Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина |
||
1. У главі 2, яка починається з цієї статті, викладені принципи діяльності поліції. Термін "принцип" означає узагальнене вираження якого явища. Поняття "принцип" можна визначати через слова "основний початок", "вимога", "обов'язок", "ідея" і т.п. За латині принцип - це першооснова, основа. 2. Принципи діяльності поліції - це основні, що відображають сутність цієї діяльності початку (закономірності) застосування норм, що містяться у Федеральному законі "Про поліції". 3. Принципи діяльності поліції об'єктивно існують і відповідають певним ознаками (критеріями). 4. Критерії принципів діяльності поліції наступні: - положення, що становить принцип, завжди закріплено в законі, тобто є правовим; - принцип - це не будь-яке, а основне, інакше кажучи, відбиває сутність діяльності поліції, правило. Дії (бездіяльність) співробітників поліції, в процесі здійснення яких порушуються принципи діяльності поліції, не можуть бути визнані законними; - недотримання вимог одного принципу діяльності поліції неминуче призводить до порушення положень якого-небудь іншого принципу розглянутого виду правозастосування; - принципи діяльності поліції завжди відображають її гуманізм. 5. Коментована стаття присвячена першому з основних принципів діяльності поліції - принципу поваги прав і свобод людини і громадянина. 6. Згідно ст. ст. 17 і 18 Конституції РФ в Російській Федерації визнаються і гарантуються права і свободи людини і громадянина відповідно до загальновизнаних принципів і нормам міжнародного права і відповідно до Конституції РФ. Причому основні права і свободи людини є невідчужуваними і належать кожному від народження. Проте здійснення цих прав і свобод не повинно порушувати права і свободи інших осіб. 7. Права і свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають зміст, зміст і застосування поліцією законів та інших нормативних правових актів, а також порядок здійснення та результати її діяльності. 8. Поліція не тільки зобов'язана поважати права і свободи людини і громадянина. Вона не має права проводити дії і приймати рішення, що принижують його честь і гідність, або створювати небезпеку для життя чи здоров'я людини. Інакше кажучи, її діяльність повинна відповідати ідеям гуманізму. 9. Яку б діяльність ні здійснював співробітник поліції, він завжди виходить з того, що в процесі здійснюваного ним правозастосування повинен бути забезпечений необхідний рівень безпеки людини. Перед співробітником поліції ніколи не стоїть завдання заподіяння фізичних страждань або приниження людської гідності. 10. Ніякі благородні цілі не можуть виправдати факт не передбаченого законом порушення прав, свобод і законних інтересів громадянина, застосування до людини незаконних засобів, тортури, жорстокого або принижуючого людську гідність поводження, а також непередбаченого законом (необгрунтованого) насильства (примусу). 11. Поліція повинна з однаковою увагою ставитися до всіх осіб, залученим до сфери її діяльності, забезпечувати можливість реального здійснення прав, наданих їм законом, неухильно дотримуватися норм, що гарантують захист прав і свобод людини і громадянина. 12. У частині 3 коментованої статті закріплений пряма заборона здійснення співробітниками поліції тортур, насильства, іншого жорстокого і (або) принижуючого людську гідність поводження стосовно когось із залучених до сфери їх діяльності осіб. Згідно ст. 23 Конституції РФ кожен має право на захист своєї честі і доброго імені. Дане правове положення стосується діяльності будь-якого і кожного співробітника поліції, незалежно від того, який саме вид правозастосування ним реалізується. Незалежно від того, чи здійснюється поліцією провадження у справах про адміністративні правопорушення, перевірка заяви (повідомлення) про злочин, попереднє розслідування чи іншого роду діяльність, ніхто зі співробітників поліції не вправі робити дії та (або) приймати рішення, що зневажають честь свідка (очевидця) , потерпілого (постраждалого), обвинуваченого (правопорушника) та для інших осіб, а також принижувати його людську гідність чи створювати небезпеку для його життя чи здоров'я. 13. Положення, закріплені в ч. 3 коментованої статті, деталізуються