Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 203. Перевищення повноважень службовцями приватних охоронних або детективних служб Коментар до статті 203

Основним об'єктом злочину є нормальна діяльність служб приватної охорони і детективних служб.
Додатковим об'єктом перевищення повноважень службовцями приватних охоронних або детективних служб є особисті права та інтереси людини (здоров'я, безпека і недоторканність особистості).
В якості охоронної або детективної служба може розглядатися як:
1) приватний детектив, який має ліцензію, який діє як індивідуальний підприємець;
2) підприємства, що мають ліцензію на охоронну або детективну діяльність;
3) об'єднання приватних детективних підприємств, що мають статус юридичних осіб;
4) служба безпеки підприємства за умови наявності у співробітників ліцензії.
Приватна охоронна і детективна діяльність регулюється Законом РФ від 11 березня 1992 р. N 2487-1 "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації" (1).
---
(1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 17. Ст. 888.
Стаття 1 цього Закону визначає приватну детективну і охоронну діяльність як надання на оплатній договірній основі послуг фізичним та юридичним особам підприємствами, які мають спеціальний дозвіл (ліцензію) органів внутрішніх справ, з метою захисту законних прав та інтересів своїх клієнтів. З цього випливає, що суспільство і держава надає довіру охоронним і детективним службам, надаючи їм додаткові специфічні права для вирішення поставлених перед цими службами завдань.
Також Закон визначає повноваження службовців приватних охоронних і детективних служб. До них належать такі:
1) збір відомостей з цивільних справ на договірній основі з учасниками процесу; вивчення ринку, збір інформації для ділових переговорів, виявлення некредитоспроможних або ненадійних ділових партнерів;
2) встановлення обставин неправомірного використання в підприємницькій діяльності фірмових знаків і найменувань, недобросовісної конкуренції, а також розголошення відомостей, що становлять комерційну таємницю;
3) з'ясування біографічних та інших характеризують особу даних про окремих громадян (з їхньої письмової згоди) при укладенні ними трудових і інших контрактів;
4) пошук безвісти зниклих громадян;
5) пошук втраченого громадянами або підприємствами, установами, організаціями майна;
6) збір відомостей у кримінальних справах на договірній основі з учасниками процесу з обов'язковою умовою, що протягом доби з моменту укладення контракту на збір таких відомостей приватний детектив зобов'язаний письмово повідомити про це особу, провадить дізнання, слідчого, прокурора або суд, в чиєму провадженні знаходиться кримінальна справа (ст. 3 Закону).
У функції осіб, які займаються охоронною діяльністю, входять такі повноваження:
1) захист життя і здоров'я громадян;
2) охорона майна власників, у тому числі при його транспортуванні;
3) проектування, монтаж та експлуатаційне обслуговування засобів охоронно-пожежної сигналізації;
4) забезпечення порядку в місцях проведення масових заходів;
5) консультування і підготовка рекомендацій клієнтам з питань правомірного захисту від протиправних посягань.
При цьому у разі необхідності надання приватними детективами послуг, пов'язаних із небезпекою для їх життя і здоров'я, їм дозволяється використання спеціальних засобів, види, порядок придбання, обліку, зберігання і носіння яких встановлюються Урядом РФ.
Умови та порядок застосування даних спеціальних засобів регламентуються ст. ст. 16 - 18 Закону: у ході здійснення приватної детективної діяльності дозволяється застосовувати спеціальні засоби, а при здійсненні приватної охоронної діяльності - спеціальні засоби і вогнепальну зброю тільки у випадках і порядку, передбачених Законом.
