Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції

Коментар до статті 2
1. Два основних напрямки діяльності поліції - захист особи, суспільства, держави від протиправних посягань та попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень.
2. Під особистістю тут розуміється все і кожен, хто знаходиться на території Російської Федерації громадянин Російської Федерації, іноземний громадянин, особа без громадянства.
3. Попередження злочинів та адміністративних правопорушень є одним з пріоритетних напрямків правоохоронної діяльності по боротьбі із злочинністю, одним з основних завдань поліції і являє собою комплекс спеціальних заходів попереджувального впливу, що проводяться структурними підрозділами та співробітниками поліції в межах встановленої їм компетенції з метою:
- виявлення обставин, що сприяють вчиненню злочинів та адміністративних правопорушень, а також вжиття заходів щодо їх усунення та нейтралізації;
- виявлення осіб, схильних до скоєння злочинів, і надання на них профілактичного впливу для недопущення з їх боку злочинних посягань;
- запобігання (недопущення) злочинів, що готуються;
- захід замахів на злочини (тобто припинення умисних дій або бездіяльності, безпосередньо спрямованих на вчинення злочину);
- створення обставин, що перешкоджають здійсненню злочинів та адміністративних правопорушень.
4. Таке основний напрямок діяльності поліції, як попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень, з одного боку, підлягає розширеному тлумаченню, а з іншого - має бути обмежена підвідомчістю правопорушень власне поліції. Попередження з боку поліції, а тим більше припинення підлягають не тільки злочини та адміністративні правопорушення в тому сенсі, який в це поняття закладає законодавець.
5. Згідно ч. 1 ст. 14 КК РФ злочином визнається винне досконале суспільно небезпечне діяння, заборонене КК РФ під загрозою покарання. Адміністративним правопорушенням, відповідно, є протиправна, винна дія (бездіяльність) фізичної або юридичної особи, за яке КоАП РФ чи законами суб'єктів Російської Федерації про адміністративні правопорушення встановлена адміністративна відповідальність (ч. 1 ст. 2.1 КоАП РФ).
6. Поліція ж повинна попереджати і припиняти не тільки злочини та правопорушення, а й деякі не є злочинами чи адміністративними правопорушеннями суспільно небезпечні і (або) суспільно шкідливі діяння. До таких слід відносити, наприклад, дії неосудних осіб або осіб, які до моменту вчинення діяння не досягли віку, з настанням якого можливе їх притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності. Дані дії, як і злочини, а також інші правопорушення попереджати і припиняти поліція має право і зобов'язана лише в межах встановленої законами (іншими нормативними правовими актами) своєї компетенції.
7. Основним напрямком діяльності поліції є також виявлення і розкриття злочинів, виробництво дізнання по кримінальних справах. Причому виявленням і розкриттям злочинів і навіть виробництвом дізнання займається не тільки поліція, а й органи попереднього слідства, а одно деякі інші правоохоронні органи. Виявлення і розкриття злочинів - це завдання держави. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини і громадянина, як передбачено у ст. 2 Конституції РФ, - обов'язок держави. Держава в особі певних державних органів, у тому числі і поліції, приймає на себе обов'язок виявити злочин, порушити кримінальне переслідування відносно особи, яка вчинила злочин, провести попереднє розслідування, викрити осіб, винних у його скоєнні, незалежно від умов, при яких злочин мав місце, незалежно від того, що з даного приводу думає постраждалий (потерпілий), бажає він чи ні притягнення винного до відповідальності.
8. У зв'язку із здійсненням поліцією даного напрямку діяльності Федеральним законом "Про поліцію" останньої надано право здійснювати оперативно-розшукову (п. п. 9, 10 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13), розшукову (п . п. 12, 13 ч. 1 ст. 12, п. п. 10, 35 ч. 1 ст. 13, п. 9 ч. 3 ст. 17) та кримінально-процесуальну діяльність (п. п. 8, 9 ч. 1 ст. 12, п. п. 2 - 5, 7, 9 ч. 1 ст. 13, п. 1 ч. 2, ч. ч. 3 - 5 ст. 14 та ін.)
9. Поліція також забезпечує безпеку дорожнього руху. Безпека дорожнього руху - це стан даного процесу, відбиває ступінь захищеності його учасників від дорожньо-транспортних пригод та їх наслідків (ст. 2 Федерального закону від 10 грудня 1995 року N 196-ФЗ "Про безпеку дорожнього руху" <19>).
---
<19> Див: Збори законодавства РФ (далі - див: Собр. законодавства РФ). 1995. N 50. Ст. 4873.
10. Про виробництво оперативно-розшукової діяльності поліцією див. коментар до п. 10 ч. 1 ст. 12 і п. 10 ч. 1 ст. 13 цього Закону.
11. Про виробництво кримінально-процесуальної діяльності поліцією див. коментар до п. п. 1, 8 і 9 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
12. Окремим напрямком діяльності поліції є розшук осіб. Під особами тут маються на увазі:
- особи, які вчинили злочини або підозрювані і обвинувачувані у їх вчиненні;
- особи, поховалися від органів дізнання, попереднього слідства чи суду;
- неповнолітні, самовільно пішли із сімей або спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації;
- неповнолітні, самовільно пішли з спеціальних навчально-виховних установ закритого типу органу управління освітою;
- особи, які ухиляються від виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру або примусових заходів виховного впливу;
- особи, які ухиляються від недобровільної госпіталізації, призначеної судом в зв'язку з наявністю психічного розладу;
- особи, зниклі безвісти.
13. Відповідна обов'язок на поліцію покладено п. 12 ч. 1 ст. 12 коментованого Федерального закону.
