Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків

Коментар до статті 43
1. Обов'язкове державне страхування життя і здоров'я співробітників поліції, встановлене з метою захисту їх соціальних інтересів та інтересів держави (п. 1 ст. 969 ГК РФ), є однією з форм виконання державою обов'язку відшкодувати збиток, який може бути заподіяна життю або здоров'ю цих осіб при проходження ними служби. Отже, в конституційно-правовому сенсі страхове забезпечення, належне співробітникам поліції відповідно до Федерального закону "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотиків, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи та співробітників федеральних органів податкової поліції ", поряд з іншими виплатами, які з метою відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю, можуть бути встановлені ним на підставі інших законів (ст. 1084 ЦК України, коментована стаття тощо), входить в гарантований державою обсяг відшкодування шкоди, покликаного компенсувати наслідки зміни їхнього матеріального і (або) соціального статусу внаслідок настання страхових випадків, включаючи заподіяну матеріальну та моральну шкоду.
2. Таким чином, за допомогою обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, що припускає виплату при настанні страхових випадків відповідних страхових сум (ст. ст. 4 і 5 вищезгаданого Закону), співробітникам поліції забезпечуються право на відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю, право на охорону здоров'я, захист майнових прав (ч. 2 ст. 7, ч. ч. 1 і 3 ст. 37, ст. 35, ч. 1 ст. 41, ст. 53 Конституції РФ), а також здійснюється гарантируемое ст. 39 Конституції РФ соціальне забезпечення громадян у разі хвороби, інвалідності, втрати годувальника та в інших випадках, встановлених законом.
3. Закріплюючи обов'язковість страхування життя і здоров'я співробітників поліції як виконують службові обов'язки в особливих умовах, пов'язаних з ризиком для життя і здоров'я, і спеціальний порядок його фінансування (за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету на відповідний рік), федеральний законодавець може при цьому передбачити різний правовий механізм здійснення страхових виплат. Однак такий механізм повинен включати ефективні гарантії прав зазначених осіб, адекватні правовою природою і цілям даного виду страхування, характеру правовідносин, що виникають між громадянином і державою у зв'язку із заподіянням шкоди життю або здоров'ю при проходженні служби, і забезпечують на основі спрощених процедур своєчасне і в повному обсязі отримання полагающегося страхового забезпечення.
4. Обов'язкове державне страхування життя і здоров'я співробітників поліції здійснюється, як випливає зі ст. ст. 2, 3 і 6 вищевказаного Закону та ст. ст. 927 і 969 ГК РФ, на підставі договорів страхування, що укладаються страхувальниками - федеральними органами виконавчої влади, в нашому випадку органами внутрішніх справ, і страховиками, якими можуть бути обрані на конкурсній основі страхові організації, що мають видані федеральним органом з нагляду за страховою діяльністю дозволу (ліцензії) на здійснення даного виду страхування; при цьому до діяльності з обов'язкового державного страхування допускаються тільки ті страхові організації, які мають необхідний статутний капітал, сформований без участі іноземних інвестицій, практичний досвід роботи в галузі особистого страхування не менше одного року і дотримуються вимог фінансової стійкості , встановлені Законом РФ від 27 листопада 1992 р. N 4015-1 "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" і іншими нормативними правовими актами.
5. Відповідно з вищеназваним Законом договір обов'язкового державного страхування укладається між страхувальником і страховиком на користь третьої особи - застрахованого співробітника поліції (її чоловіка (дружини), що складається (що складається) на день загибелі (смерті) застрахованої співробітника поліції в зареєстрованому шлюбі з ним, батьків (усиновителів) застрахованої співробітника поліції, дідусі та бабусі застрахованого співробітника поліції - за умови відсутності у нього батьків, якщо вони виховували або утримували його не менше трьох років, вітчима і мачухи застрахованого співробітника поліції - за умови, якщо вони виховували або утримували його не менше п'яти років, дітей, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, а також навчаються в освітніх закладах незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, до закінчення навчання або до досягнення ними 23 років, підопічних застрахованого співробітника поліції <291>) і включає угоду про застрахованих осіб, про зобов'язання та відповідальності страхувальника і страховика, перелік страхових випадків і способи перерахування (виплати) страхових сум співробітнику поліції (його дружину чи іншому вигодонабувачу), а також періодичність внесення страхувальником страхових внесків (ст. ст. 6 і 12 цього ж Закону).
