Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189

Об'єкт розглядуваного злочину - встановлений порядок здійснення зовнішньоекономічної діяльності щодо сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, робіт (послуг), що використовуються при створенні озброєння і військової техніки, зброї масового ураження і засобів її доставки.
Відповідно до Федерального закону від 18 липня 1999 р. N 183-ФЗ "Про експортний контроль" (1) в Російській Федерації передбачено комплекс заходів (експортний контроль), що забезпечують реалізацію встановленого чинним законодавством порядку здійснення зовнішньоекономічної діяльності щодо товарів, інформації, робіт, послуг, результатів інтелектуальної діяльності, які можуть бути використані при створенні зброї масового ураження, засобів її доставки, інших видів озброєння і військової техніки або при підготовці і (або) здійсненні терористичних актів.
---
(1) РГ. 1999. 29 липня.
Експортний контроль здійснюється з метою захисту інтересів Росії і дотримання нею міжнародних договорів у галузі нерозповсюдження зброї масового ураження та інших видів озброєння і військової техніки.
Контрольовані товари і технології - сировина, матеріали, обладнання, науково-технічна інформація, роботи, послуги, результати інтелектуальної діяльності (права на них), які в силу своїх особливостей і властивостей можуть внести істотний внесок у створення зброї масового ураження, засобів її доставки, інших видів озброєння і військової техніки, а також продукція, яка є особливо небезпечною в частині підготовки і (або) вчинення терористичних актів (ст. 1 Федерального закону "Про експортний контроль").
Зміст понять, а також номенклатура підпадають під експортний контроль товарів, інформації, робіт (послуг) і технологій визначається списками (переліками), які затверджуються указами Президента РФ за поданням Уряду РФ (1).
---
(1) Див, напр.: Список товарів і технологій подвійного призначення, які можуть бути використані при створенні озброєнь і військової техніки і щодо яких здійснюється експортний контроль, затверджений Указом Президента РФ від 5 травня 2004 р. N 580; Список обладнання і матеріалів подвійного призначення та відповідних технологій, застосовуваних в ядерних цілях, щодо яких здійснюється експортний контроль, затверджений Указом Президента РФ від 14 січня 2003 р. N 36; Список обладнання, матеріалів і технологій, які можуть бути використані при створенні ракетної зброї і щодо яких встановлено експортний контроль, затверджений Указом Президента РФ від 8 серпня 2001 р. N 1005.
Діяльність в галузі міжнародних відносин, пов'язана з вивозом і ввезенням, у тому числі з поставкою або закупівлею, розробкою і виробництвом продукції військового призначення, регламентується Федеральним законом від 19 липня 1998 р. N 114-ФЗ " Про військово-технічне співробітництво Російської Федерації з іноземними державами "(1).
---
(1) РГ. 1998. 23 липня.
Згідно ст. 1 даного нормативного акту під озброєнням і військовою технікою розуміється продукція військового призначення. Наприклад, комплекси різних видів зброї і засобів забезпечення його бойового застосування, системи зв'язку і управління військами, озброєнням і військовою технікою; вибухові речовини, предмети і пристрої підривання, пороху (за винятком мисливських), ракетне паливо для бойових ракет, матеріали спеціального призначення та спеціальне обладнання для їх виробництва.
Зброя масового ураження - це ядерна, хімічна, бактеріологічна (біологічна) і токсинної зброї. Засоби її доставки - це ракети і безпілотні літальні апарати, здатні доставляти зброю масового ураження.
Об'єктивна сторона злочину виражається в наступних незаконних діях, що надаються іноземній організації або її представникові: 1) експорт або передача товарів, інформації і технологій; 2) виконання робіт або надання послуг.
Відповідно до Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 164-ФЗ "Про основи державного регулювання зовнішньоторговельної діяльності" (1) експортом є вивезення товару з митної території Російської Федерації без зобов'язання про зворотне ввезення.
---
(1) РГ. 2003. 18 дек.
Під передачею сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації розуміються будь-які дії, в результаті яких іноземна організація або її представники стали володарями цих предметів. На відміну від експорту передача зазначених предметів здійснюється на території Росії.
Виконання робіт для іноземної організації або її представника - це виробництво будь-яких робіт, які можуть бути використані при створенні озброєння і військової техніки, зброї масового ураження, засобів її доставки. Наприклад, переобладнання об'єкта, призначеного для виробництва військової техніки.
Послуги іноземної організації або її представнику можуть виражатися в наданні їм допомоги (консультації, навчання, проведення досліджень тощо), пов'язаної із створенням зброї масового ураження, засобів її доставки та іншого озброєння і військової техніки.
Іноземна організація - це юридична особа незалежно від своєї організаційно-правової форми, створене на території іноземної держави. Представниками цієї організації є її керівники та інші особи, уповноважені від її імені здійснювати певні дії.
Дії, що утворюють об'єктивну сторону даного злочину, повинні бути незаконними, тобто вчинені в порушення встановленого в Російській Федерації порядку здійснення зовнішньоекономічної діяльності стосовно контрольованих товарів і технологій.
Вчинення зазначених дій підлягають кваліфікації за ст. 189 КК РФ, якщо в них відсутні ознаки злочинів, передбачених ст. ст. 188 і 275 КК РФ.
Якщо незаконний експорт або передача контрольованих товарів і технологій здійснюються крім чи з приховуванням від митного контролю, або з обманним використанням документів або засобів митної ідентифікації, або сполучені з недекларування або недостовірним декларуванням, особа підлягає притягненню до кримінальної відповідальності за контрабанду (ч. 2 ст. 188 КК РФ).
