Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 10. Обмін інформацією та правова допомога

1. Стаття, що присвячена обміну інформацією та надання правової допомоги в рамках міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. У двох наступних статтях йдеться про визнання та виконання винесених судами іноземних держав вироків (рішень) щодо осіб, які мають доходи, одержані злочинним шляхом, а також про видачу іноземній державі і транзитного перевезення осіб, які вчинили злочини, пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.
У рамках визначення основ відповідної регламентації в ч. 1 коментованої статті зазначено, що органи державної влади РФ, що здійснюють діяльність, пов'язану з протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, в відповідно до міжнародних договорів РФ співпрацюють з компетентними органами іноземних держав на стадіях збору інформації, попереднього розслідування, судового розгляду і виконання судових рішень.
Випереджаючи розгляд норм коментованої статті, слід зазначити, що мова йде лише про один з напрямків міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.
Як зазначено на офіційному сайті Росфінмоніторингу (http://www.fedsfm.ru), в рамках багатостороннього співробітництва Росфінмоніторинг бере участь у роботі Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), Комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії легалізації злочинних доходів (МАНІВЕЛ), Євразійської групи з протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму (ЄАГ), Азіатсько-Тихоокеанської групі по типу ФАТФ (АТГ), ряду інших міжнародних структур, а також у заходах, що проводяться під егідою Римської групи проти тероризму і Ліонської групи проти транснаціональної організованої злочинності "вісімки", Групи контртерористичних дій Ради Безпеки ООН. Росфінмоніторинг здійснює співробітництво з підрозділами фінансових розвідок іноземних держав, в першу чергу в рамках міжнародного професійного об'єднання ПФР - Групи "Егмонт". Росфінмоніторингу ведеться плідний двосторонній діалог з державами усіх регіонів Миру, результатом якого є розробка і підписання відповідних міжнародних угод про взаємодію у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму.
2-6. У положеннях ч. 2-6 коментованої статті йдеться про обмін інформацією в рамках міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.
Положення частин 2-4 цієї статті присвячені передачі відповідної інформації компетентним органам іноземних держав:
надання інформації здійснюється уповноваженим органом та іншими органами державної влади РФ, що здійснюють діяльність, пов'язану з протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, за запитами компетентних органів іноземних держав або за власною ініціативою в порядку та на підставах, які передбачені міжнародними договорами РФ (ч. 2);
умовою передачі компетентним органам іноземної держави інформації, пов'язаної з виявленням, вилученням та конфіскацією доходів, одержаних злочинним шляхом, є неприпустимість заподіяння шкоди інтересам національної безпеки Росії і наявність можливості для компетентного органу цієї держави почати розслідування або сформулювати запит (ч. 3);
умовою надання за запитом компетентного органу іноземної держави інформації, пов'язаної з виявленням, вилученням та конфіскацією доходів, одержаних злочинним шляхом, є неприпустимість використання цієї інформації без попередньої згоди відповідних органів державної влади РФ, які надали її, в цілях, не зазначених у запиті (ч. 4).
Відповідно двом останнім викладеним нормам в ч. 6 коментованої статті зазначено, що органи державної влади РФ, що здійснюють діяльність, пов'язану з протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, що направили запит , забезпечують конфіденційність наданої інформації та використовують її тільки в цілях, зазначених у запиті.
Відповідно до частини 5 коментованої статті органи державної влади РФ направляють до компетентних органів іноземних держав запити про надання необхідної інформації та дають відповіді на запити, зроблені зазначеними компетентними органами, у порядку, передбаченому міжнародними договорами РФ.
Відносно міжнародних договорів РФ, про які йде мова, необхідно зазначити наступне. У нормах ч. 2-6 коментованої статті маються на увазі, перш за все, Конвенції ООН у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму, про які йшлося у коментарі до ст. 2 Закону, в т.ч. Конвенція про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин (ст. 9 "Інші форми співробітництва та підготовка кадрів"), Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму (ст. 12 і 18), Конвенція проти транснаціональної організованої злочинності (ст. 27 " Співпраця між правоохоронними органами "та ст. 28" Збір та аналіз інформації про характер організованої злочинності та обмін такою інформацією "), Конвенція проти корупції (гл. VI" Технічна допомога й обмін інформацією ").
Далі маються на увазі Конвенції Ради Європи, до яких приєдналася Росія, багатосторонні договори, які діють в рамках СНД і в яких бере участь Росія, і відповідні двосторонні міжнародні договори РФ у названій сфері. Про такі актах говорилося в коментарі до ст. 2 Закону і сказано нижче як про міжнародні договори РФ, що регламентують надання правової допомоги в рамках міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.
