Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 28. Основні права співробітника поліції |
||
Коментар до статті 28 1. У частині 1 коментованої статті визначено перелік основних прав співробітника поліції. Закон 1991 про міліції подібним чином перелік прав співробітника міліції не визначав. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 25 Закону), у ч. 1 його ст. 18 вказувалося лише те, що співробітник міліції виконує обов'язки і користується правами міліції, передбаченими названим Законом, в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади. Аналогічно сказаному в коментарі до попередньої статті слід зазначити, що в рамках роботи над проектом коментованого Закону Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало положення коментованої статті співвіднести з положеннями статті , що передбачає права поліції (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Але, як видно, федеральний законодавець цим шляхом не пішов. В передбаченому в ч. 1 коментованої статті переліку прав співробітника поліції нескладно побачити аналогії з встановленням в ч. 1 ст. 14 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації" переліку прав державного службовця цивільного і встановленням в ч. 1 ст. 11 Федерального закону "Про муніципальної службі в Російській Федерації" переліку прав муніципального службовця. Відносно передбачених у ч. 1 коментованої статті прав співробітника поліції необхідно зазначити наступне. Право на забезпечення належних організаційно-технічних умов, необхідних для виконання службових обов'язків (п. 1). Право працівника на робоче місце, що відповідає державним нормативним вимогам охорони праці і умовам, передбаченим колективним договором, закріплено в абз. 4 ч. 1 ст. 21 ТРК РФ (в ред. Федерального закону від 30 червня 2006 N 90-ФЗ). Вказаному праву кореспондують встановлені в ч. 2 ст. 22 даного Кодексу обов'язки роботодавця забезпечувати безпеку та умови праці, що відповідають державним нормативним вимогам охорони праці (абз. 4), а також забезпечувати працівників устаткуванням, інструментами, технічною документацією й іншими засобами, необхідними для виконання ними трудових обов'язків (абз. 5). Право на ознайомлення з посадовою регламентом (посадовою інструкцією) та іншими документами, що визначають його права та обов'язки за замещаемой посади, з критеріями оцінки ефективності виконання службових обов'язків, показниками результативності службової діяльності та умовами просування по службі в поліції (п. 2). Дане право передбачене за аналогією з тим, як в п. 2 ч . 1 ст. 14 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації" зазначено право державного цивільного службовця на ознайомлення з посадовою регламентом та іншими документами, що визначають його права та обов'язки за замещаемой посади цивільної служби, критеріями оцінки ефективності виконання посадових обов'язків, показниками результативності професійної службової діяльності та умовами посадового зростання. У точності аналогічне право муніципального службовця передбачено в п. 1 ч. 1 ст. 11 Федерального закону "Про муніципальної службі в Російській Федерації". Право на відпочинок, що забезпечується встановленням нормальної тривалості службового часу, наданням вихідних і неробочих святкових днів, а також щорічних оплачуваних основного і додаткових відпусток (п. 3). Право працівника на відпочинок, що забезпечується встановленням нормальної тривалості робочого часу, скороченого робочого часу для окремих професій і категорій працівників, наданням щотижневих вихідних днів, неробочих святкових днів, оплачуваних щорічних відпусток передбачено в абз. 6 ч. 1 ст. 21 ТРК РФ. Особливості режиму службового часу співробітників поліції визначені в ст. 37 коментованого Закону, згідно ч. 1 якої для співробітників поліції встановлюється нормальна тривалість службового часу не більше 40 годин на тиждень. У частині 2 зазначеної статті передбачено, що співробітники поліції в разі потреби можуть залучатися до виконання службових обов'язків понад встановлену тривалість щотижневого службового часу, а також у нічний час, у вихідні, святкові та неробочі дні у порядку, визначеному федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії (див. зазначену статтю і коментар до неї). Відпустки співробітників органів внутрішніх справ регламентовані нормами ст. ст. 45 - 51 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Згідно частини 1 ст. 45 названого Положення для співробітників органів внутрішніх справ встановлюються такі види відпусток із збереженням грошового змісту: черговий щорічний; короткостроковий; по хвороби; канікулярний; у зв'язку з закінченням навчального закладу МВС Росії; додаткові (за стаж служби, виконання обов'язків у шкідливих умовах, за особливий характер