Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 188. Контрабанда Коментар до статті 188

Об'єкт злочину - встановлений порядок переміщення товарів та інших предметів через митний кордон Російської Федерації.
Відповідно до Закону РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації" (1) Державний кордон РФ є лінія і проходить по цій лінії вертикальна поверхня, що визначають межі державної території (суші, вод, надр і повітряного простору) Російської Федерації, тобто просторовий межа дії державного суверенітету Російської Федерації.
---
(1) РГ. 1993. 4 травня.
Згідно ст. 2 Митного кодексу РФ митним кордоном Російської Федерації є межі її митної території (територія Росії), а також межі знаходяться у виключній економічній зоні Російської Федерації і на її континентальному шельфі штучних островів, установок і споруд, особливих економічних зон.
При переміщенні товарів через митний кордон вони підлягають декларуванню митним органам (ст. 123 Митного кодексу РФ).
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 27 травня 2008 р. N 6 "Про судову практику у справах про контрабанду" (1) предметом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 188 КК РФ, є будь переміщується через митний кордон рухоме майно, визнане товаром відповідно до Митного кодексу РФ (пп. 1 - 3 п. 1 ст. 11) і Федеральним законом "Про основи державного регулювання зовнішньоторговельної діяльності" (п. 26 ст . 2), включаючи транспортні засоби, віднесені ст. 130 ГК РФ до нерухомих речей, а також інші не є товарами предмети, для яких законодавством встановлено певний порядок і правила їх переміщення через митний кордон Російської Федерації (наприклад, використовувані для міжнародних перевезень транспортні засоби, які не володіють ознаками товарів, рукопис наукової статті або інший не має ціни товару об'єкт інтелектуальної власності на матеріальному носії, зокрема корисна модель, промисловий зразок). Виходячи з положень ч. 1 ст. 15 Федерального закону "Про валютне регулювання та валютний контроль" предметом контрабанди поряд з іншим майном є готівкова іноземна валюта, валюта Російської Федерації, дорожні чеки, зовнішні та (або) внутрішні цінні папери в документарній формі.
---
(1) Офіційний сайт Верховного Суду РФ (www.supcourt.ru).
Частина 2 ст. 188 КК РФ передбачає кримінальну відповідальність за контрабанду предметів, вилучених з цивільного обороту або щодо яких встановлено спеціальні правила переміщення їх через митний кордон РФ. Такими предметами є: 1) наркотичні засоби; 2) психотропні; 3) сильнодіючі; 4) отруйні; 5) отруйні; 6) вибухові; 7) радіоактивні речовини; 8) радіаційні джерела; 9) ядерні матеріали; 10) вогнепальну зброю; 11) вибухові пристрої; 12) боєприпаси; 13) зброя масового ураження; 14) засоби її доставки; 15) інше озброєння; 16) інша військова техніка; 17) матеріали та обладнання, які можуть бути використані при створенні зброї масового ураження, засобів її доставки , іншого озброєння, інший військової техніки; 18) стратегічно важливі сировинні товари; 19) культурні цінності. Поняття і зміст зазначених предметів посягання визначаються у відповідних нормативних правових актах (1).
---
(1) Див, напр.: Федеральний закон від 8 січня 1998 р. N 3-ФЗ "Про наркотичні засоби і психотропні речовини" / / РГ. 1998. 15 січня.; Федеральний закон від 13 грудня 1996 р. N 150-ФЗ "Про зброю" / / РГ. 1996. 18 дек.; Федеральний закон від 19 липня 1998 р. N 114-ФЗ "Про військово-технічне співробітництво Російської Федерації з іноземними державами" / / РГ. 1998. 23 липня; Закон РФ від 15 квітня 1993 р. N 4804-1 "Про вивезення і ввезення культурних цінностей" / / РГ. 1993. 15 травня.
Об'єктивна сторона злочину виражається в дії - переміщенні предметів контрабанди через митний кордон РФ, здійснюваному наступними способами: 1) крім або з приховуванням від митного контролю; 2) з обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації; 3) з недекларування або недостовірним декларуванням.