---
<291> Далі - чоловік чи інший вигодонабувач.
6. Згідно п. 4 ст. 11 зазначеного Закону виплата страхових сум провадиться страховиком в 15-денний термін з дня отримання документів, необхідних для прийняття рішення щодо зазначеної виплаті, а в разі необгрунтованої затримки страховиком виплати страхових сум він з власних коштів виплачує застрахованій співробітнику поліції (його дружину чи іншому вигодонабувачу) штраф у розмірі 1 відсотка страхової суми за кожен день прострочення.
7. Неустойка (штраф, пеня) як спосіб забезпечення виконання зобов'язань і міра майнової відповідальності за їх невиконання або неналежне виконання, за змістом ст. ст. 12, 330, 332 і 394 ГК РФ, стимулює своєчасне виконання зобов'язань, дозволяючи значно знизити ймовірність порушення прав кредитора, попередити порушення. Отже, саме по собі закріплене в п. 4 ст. 11 Закону правило про відповідальність страховика у вигляді штрафу виступає спеціальної гарантією захисту прав застрахованої особи, адекватною в даному випадку з точки зору принципів рівності і справедливості положенню і можливостям цієї особи як найменш захищеного учасника відповідних правовідносин.
8. Об'єктами обов'язкового державного страхування є життя і здоров'я співробітників поліції. Зазначені об'єкти підлягають обов'язковому державному страхуванню з дня початку і до закінчення служби в органах внутрішніх справ Російської Федерації.
9. Винятком з правила, що стосується моменту закінчення обов'язкового державного страхування, визнаються випадки загибелі (смерті) і встановлення інвалідності колишньому співробітникові поліції після звільнення внаслідок каліцтва (поранення, травми, контузії) або захворювання, одержаних ним у період проходження служби.
10. Загибель (смерть) і встановлення інвалідності такому співробітникові поліції до закінчення одного року після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ ст. 4 даного Закону визнаються страховим випадком при здійсненні обов'язкового державного страхування. При настанні такого (страхового випадку) колишні співробітники поліції вважаються застрахованими.
11. Виплата страхових сум провадиться на підставі документів, що підтверджують настання страхового випадку. Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про виплату страхової суми, а також Перелік каліцтв (поранень, травм, контузій), які до тяжких або легким, встановлюються Постановою Уряду РФ від 29 липня 1998 р. N 855 "Про заходи щодо реалізації Федерального закону" Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи "<292>.
---
<292> Див: Собр. законодавства РФ. 1998. N 32. Ст. 3900.
12. Визначення ступеня тяжкості каліцтв (поранень, травм, контузій) застрахованих осіб здійснюється відповідними медичними установами органів внутрішніх справ.
13. Виплата страхових сум проводиться незалежно від сум, належних співробітникам поліції з інших видів договорів страхування. Є лише одне виключення з даного правила. Воно передбачено п. 3 ст. 1 цього ж Закону та продубльовано в ч. 9 коментованої статті.
14. Виплата страхових сум співробітникам поліції, а в разі їх загибелі (смерті) - їх подружжю, які перебувають на день загибелі (смерті) співробітника поліції з ним у зареєстрованому шлюбі, батькам (усиновлювачам) співробітника поліції, дідусям і бабусям - за умови відсутності у нього батьків, якщо вони виховували або утримували його не менше трьох років, вітчим і мачуха співробітника поліції - за умови, якщо вони виховували або утримували його не менше п'яти років, дітям, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, а також навчаються в освітніх закладах незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, до закінчення навчання або до досягнення ними 23 років, підопічним співробітника поліції (незалежно від місця їх проживання) проводиться страховиком на території Російської Федерації шляхом перерахування належних сум в рублях способом, певним договором страхування.
