Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції |
||
1. Частини 1 і 2 коментованої статті присвячені підставам звільнення співробітників поліції зі служби. Крім містяться тут положень процедура звільнення співробітника поліції зі служби врегульовано главою 13 ТК РФ, главою 7 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженого Постановою Верховної Ради РФ від 23 грудня 1992 р., і гол. 17 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації. 2. Проте слід мати на увазі, що служба співробітників органів внутрішніх справ регулюється спеціальними нормативними правовими актами - цим Законом та Положенням про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації. Законодавство Російської Федерації про працю застосовується до правовідносин, які виникли у зв'язку з проходженням служби в органах внутрішніх справ, у випадках, передбачених спеціальними правовими актами, або тоді, коли ці правовідносини не врегульовані ними і потрібно застосування норм Трудового кодексу РФ за аналогією <278>. --- <278> Див: Ухвала Верховного Суду РФ від 26 грудня 2005 р. N 78-Г05-72 / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2006. N 11. 3. За аналогією з міліцією та виходячи зі змісту даних нормативних актів припинення служби в поліції оформлюється наказом. Розглянутий наказ видається відносно співробітників поліції, які перебувають на посадах: - рядового і молодшого начальницького складів, - прямим начальником в межах його компетенції; - середнього та старшого начальницьких складів, до підполковника поліції включно, - заступниками міністра внутрішніх справ РФ, міністрами внутрішніх справ республік у складі Російської Федерації, начальниками управлінь (головних управлінь) автономної області, автономних округів, країв, областей, міст Москви і Санкт-Петербурга, а також начальниками, яким таке право надано міністром внутрішніх справ Російської Федерації; - полковника поліції і співробітників органів внутрішніх справ з числа вищого начальницького складу, - міністром внутрішніх справ РФ, якщо інше не передбачено законодавством. 4. Співробітники поліції повинні бути поставлені до відома про майбутнє звільнення безпосередніми начальниками не пізніше ніж за два місяці до звільнення, за винятком співробітників поліції, які звільняються за порушення умов контракту, а також відповідно до підпунктів 11 - 12 ч. 1 коментарів статті. 5. У цьому зв'язку хотілося б зауважити, що ні в коментованому законі, ні в інших нормативних правових актах немає норми, яка закріплює, що днем звільнення по подп. 2 ч. 1 ст. 40 Федерального закону "Про поліції" є день досягнення співробітником граничного віку перебування на службі. 6. Оскільки звільнення після досягнення граничного віку в силу ч. 2 ст. 58 Положення може бути ініційоване як співробітником, так і начальником відповідного органу внутрішніх справ, подача рапорту про звільнення особою, яка досягла граничного віку, не є обов'язковою умовою для звільнення зі служби за цим пунктом. 7. Відповідно до ст. 60 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації співробітники органів внутрішніх справ ставляться до відома про майбутнє звільнення безпосередніми начальниками не пізніше ніж за два місяці до звільнення. Обов'язок попередити співробітника про звільнення за два місяці до досягнення граничного віку названим Положенням не передбачена. 8. Звільнення співробітників поліції з ініціативи адміністрації, нібито за власним бажанням, є незаконним. Прикладом такого незаконного звільнення може бути звільнення співробітника поліції по подп. 1 ч. 1 коментованої статті у зв'язку з порушенням щодо нього кримінальної справи або іншою формою реалізації відносно співробітника поліції кримінальної відповідальності. Подібного роду незаконність звільнення може бути підтверджена згадкою в поданні про звільнення даного факту (порушення кримінальної справи, затримання і т.п. співробітника поліції). 9. Звільнення за хвороби або обмеженому станом здоров'я (подп. 8, 9 ч. 1 коментованої статті) проводиться за наявності висновку військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатності співробітника до служби. 10. Якщо звільнення в зв'язку з порушенням умов контракту про проходження служби в поліції (подп. 5 ч. 1 коментарів статті) здійснюється за ініціативою співробітника, то начальник органу внутрішніх справ зобов'язаний у двотижневий термін провести перевірку відомостей про порушення і в межах наданих повноважень прийняти одне з таких рішень: - розробити заходи щодо усунення порушень умов контракту, запропонувати співробітникові написати рапорт про його згоду з прийнятими заходами, продовженні служби в органі внутрішніх справ і відкликання попередньої рапорту; - звільнити співробітника зі служби за його згодою у зв'язку з порушенням з вини начальника органу внутрішніх справ умов контракту, які не можуть бути ним усунені. Якщо вирішення питання про звільнення виходить за межі компетенції начальника, то він зобов'язаний негайно направити рапорт і матеріали перевірки вищестоящому начальнику, що має таке право. 11. У наказі про звільнення співробітника з поліції після заслання на подп. 5 ч. 1 коментованої статті зазначається, якою стороною було допущено порушення умов контракту. 