Основні питання, пов'язані з тлумаченням ознак об'єктивної сторони і кваліфікації діяння, розкриваються в названому Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 27 травня 2008 р. N 6:
а) переміщення через митний кордон товарів та інших предметів полягає у вчиненні дій з ввезення на митну територію Російської Федерації або вивезення з цієї території товарів або інших предметів будь-яким способом, включаючи переміщення товарів у міжнародних поштових відправленнях, трубопровідним транспортом та лініями електропередачі (п. 4) ;
б) переміщення товарів чи інших предметів крім митного контролю полягає у вчиненні будь-яких умисних дій з їх ввезення на митну територію Російської Федерації або вивезення з цієї території поза пунктами пропуску через державний кордон Російської Федерації чи інших місць знаходження митних органів (митниць, митних постів) або поза часом їх роботи, встановлених відповідно до законодавства Російської Федерації, або без дозволу митного органу, якщо міжнародним договором Російської Федерації або федеральним законодавством не передбачено вільний рух товарів через митний кордон Російської Федерації без митного контролю (п. 8);
в) приховуванням від митного контролю товарів чи інших предметів є будь-які дії, спрямовані на те, щоб утруднити виявлення таких товарів або приховати їх справжні властивості або кількість (наприклад, надання одним товарам вигляду інших, використання схованок, спеціально виготовлених або пристосованих для контрабанди в предметах багажу, одягу або обладнаних на транспортних засобах, які використовуються для переміщення товарів через митний кордон, приховування предметів контрабанди в порожнинах людського тіла) (абз. 2 п. 8);
г) під обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації при контрабанді слід розуміти пред'явлення органам митного контролю в якості підстав або умов для переміщення вказаних в ст. 188 КК РФ товарів чи інших предметів завідомо підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом або відносяться до інших товарів, інших документів, що не мають юридичної сили, а так само використання підроблених митних пломб, печаток, маркування, штампів та інших засобів ідентифікації (зазначених у ст . 83 Митного кодексу РФ) або справжніх засобів ідентифікації, що відносяться до інших товарів (п. 9);
д) недекларування при контрабанді передбачає умисне незаявлення в митній декларації або іншим передбаченим Митним кодексом РФ способом декларування товарів відомостей, необхідних для прийняття рішення про випуск товарів і підлягають декларуванню транспортних засобів, приміщенні їх під обраний митний режим, численні і стягуванні митних платежів (абз. 1 п. 10);
е) недостовірне декларування являє собою заяву в митній декларації або в інший встановленою формою декларування завідомо неправдивих відомостей про товари та транспортні засоби, їх митний режим та інших відомостей, необхідних для зазначених вище митних цілей (абз. 2 п. 10);
ж) момент закінчення контрабанди повинен визначатися залежно від форми і способу переміщення товарів (ввезення, вивезення, пересилання, переміщення трубопровідним транспортом або лініями електропередачі), способу вчинення контрабанди (крім чи з приховуванням від митного контролю, з обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації, з недекларування або недостовірним декларуванням), а також з урахуванням етапів переміщення, встановлених Митним кодексом РФ, наприклад отримання дозволу на застосування процедури внутрішнього митного транзиту (ст. ст. 79 - 90) або міжнародного митного транзиту (ст. ст. 167 - 169), попереднє, періодичне і періодичне тимчасове декларування (ст. ст. 130, 136 і 138) (абз. 2 п. 4);
з) при ввезенні товарів чи інших предметів на митну територію Російської Федерації контрабанду, досконалу з обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації або з недекларування або недостовірним декларуванням, слід вважати закінченим злочином з моменту припинення переміщення товарів чи інших предметів у зв'язку з виявленням того, що ввезення цих товарів чи предметів відбувається однією із зазначених протиправних способів, у тому числі у випадках виявлення даного факту при поданні митному органу зазначених документів в процесі здійснення митної процедури внутрішнього митного транзиту, приміщення товару під митний режим або випуску товару чи інших предметів (абз. 2 п. 5).
У випадках, коли в процесі переміщення товарів чи інших предметів обманне використання документів або засобів митної ідентифікації, а одно факти недекларування, недостовірного декларування або приховування від митного контролю виявлені не були, злочин, передбачений ст. 188 КК РФ, вважається закінченим з моменту прийняття митними органами рішення про випуск товару чи інших предметів, а в разі неприйняття такого рішення з причини ухилення особи від завершення митної процедури - з моменту вчинення кримінально караних дій по фактичному виведенню товарів чи інших предметів з-під митного контролю (абз. 3 п. 5).