У разі якщо товари, що передаються і технології містять відомості, що становлять державну таємницю, чи інша допомога, що надається іноземній організації або її представнику може заподіяти шкоду зовнішньої безпеки Росії, вчинене необхідно кваліфікувати за ст. 275 КК РФ, що передбачає відповідальність за державну зраду.
Діяння є закінченим у момент здійснення будь-якої дії, зазначеного в диспозиції цієї статті. Склад злочину формальний.
Суб'єктивна сторона характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що незаконно експортує або передає відповідні предмети, інформацію, виконує роботи чи надає послуги іноземній організації або її представнику, і бажає цього.
Заведомость як обов'язкова ознака даного складу злочину передбачає, що винному достовірно відомо, що контрольовані товари і технології, з якими здійснюються незаконні дії, можуть бути використані при створенні озброєння і військової техніки і щодо їх встановлено експортний контроль.
Суб'єкт злочину спеціальний - особа, наділена правом здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, яка досягла віку шістнадцяти років.
Згідно з приміткою до коментованої статті під особою, наділеним правом здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, розуміються керівник юридичної особи, створеної відповідно до законодавства РФ і має постійне місце знаходження на території Російської Федерації, або індивідуальний підприємець, що має постійне місце проживання на території РФ.
Кваліфікуючою ознакою є вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою (див. ч. 2 ст. 35 КК РФ і коментар до неї).
Особливо кваліфікуючу ознаку - вчинення діяння організованою групою (див. ч. 3 ст. 35 КК РФ і коментар до неї) або стосовно сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, робіт (послуг), які свідомо для особи, наділеного правом здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, можуть бути використані при створенні зброї масового ураження, засобів її доставки та щодо яких встановлено експортний контроль.
За здійснення зовнішньоекономічних операцій з контрольованими товарами і технологіями без спеціального дозволу (ліцензії), якщо такий дозвіл обов'язково, або з порушенням ліцензійних вимог, а рівно з використанням дозволу, отриманого незаконно або з поданням документів, що містять недостовірні відомості, встановлена адміністративна відповідальність (ст. 14.20 КоАП РФ).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189 "
  1. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    експорту. З метою захисту інтересів вітчизняних товаровиробників у сфері АПК та забезпечення продовольчої безпеки РФ на федеральному і регіональному рівнях здійснюються тарифне і нетарифне регулювання експортно-імпортних операцій. При необхідності відповідно до міжнародних правил і федеральними законами Урядом РФ можуть вводитися квоти на закупівлю окремих
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 1. Поняття і основні різновиди інвестиційних угод
    незаконно. Таким чином, виникає юридично тупикова ситуація. У кожному разі незатвердження Угоди спричинить звинувачення держави в невиконанні прийнятих на себе зобов'язань, судові позови про відшкодування збитків і, напевно, великі фінансові втрати »[257]. Очевидно, що дане положення Закону про УРП вимагає перегляду. Аналізуючи правову
  4. Коментар до статті 14.20
    статтями). 10. Див. примітку до п. 5 коментарю до ст. 5.1. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, розглядаються посадовими особами Мінекономрозвитку Росії та його територіальних органів - згідно з ч. 2 ст. 23.9 КоАП (див. коментар до зазначеної
  5. Коментар до статті 16.3
    189 КК в ред. Федерального закону від 7 травня 2002 р. N 50-ФЗ). 6. Про процесуальні особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, см. п. 5 коментарю до ст. 16.2. 7. При призначенні в розглянутих випадках адміністративного штрафу, який застосовується до фізичної особи в якості основного адміністративного покарання, в розмірі, що не
  6. 6. Типізація договірних форм
    стаття ГК (ст. 427). Зазначена стаття відноситься в рівній мірі до випадків розробки формуляра договору та включення до якої-небудь документ окремих зразкових умов договору. Використання примірних форм тягне за собою певні правові наслідки. У цьому зв'язку відповідна стаття вказує на два обов'язкові ознаки примірних форм: по-перше, вони повинні бути розроблені для договорів
  7. 3. Застава
    189 Арбітражного процесуального кодексу Російської Федерації, Президія Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації протест відхилив і залишив у силі Постанову апеляційної інстанції арбітражного суду про відмову в позові про визнання договору застави недійсною угодою. --- Див: Справа арбітражного суду Саратовської області N III-47/1-6 за 1995 м.
  8. 2. Форми договірної відповідальності
    статтях Принципів ми знову зустрічаємося з терміном "збитки". Наприклад, відповідно до ст. 7.4.11 збитки мають бути виплачені одноразово у повній сумі (damages are to be paid in a lump sum); в ст. 7.4.12 говориться про валюті обчислення збитків (currency in which to assess damages) і т.д. --- Принципи міжнародних комерційних договорів / Пер. з англ. А.С.
  9. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
    стаття, присвячена цьому питанню: згідно ст. 1662 проекту, при неможливості для однієї сторони виконати зобов'язання за двосторонньою договором внаслідок випадкової події вона не має права вимагати того, що їй належить по тому ж договору з іншого боку, і зобов'язана повернути те, що раніше отримала. Якщо ж виконання зобов'язання внаслідок випадкової події стало неможливим для
  10. Стаття 12. Обов'язки поліції
      стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
© 2014-2022  yport.inf.ua