15. Однією з соціальних гарантій правового статусу співробітника поліції визнається також обов'язковість здійснення за наявності зазначених у коментованій статті обставин виплат співробітникам поліції (їх сім'ям та утриманцям) одноразових допомог та відшкодування шкоди, заподіяної майну співробітника і його близьких. Порядок реалізації названої гарантії закріплений в Наказі МВС Росії від 15 жовтня 1999 року N 805 < 293>. Крім порядку здійснення виплати відповідних одноразових допомог та відшкодування шкоди, заподіяної майну співробітника поліції і (або) його близьких, тут наведено зміст основних понять, використаних законодавцем у ч. 3 коментованої статті.
- ---
<293> Див: БНА. 1999. N 43.
16. Відповідно до Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких, затвердженої Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805, загибель (смерть) співробітника поліції - це загибель у зв'язку із здійсненням службової діяльності (виконанням службових обов'язків) або смерть від тілесних ушкоджень, іншого ушкодження здоров'я або захворювання в період проходження служби або в протягом одного року після звільнення зі служби через хворобу або обмеженому станом здоров'я.
17. Під здійсненням службової діяльності (виконанням службових обов'язків) співробітниками розуміється:
а) виконання посадових обов'язків, встановлених відповідно до статутів, настановами, інструкціями та іншими актами;
б) виконання наказів і розпоряджень керівника (начальника) органу, підрозділу, установи органу внутрішніх справ;
в) участь у зборах, навчаннях, змаганнях та інших службово-оперативних заходах, що проводяться згідно з планами, затвердженими керівником (начальником) органу, підрозділу, установи органу внутрішніх справ;
г) проходження до місця служби (відрядження) і назад, перебування у службовому відрядженні;
д) знаходження на території органу, підрозділу, установи органу внутрішніх справ протягом встановленого розпорядком дня службового часу або якщо це викликано службовою необхідністю;
е) дії із захисту життя, здоров'я, честі та гідності особи;
ж) інші дії щодо забезпечення законних інтересів особистості, охорони громадського порядку та громадської безпеки (пожежі , аварії, стихійні лиха тощо), а також дії, визнані судом досконалими в інтересах суспільства і держави;
з) знаходження на лікуванні в лікувальних, лікувально-профілактичних установах, слідування до місця лікування і назад;
і) перебування в полоні (крім випадків добровільної здачі в полон) в положенні заручника або інтернованої;
к) безвісна відсутність - до визнання співробітника безвісно відсутнім або оголошення померлим у порядку, встановленому законодавством Російської Федерації.
18. Не визнаються здійснюють службову діяльність (виконують службові обов'язки) співробітники:
- знаходяться на відпочинку або у відпустці, за винятком випадків, передбачених вищевказаними пунктами "д" - "к";
- щодо яких службовою перевіркою, органами дізнання та попереднього слідства, судом встановлено, що вчинене ними діяння:
- знаходиться в прямому причинному зв'язку з добровільним приведенням себе у стан алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння;
  - Визнано суспільно небезпечним або є умисним адміністративним правопорушенням;
  - Визнано самогубством або замахом на самогубство і при цьому не було викликано хворобливим станом або доведенням до самогубства;
  - Є результатом навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю.
  19. Захворюванням визнається порушення фізіологічних норм стану організму, викликане хворобою співробітника, отриманої в період проходження служби.
  20. Сім'я, про яку йдеться в коментованій статті, - це члени сім'ї співробітника. Такими є дружина (чоловік), що складається (складається) на день загибелі (смерті) в зареєстрованому шлюбі з співробітником, батьки співробітника, а також його діти, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, а також навчаються в освітніх закладах незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності за очною формою навчання, до закінчення навчання, але не більше ніж до 23 років.
  21. Утриманцями вважаються особи, що знаходилися на повному утриманні співробітника або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування, а також інші особи, визнані утриманцями у порядку, встановленому законодавством Російської Федерації.
  22. Ушкодженням здоров'я є тілесне і інше ушкодження здоров'я. Тілесним ушкодженням визнаються поранення, контузія, травма, каліцтво, отримані співробітником у зв'язку із здійсненням службової діяльності (виконанням службових обов'язків) і супроводжувалися частковою або повною втратою здатності до несення служби або викликали виражені анатомічні зміни (значні функціональні порушення).
  23. Інше ушкодження здоров'я - це захворювання, яке відповідно до нормативними правовими актами Російської Федерації пов'язується із здійсненням службової діяльності (виконанням службових обов'язків).