На офіційному сайті Росфінмоніторингу (http://www.fedsfm.ru) зазначено, що одним з основних завдань Росфінмоніторингу як національного підрозділу фінансової розвідки є взаємодія з компетентними органами іноземних держав, включаючи інформаційний обмін. З червня 2002 Росфінмоніторинг є членом Групи "Егмонт", що об'єднує підрозділи фінансової розвідки 116 країн світу. Вступ до цієї Групу підтвердило відповідність російської фінансової розвідки міжнародним стандартам і представило додаткові можливості для обміну інформацією з її членами, в т.ч. за спеціальними захищеними каналами зв'язку. Росфінмоніторинг здійснює двостороння взаємодія, в т.ч. інформаційний обмін з підрозділами фінансової розвідки 90 країн світу. Ведеться активна робота з підписання міжнародних міжвідомчих угод про співробітництво з підрозділами фінансової розвідки іноземних держав. На даний момент укладено угоди про співпрацю з підрозділами фінансової розвідки 50 країн світу (перелік міжнародних договорів РФ міжвідомчого характеру, укладених КФМ Росії та Росфінмоніторингу з підрозділами іноземних держав, розміщений на офіційному сайті Росфінмоніторингу). Дані угоди засновані на принципах Групи "Егмонт" і типовому проекті Угоди між Федеральною службою з фінансового моніторингу і компетентним органом іноземної держави про взаємодію у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, затв. розпорядженням Уряду РФ від 7 жовтня 2002 р. N 1405-р (найменування в ред. постанови Уряду РФ від 24 жовтня 2005 р. N 638) * (221), і мають статус міжнародних договорів.
Інформаційне забезпечення співробітництва по лінії Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу здійснюється на основі законодавства РФ, міжнародних договорів РФ, Статуту, а також нормативних документів і рекомендацій Інтерполу, Указу Президента РФ від 30 липня 1996 р. N 1113 "Про участь Російської Федерації в діяльності Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу" * (222), Положення про Національний центральному бюро Інтерполу, затв. постановою Уряду РФ від 14 жовтня 1996 р. N 1190 * (223), а також Інструкції з організації інформаційного забезпечення співробітництва по лінії Інтерполу, затв. наказом МВС Росії, Мін'юсту Росії, ФСБ Росії, ФСО Росії, ФСКН Росії і ФТС Росії від 6 жовтня 2006 р. N 786/310/470/454/333/971 * (224).
7-8. Положення частин 7 та 8 коментованої статті присвячені наданню правової допомоги в рамках міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.
Так, у ч. 7 цієї статті зазначено, що органи державної влади РФ, що здійснюють діяльність, пов'язану з протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, виконують в межах своєї компетенції запити компетентних органів іноземних держав:
про конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванні тероризму;
про провадження окремих процесуальних дій по справах про виявлення доходів, отриманих злочинним шляхом , і фінансуванні тероризму;
про накладення арешту на майно, про вилучення майна.
При цьому прямо перераховані такі окремі процесуальні дії, як проведення експертизи, допитів підозрюваних, обвинувачених, свідків, потерпілих та інших осіб, обшуків, виїмок, передача речових доказів, накладення арешту на майно, вручення та пересилання документів.
Відносно ж порядку виконання таких запитів компетентних органів іноземних держав зроблена відсилання до міжнародних договорів РФ і федеральних законів. Також до міжнародних договорів РФ відсилає і частина ч. 8 коментованої статті, в якій йдеться про відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням зазначених запитів.
Аналогічно сказаного вище варто зазначити, що маються на увазі, перш за все, Конвенції ООН у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму, про які йшлося у коментарі до ст . 2 Закону, в т.ч. Конвенція про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин (ст. 7 "Взаємна юридична допомога"), Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму (ст. 12-15), Конвенція проти транснаціональної організованої злочинності (ст. 18 "Взаємна правова допомога "), Конвенція проти корупції (ст. 46" Взаємна правова допомога ").
Далі маються на увазі Конвенції Ради Європи у названій сфері. Про них також говорилося в коментарі до ст. 2 Закону. Тут же слід окремо згадати про Європейської конвенції про взаємну правову допомогу у кримінальних справах (ETS N 30) * (225), укладеної в м. Страсбурзі 20 квітня 1959 Названа Конвенція та Додатковий протокол до Європейської конвенції про взаємну правову допомогу у кримінальних справах (ETS N 99) * (226) (підписаний в м. Страсбурзі 17 березня 1978) від імені Росії підписані 7 листопада 1996 на підставі розпорядження Президента РФ від 3 вересня 1996 р. N 458-рп * (227). Названа Конвенція і зазначений додатковий протокол до неї ратифіковані Федеральним законом від 25 жовтня 1999 р. N 193-ФЗ "Про ратифікацію Європейської конвенції про взаємну правову допомогу у кримінальних справах та додаткового протоколу до неї" * (228) із застереженнями та заявами і вступили в силу для Росії 9 березня 2000 Слід зазначити, що в м. Страсбурзі 8 листопада 2001 підписано Другий додатковий протокол до Європейської конвенції про взаємну правову допомогу у кримінальних справах (ETS N 182) * (229), але Росія в даному Протоколі не бере участь.
