Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції |
||
1. Два основних напрямки діяльності поліції - захист особи, суспільства, держави від протиправних посягань та попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень. 2. Під особистістю тут розуміється все і кожен, хто знаходиться на території Російської Федерації громадянин Російської Федерації, іноземний громадянин, особа без громадянства. 3. Попередження злочинів та адміністративних правопорушень є одним з пріоритетних напрямків правоохоронної діяльності по боротьбі із злочинністю, одним з основних завдань поліції і являє собою комплекс спеціальних заходів попереджувального впливу, що проводяться структурними підрозділами та співробітниками поліції в межах встановленої їм компетенції з метою: - виявлення обставин, що сприяють вчиненню злочинів та адміністративних правопорушень, а також вжиття заходів щодо їх усунення та нейтралізації; - виявлення осіб, схильних до скоєння злочинів, і надання на них профілактичного впливу для недопущення з їх боку злочинних посягань; - запобігання (недопущення) злочинів, що готуються; - захід замахів на злочини (тобто припинення умисних дій або бездіяльності, безпосередньо спрямованих на вчинення злочину); - створення обставин, що перешкоджають здійсненню злочинів та адміністративних правопорушень. 4. Таке основний напрямок діяльності поліції, як попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень, з одного боку, підлягає розширеному тлумаченню, а з іншого - має бути обмежена підвідомчістю правопорушень власне поліції. Попередження з боку поліції, а тим більше припинення підлягають не тільки злочини та адміністративні правопорушення в тому сенсі, який в це поняття закладає законодавець. 5. Згідно ч. 1 ст. 14 КК РФ злочином визнається винне досконале суспільно небезпечне діяння, заборонене КК РФ під загрозою покарання. Адміністративним правопорушенням, відповідно, є протиправна, винна дія (бездіяльність) фізичної або юридичної особи, за яке КоАП РФ чи законами суб'єктів Російської Федерації про адміністративні правопорушення встановлена адміністративна відповідальність (ч. 1 ст. 2.1 КоАП РФ). 6. Поліція ж повинна попереджати і припиняти не тільки злочини та правопорушення, а й деякі не є злочинами чи адміністративними правопорушеннями суспільно небезпечні і (або) суспільно шкідливі діяння. До таких слід відносити, наприклад, дії неосудних осіб або осіб, які до моменту вчинення діяння не досягли віку, з настанням якого можливе їх притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності. Дані дії, як і злочини, а також інші правопорушення попереджати і припиняти поліція має право і зобов'язана лише в межах встановленої законами (іншими нормативними правовими актами) своєї компетенції. 7. Основним напрямком діяльності поліції є також виявлення і розкриття злочинів, виробництво дізнання по кримінальних справах. Причому виявленням і розкриттям злочинів і навіть виробництвом дізнання займається не тільки поліція, а й органи попереднього слідства, а одно деякі інші правоохоронні органи. Виявлення і розкриття злочинів - це завдання держави. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини і громадянина, як передбачено у ст. 2 Конституції РФ, - обов'язок держави. Держава в особі певних державних органів, у тому числі і поліції, приймає на себе обов'язок виявити злочин, порушити кримінальне переслідування відносно особи, яка вчинила злочин, провести попереднє розслідування, викрити осіб, винних у його скоєнні, незалежно від умов, при яких злочин мав місце, незалежно від того, що з даного приводу думає постраждалий (потерпілий), бажає він чи ні притягнення винного до відповідальності. 8. У зв'язку із здійсненням поліцією даного напрямку діяльності Федеральним законом "Про поліцію" останньої надано право здійснювати оперативно-розшукову (п. п. 9, 10 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13), розшукову (п . п. 12, 13 ч. 1 ст. 12, п. п. 10, 35 ч. 1 ст. 13, п. 9 ч. 3 ст. 17) та кримінально-процесуальну діяльність (п. п. 8, 9 ч. 1 ст. 12, п. п. 2 - 5, 7, 9 ч. 1 ст. 13, п. 1 ч. 2, ч. ч. 3 - 5 ст. 14 та ін.) 9. Поліція також забезпечує безпеку дорожнього руху. Безпека дорожнього руху - це стан даного процесу, відбиває ступінь захищеності його учасників від дорожньо-транспортних пригод та їх наслідків (ст. 2 Федерального закону від 10 грудня 1995 року N 196-ФЗ "Про безпеку дорожнього руху" <19>). --- <19> Див: Збори законодавства РФ (далі - див: Собр. законодавства РФ). 1995. N 50. Ст. 4873. 10. Про виробництво оперативно-розшукової діяльності поліцією див. коментар до п. 10 ч. 1 ст. 12 і п. 10 ч. 1 ст. 13 цього Закону. 11. Про виробництво кримінально-процесуальної діяльності поліцією див. коментар до п. п. 1, 8 і 9 ч. 1 ст. 12 цього Закону. 