  24. Під близькими слід розуміти осіб, які перебувають у родинних стосунках чи властивості з співробітником. Див також коментар до п. 28 ч. 1 ст. 12 цього Закону.
  25. Порядок оформлення та виплати одноразових допомог і сум на відшкодування шкоди, особливості виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті) співробітника в період проходження служби (після звільнення зі служби), за відшкодування збитків у разі отримання співробітником тілесних ушкоджень, іншого ушкодження здоров'я, а одно відшкодування шкоди, заподіяної майну співробітника або його близьких, визначені Інструкцією про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких.
  26. З приводу положень, викладених в аналогічній статті Закону РФ "Про міліцію", висловився Конституційний Суд РФ. На його думку, при вирішенні питання про виплату допомоги в разі смерті співробітника до закінчення одного року після звільнення його зі служби внаслідок поранення (контузії) або захворювання, одержаних у період перебування на службі, законодавець виходить із презумпції того, що ці обставини, що спричинили смерті, свідомо пов'язані з проходженням служби, якщо не буде доведено, що вони наступили в результаті протиправної чи іншої поведінки такої особи, що виключає поширення на нього підвищених гарантій соціального захисту <294>.
  ---
  <294> Див: Про відмову у прийнятті до розгляду запиту Коряжемского міського суду Архангельської області про перевірку конституційності частини другої статті 29 Закону Російської Федерації "Про міліцію": Визначення Конституційного Суду РФ від 4 липня 2002
  27. Згідно ч. 5 коментованої статті при отриманні співробітником поліції у зв'язку з виконанням службових обов'язків каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, що виключатимуть йому можливість подальшого проходження служби, йому виплачується одноразова допомога в розмірі, що дорівнює 60-кратному розміру окладу грошового утримання, встановленого на день виплати посібники.
  28. Причинний зв'язок отриманого ушкодження здоров'я із здійсненням службової діяльності встановлюється у порядку, визначеному Положенням про військово-лікарську експертизу, затвердженим Постановою Уряду РФ від 25 лютого 2003 р. N 123 <295>, та Інструкцією про порядок проведення співробітниками органів внутрішніх справ гласного оперативно-розшукового заходи обстеження приміщень, будівель, споруд, ділянок місцевості і транспортних засобів <296>.
  ---
  <295> Див: Собр. законодавства РФ. 2003. N 10. Ст. 902.
  <296> Див: Про затвердження Інструкції про порядок проведення співробітниками органів внутрішніх справ гласного оперативно-розшукового заходу обстеження приміщень, будівель, споруд, ділянок місцевості і транспортних засобів: Наказ МВС РФ від 30 березня 2010 року N 249 / / Ріс. газета. 2010. 7 липня.
  29. При наявності вищевказаних підстав органи внутрішніх справ зобов'язані виплатити допомогу в розмірі, що дорівнює 60-кратному розміру окладу грошового утримання, встановленого на день виплати допомоги, незалежно від того, чи звертався сам співробітник поліції за цією виплатою. Причому виплачена позивачеві сума одноразової допомоги підлягає індексації. Індексація в таких випадках - спосіб "осучаснення" грошових сум з урахуванням інфляції і відновлення платоспроможності <297>.
  ---
  <297> Див: Ухвала Верховного Суду РФ від 10 грудня 2002 р. N 83-В02-10 / / Довідкова система "КонсультантПлюс".
  30. Виходячи з положень, закріплених у ст. 2 Федерального закону від 30 червня 2002 р. N 78-ФЗ "Про грошове забезпечення співробітників деяких федеральних органів виконавчої влади, інших виплатах цим співробітникам і умови переказу окремих категорій співробітників федеральних органів податкової поліції та митних органів Російської Федерації на інші умови служби (роботи) ", члени сімей (вдови (вдівці), за винятком вступили в новий шлюб; неповнолітні діти; діти старше 18 років, які стали інвалідами до досягнення ними віку 18 років, діти віком до 23 років, які навчаються в освітні установи по очній формі навчання; громадяни, що перебували на утриманні) співробітників поліції, загинули (померли) внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з виконанням службових обов'язків, мають право на компенсаційні виплати по оплаті:
  - Загальної площі займаних ними жилих приміщень (у комунальних приміщеннях - житлової площі), найму, утримання та ремонту житлових приміщень, а власники житлових приміщень і членів житлово-будівельних (житлових) кооперативів - утримання та ремонту об'єктів загального користування в багатоквартирних житлових будинках;
  - Комунальних послуг незалежно від виду житлового фонду;
  - Послуг місцевого телефонного зв'язку, наданих з використанням квартирних телефонів, абонентської плати за користування радіотрансляційними точками, колективними телевізійними антенами.
