Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Е.А. Ісайчева. Коментар до Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу", 2006 - перейти до змісту підручника

Стаття 42. Військові посади

1. Зміна військово-службового відношення насамперед пов'язано з зміною службово-посадового становища військовослужбовця (призначення на посаду, звільнення та відсторонення від посади, присвоєння, позбавлення та поновлення військового звання).
Виникнення військово-службового відношення, як правило, не пов'язане з призначенням на військову чи іншу посаду. Отже, у військово-службовому відношенні необхідно розрізняти два моменти: його виникнення та покладання на військовослужбовця посадових обов'язків. Якщо виникнення військово-службового відношення грунтується як на законі, так і на вільному волевиявленні, то покладання на військовослужбовця посади завжди здійснюється відповідно з одностороннім адміністративним актом, заснованим на законі і приймається посадовою особою від імені держави.
Ставши військовослужбовцям, громадянин, займає військову посаду (за винятком випадків, передбачених коментованим Законом), йому присвоюється конкретне військове звання, які відповідають штату військової частини, органу військового управління, іншої військової установи або організації.
Під штатом військової частини розуміється документ, що визначає склад військової частини, її організаційну структуру, чисельність особового складу, кількість озброєння і техніки. Він також передбачає найменування військової частини та її структурних підрозділів, посад особового складу та відповідних їм військових звань, військово-облікових (облікових) спеціальностей, розміри посадових окладів (тарифних розрядів) військовослужбовців.
Посадою визначається характер виконуваних службових обов'язків по здійсненню військовослужбовцям завдань і функцій відповідного органу (організації) у сфері оборони та безпеки, обов'язки і права, заохочення і відповідальність, а також основні вимоги до його професійної підготовки. З поняттям військової посади як основним пов'язані всі інші питання, що стосуються військової служби.
Так, комплексом обов'язків, відповідних їм прав і меж відповідальності, юридично закріплених в різних нормативних правових актах (посадових інструкціях, положеннях про органи управління, общевоинских статутах Збройних Сил Російської Федерації, положеннях про проходження військової служби різними категоріями військовослужбовців і т.д.), обумовлюється зміст військово-службових відносин, що складаються, по-перше, між військовослужбовцям та федеральним органом виконавчої влади, в якому передбачена військова служба, у зв'язку з призначенням на посаду та, по-друге, між військовослужбовцям та іншими суб'єктами військово-службових відносин у процесі здійснення ним своєї службової діяльності (так званий соціальний статус посади).
Таким чином, військова посада є заснована в установленому порядку первинна структурна одиниця у державній військової організації або федеральному органі виконавчої влади, в яких відповідно до закону передбачена військова служба, що відображає зміст і обсяг посадових повноважень займає її особи.
Посадові повноваження представляють собою частину компетенції органу і є головним елементом правового статусу посади. Якщо компетенція державного органу - це система його повноважень, тобто прав та обов'язків, що носять зовні владний характер, то правовий статус посади, що є первинної структурною одиницею державного органу чи організації, можна розглядати як сукупність персоніфікованих обов'язків і прав по виконуваної посади, пов'язаної із здійсненням державних функцій (стосовно військової службі - у сфері оборони та безпеки).
Кожен військовослужбовець має посадові обов'язки, які визначають обсяг і межі практичного виконання доручених йому відповідно до обійманої посади функцій і завдань. Ці обов'язки визначаються військовими статутами, а також посібниками, настановами, положеннями, інструкціями або письмовими наказами прямих начальників. Посадові права носять забезпечувальний характер, їх обсяг покликаний створити військовослужбовцю належні умови для виконання обов'язків.
2. Коментована стаття встановлює ряд вимог до військових посад.
По-перше, військовослужбовці проходять військову службу, як правило, на військових посадах, за винятком випадків, зазначених у п. 4 коментованої статті.
По-друге, військовослужбовець може займати тільки одну військову посаду чи іншу посаду (наприклад, державного службовця при його прикомандирування в порядку, встановленому ст. 44 коментованого Федерального закону). Законом допускається тимчасове покладання на військовослужбовця виконання обов'язків по військової посади, яку він не займає (див. коментар до п. 2 ст. 43), при цьому він звільняється від виконання обов'язків по займаній військової посади, але від займаної військової посади не звільняється (п . 1 ст. 12 Положення про порядок проходження військової служби).