служби, а також нагородженим почесним знаком "Заслужений працівник МВС Російської Федерації"). Право на оплату праці та інші виплати відповідно до законодавства РФ і контрактом про проходження служби в поліції (п. 4). Право працівника на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати відповідно до своєї кваліфікації, складністю праці, кількістю і якістю виконаної роботи передбачено в абз. 5 ч. 1 ст. 21 ТРК РФ. Цьому праву кореспондують встановлені в ч. 2 ст. 22 даного Кодексу обов'язки роботодавця забезпечувати працівникам рівну оплату за працю рівної цінності (абз. 6), а також виплачувати в повному розмірі належну працівникам заробітну плату в строки, встановлені відповідно до цього Кодексу, колективним договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку, трудовими договорами (абз. 7). Оплата праці співробітника поліції регламентована ст. 42 коментованого Закону, згідно ч. 1 якої оплата праці співробітника поліції здійснюється у вигляді грошового забезпечення, що є основним засобом його матеріального забезпечення та стимулювання службової діяльності з замещаемой посади (див. зазначену статтю і коментар до неї). Право на отримання в установленому порядку інформації і матеріалів, необхідних для виконання службових обов'язків, а також на внесення пропозицій про вдосконалення діяльності поліції (п. 5). Аналогічно сказаного вище варто зазначити, що дане право передбачено за аналогією з тим, як в п. 5 ч. 1 ст. 14 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації" зазначено право державного цивільного службовця на отримання у встановленому порядку інформації і матеріалів, необхідних для виконання посадових обов'язків, а також на внесення пропозицій про вдосконалення діяльності державного органу. У точності аналогічне право муніципального службовця передбачено в п. 5 ч. 1 ст. 11 Федерального закону "Про муніципальної службі в Російській Федерації". Право на доступ в установленому порядку до відомостей, що становлять державну та іншу охоронювану законом таємницю, якщо виконання службових обов'язків за замещаемой посади пов'язане з використанням таких відомостей (п. 6). Це право знаходиться у взаємозв'язку з положенням п. 8 ч. 1 ст. 27 коментованого Закону, що встановлює обов'язок співробітника поліції не розголошувати відомості, які становлять державну та іншу охоронювану законом таємницю, а також відомості, що стали йому відомими у зв'язку з виконанням службових обов'язків, у тому числі відомості, що стосуються приватного життя та здоров'я громадян або торкаються їх честь і гідність. Відмова від проходження процедури оформлення допуску до відомостей, що становлять державну та іншу охоронювану законом таємницю, якщо виконання службових обов'язків за замещаемой посади в поліції пов'язане з використанням таких відомостей, передбачений в п. 4 ч. 1 ст. 29 даного Закону як обставини, що перешкоджає знаходженню співробітника поліції на службі в поліції (див. зазначені статті та коментар до них). Право на доступ в установленому порядку в державні та муніципальні органи, громадські об'єднання та організації у зв'язку з виконанням службових обов'язків (п. 7). Аналогічно сказаного вище варто зазначити, що дане право передбачено за аналогією з тим, як в п. 5 ч. 1 ст. 14 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації" зазначено право державного цивільного службовця на доступ у встановленому порядку у зв'язку з виконанням посадових обов'язків у державні органи, органи місцевого самоврядування, громадські об'єднання та інші організації. При цьому встановити однозначну взаємозв'язок розглянутого права співробітника поліції з правами поліції, передбаченими у ст. 13 коментованого Закону видається дещо скрутним. Право на ознайомлення з відгуками про його службової діяльності та іншими документами до внесення їх до особової справа, з матеріалами особової справи, а також на долучення до особової справи його письмових пояснень та інших документів і матеріалів (п. 8). Як передбачено у ч. 6 ст. 35 коментованого Закону, порядок ведення особистих справ співробітників поліції визначається федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії (див. коментар до зазначеної статті). Раніше порядок ведення особистих справ співробітників міліції визначався в нормативних правових актах МВС Росії, які містять службову інформацію обмеженого поширення (з позначкою "Для службового користування"). Право на захист своїх персональних даних (п. 9). Згідно з визначенням, даним у п. 1 ст. 3 Федерального закону "Про персональні дані", персональні дані - це будь-яка інформація, що відноситься до певного або визначається на підставі такої інформації фізичній особі (суб'єкту персональних даних), у тому числі його прізвище, ім'я, по батькові, рік, місяць, дата і