Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 6. Законність

Коментар до статті 6
1. Законність - це загальноправової конституційний принцип. Принцип законності в діяльності поліції - це вимога від підрозділів і співробітників поліції здійснення своїх функцій і реалізації повноважень на основі суворого дотримання Конституції РФ, Федерального закону "Про поліцію" та інших законів, що регулюють правовий статус і діяльність поліції.
2. У процесі здійснення своєї діяльності поліція не має права застосовувати федеральний закон, що суперечить Конституції РФ, і, відповідно, відомчий нормативний правовий акт, що суперечить закону.
3. Поліція, реалізуючи свій правовий статус, повинна правильно тлумачити і неухильно дотримуватися норм як процесуального, так і матеріального права. Найменший відступ співробітника поліції від цієї вимоги не тільки підриває авторитет всієї поліції, а й завдає шкоди справі зміцнення законності.
4. Тільки врегульована законодавством діяльність може бути частиною здійснюваного поліцією правозастосування, тому порушення норми права може вивести дію за межі законності. Отримане співробітником поліції, наприклад, з порушенням закону доказ визнається неприпустимим і не може бути покладено в основу обвинувачення.
5. Всі письмово оформлені рішення співробітників поліції повинні бути законними, обгрунтованими і мотивованими.
6. Обгрунтованими рішення визнаються лише тоді, коли до того були законні фактичні підстави. У змісті письмово оформленого мотивованого рішення викладаються докази (відомості та обставини), які послужили підставами і умовами (мотивами, завданнями та ін.) прийняття зазначеного рішення.
7. У ч. 3 ст. 6 коментованого Федерального закону закріплена заборона підбурювання, відмінювання, спонукання в прямій або непрямій формі когось до вчинення протиправних дій. Таким чином, подібного роду діяльність співробітника поліції стає протиправною. Дане положення має важливе значення. Тепер співробітники поліції не тільки не повинні схиляти довірених осіб тощо до скоєння правопорушень. Вони не вправі провокувати вчинення таких.
8. Як наслідок того, в даний час не чинним слід вважати абз. 3 п. 25 Постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 року N "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі". У ньому записано таке: "Не є провокацією хабара або комерційного підкупу проведення передбаченого законодавством оперативно-розшукового заходу у зв'язку з перевіркою заяви про вимагання хабара або майнового винагороди при комерційному підкупі".
9. Відповідно до діючої редакції ч. 3 ст. 6 коментованого Федерального закону проведення співробітником поліції оперативно-розшукового заходу в цілях спонукання (відмінювання, підбурювання) у прямій або непрямій формі когось до отримання хабара, як, втім, і до вчинення будь-якого іншого правопорушення, визнається законодавцем прямим порушенням законності.
10. Закріплений у ч. 4 ст. 6 коментованого Федерального закону заборона посилатися на інтереси служби, економічну доцільність, незаконні вимоги, накази і розпорядження вищих посадових осіб або які-небудь інші обставини як на виправдання співробітником поліції своїх дій (бездіяльності) при виконанні службових обов'язків не виключає застосування щодо розглянутих посадових осіб діючих інститутів, передбачених спеціальними галузями права.
11. Приміром, на співробітників поліції, так само як і на будь-яке інше фізична особа, поширюються обставини, що виключають злочинність діяння: необхідна оборона, заподіяння шкоди при затриманні особи, яка вчинила злочин, крайня необхідність, фізичний або психічний примус, обгрунтований ризик і виконання наказу чи розпорядження (ст. ст. 37 - 42 КК РФ).
12. Діють відносно співробітника поліції також правила ст. 2.7 КоАП РФ. Чи не є адміністративним правопорушенням заподіяння співробітником поліції шкоди охоронюваним законом інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі і правам даної особи чи інших осіб, а також охоронюваним законом інтересам суспільства або держави, якщо ця небезпека не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.
13. Незаконні з позиції громадянина дії (рішення, бездіяльність) співробітника поліції може бути оскаржені не тільки прокурору і в суд, але і керівникові федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, безпосередньо забезпечує контроль за законністю рішень і дій даного конкретного посадовця поліції, або вищестоящому керівнику.
14. Див також коментар до ст. ст. 1, 5 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 6. Законність "
  1. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    законом і лише в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави . Структура органів місцевого самоврядування підлягає викладу в статуті муніципального освіти. Разом з тим дане положення не може розглядатися як вказівка на неможливість
  2. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. (в ред. Від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної сільськогосподарської продукції. Разом з тим не можна не бачити перспективність цієї форми господарювання, широко
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    законодавства, далеко не вільну від недоліків. Такі явища, як прогалини і суперечливість притаманні не тільки всій системі податкового регулювання, а й окремим податковим законам. Часткові зміни, що вносяться протягом шести років (з 1992 р.) у податкову систему Росії, перетворили її у вкрай залякану, непросту для застосування не тільки для підприємців, а й для
  4. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    законодавства (право на податкове планування). На законодавчому рівні, а може бути, і на конституційному необхідно закріпити право юридичних і фізичних осіб вести справи таким чином, щоб максимально зменшити розмір своїх податкових виплат. Визнання права платника податків на податкове планування поставить проблему розмежування законних і незаконних способів зменшення
  5. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  6. § 2. Захист нематеріальних благ
    законів у випадках і в порядку, ними передбачених, а також у тих випадках і тих межах, в яких використання способів захисту цивільних прав (ст. 12 ЦК) випливає із суті порушеного нематеріального права (блага) і характеру наслідків цього порушення (п. 2 ст . 150 ЦК). Інакше кажучи, нематеріальні блага захищаються в загальному порядку (причому не забороняється використання одночасно
  7. § 2. Договір роздрібної купівлі-продажу
    статтях (див. ст. 5, 6, 7, 14, 19) передбачає поряд з гарантійним терміном і терміном придатності (див. ст. 470-473, 477 ЦК) невідомий гл. 30 ГК термін служби товару, особливість якого в наступному. Термін служби встановлюється тільки виробником (на відміну від гарантійного терміну, який може бути встановлений також і продавцем). Термін служби (на відміну від гарантійного терміну) встановлюється
  8. 3. Рухомі і нерухомі речі
    законом до нерухомості. Рухомі речі зазвичай не підлягають державній реєстрації, що має значення для цивільного обороту. Технічна реєстрація деяких рухомих речей, наприклад автомототранспортних засобів або стрілецької зброї в органах внутрішніх справ, може впливати лише на здійснення цивільних прав (наприклад, заборона експлуатації не зареєстрованого власником автомобіля), але
  9. 6. Типізація договірних форм
    стаття ГК (ст. 427). Зазначена стаття відноситься в рівній мірі до випадків розробки формуляра договору та включення в який-небудь документ окремих зразкових умов договору. Використання примірних форм тягне за собою певні правові наслідки. У цьому зв'язку відповідна стаття вказує на два обов'язкові ознаки примірних форм: по-перше, вони повинні бути розроблені для договорів
  10. 8. Дія норм про договори в часі
    статтями ГК (4 і 422) за його межами на рівні федерального закону врегульовано питання про наслідки вступу в дію самого Кодексу. Оскільки новий Кодекс приймається не відразу, було визнано доцільним, як уже зазначалося, видати два федеральних Ввідних закону: один - від 30 листопада 1994 р. "Про введення в дію частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації", а інший - від
© 2014-2022  yport.inf.ua