Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 6. Законність |
||
1. Законність - це загальноправової конституційний принцип. Принцип законності в діяльності поліції - це вимога від підрозділів і співробітників поліції здійснення своїх функцій і реалізації повноважень на основі суворого дотримання Конституції РФ, Федерального закону "Про поліцію" та інших законів, що регулюють правовий статус і діяльність поліції. 2. У процесі здійснення своєї діяльності поліція не має права застосовувати федеральний закон, що суперечить Конституції РФ, і, відповідно, відомчий нормативний правовий акт, що суперечить закону. 3. Поліція, реалізуючи свій правовий статус, повинна правильно тлумачити і неухильно дотримуватися норм як процесуального, так і матеріального права. Найменший відступ співробітника поліції від цієї вимоги не тільки підриває авторитет всієї поліції, а й завдає шкоди справі зміцнення законності. 4. Тільки врегульована законодавством діяльність може бути частиною здійснюваного поліцією правозастосування, тому порушення норми права може вивести дію за межі законності. Отримане співробітником поліції, наприклад, з порушенням закону доказ визнається неприпустимим і не може бути покладено в основу обвинувачення. 5. Всі письмово оформлені рішення співробітників поліції повинні бути законними, обгрунтованими і мотивованими. 6. Обгрунтованими рішення визнаються лише тоді, коли до того були законні фактичні підстави. У змісті письмово оформленого мотивованого рішення викладаються докази (відомості та обставини), які послужили підставами і умовами (мотивами, завданнями та ін.) прийняття зазначеного рішення. 7. У ч. 3 ст. 6 коментованого Федерального закону закріплена заборона підбурювання, відмінювання, спонукання в прямій або непрямій формі когось до вчинення протиправних дій. Таким чином, подібного роду діяльність співробітника поліції стає протиправною. Дане положення має важливе значення. Тепер співробітники поліції не тільки не повинні схиляти довірених осіб тощо до скоєння правопорушень. Вони не вправі провокувати вчинення таких. 8. Як наслідок того, в даний час не чинним слід вважати абз. 3 п. 25 Постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 року N "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі". У ньому записано таке: "Не є провокацією хабара або комерційного підкупу проведення передбаченого законодавством оперативно-розшукового заходу у зв'язку з перевіркою заяви про вимагання хабара або майнового винагороди при комерційному підкупі". 9. Відповідно до діючої редакції ч. 3 ст. 6 коментованого Федерального закону проведення співробітником поліції оперативно-розшукового заходу в цілях спонукання (відмінювання, підбурювання) у прямій або непрямій формі когось до отримання хабара, як, втім, і до вчинення будь-якого іншого правопорушення, визнається законодавцем прямим порушенням законності. 10. Закріплений у ч. 4 ст. 6 коментованого Федерального закону заборона посилатися на інтереси служби, економічну доцільність, незаконні вимоги, накази і розпорядження вищих посадових осіб або які-небудь інші обставини як на виправдання співробітником поліції своїх дій (бездіяльності) при виконанні службових обов'язків не виключає застосування щодо розглянутих посадових осіб діючих інститутів, передбачених спеціальними галузями права. 11. Приміром, на співробітників поліції, так само як і на будь-яке інше фізична особа, поширюються обставини, що виключають злочинність діяння: необхідна оборона, заподіяння шкоди при затриманні особи, яка вчинила злочин, крайня необхідність, фізичний або психічний примус, обгрунтований ризик і виконання наказу чи розпорядження (ст. ст. 37 - 42 КК РФ). 12. Діють відносно співробітника поліції також правила ст. 2.7 КоАП РФ. Чи не є адміністративним правопорушенням заподіяння співробітником поліції шкоди охоронюваним законом інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі і правам даної особи чи інших осіб, а також охоронюваним законом інтересам суспільства або держави, якщо ця небезпека не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода. 13. Незаконні з позиції громадянина дії (рішення, бездіяльність) співробітника поліції може бути оскаржені не тільки прокурору і в суд, але і керівникові федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, безпосередньо забезпечує контроль за законністю рішень і дій даного конкретного посадовця поліції, або вищестоящому керівнику. 14. Див також коментар до ст. ст. 1, 5 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 6. Законність " |
||
|