місце народження, адреса, сімейний, соціальне, майнове становище, освіта, професія, доходи, інша інформація. Відповідно до ч. 6 ст. 35 коментованого Закону порядок централізованого обліку персональних даних співробітників поліції і громадян РФ, що надходять на службу в поліцію, визначаються федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії (див. коментар до зазначеної статті). Право на просування по службі в поліції (п. 10). Просування по службі за результатами праці, з урахуванням здібностей та кваліфікації названо в ст. 2 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ як одного з принципів, відповідно до яких будується служба в органах внутрішніх справ. Згідно п . "а" ч. 1 ст. 16 названого Положення в порядку просування по службі проводиться переміщення працівника органів внутрішніх справ (з його згоди) по службі на вищу посаду. Право на професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та стажування в установленому порядку (п. 11). Право працівника на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення своєї кваліфікації в порядку, встановленому ТРК РФ, іншими федеральними законами, передбачено в абз. 8 год . 1 ст. 21 та ч. 1 ст. 197 даного Кодексу. Професійна підготовка співробітників поліції регламентована ст. 38 коментованого Закону, згідно ч. 2 якої професійна підготовка кадрів для служби в поліції здійснюється в освітніх установах вищої професійної освіти та науково-дослідних установах федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (див. коментар до зазначеної статті). Право на розгляд службового спору відповідно до законодавства РФ (п. 12). Як видається, в даному положенні поняття службового спору використано за аналогією з Федеральним законом "Про державну цивільну службу Російської Федерації", в ст. 69 якого визначено, що індивідуальний службовий суперечка - це неврегульовані між представником наймача і державним цивільним службовцям або громадянином, що надходять на державну цивільну службу або раніше перебували на державній цивільній службі, розбіжності з питань застосування законів, інших нормативних правових актів про державну цивільну службу та службового контракту, про які заявлено в орган з розгляду індивідуальних службових суперечок. Водночас процедура розгляду службового спору на відміну від названого Закону в коментованому Законі не регламентована. Відповідно, до прийняття федерального закону, що визначає порядок та умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ (див. ст. 54 Закону), при розгляді службових спорів підлягають застосуванню норми гл. VIII "Відновлення на посаді, спеціальному званні і на службі в органах внутрішніх справ" Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Право на проведення за заявою співробітника поліції службової перевірки (п. 13). Дане право охоплюється положенням п. 2 Інструкції про порядок організації та проведення службових перевірок в органах, підрозділах та установах системи Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 24 грудня 2008 р. N 1140 (1), згідно з яким службові перевірки проводяться в тому числі на вимогу співробітника для спростування відомостей, що ганьблять його честь і гідність. Загалом же у вказаному пункті передбачено, що службові перевірки проводяться за фактом грубого порушення співробітником службової дисципліни; при необхідності найбільш повного і всебічного дослідження обставин вчинення дисциплінарного проступку; загибелі співробітника, отримання ним поранень, травм, застосування та використання зброї, а також у разі порушення щодо співробітника кримінальної справи або справи про адміністративне правопорушення, з метою усунення причин та умов, що призвели до вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; на вимогу співробітника для спростування відомостей, що ганьблять його честь і гідність; для підтвердження факту істотного і (або) систематичного порушення умов контракту щодо співробітника. --- (1) БНА ФОИВ. 2009. N 14. Право на захист своїх прав і законних інтересів, включаючи оскарження до суду їх порушення (п. 14). Це право грунтується на положенні ч. 1 ст. 46 Конституції РФ, згідно з яким кожному гарантується судовий захист його прав і свобод. Раніше дане конституційне положення було продубльовано у ст. 27 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ): співробітнику міліції гарантується судовий захист його прав і свобод. Про порядок судового оскарження рішень і дій (бездіяльності), що порушують права і законні інтереси осіб, див. коментар до ст. 53 Закону. Тут же слід зазначити, що Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (названий документ надалі застосовується в частині, що не суперечить коментованого Закону; див. ст. 54 Закону) передбачає ряд особливостей заперечування таких