Контрабанду, досконалу при ввезенні на територію Російської Федерації товарів чи інших предметів крім митного контролю або з приховуванням від нього, слід вважати закінченим злочином з моменту фактичного перетину товарами чи іншими предметами митного кордону Російської Федерації лише в тих випадках, коли воно сталося поза пунктами пропуску через державний кордон Російської Федерації і поза іншого місця (коридору), встановленого для проходження товарів до місця прибуття, якщо таке місце розташоване не на кордоні, а в глибині митної території Російської Федерації (абз. 4 п. 5);
і) контрабанду, досконалу при вивезенні товарів чи інших предметів з митної території Російської Федерації, слід вважати закінченим злочином з моменту виявлення недостовірності відомостей, зазначених особою у поданій ним митній декларації, або з моменту захід інших дій, безпосередньо спрямованих на вивезення товарів чи інших предметів, якщо такі дії відбувалися протиправними способами, перерахованими в ч. 1 ст. 188 КК РФ, якими досягалося виведення вивезених товарів чи предметів під митного контролю (абз. 1 п. 6).
До числа дій, безпосередньо спрямованих на вивезення товарів чи інших предметів, крім подання митної декларації відносяться інші передбачені Митним кодексом РФ дії з зазначеними товарами або предметами до фактичного перетину ними митного кордону (вхід або в'їзд фізичної особи , що виїжджає з Російської Федерації, в зону митного контролю, в'їзд автотранспортного засобу в пункт пропуску через державний кордон Російської Федерації з метою вибуття його з митної території Російської Федерації, здача транспортним організаціям товарів або організаціям поштового зв'язку міжнародних поштових відправлень для відправки за межі митної території Російської Федерації, дії особи, безпосередньо спрямовані на фактичний перетин митного кордону товарами і транспортними засобами поза встановленими відповідно до законодавства Російської Федерації місць) (абз. 2 п. 6).
Склад злочину формальний.
Контрабанда, сполучена з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, сильнодіючих, отруйних, отруйних, вибухових, радіоактивних речовин, радіаційних джерел, ядерних матеріалів, вогнепальної зброї, вибухових пристроїв, боєприпасів, зброї масового ураження, засобів її доставки, іншого озброєння, кваліфікується за сукупністю зі злочинами, які передбачають відповідальність за вчинення зазначених діянь (ст. ст. 218, 220, 222, 228, 228.1, 228.2, 234, 355 КК РФ).
Обов'язковою ознакою контрабанди, передбаченої ч. 1 ст. 188 КК РФ, є великий розмір переміщуваних товарів чи інших предметів. Згідно з приміткою до ст. 169 КК РФ великим розміром визнається вартість незаконно переміщених через митний кордон Російської Федерації товарів чи інших предметів у сумі, що перевищує двісті п'ятдесят тисяч рублів.
Визначаючи розмір контрабанди, слід виходити з регульованих державою цін на товари, незаконно переміщені через митний кордон, а у разі відсутності таких цін - з фактичної (ринкової) вартості товарів на момент вчинення злочину. При відсутності відомостей про ціну товару його вартість може бути встановлена на підставі висновку експертів (абз. 3 п. 3 Постанови).
Для кваліфікації діяння за ч. 2 ст. 188 КК РФ не має значення розмір предметів, що переміщуються контрабандним шляхом.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що переміщує через митний кордон предмет контрабанди зазначеними способами, і бажає цього.
  Суб'єкт злочину загальний - осудна фізична особа, яка досягла віку шістнадцяти років.
  Кваліфікуючу ознаку - вчинення злочину службовою особою з використанням свого службового становища (див. примітку до ст. 285 КК і коментар до нього) або з застосуванням насильства до особі, яка здійснює митний контроль.
  До посадових осіб, зокрема, відносяться особи, що володіють правом перебувати в зонах митного та прикордонного контролю, здійснювати нагляд за переміщенням вантажів; посадові особи, звільнені на підставі ст. 386 Митного кодексу РФ від певних форм митного контролю і використовують своє службове становище для вчинення контрабанди (абз. 2 п. 16 Постанови).