  31. Вищевказані особи, що проживають в будинках, що не мають центрального опалення, мають право на компенсаційні виплати з оплати палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню, і його доставці.
  32. Відповідно до ст. 1084 ЦК України шкода, заподіяна життю або здоров'ю громадянина при виконанні обов'язків служби в поліції, відшкодовується за правилами, передбаченими главою 59 ГК РФ, якщо законом або договором не передбачений більш високий розмір відповідальності <298>.
  ---
  <298> Див: Про визнання частково недійсним і не породжує правових наслідків пункту 3 Порядку та умов повернення недоотриманих грошових компенсацій громадянам, які зазнали радіаційного впливу внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджених Постановою Уряду Російської Федерації від 8 червня 2001 р. N 455: рішення Верховного Суду РФ від 11 жовтня 2001 р. N ГКПИ 2001-1184, 1467.
  33. У частині 6 коментованої статті згадується про пенсії. Порядок встановлення і порядок виплати пенсій по державному пенсійному забезпеченню за рахунок коштів федерального бюджету регулюються Федеральним законом "Про державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації" і Законом РФ "Про пенсійне забезпечення осіб, що проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Державної протипожежної службі, органах з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, установах і органах кримінально-виконавчої системи, та їх сімей "(ч. 4 ст. 1 Федерального закону" Про трудові пенсії в Російській Федерації ").
  34. Див також коментар до ст. ст. 12 - 13 цього Закону. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків"
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. 2. Форми страхування та основні види зобов'язань по страхуванню
      страхового зобов'язання лежать в основі виділення двох форм страхування: майнового і особистого. Як самостійна форма майнове страхування характеризується тим, що в якості його об'єкта виступає майновий інтерес у захисті від збитків, пов'язаних з втратою (загибеллю), нестачею або пошкодженням визначеного майна. Особисте страхування має об'єктом інтерес в охороні життя,
  3. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  4. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  5. § 2. Розрахунки і кредитування
      страхуванні (страховий поліс) або на транспорті (товарно-транспортна накладна). У п. 1 ст. 846 ЦК прямо і чітко сказано, що рахунок у банку відкривається на умовах, узгоджених сторонами. Яким би досконалим не був прототип договору, підготовлений банком, умови кожного конкретного договору індивідуалізуються при його укладанні, по кожному істотному і випадковому умові може бути
  6. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
      стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  7. § 5. Умовні угоди
      страхування страхового випадку виникає основне страхове відношення, в силу якого страхувальник має право вимагати від страховика виплати страхового відшкодування, а страховик зобов'язаний виплатити її страхувальнику (п. 1 ст. 929 ЦК) * (562). Що ж до іншого основного страхового відносини, яке складається з права страховика вимагати від страхувальника сплати страхових платежів та обов'язки
  8. § 2. Страхове правовідношення
      страхування. Страхове правовідношення в переважній більшості випадків спирається в своєму виникненні на договір страхування. Під договором страхування розуміється заснований на ризику договір, за яким одна особа (страхувальник) зобов'язується внести іншій особі (страховику) обумовлену плату (страхову премію), а страховик зобов'язується при настанні передбаченого обставини (страхового
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  10. § 3. Охорона спадкових прав
      страхового відшкодування, відшкодування збитків, повернення позики. Нарешті, можлива наявність домагань негрошового характеру - про витребування майна, виконанні обов'язку в натурі. Такі обставини вимагають своєчасного прийняття нотаріусом, виконавцем заповіту заходів до реалізації таких прав. Не можна забувати, що належні померлому суми заробітної плати та прирівняні до неї платежі,
© 2014-2022  yport.inf.ua