькі родичі - це чоловік, дружина, батьки, діти, усиновителі, усиновлені, рідні брати і рідні сестри, дідусь, бабуся, онуки (п. 4 );
близькі особи - це інші, за винятком близьких родичів і родичів, особи, які перебувають у властивості з потерпілим, свідком, а також особи, життя, здоров'я і благополуччя яких дороги потерпілому, свідку в силу сформованих особистих відносин (п. 3).
6. У частині 6 коментованої статті передбачено обов'язковість повідомлення прокурора протягом 24 годин про кожному разі заподіяння громадянину поранення чи настання його смерті внаслідок застосування співробітником поліції фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї.
Раніше подібним чином в ч. 3 ст. 12 Закону 1991 про міліції серед обов'язків співробітника міліції при застосуванні фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї вказувалося на повідомлення прокурора про всі випадки смерті або поранення. На відміну від цього положення в ч. 6 коментованої статті, по-перше, визначено термін повідомлення - 24 години з моменту застосування фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї, і, по-друге, не говориться про те, ким має бути здійснено сповіщення .
Про прокурорський нагляд за виконанням поліцією законів див. ст. 52 Закону та коментар до неї.
7. Частина 7 коментованої статті зобов'язує співробітника поліції у випадку, якщо в результаті застосування ним фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї громадянину заподіяно поранення або настала його смерть, по можливості зберегти без зміни місце скоєння злочину, адміністративного правопорушення, місце події. Дана норма є законодавчою новелою, прогресивний характер якої очевидний.
8. У частині 8 коментованої статті закріплені обов'язки співробітника поліції повідомити безпосередньому начальникові або керівникові найближчого територіального органу або підрозділу поліції і протягом 24 годин з моменту застосування фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї уявити відповідний рапорт:
про кожному випадку застосування фізичної сили, в результаті якої заподіяна шкода здоров'ю громадянина або завдано матеріальної шкоди громадянинові чи організації;
про кожний випадок застосування спеціальних засобів або вогнепальної зброї співробітником поліції.
Раніше подібні обов'язки співробітника міліції встановлювалися в ч. 4 ст. 15 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), але тільки для випадків застосування вогнепальної зброї: про кожний випадок застосування вогнепальної зброї співробітник міліції протягом 24 годин з моменту його застосування зобов'язаний представити рапорт начальнику органу внутрішніх справ (органу міліції) за місцем своєї служби або за місцем застосування вогнепальної зброї.
9. Частина 9 коментованої статті визначає особливості застосування співробітником поліції фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї у складі підрозділу (групи): таке застосування підлягає здійсненню, по-перше, у відповідності з федеральним законом і, по-друге, в рамках виконання наказів і розпоряджень керівника цього підрозділу (групи). Дана норма є законодавчою новелою, оскільки Закон 1991 про міліції право співробітника міліції застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї у складі підрозділу (групи) регламентував.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 27 коментованого Закону співробітник поліції зобов'язаний виконувати накази і розпорядження керівників (начальників), тільки ті, які віддані в установленому порядку та не суперечать федеральному закону. Як встановлено в ч. 2 ст. 30 даного Закону, при отриманні наказу чи розпорядження, явно суперечать закону, співробітник поліції зобов'язаний керуватися законом.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 19. Порядок застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї "
  1. Стаття 19. Порядок застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї
    застосування співробітником поліції фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї поліція зобов'язана повідомити близьких родичів або близьких осіб громадянина. Причому спочатку вживаються заходи до повідомлення близьких родичів. І тільки якщо повідомити таких немає можливості, наприклад, близьких родичів у особи немає, повідомленню підлягає будь-хто з числа близьких осіб громадянина,
  2. Стаття 188. Контрабанда Коментар до статті 188
    статтями глави 16 КК РФ про злочини проти життя і здоров'я (п. 18 Постанови). У тих випадках, коли контрабанда визнається вчиненою організованою групою, за ч. 4 ст. 188 КК РФ кваліфікуються дії всіх учасників організованої групи, а не тільки тих, хто безпосередньо переміщував товари чи інші предмети контрабанди через митний кордон Російської Федерації (наприклад,
  3. Стаття 203. Перевищення повноважень службовцями приватних охоронних або детективних служб Коментар до статті 203
    статтями, що передбачають відповідальність за порушення таємниці листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень або пов'язаних з порушенням гарантій недоторканності особи або житла. Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює , що вчиняє дії, що виходять за межі наданих законом повноважень, всупереч завданням своєї
  4. Стаття 86. Заходи безпеки і підстави їх застосування
    порядок застосування зазначених у ч. 1 цієї статті заходів безпеки визначається законодавством Російської Федерації. Цей порядок в даний час визначено Законом РФ від 21 липня 1993 р. N 5473-1 "Про установах та органах, які виконують кримінальні покарання у вигляді позбавлення свободи". Названий Закон насамперед встановлює, що співробітники кримінально -виконавчої системи застосовують
  5. Тема 8.3. Кримінально-правова відповідальність
    стаття Особливої ??частини КК містить вказівки на те, які види покарань і в яких межах можна застосувати за скоєння даного злочину. Так, стаття КК, що встановлює відповідальність за вбивство, передбачає, що, якщо воно вчинене при обтяжуючих обставинах, застосовуються заходи покарання у вигляді тривалих термінів позбавлення волі або смертної кари. Наприклад, якщо вбивство скоєно
  6. 1. Поняття кримінальної армалогіі
    статтями 222-226 КК РФ. Відсутність протягом багатьох десятиліть законодавчого і, зокрема, кримінально-правового визначення поняття зброї призвело до того, що даний пробіл заповнювався постановами Пленуму Верховного Суду СРСР від 20 вересня 1974 № 7 та постановою Пленуму Верховного Суду РФ від 25 червня 1996 року № 5, в яких роз'яснювалося, що слід розуміти під
  7. Стаття 38. Професійна підготовка співробітників поліції
    стаття змістовно мало відрізняється від ст. 21 Закону 1991 про міліції, що не відповідає змінам в інших частинах законопроекту (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Частина 1 коментованої статті встановлює, що громадяни РФ, прийняті на службу в поліцію, проходять первинну підготовку. При цьому повноваження з визначення порядку проходження такої підготовки федеральний
  8.  Стаття 28. Основні права співробітника поліції
      порядок ведення особистих справ співробітників поліції визначається федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії (див. коментар до зазначеної статті). Раніше порядок ведення особистих справ співробітників міліції визначався в нормативних правових актах МВС Росії, які містять службову інформацію обмеженого поширення (з позначкою "Для службового користування"). Право
  9.  Стаття 18. Право на застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї
      статтях коментарів глави. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, дана глава розроблена на основі Кодексу поведінки посадових осіб з підтримання правопорядку, прийнятого Генеральною Асамблеєю ООН. Як встановлено в ч. 1 даної статті, співробітник поліції має право на застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї особисто або в
  10.  Стаття 12. Обов'язки поліції
      порядок включає в себе: --- РГ. 2010. 25 червня. N 138. прийом повідомлень про події - дії посадової особи органів внутрішніх справ, наділеного відповідними повноваженнями з отримання повідомлення про подію; реєстрацію повідомлень про події - присвоєння кожному надійшов повідомленням про подію порядкового номера і фіксацію в обліковій