У рамках СНД відповідні питання регулюються Договором держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав про протидію легалізації (відмиванню) злочинних доходів і фінансуванню тероризму (про даний документі йшлося у коментарі до ст. 2 Закону), що містить розділ III "Обмін інформацією, виконання запитів (доручень)". Крім того, існує Конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах * (230), укладена у м. Мінську 22 січня 1993 р. (ратифікована Федеральним законом від 4 серпня 1994 р. N 16-ФЗ "Про ратифікацію конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах "* (231)) та Протокол до Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 г. * (232), підписаний у м. Москві 28 березня 1997 (ратифікований Федеральним законом від 8 жовтня 2000 р. N 124-ФЗ "Про ратифікацію Протоколу до Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року" * (233)).
Зрозуміло, мова йде і про відповідних двосторонніх міжнародних договорах РФ. На офіційному сайті Мін'юсту Росії (http://www.minjust.ru) розміщено перелік двосторонніх міжнародних договорів РФ з питань правової допомоги і правових відносин у цивільних, сімейних, кримінальних та інших справах.
  Центральними органами Росії, відповідальними за реалізацію положень відповідних Конвенцій, визначені: Мін'юст Росії - за цивільно-правових питань, включаючи цивільно-правові аспекти кримінальних справ; Генеральна прокуратура РФ - по кримінально-правових питань та з інших питань взаємної правової допомоги. Зокрема, таке регулювання міститься у Федеральному законі "Про ратифікацію Конвенції про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів від злочинної діяльності", а також Укази Президента РФ від 26 жовтня 2004 р. N 1362 "Про центральні органи Російської Федерації, відповідальних за реалізацію положень Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, що стосуються взаємної правової допомоги "(в ред. Указу Президента РФ від 3 листопада 2004 р. N 1390) * (234), від 18 грудня 2008 р. N 1799" Про центральні органи Російської Федерації , відповідальних за реалізацію положень Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, що стосуються взаємної правової допомоги "* (235) і від 18 грудня 2008 р. N 1800" Про центральні органи Російської Федерації, відповідальних за реалізацію положень Конвенції про кримінальну відповідальність за корупцію, що стосуються міжнародного співробітництва "* (236).
  Серед відповідних федеральних законів, що регламентують надання правової допомоги, про яку йдеться в коментованій статті, необхідно виділити звичайно ж КПК РФ, в якому міститься розділ XVIII "Порядок взаємодії судів, прокурорів, слідчих і органів дізнання з відповідними компетентними органами і посадовими особами іноземних держав та міжнародними організаціями ".
  У рамках визначення основ такої взаємодії в ст. 453 КПК РФ регламентовано направлення запиту про правову допомогу. Як передбачено у ч. 1 вказаної статті (в ред. Федерального закону від 6 червня 2007 р. N 90-ФЗ), при необхідності виробництва на території іноземної держави допиту, огляду, виїмки, обшуку, судової експертизи чи інших процесуальних дій, передбачених даними Кодексом, суд, прокурор, слідчий, дізнавач вносить запит про їх виробництві компетентним органом або посадовою особою іноземної держави згідно з міжнародним договором РФ, міжнародною угодою або на основі принципу взаємності.
  Відповідно до частини 2 вказаної статті (тут і далі в ред. Федерального закону від 29 червня 2004 р. N 58-ФЗ * (237)) принцип взаємності підтверджується письмовим зобов'язанням ЗС Росії, МЗС Росії, Мін'юсту Росії, МВС Росії, ФСБ Росії, ФСКН Росії чи Генеральної прокуратури РФ надати від імені Росії правову допомогу іноземній державі у виробництві окремих процесуальних дій.
  Відповідно до ч. 3 ст. 453 КПК РФ запит про виробництво процесуальних дій направляється через:
  1) ЗС Росії - з питань судової діяльності ЗС Росії;
  2) Мін'юст Росії - з питань, пов'язаних з судовою діяльністю всіх судів, за винятком ЗС Росії;
  3) МВС Росії, ФСБ Росії, ФСКН Росії - щодо слідчих дій, які не потребують судового рішення або згоди прокурора;
  4) Генеральну прокуратуру РФ - в інших випадках.