рішень і дій (бездіяльності) співробітником органів внутрішніх справ. Так, згідно зі ст. 62 названого Положення співробітник органів внутрішніх справ має право оскаржити звільнення в суд у місячний строк з дня вручення наказу про звільнення. Стаття 66 названого Положення визначає терміни і порядок звернення за вирішенням спорів з питань відновлення на посаді, спеціальному званні, на службі в органах внутрішніх справ і виконання рішень про поновлення. Право на обов'язкове державне страхування життя і здоров'я відповідно до законодавства РФ (п. 15). Необхідність обов'язкового державного страхування життя і здоров'я співробітника поліції за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету на відповідний рік закріплена в ч. 1 ст. 43 коментованого Закону. Відповідно до частини 2 зазначеної статті обов'язкове державне страхування життя і здоров'я співробітника поліції здійснюється на умовах і в порядку, встановлених Федеральним законом "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації , Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи "(див. коментар до зазначеної статті). Право на державний захист життя і здоров'я, життя і здоров'я членів його сім'ї, а також належного йому та членам його сім'ї майна (п. 16). Як передбачено у ч. 6 ст. 30 коментованого Закону, державний захист життя і здоров'я, честі і гідності співробітника поліції та членів його сім'ї, а також майна, що належить йому та членам його сім'ї, від злочинних посягань у зв'язку з виконанням службових обов'язків здійснюється в порядку, встановленому законодавством РФ (див. коментар до зазначеної статті). Право на державне пенсійне забезпечення у відповідності з федеральним законом (п. 17). Відповідно до частини 1 ст. 63 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ пенсійне забезпечення співробітників органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до чинного законодавства. Стосовно до розглянутого пункту йдеться про Закон РФ від 12 лютого 1993 р. N 4468-1 "Про пенсійне забезпечення осіб, що проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Державної протипожежної службі, органах з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, установах і органах кримінально-виконавчої системи, та їх сімей "(найменування в ред. Федерального закону від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ) (1). --- (1) Відомості СНР РФ і ЗС РФ. 1993. N 9. Ст. 328; СЗ РФ. 2003. N 27. Ч. I. Ст. 2700. Як зазначено в ч. 2 ст. 63 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, порядок обчислення вислуги років для призначення співробітникам органів внутрішніх справ пенсії визначається Урядом РФ. При цьому встановлено, що до вислуги років співробітникам органів внутрішніх справ зараховується час навчання на очних відділеннях вищих і середніх спеціальних навчальних закладів з розрахунку два місяці навчання за один місяць служби. Відповідним актом є Постанова Ради Міністрів - Уряду РФ від 22 вересня 1993 р. N 941 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та допомог особам, котрі проходили військову службу як офіцерів, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби або за контрактом у якості солдатів, матросів, сержантів і старшин або службу в органах внутрішніх справ, установах і органах кримінально-виконавчої системи, та їх сім'ям в Російській Федерації "(найменування в ред. Постанови Уряду РФ від 8 серпня 2003 р. N 4750) (1) . --- (1) Саппа РФ. 1993. N 40. Ст. 3753; СЗ РФ. 2003. N 33. Ст. 3269. 2. Частина 2 коментованої статті передбачає право співробітника поліції поряд з виконанням обов'язків по замещаемой посади виконувати обов'язки за іншою посадою співробітника поліції, тобто право сумісництва. Відповідно до даної норми сумісництво допускається за згодою керівника федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, керівника його територіального органу чи керівника організації, що входить в систему зазначеного федерального органу. Повноваження щодо встановлення порядку здійснення сумісництва федеральний законодавець делегував Уряду РФ. Раніше подібним чином у ч. 9 ст. 20 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) передбачалося, що робота співробітників міліції за сумісництвом в системі МВС Росії здійснюється в порядку, що встановлюється Урядом РФ. Аналогічно в частині 1 ст. 10 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ встановлено, що порядок і умови роботи за сумісництвом в системі МВС Росії визначаються Урядом РФ. На підставі зазначених норм видано Постанова Ради Міністрів - Уряду РФ від 23 липня 1993 р. N 720 "Про порядок і умови служби (роботи) за сумісництвом в системі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1). --- (1) Саппа РФ. 1993. N 31. 