14. Крім самостійного здійснення розшуку перерахованих вище осіб поліція згідно п. 13 ч. 1 ст. 12 того ж Федерального закону повинна також у порядку, визначеному федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ і федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері виконання кримінальних покарань, сприяти установам та органам кримінально -виконавчої системи в здійсненні розшуку й затримання:
- осіб, які вчинили втечу з-під варти;
- осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання;
- осіб, які ухиляються від одержання припису про направлення до місця відбування покарання;
- осіб, які не прибули до місця відбування покарання в установлений у приписі про направлення до місця відбування покарання термін.
15. З метою забезпечення можливості реалізації розглянутого основного напрямку діяльності поліції надані права:
1) оголошувати розшук і вживати заходів щодо розшуку осіб, які вчинили злочини або підозрюваних і звинувачених у їх вчиненні, осіб, зниклих без вести, інших осіб, розшук яких покладено на поліцію Федеральним законом "Про поліцію";
2) проводити оперативно-розшукові заходи; виробляти при здійсненні оперативно-розшукової діяльності вилучення документів, предметів, матеріалів та повідомлень і інші передбачені федеральним законом дії (п. 10 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону);
3) перевіряти документи, що засвідчують особу громадян, якщо є дані, що дають підстави вважати, що вони знаходяться в розшуку, а одно якщо є підстави для їх затримання у випадках, передбачених федеральним законом (п. 2 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону);
4) доставляти громадян, тобто здійснювати їх примусове перепровадження, в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції, в приміщення муніципального органу, в інше службове приміщення в цілях вирішення питання про затримання громадянина (при неможливості вирішення даного питання на місці); встановлення особи громадянина, якщо є підстави вважати, що він знаходиться в розшуку як сховався від органів дізнання, слідства або суду, або як ухиляється від виконання кримінального покарання, або як зниклий безвісти (п. 13 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону);
5) використовувати на безоплатній основі можливості засобів масової інформації та інформаційно-телекомунікаційної мережі Інтернет для розміщення інформації в цілях розшуку осіб, які сховалися від органів дізнання, попереднього слідства чи суду, та осіб, зниклих без вести (п. 35 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону);
6) затримувати осіб, що перебувають у розшуку, до передачі їх відповідним органам, установам чи посадовим особам цих органів та установ (п. 4 ч. 2 ст. 14 коментованого Федерального закону);
7) проводити за рішенням керівника територіального органу або особи, яка його заміщає, оточення (блокування) ділянок місцевості при розшуку осіб, які вчинили втечу з-під варти, та осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання (п. 3 год . 2 ст. 16 коментованого Федерального закону);
8) вносити в банки даних інформацію про осіб, оголошених у розшук (п. 9 ч. 3 ст. 17 коментованого Федерального закону);
9) реалізовувати інші власні повноваження в цілях розшуку осіб, розшук яких покладено на поліцію Федеральним законом "Про поліцію".
16. Аналогічним чином забезпечені правовим статусом поліції і інші перераховані в ст. 2 коментованого Федерального закону основні напрями її діяльності.
17. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
18. Про провадженні дізнання поліцією див. коментар до п. 8 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
19. Про поняття "правопорядок" див. коментар до п. 36 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
20. Див також коментар до ст. ст. 1, 12, 13 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції "
  1. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
    основні повноваження крайових, обласних Рад народних депутатів, основні права і обов'язки районних, міських і районних у містах, селищних і сільських Рад. Їх положення деталізувалися у відповідних законах РРФСР. --- Див: Відомості СРСР. 1978. N 49. Ст. ст. 795, 796, 797; 1980. N 27. Ст. 526. Див: Відомості РРФСР. 1979. N 32. Ст. ст. 785,
  2. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    основних напрямах податкової реформи в РФ і заходи щодо зміцнення податкової та платіжної дисципліни »(від 8 травня 1996 р. № 685),« Про заходи щодо підвищення збирання податків та інших обов'язкових платежів та впорядкування готівкового та безна-особистого грошового обігу »(від 18 серпня 1996 р. № 1212) [11]. Всі ці укази не скасовані Президентом РФ і можуть бути поглинені тільки майбутнім Податковим кодексом
  3. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    основних напрямах податкової реформи та заходи щодо зміцнення податкової та платіжної дисципліни », в якому було закріплено правило про не застосування відповідальності у разі самостійного виявлення помилки і її виправлення платником податків [3] . Право на виправлення допущеної помилки має бути закріплено законом, а не підзаконним актом. Права, якими в даний час мають
  4. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
    стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно має
  7. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  8. Стаття 10. Обмін інформацією та правова допомога
      стаття присвячена обміну інформацією та надання правової допомоги в рамках міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. У двох наступних статтях йдеться про визнання та виконання винесених судами іноземних держав вироків (рішень) щодо осіб, які мають доходи, одержані злочинним шляхом, а
  9. § 3. Позитивізм у філософії, науці, соціології
      стаття П. Лафарга *. * Лафарг П. Злочинність у Франції в 1840-1886 рр.. / / Кримінальне право і соціалізм / Под ред. М. Гернет. М., 1908. С. 1-56. У наші дні економічний напрямок в обгрунтуванні злочинності та інших девіантних проявів розвиває лауреат Нобелівської премії з економіки Г. Беккер і його послідовники *. * Детальніше див: Економічна теорія злочинної та правоохоронної
  10. Стаття 1. Призначення поліції
      статтях Закону (ст. ст. 12, 13 та ін.) під поліцією розуміються специфічні структурні підрозділи органів внутрішніх справ. Поліцією іменується не підрозділ органу внутрішніх справ (НЕ РВВС, УВС і т.д.), а відповідний підрозділ (служба) органу внутрішніх справ. Згідно ч. 4 ст. 4 Федерального закону "Про поліцію" склад поліції, порядок створення, реорганізації та ліквідації підрозділів
© 2014-2022  yport.inf.ua