  Контрабанда, вчинена службовою особою з використанням свого службового становища, не вимагає додаткової кваліфікації за ст. 285 КК РФ.
  За п. "в" ч. 3 ст. 188 КК РФ кваліфікується вчинення контрабанди, поєднане з будь-яким фізичним впливом (наприклад, з нанесенням ударів, зв'язуванням) на особа, яка здійснює митний контроль, з метою примусити його не перешкоджати незаконному переміщенню товарів чи інших предметів через митний кордон Російської Федерації. У тому випадку, якщо насильство виразилося у вбивстві особи, яка здійснювала митний контроль, або в умисному спричиненні тяжкої шкоди здоров'ю потерпілого, вчинене слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених п. "в" ч. 3 ст. 188 КК РФ і відповідними статтями глави 16 КК РФ про злочини проти життя і здоров'я (п. 18 Постанови).
  У тих випадках, коли контрабанда визнається вчиненою організованою групою, за ч. 4 ст. 188 КК РФ кваліфікуються дії всіх учасників організованої групи, а не тільки тих, хто безпосередньо переміщував товари чи інші предмети контрабанди через митний кордон Російської Федерації (наприклад, дії учасників організованої групи, які придбали товар за кордоном з метою його ввезення на митну територію Російської Федерації , сприяли його незаконному переміщенню в пункті митного контролю або фальсифікували документи, представлені при митному оформленні товарів, виступали в якості транспортних експедиторів контрабандного вантажу) (п. 19 Постанови).
  Якщо особа, яка має право володіння і користування товарами на митній території Російської Федерації, фактично здійснювало їх переміщення через митний кордон Російської Федерації способами, перерахованими в ч. 1 ст. 188 КК РФ, через підставну особу (наприклад, через безробітного, який формально був зазначений в установчих документах як керівник організації, що здійснює юридично значимі дії з товарами, що перебувають під митним контролем), його дії слід кваліфікувати за ст. 188 КК РФ як дії виконавця даного злочину, а дії іншої особи, в силу ч. 4 ст. 34 КК РФ, - як його пособника, якщо він усвідомлював, що бере участь у вчиненні контрабанди, і його умислом охоплювалося вчинення цього злочину (п. 20 Постанови).
  При вирішенні питання про притягнення особи до кримінальної відповідальності за контрабанду іноземної валюти слід керуватися Постановою Конституційного Суду РФ від 27 травня 2008 р. N 8-П "У справі про перевірку конституційності положення частини першої статті 188 Кримінального кодексу Російської Федерації у зв'язку зі скаргою громадянки М . А. Асламазян "(1). Даним нормативним актом, що не відповідає Конституції РФ, її ст. ст. 17 (ч. 1), 19 (ч. 1), 54 (ч. 2) і 55 (ч. 3), нормативне положення ч. 1 ст. 188 КК РФ в тій мірі, в якій воно дозволяє - у взаємозв'язку з приміткою до ст. 169 КК РФ при залученні до кримінальної відповідальності за контрабанду, чинену шляхом переміщення через митний кордон Російської Федерації недекларірованних або недостовірно декларованої іноземної валюти і (або) валюти Російської Федерації у великому, тобто перевищує в еквіваленті двісті п'ятдесят тисяч рублів, розмірі, визнавати його таким виходячи з усієї переміщуваної суми, включаючи і ту її частину, яку закон дозволяє ввозити в Російську Федерацію без письмового декларування.
  За незаконне переміщення товарів і (або) транспортних засобів через митний кордон Росії за відсутності їх великого розміру встановлена адміністративна відповідальність (ст. 16.1 КоАП РФ).