ст. 9, ч. 4 ст. 164, ч. 2 ст. 202 КПК РФ, ч. 3 ст. 1.6, ч. 2 ст. 3.1, ч. 1 ст. 24.3 КоАП РФ, а одно деякими іншими нормативними правовими актами. Так, згідно з п. 13 Інструкції про порядок здійснення приводу, затвердженої Наказом МВС Росії від 21 червня 2003 року N 438, співробітники поліції, які виконують привід, не повинні допускати дій, що принижують честь і гідність особи, яка підлягає приводу. Вони зобов'язані виявляти пильність, особливо при супроводі підозрюваного і обвинуваченого, з тим щоб виключити випадки ухилення його від явки до місця виклику або заподіяння собі або іншим будь-якої шкоди <41>. --- <41> Див: БНА. 2003. N 47. 14. Визначимося тепер з поняттями "насильство", "тортури" і "звернення, що принижує людську гідність", використаними законодавцем у коментованій статті. 15. "Насильство" є "примусове вплив на кого-небудь, що-небудь <42>". Що ж, співробітники поліції не має права здійснювати взагалі ніякого примусового впливу? Звичайно ж ні. Всі ті заходи примусового впливу, право реалізації яких співробітниками поліції закріплено в нормативних правових актах і насамперед у коментованому Федеральному законі, за наявності до того фактичних підстав і дотриманні передбачених законом умов, процедури і т.п. поліція застосовувати не тільки має право, але в ряді випадків і зобов'язана. Чи не дозволяється співробітникам поліції не взагалі здійснення примусу, а реалізація такого насильства, яке не передбачене або виходить за межі їх правового статусу. --- <42> Див: Ожегов С.І. Словник російської мови: Ок. 57000 слів / За ред. чл.-кор. АН СРСР Н.Ю. Шведової. 18-е вид., Стереотип. М.: Рус. яз., 1986. С. 334. 16. А ось тортури співробітники поліції не вправі застосовувати і тоді, коли вони діють на виконання поставлених перед ними завдань. Під тортурами зазвичай розуміється "фізичне насильство, катування при допиті" <43>. Ніякі суспільно корисні цілі не можуть служити виправданням застосування до допитуваного чи іншій особі тортури, не передбаченого законодавством фізичного насильства. Щоб виключити можливість завуальованого насильства, законодавець забороняє проводити допит безперервно більше чотирьох годин. Якщо 4:00 допиту пройшли, а які стоять перед дізнавачем завдання не дозволені, повинен бути зроблений перерва не менш ніж на одну годину для відпочинку і прийняття їжі, а потім можна буде допит продовжити. Однак загальна тривалість допиту протягом дня не повинна перевищувати восьми годин. При наявності медичних показань тривалість допиту на підставі висновку лікаря може бути скорочена. --- <43> Див: Ожегов С.І. Указ. соч. С. 551. 17. Складніше характеристика поняття "приниження гідності". На думку А.М. Ерделевского, "гідність" - це "супроводжується позитивною оцінкою особи відображення його якостей у власній свідомості" <44>. Але в літературі зустрічаються й інші визначення даного поняття. Так, під гідністю особистості В.П. Кошепов увазі "усвідомлення самою людиною і навколишніми факту володіння ним певними моральними та інтелектуальними якостями. Гідність особистості визначається не тільки самооцінкою суб'єкта, а й сукупністю об'єктивних якостей людини, що характеризують його репутацію в суспільстві (розсудливість, моральні дані, рівень знань, володіння соціально корисними навичками , гідний спосіб життя і т.п.) "<45>. Із загальним підходом до визначення основних понятіеобразующіх ознак гідності людини можна погодитися. Однак хотілося б зауважити, що гідність - це не діяльність ("усвідомлення"), а результат такого. Так само як і "честь", це елемент внутрішнього морального стану людини, обумовлений його власним сприйняттям, а також сприйняттям оточуючих осіб його позитивної репутації в суспільстві (розсудливості, моральних даних, рівня знань, володіння соціально корисними навичками, гідного способу життя і т. п.). --- <44> Див: Ерделевскій А.М. Компенсація моральної шкоди. Коментар. М., 2000 / / Довідкова система "КонсультантПлюс". <45> Див: Кошепов В.П. Коментар до статті 21 / / Коментар до Конституції Російської Федерації / Під ред. Л.А. Окунькова. М., 1996. Довідкова система "КонсультантПлюс". 