3. У частині 3 коментованої статті передбачені права, що надаються співробітнику поліції незалежно від замещаемой посади, місця знаходження і часу доби при виконанні обов'язків, зазначених у ч. 2 ст. 27 коментованого Закону. Саме про ці права йдеться в ч. 3 ст. 25 коментованого Закону як про реалізовані співробітником поліції, які проходять службу в територіальному органі, за межами території, що обслуговується цим територіальним органом. Відповідно до зазначеної норми співробітник поліції реалізує такі права в порядку, що визначається керівником федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто Міністром внутрішніх справ РФ. Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, раніше подібним чином в ч. 3 ст. 18 Закону 1991 про міліції передбачалося, що для виконання службових обов'язків, встановлених ч. 2 даної статті, співробітник міліції може використовувати права міліції, передбачені названим Законом. Відносно передбачених у ч. 3 коментованої статті прав співробітника поліції необхідно зазначити наступне. Вимагати від громадян і посадових осіб припинення протиправних дій (п. 1). Відповідно, у пункті продубльовано право поліції, передбачене в п. 1 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону, вимагати від громадян і посадових осіб припинення протиправних дій. Перевіряти у громадян і посадових осіб документи, що засвідчують їх особу та (або) підтверджують їх повноваження (п. 2). У даному пункті продубльовано передбачене в п. 2 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону право поліції перевіряти документи, що засвідчують особу громадян. При цьому наявність перелічених у зазначеній нормі обставин, службовців умовою для реалізації права, презюміруется. У розглянутому пункті також продубльовано передбачене там же право поліції перевіряти у громадян, посадових осіб, громадських об'єднань та організацій дозволу (ліцензії) та інші документи на вчинення певних дій або на здійснення певного виду діяльності. Використовувати у випадках, не терплять зволікання, транспортні засоби, що належать державним і муніципальним органам, громадським об'єднанням і організаціям (за винятком транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних організацій), а у виняткових випадках - транспортні засоби, що належать громадянам, для припинення злочинів, переслідування осіб, які вчинили злочини або підозрюваних у їх скоєнні, для доставлення в медичні організації громадян, що потребують термінової медичної допомоги, для відбуксирування з місця дорожньо-транспортної пригоди пошкоджених транспортних засобів, для проїзду до місця скоєння злочину, адміністративного правопорушення, до місця події (п. 3). Точно такі ж права поліції вказані в п. 37 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону. Чи не відтворено лише положення зазначеного пункту про те, що при реалізації цих прав водії при необхідності усуваються від управління відповідними транспортними засобами, з відшкодуванням у встановленому федеральним законом порядку на вимогу власників транспортних засобів понесених ними витрат або заподіяної їм матеріальної шкоди. Мабуть, це означає лише те, що питання відшкодування понесених витрат і заподіяної матеріальної шкоди підлягають вирішенню у взаємовідносини з органом поліції, а не з співробітником поліції. Вимагати від осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, адміністративного правопорушення, залишатися на місці до прибуття представників територіального органу або підрозділу поліції або представників інших правоохоронних органів, а також доставляти осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, адміністративного правопорушення, в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції , в приміщення муніципального органу, в інше службове приміщення (п. 4). Відповідно, у пункті продубльовано право поліції, передбачене в п. 13 ч. 1 ст. 13 коментованого Закону, доставляти громадян, тобто здійснювати їх примусове перепровадження, в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції, в приміщення муніципального органу, в інше службове приміщення. При цьому наявність перелічених у зазначеній нормі обставин, службовців умовою для реалізації права, презюміруется. Право вимоги від осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, адміністративного правопорушення, залишатися на місці, передбачено тільки в розглянутому пункті. Застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю на підставах і в порядку, які передбачені коментованим Законом (п. 5). Застосування співробітником поліції фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї регламентовано нормами гл. 5 цього Закону (ст. ст. 18 - 24, см. зазначені статті та коментар до них). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 28. Основні права співробітника поліції" |
||
|