  ---
  (1) Офіційний сайт Конституційного Суду РФ (www.ksrf.ru). 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 188. Контрабанда Коментар до статті 188 "
  1. Стаття 33. Види співучасників злочину Коментар до статті 33
      188 КК РФ, через підставну особу (наприклад, через безробітного, який формально був зазначений в установчих документах як керівник організації, що здійснює юридично значимі дії з товарами, що перебувають під митним контролем), його дії слід кваліфікувати за статтею 188 КК РФ як дії виконавця даного злочину, а дії іншої особи в силу частини 4 статті 34 КК РФ
  2. Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189
      188 і 275 КК РФ. Якщо незаконний експорт або передача контрольованих товарів і технологій здійснюються крім чи з приховуванням від митного контролю, або з обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації, або сполучені з недекларування або недостовірним декларуванням, особа підлягає притягненню до кримінальної відповідальності за контрабанду (ч. 2 ст. 188 КК РФ). У
  3. Стаття 190. Неповернення на територію Російської Федерації предметів художнього, історичного та археологічного надбання народів Російської Федерації і зарубіжних країн Коментар до статті 190
      статтями глави 21 КК РФ (наприклад, ст. ст. 160, 164). Розглядається злочин необхідно розмежовувати з контрабандою (ч. 2 ст. 188 КК РФ), кримінальна відповідальність за яку настає у разі, якщо предмети художнього, історичного та археологічного надбання народів Російської Федерації і зарубіжних країн переміщуються через митний кордон Росії незаконно. Суб'єктивна
  4. Стаття 194. Ухилення від сплати митних платежів, що стягуються з організації або фізичної особи Коментар до статті 194
      188 КК РФ). --- Офіційний сайт Верховного Суду РФ (www.supcourt.ru). За порушення термінів сплати митних платежів, що не утворюють великий розмір, встановлена адміністративна відповідальність (ст. 16.22 КоАП
  5. Стаття 210. Організація злочинного співтовариства (злочинної організації) Коментар до статті 210
      статтями Особливої частини КК РФ за скоєний конкретний злочин. У тих випадках, коли керівник (організатор) і учасники структурного підрозділу, що входить до складу злочинного співтовариства (злочинної організації), заздалегідь об'єдналися для вчинення збройних нападів на громадян або організації і, діючи в цих цілях, озброїлися і, будучи учасниками створеної стійкої
  6. Стаття 228. Незаконні придбання, зберігання, перевезення, виготовлення, переробка наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів Коментар до статті 228
      контрабанди розмір обчислюватиметься з кількості прихованого наркотичного засобу або психотропної речовини, а не з ваги нейтрального компонента, в якому здійснювалося приховування і під виглядом якого наркотичний засіб або психотропну речовину переміщалося через митний кордон. Але якщо той же героїн, наприклад, був змішаний з борошном або цукровою пудрою і надалі ця суміш
  7. Стаття 242.1. Виготовлення та обіг матеріалів або предметів з порнографічними зображеннями неповнолітніх Коментар до статті 242.1
      188 КК РФ "Контрабанда" не потрібно. Публічна демонстрація матеріалів або предметів з порнографічними зображеннями свідомо неповнолітніх означає їх відкритий показ у присутності людей, які є глядачами, слухачами, відвідувачами інших громадських місць і т.п. Притягнення завідомо неповнолітніх в якості виконавців для участі у видовищних заходах порнографічного
  8. § 12. Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління
      статтях аналізованої групи КпАП, якщо вони вчинені з корисливої або іншої особистої зацікавленості, можуть кваліфікуватися як злочини за ст. 285 КК (зловживання посадовими повноваженнями). На відміну від всіх інших статей гл. 14 КпАП домінуюче початок диспозицій ст. 193, 193, 1932 укладено в регламентації недержавних та приватноправових інтересів. Стаття 193 КоАП
  9. Коментар до статті 16.1
      188 КК). 7. Індивідуальні підприємці - порушники митних правил несуть адміністративну відповідальність згідно з санкцією коментованій статті як посадові особи, фізичні особи - порушники, які не є індивідуальними підприємцями і не наділені повноваженнями посадової особи, притягуються до адміністративної відповідальності, встановленої санкцією розглянутої
  10. Глава 23. ЗАХИСТ володіння від ВИЛУЧЕННЯ РЕЧІ Адміністративному порядку
      стаття поміщена в додатках до іншим виданням книги). Т. Пухова цілком справедливо зазначає, що при переході права власності на заставлене майно до іншої особи право застави зберігає силу, але для реалізації закладене майно має бути витребувано з чужого володіння. Ось тут-то і укладені головні практичні, так і теоретичні, проблеми. ---
© 2014-2022  yport.inf.ua