18. Відповідно, приниженням гідності слід вважати попрання відповідних елементів внутрішнього морального стану людини. Така зміна цього стану, який характеризується применшенням його доблесті, примусом до нечесних і (або) неблагородним вчинкам (поведінці), входженням в конфлікт зі своєю совістю, мораллю, моральними уявленнями і т.п. 19. Додатковою гарантією дотримання поліцією законних інтересів особистості, залученої в сферу здійснюваного нею (поліцією) правозастосування, є положення, закріплені в ч. 4 коментованої статті. Співробітник поліції у всіх випадках застосування до громадянина заходів, пов'язаних з обмеженням прав останнього і (або) свобод, зобов'язаний роз'яснити йому причину і підстави застосування таких заходів, правове (процесуальне) становище громадянина (якщо таке у зв'язку з обмеженням прав і (або) свобод у громадянина змінилося), а також весь комплекс з'явилися в зв'язку з цим обмеженням у громадянина прав і обов'язків. 20. Іноді в окремих спеціальних статтях закону, наприклад в ст. ст. 46, 47 та ін КПК України, ст. 25.1 КоАП РФ, дається невичерпний перелік прав і обов'язків, які виникають у особи після обмеження його прав і (або) свобод. Дана обставина не знімає з співробітника покладеної на нього ч. 4 коментованої статті обов'язки роз'яснити громадянинові весь комплекс його прав і обов'язків, який у останнього з'явився після обмеження поліцією його прав і (або) свобод, а не обмежуватися всього-навсього оголошенням перерахованих у спеціальних статтях законів прав і обов'язків громадянина. 21. Мало місце чи ні "обмеження громадянина в його правах і (або) свободах", іноді встановити праці не становить. Однак на практиці цілком можуть скластися ситуації, коли поліція буде вважати, що здійснюване співробітником дію (що приймається рішення) не супроводжується "обмеженням прав і (або) свобод" особи, а сам громадянин дотримується абсолютно протилежної думки. За таких обставин, а також у всіх інших випадках, коли у кого-небудь може виникнути думка, що дії (рішення) поліції сполучені з обмеженням громадян у їхніх правах та (або) свободах, дані дії (рішення) повинні проводитися (прийматися) тільки лише на підставах і в порядку, прямо передбачених законом, після чого громадянину повинні бути роз'яснені причини і підстави обмеження його прав і (або) свобод, а також права та обов'язки, які у нього виникли. 22. Причому співробітники поліції в разі обмеження прав і свобод громадянина зобов'язані керуватися не тільки буквою, а й духом закону. У ряді випадків для них визначальну роль повинні грати етичні міркування, а не одна лише словесна конструкція правового припису (вимоги). 23. Відповідно до вимог ч. 5 коментованої статті цього Закону співробітник поліції в разі звернення до нього громадянина зобов'язаний "уважно вислухати" останнього. Тим часом уважне вислуховування не обов'язково має бути тривалим, здійснюватися тривалий проміжок часу. Коли необхідно моментальне реагування на звернення громадянина, вислуховування його заяви може бути скорочене до кордонів, що дозволяють правильно його оцінити і прийняти за заявою (повідомленням) невідкладні заходи, передбачені законом. 24. Співробітник поліції в разі звернення до нього громадянина після того, як він представився і вислухав громадянина, насамперед зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити необхідних заходів. Тільки тоді, коли він не має права прийняти такі, він повинен роз'яснити громадянинові, в чию компетенцію входить вирішення поставленого перед ним питання. 25. Так, за загальним правилом повідомлення про події приймають співробітники чергових частин органів внутрішніх справ. Однак, згідно з п. 9 Інструкції про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації заяв, повідомлень та іншої інформації про події поза органів внутрішніх справ повідомлення про події зобов'язані приймати будь співробітники органів внутрішніх справ. Тому, якщо знаходиться поза приміщенням органу внутрішніх справ співробітник поліції відмовляється прийняти від громадянина заяву про подію, не фіксує відомості про заявника та т.п., а "рекомендує" йому звернутися до чергової частини органу внутрішніх справ, співробітник поліції тим самим порушує вимоги ч . 5 коментованої статті цього Закону. 26. Див також коментар до ст. 2 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина" |
||
|