  Статтею 457 КПК України визначено основи виконання в Росії запиту про правову допомогу. Відповідно до частини 1 вказаної статті суд, прокурор, слідчий виконують передані їм в установленому порядку запити про виробництво процесуальних дій, що надійшли від відповідних компетентних органів і посадових осіб іноземних держав, відповідно до міжнародних договорів РФ, міжнародними угодами або на основі принципу взаємності. Там же передбачено, що принцип взаємності підтверджується письмовим зобов'язанням іноземної держави надати Росії правову допомогу у виробництві окремих процесуальних дій, отриманим ЗС Росії, МЗС Росії, Мін'юстом Росії, МВС Росії, ФСБ Росії, ФСКН Росії чи Генеральною прокуратурою РФ.
  Відповідно до ч. 2 зазначеної статті при виконанні запиту застосовуються норми цього Кодексу, однак можуть бути застосовані процесуальні норми законодавства іноземної держави відповідно до міжнародних договорів РФ, міжнародними угодами або на основі принципу взаємності, якщо це не суперечить законодавству та міжнародним зобов'язанням Росії.
  Відповідні питання взаємодії на відомчому рівні регламентовані Вказівкою Генеральної прокуратури РФ від 12 березня 2009 р. N 68/35 "Про порядок розгляду і виконання в органах прокуратури Російської Федерації доручень про здійснення кримінального переслідування, запитів про правову допомогу або про порушення кримінальної справи, що надійшли від компетентних органів іноземних держав "* (238), а також наказами Мін'юсту Росії від 14 грудня 2005 р. N 242" Про організацію роботи по виконанню міжнародних зобов'язань Російської Федерації "* (239) і від 12 вересня 2007 р. N 185" Про затвердження Методичних рекомендацій про організацію роботи по виконанню міжнародних зобов'язань Російської Федерації у сфері правової допомоги у кримінальних справах та передачу засуджених "* (240). 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 10. Обмін інформацією та правова допомога"
  1. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
      стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. § 2. Договір роздрібної купівлі-продажу
      статтях (див. ст. 5, 6, 7, 14, 19) передбачає поряд з гарантійним терміном і терміном придатності (див. ст. 470-473, 477 ЦК) невідомий гл. 30 ГК термін служби товару, особливість якого в наступному. Термін служби встановлюється тільки виробником (на відміну від гарантійного терміну, який може бути встановлений також і продавцем). Термін служби (на відміну від гарантійного терміну) встановлюється
  4. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
      стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. 3. Форма договору та його державна реєстрація
      стаття включила підлягають державній реєстрації повітряні і морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти. Особливо передбачена можливість віднесення законом до нерухомості та іншого майна. Таким чином, ст. 130 та ст. 164 ЦК переплітаються. Це означає, що, якщо закон називає певне майно нерухомістю, тим самим вирішується позитивно питання про обов'язкову
  7. Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
      стаття все тієї ж голови (ст. 1967) виключає право сторони, що програла вимагати назад добровільно нею сплачене, якщо тільки виграла сторона не допустила обман або шахрайство. У Німецькому цивільному укладенні (ГГУ) розд. 19 кн. 2 "Зобов'язальне право" (первинне найменування розділу - "Ігри, парі" замінено тепер іншим - "Недосконалі зобов'язання") починається з § 762. У
  8. 3.2. Частноправовая уніфікація матеріальних норм
      стаття надає право на стягнення відсотків річних з суми грошового зобов'язання однієї зі сторін договору міжнародної купівлі-продажу товарів, але не визначає розміру відсотків річних, що нараховуються на суму такого грошового зобов'язання) Арбітражним судом МТП була застосована ст. 7.4.9 (п. 2) Принципів УНІДРУА. Аналогічно у вирішенні по спору з договору, укладеного австрійської та
  9. 5.9. Рекомендації Міжнародної торгової палати для договорів франчайзингу
      обмін на пряму або непряму фінансову компенсацію право на використання комплексу прав промислової або інтелектуальної власності, що належать головним чином до ноу-хау і комерційним символам, а також на отримання комерційного або технічного сприяння протягом терміну дії контракту. У типовому контракті проводиться відмінність між двома видами угод про франчайзинг: проста
  10. Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275
      обмін і т.д.). Збирання - це дії, що складаються в різних (крім викрадення) способах заволодіння та придбання відомостей, що становлять предмет шпигунства: покупка, отримання в дар або на сплату боргу, в обмін на товари і речі, привласнення знайденого і т.п., а також незаконне тимчасове заволодіння цими відомостями в злочинних яких інших цілях, коли в діях винного не встановлено ознак
© 2014-2022  yport.inf.ua