Охоронник при застосуванні спеціальних засобів або вогнепальної зброї або приватний детектив при застосуванні спеціальних засобів зобов'язаний попередити про намір їх використовувати, надавши при цьому достатньо часу для виконання своїх вимог, за винятком тих випадків, коли зволікання в застосуванні спеціальних засобів або вогнепальної зброї створює безпосередню небезпеку його життю і здоров'ю або може спричинити за собою інші тяжкі наслідки; прагнути залежно від характеру і ступеня небезпеки правопорушення та осіб, які його вчинили, а також сили що чиниться протидії до того, щоб будь-який збиток, заподіяний при усуненні небезпеки, був мінімальним; забезпечити особам, які мають тілесних ушкоджень, долікарську допомогу та повідомити про подію в можливо короткий термін органи охорони здоров'я і внутрішніх справ; негайно повідомити прокурора про всі випадки смерті або заподіяння тілесних ушкоджень.
Приватні детективи та охоронці, що володіють ліцензією, зобов'язані проходити періодичну перевірку на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням спеціальних засобів і вогнепальної зброї. Така перевірка здійснюється у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ РФ.
Застосування приватним детективом або охоронцем спеціальних засобів або вогнепальної зброї з перевищенням своїх повноважень, порушенням умов правомірності крайньої необхідності або необхідної оборони тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
На приватну детективну і охоронну діяльність поширюються правила застосування спеціальних засобів, встановлені Урядом РФ для органів внутрішніх справ Російської Федерації.
Приватні детективи та охоронці мають право застосовувати спеціальні засоби у таких випадках:
1) для відбиття нападу, безпосередньо загрожує їх життю і здоров'ю;
2) для припинення злочину проти охоронюваної ними власності, коли правопорушник надає фізичне опір.
Забороняється застосовувати спеціальні засоби щодо жінок з видимими ознаками вагітності, осіб з явними ознаками інвалідності та неповнолітніх, коли їх вік очевидний або відомий приватному детективу (охоронцю), крім випадків надання ними збройного опору, скоєння групового чи іншого нападу, що загрожує життю і здоров'ю приватного детектива (охоронця) або охороняється власності.
Охоронці мають право застосовувати вогнепальну зброю у таких випадках:
1) для відбиття нападу, коли його власне життя піддається безпосередній небезпеці;
2) для відбиття групового або збройного нападу на охоронювану власність;
3) для попередження (пострілом в повітря) про намір застосувати зброю, а також для подачі сигналу тривоги або виклику допомоги.
Забороняється застосовувати вогнепальну зброю щодо жінок, осіб з явними ознаками інвалідності та неповнолітніх, коли їх вік очевидний або відомий охоронцеві, крім випадків надання ними збройного опору, скоєння збройного або групового нападу, що загрожує життю охоронця або охороняється власності, а також при значному скупченні людей, коли від застосування зброї можуть постраждати сторонні особи.
Про кожен випадок застосування вогнепальної зброї охоронець зобов'язаний негайно інформувати орган внутрішніх справ за місцем застосування зброї.
У разі порушення правил застосування спецзасобів та вогнепальної зброї винний несе кримінальну відповідальність за ст. 203 КК РФ, а також за відповідними загальним нормам КК РФ у разі наявності в його діях додаткового складу злочину. Проте ж відповідальність за ст. 203 КК РФ наступає згідно диспозиції статті лише у випадку, коли перевищення повноважень пов'язане із застосуванням насильства чи загрози його застосування. Під насильством розуміється заподіяння побоїв чи легкого або середньої тяжкості шкоди здоров'ю людини.
Таким чином, об'єктивну сторону злочину (перевищення повноважень) складають дії керівника або співробітника приватної охоронної або детективної служби, що виходять за межі встановлених законом повноважень, поєднані із застосуванням насильства чи погрозою його застосування.
Насильство включає в себе вчинення будь-яких дій, пов'язаних з фізичним впливом на людину: зв'язування, приковування наручниками, заподіяння фізичного болю, шкоди здоров'ю. В останньому випадку, якщо насильство спричинило заподіяння шкоди здоров'ю, додаткова кваліфікація необхідна тільки у разі заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю.