12. Окремим напрямком діяльності поліції є розшук осіб. Під особами тут маються на увазі: - особи, які вчинили злочини або підозрювані і обвинувачувані у їх вчиненні; - особи, поховалися від органів дізнання, попереднього слідства чи суду; - неповнолітні, самовільно пішли із сімей або спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації; - неповнолітні, самовільно пішли з спеціальних навчально-виховних установ закритого типу органу управління освітою; - особи, які ухиляються від виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру або примусових заходів виховного впливу; - особи, які ухиляються від недобровільної госпіталізації, призначеної судом в зв'язку з наявністю психічного розладу; - особи, зниклі безвісти. 13. Відповідна обов'язок на поліцію покладено п. 12 ч. 1 ст. 12 коментованого Федерального закону. 14. Крім самостійного здійснення розшуку перерахованих вище осіб поліція згідно п. 13 ч. 1 ст. 12 того ж Федерального закону повинна також у порядку, визначеному федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ і федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері виконання кримінальних покарань, сприяти установам та органам кримінально -виконавчої системи в здійсненні розшуку й затримання: - осіб, які вчинили втечу з-під варти; - осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання; - осіб, які ухиляються від одержання припису про направлення до місця відбування покарання; - осіб, які не прибули до місця відбування покарання в установлений у приписі про направлення до місця відбування покарання термін. 15. З метою забезпечення можливості реалізації розглянутого основного напрямку діяльності поліції надані права: 1) оголошувати розшук і вживати заходів щодо розшуку осіб, які вчинили злочини або підозрюваних і звинувачених у їх вчиненні, осіб, зниклих без вести, інших осіб, розшук яких покладено на поліцію Федеральним законом "Про поліцію"; 2) проводити оперативно-розшукові заходи; виробляти при здійсненні оперативно-розшукової діяльності вилучення документів, предметів, матеріалів та повідомлень і інші передбачені федеральним законом дії (п. 10 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону); 3) перевіряти документи, що засвідчують особу громадян, якщо є дані, що дають підстави вважати, що вони знаходяться в розшуку, а одно якщо є підстави для їх затримання у випадках, передбачених федеральним законом (п. 2 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону); 4) доставляти громадян, тобто здійснювати їх примусове перепровадження, в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції, в приміщення муніципального органу, в інше службове приміщення в цілях вирішення питання про затримання громадянина (при неможливості вирішення даного питання на місці); встановлення особи громадянина, якщо є підстави вважати, що він знаходиться в розшуку як сховався від органів дізнання, слідства або суду, або як ухиляється від виконання кримінального покарання, або як зниклий безвісти (п. 13 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону); 5) використовувати на безоплатній основі можливості засобів масової інформації та інформаційно-телекомунікаційної мережі Інтернет для розміщення інформації в цілях розшуку осіб, які сховалися від органів дізнання, попереднього слідства чи суду, та осіб, зниклих без вести (п. 35 ч. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону); 6) затримувати осіб, що перебувають у розшуку, до передачі їх відповідним органам, установам чи посадовим особам цих органів та установ (п. 4 ч. 2 ст. 14 коментованого Федерального закону); 7) проводити за рішенням керівника територіального органу або особи, яка його заміщає, оточення (блокування) ділянок місцевості при розшуку осіб, які вчинили втечу з-під варти, та осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання (п. 3 год . 2 ст. 16 коментованого Федерального закону); 8) вносити в банки даних інформацію про осіб, оголошених у розшук (п. 9 ч. 3 ст. 17 коментованого Федерального закону); 9) реалізовувати інші власні повноваження в цілях розшуку осіб, розшук яких покладено на поліцію Федеральним законом "Про поліцію". 16. Аналогічним чином забезпечені правовим статусом поліції і інші перераховані в ст. 2 коментованого Федерального закону основні напрями її діяльності. 17. Про припиненні протиправних діянь див. коментар до п. 2 ч. 1 ст. 12 цього Закону. 18. Про провадженні дізнання поліцією див. коментар до п. 8 ч. 1 ст. 12 цього Закону. 19. Про поняття "правопорядок" див. коментар до п. 36 ч. 1 ст. 12 цього Закону. 20. Див також коментар до ст. ст. 1, 12, 13 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 2. Основні напрямки діяльності поліції " |
||
|