12. Звільнення у зв'язку з організаційно-штатними заходами (подп. 7 ч. 1 коментарів статті) може проводитися в разі неможливості в результаті проведених організаційно-штатних змін подальшого використання вивільнених співробітників, при їх відмові від переміщення по службі або переміщення на службу в іншу місцевість. 13. У разі звільнення співробітника по невідповідності займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації на підставі результатів атестації (подп. 10 ч. 1 коментарів статті) рішення атестаційної комісії повинно містити об'єктивне і всебічне обгрунтування його професійної непридатності. Такий висновок повинен випливати з результатів службової діяльності, ставлення до справи даного співробітника, практики дотримання ним дисципліни та норм законодавства Російської Федерації, аналізу його особистих якостей, поведінки, ступеня професійної підготовленості. 14. При звільненні співробітника за грубе порушення службової дисципліни (п. 11 ч. 1 коментарів статті) необхідно виходити з вимог ст. 34 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації. При цьому в атестації детально відображаються сутність і характер вчинених працівником порушень, а також недотримання ним вимог законодавчих та інших нормативних правових актів Російської Федерації, що регулюють порядок і умови виконання покладених на нього обов'язків. 15. Звільнення співробітника за пунктами 11, 12 ч. 1 коментованої статті здійснюється, як правило, в порядку реалізації наказу про дисциплінарне стягнення та з урахуванням вимог ст. ст. 17 і 39 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації. 16. Звільнення співробітника у зв'язку з порушенням ним умов контракту, а також за підпунктами 11 - 13 ч. 1 коментованої статті тягне майнові наслідки, передбачені ст. 61 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації (п. п. 17.3 - 17.9 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації). 17. Встановлення граничного віку для перебування на посаді в поліції як обумовленого специфікою професійної діяльності щодо забезпечення виконання повноважень розглянутого установи не може оцінюватися як дискримінаційне обмеження конституційних прав <279>. --- <279> За аналогією. Див: За запитом групи депутатів Державної Думи про перевірку конституційності положень статті 25 Федерального закону "Про основи державної служби Російської Федерації", статті 43 Федерального закону "Про прокуратуру Російської Федерації", статті 14 Федерального конституційного закону "Про судову систему Російської Федерації" і статті 20.1 Федерального закону "Про основи муніципальної служби Російській Федерації": Визначення Конституційного Суду РФ від 3 жовтня 2002 р. N 233-О / / Собр. законодавства РФ. 2003. N 12. Ст. 1174. 18. До того ж начальники, які мають право призначення співробітника поліції на посаду, має право прийняти рішення про залишення його на службі понад встановлений для нього граничного віку. Таке рішення приймається шляхом затвердження персональних списків. Списки співробітників органів внутрішніх справ, що залишаються на службі понад установлений віку, складаються кадровими підрозділами щорічно до 1 березня. Вони складаються окремо для співробітників, яким термін служби продовжується вперше і повторно, на підставі їх рапортів і клопотань безпосередніх начальників. 19. У клопотаннях викладаються висновки останньої атестації, коротка характеристика ділових і моральних якостей співробітника, інші відомості та обставини, які можуть мати значення для прийняття рішення, а також вказується, до якого часу (місяць, рік) пропонується залишити співробітника на службі в органах внутрішніх справ. Клопотання і рапорти долучаються до особових справ співробітників. 20. Військово-лікарською комісією МВС Росії дається оцінка стану здоров'я співробітника, яка свідчить про відсутність у нього протипоказань для служби в займаної посади. 21. Затверджені персональні списки направляються в кадрові підрозділи за місцем служби співробітників і зберігаються в установленому порядку. 22. Перед поданням співробітників до звільнення повинні бути уточнені дані про проходження ними служби, підтверджені періоди, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні і окремо в пільговому обчисленні. Згідно із законодавством обчислена вислуга років для призначення пенсії, яка повинна бути оголошена співробітнику. 23. Згідно п. 17.12 вищезазначеної Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації про майбутнє звільнення зі служби співробітники повинні бути поставлені до відома повідомленням, бланк якого передбачений додатком N 15 до цієї Інструкції. За загальним правилом повідомлення вручається співробітнику під розписку. У разі відмови співробітника від отримання повідомлення або неможливості передачі йому такого кадровим підрозділом складається про це в установленому порядку відповідний акт, а офіційне повідомлення про звільнення з органів внутрішніх справ обов'язково має бути спрямоване за місцем його проживання (перебування) рекомендованим листом. 24. Крім того, із співробітником повинна бути проведена бесіда, в ході якої йому має бути повідомлено про підстави звільнення, роз'яснені пільги, гарантії та компенсації, питання працевлаштування, матеріально-побутового забезпечення та інші питання. 