Загрозою застосування насильства охоплюється лише загроза фізичного впливу. Загроза іншого характеру, наприклад знищенням майна, шантаж, виключає кваліфікацію за ст. 203 КК РФ.
Склад розглядуваного злочину є формальним. Діяння буде закінчено з моменту застосування насильства чи погрози його застосування.
У тих випадках, коли дії, що перевищують повноваження, утворюють самостійний склад злочину, наприклад прослуховування телефонних переговорів, незаконне проведення обшуку в оселі, перлюстрація листів і т.д., потрібна кваліфікація за сукупністю злочинів за ст . 203 КК РФ і статтями, що передбачають відповідальність за порушення таємниці листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень або пов'язаних з порушенням гарантій недоторканності особи або житла.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що вчиняє дії, що виходять за межі наданих законом повноважень, всупереч завданням своєї діяльності, усвідомлює, що дія відбувається з застосуванням насильства чи загрози його застосування, і бажає вчинити таку дію.
Суб'єкт злочину спеціальний - особа, яка має ліцензію на охоронну або детективну діяльність, а також керівник приватної охоронної або детективної служби.
Частина 2 даної статті встановлює відповідальність за вчинення злочину, що спричинило тяжкі наслідки. Поняття тяжких наслідків є оціночним і підлягає встановленню у кожному конкретному випадку. Зокрема, до таких, наприклад, відносяться заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю людини, самогубство, вбивство чи заподіяння смерті з необережності. У всіх подібних випадках потрібна додаткова кваліфікація за відповідною статтею Особливої частини КК РФ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 203. Перевищення повноважень службовцями приватних охоронних або детективних служб Коментар до статті 203 "
  1. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  2. Коментар до статті 20.16
    203 КК. 7. Див. примітку до п. 5 коментарю до ст. 5.1. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, розглядаються начальниками територіальних управлінь (відділів) внутрішніх справ і прирівняних до них ОВС, їх заступниками, начальниками територіальних відділів (відділень) міліції, їх заступниками (див. п. 1 ч. 2 ст. 23.3
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, т . тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження в склад виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  5. 3. Застава
    203. Допускається можливість введення різного роду обмежень і для здачі в заставу належного підприємствам рухомого майна, якщо тільки на цей рахунок є пряма вказівка в законі або іншому правовому акті (ст. 295). Одне з такого роду обмежень міститься в Постанові Уряду РФ від 31 березня 1994 р. Ним визнано, що рішення про передачу в заставу державного майна
  6. Стаття 201. Зловживання повноваженнями Коментар до статті 201
    статтями про злочини проти інтересів служби в комерційних та інших організаціях. Розглядаючи питання про інтереси комерційних та інших організацій, слід звернути увагу на те, що в законі йдеться про законні інтереси. Тому діяння , вчинене хоча і всупереч інтересам, наприклад, комерційної організації, але інтересам незаконним, не може кваліфікуватися за ст. 201 КК РФ. Крім
  7. Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  8. 12.2. Кримінальна відповідальність за окремі злочини проти особистості, у сфері економіки, проти громадської безпеки та громадського порядку, проти державної влади
      203), в) комерційний підкуп (ст. 204). З усіх злочинів у сфері економіки розглянемо тільки незаконне підприємництво. Незаконне підприємництво означає здійснення підприємницької діяльності без реєстрації або без спеціального дозволу (ліцензії) у випадках, коли такий дозвіл (ліцензія) обов'язково, або з порушенням умов ліцензування, якщо це діяння
  9. § 2. Способи та механізм захисту прав та інтересів підприємця
      службовці безпосередньою причиною чи приводом порушення договірних зобов'язань. У випадках виникнення розбіжностей між партнерами по спільній підприємницькій діяльності або контрагентами за комерційними договорами завжди існує можливість звернутися до відповідних судових інстанції за вирішенням спору та захистом порушених прав. Але є можливість врегулювати свої
  10. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
© 2014-2022  yport.inf.ua