25. Перелік підстав звільнення співробітників поліції, наведений у коментованій статті, є вичерпним. Звільнення співробітника поліції з формулюванням, що відрізняється від тієї, яка вказана в коментованій статті, визнається незаконним <280>. Якщо є підстави для застосування двох і більше формулювань звільнення позитивно аттестуемого співробітника, вказується та з них, яка дає право на отримання максимальних пільг, гарантій, компенсацій і переваг. --- <280> Див: Про визнання частково недійсним (незаконним) Наказу МВС РФ від 14 грудня 1999 р. N 1038: рішення Верховного Суду РФ від 16 листопада 2000 р. N ГКПИ 00-1195 / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2001. N 7. 26. Начальники органів внутрішніх справ та кадрових підрозділів несуть відповідальність за правильне визначення підстав звільнення співробітників (п. п. 17.14, 17.15 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації). 27. Відповідно до правил, закріпленими в п. 17.16 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, співробітнику, звільненому з поліції, відповідне кадрове підрозділ зобов'язане видати під розписку трудову книжку з записом про звільнення, ознайомити з наказом про звільнення або вручити завірену копію наказу, повернути військовий квиток і вказати на необхідність у двотижневий термін прибути у військовий комісаріат за місцем проживання для постановки на військовий облік. Реалізувати цей свій обов'язок кадрове підрозділ повинен у день звільнення співробітника. 28. Співробітники поліції, звільнені з органів внутрішніх справ, знімаються зі спеціального обліку МВС Росії і передаються кадровими підрозділами на військовий облік у військові комісаріати за місцем проживання для зарахування в запас Збройних Сил РФ, якщо вони не досягли граничного віку, встановленого Федеральним законом від 28 березня 1998 р. N 53-ФЗ "Про військовий обов'язок і військову службу" <281> для громадян, що перебувають у запасі та мають відповідні військові звання і за станом здоров'я придатних до військової служби, або у відставку, якщо вони досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил РФ або визнані непридатними до військової служби за станом здоров'я або для призову на військову службу. --- <281> Див: Собр. законодавства РФ. 1998. N 13. Ст. 1475. 29. Громадянин, що звільняється з поліції, має право у місячний строк з дня вручення наказу про звільнення оскаржити його в суді. Громадянин, звільнений з поліції, має право до направлення скарги до суду звернутися в порядку, встановленому ст. 66 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, до вищестоящого органу внутрішніх справ за роз'ясненням або вирішенням питання про відновлення на службі (п. п. 17.17 - 17.19 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації). 30. Незаконно звільнений співробітник поліції може бути відновлений на посаді. Згідно з правовою позицією Конституційного Суду РФ, вираженої в Визначеннях від 15 червня 1995 р. N 29-О та від 5 жовтня 2000 р. N 198-О <282>, обмеження часу оплати вимушеного прогулу при незаконному звільненні суперечить Конституції РФ <283>. --- <282> Див: За скаргою громадянина Мосякова Якова Опанасовича на порушення його конституційних прав застосуванням частини другої статті 213 КЗпП Російської Федерації (в редакції від 25 вересня 1992 р.): Визначення Конституційного Суду РФ від 5 жовтня 2000 р. N 198-О / / Вісник Конституційного Суду РФ. 2001. N 1. <283> Див: Про визнання частково недійсним (незаконним) Наказу МВС РФ від 14 грудня 1999 р. N 1038: рішення Верховного Суду РФ від 16 листопада 2000 р. N ГКПИ 00-1195 / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2001. N 7. 31. Згідно ст. 66 Положення про службу в органах внутрішніх справ РФ, затвердженого Постановою Верховної Ради РФ 23 грудня 1992 р., в разі незгоди з рішенням про переміщення по службі, відсторонення від посади в службовому порядку, пониження в посаді, зниженні в спеціальному званні, звільнення з органів внутрішніх справ співробітник має право оскаржити це рішення вищестоящому начальнику, а рішення, прийняте міністром внутрішніх справ РФ, про відмову у поновленні на посаді, спеціальному званні або на службі в органах внутрішніх справ - до суду. Такий порядок звернення за вирішенням спорів з питань відновлення на посаді, спеціальному званні, на службі в органах внутрішніх справ не відноситься до порядку попереднього позасудового вирішення спору. Не передбачений попередній позасудовий порядок вирішення спорів про накладення дисциплінарного стягнення та ст. 41 того ж Положення, що визначає право працівника органів внутрішніх справ оскаржити накладене на нього дисциплінарне стягнення послідовно вищестоящим начальникам аж до міністра внутрішніх справ <284>. --- <284> Див: Огляд законодавства та судової практики Верховного Суду Російської Федерації за перший квартал 1999 р. Затверджено Постановою Президії Верховного Суду РФ від 9 червня 1999 32. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону. 33. Про поняття "виконання службових обов'язків" див. коментар до ст. 43 цього Закону. 34. Див також коментар до п. 33 ч. 1 ст. 12, ст. ст. 28, 29, 37, 41 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції" |
||
|