По-третє, кожної військової посади (посади) повинне відповідати одне військове звання, тобто не допускається твердження переліків військових посад і штатів, в яких є так звані вилочні посади (наприклад, підполковник-полковник).
3. У п. 3 коментованої статті встановлено порядок затвердження військових посад.
Президент Російської Федерації стверджує:
- єдиний перелік військових посад, що підлягають заміщенню вищими офіцерами в Збройних Силах Російської Федерації, інших військах, військових формуваннях та органах;
- загальна кількість військових посад, що підлягають заміщенню полковниками, капітанами 1 рангу у Збройних Силах Російської Федерації, інших військах, військових формуваннях та органах.
Міністр оборони Російської Федерації, керівник іншого федерального органу виконавчої влади, в якому коментованим Законом передбачена військова служба, визначає порядок затвердження переліку інших військових посад.
У зазначеному переліку визначаються військові посади, які можуть заміщатися військовослужбовцями жіночої статі, цивільним персоналом або заміщуються на конкурсній основі.
4. У Збройних Силах Російської Федерації Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями жіночої статі, введений в дію наказом міністра оборони Російської Федерації від 5 лютого 1994 року; Перелік найменувань штатів військових частин та установ, в яких дозволено проходження військової служби військовослужбовцями жіночої статі, затверджений наказом міністра оборони Російської Федерації від 16 жовтня 1998 р. N 461.
5. У Збройних Силах Російської Федерації заміщення військових посад цивільним персоналом дозволяється:
- щодо посад військовослужбовців жіночої статі, які перебувають у відпустках по вагітності та пологах та догляду за дитиною, з укладенням з цивільним персоналом відповідних спеціальностей на вказаний період строкових трудових договорів у порядку, передбаченому ст. 59 ТК РФ. Про укладення такого строкового договору має бути зазначено в заяві прийнятого на роботу і в наказі про прийом на роботу;
- щодо посад у вищих військово-навчальних закладах, підлягають комплектування військовослужбовцями і є вакантними, які також можуть заміщатися цивільним персоналом за трудовою угодою (контрактом) або на умовах погодинної оплати. Умови заміщення цих посад визначаються начальником вузу відповідно до чинного законодавства (п. 104 Інструкції по організації роботи вищого військово-навчального закладу Міністерства оборони Російської Федерації (з наступними змінами), затвердженого наказом міністра оборони Російської Федерації від 12 березня 2003 р. N 80.
6. Положенням про суворовських військових, нахімовських військово-морських училищах і кадетських (морських кадетських) корпусах, затвердженим постановою Уряду Російської Федерації від 11 червня 1996 р. N 696 (у редакції постанови Уряду Російської Федерації від 25 серпня 1999 N 944), допускається можливість заміщення викладацьких посад, що комплектуються військовослужбовцями, цивільними особами, окончившими відповідні вищі педагогічні освітні установи (п. 39).
Положенням про військово-музичних училищах та музичних кадетських корпусах, затвердженим постановою Уряду Російської Федерації від 11 червня 1996 р. N 696 (у редакції постанови Уряду Російської Федерації від 25 серпня 1999 р. N 944), також дозволено комплектувати посади командирів рот і офіцерів-вихователів офіцерами запасу.
7. Заміщення офіцерами військових посад на конкурсній основі встановлено для посад викладацького та наукового складу ВНЗ (подп. "в" п. 10 ст. 11 Положення про порядок проходження військової служби).
На конкурсній основі приймаються також офіцери Збройних Сил Російської Федерації, що проходять військову службу за контрактом, мають вищу професійну освіту, досвід практичної роботи на офіцерських посадах, позитивно зарекомендували себе по службі і виявили здібності до педагогічної або наукової діяльності, до ад'юнктури.
За рекомендацією вчених рад вузів (факультетів) до ад'юнктури за очною формою підготовки можуть прийматися офіцери, що задовольняють перерахованим вище вимогам, безпосередньо після закінчення вузу (п. 69 Положення про підготовку науково-педагогічних кадрів у системі післявузівської професійної освіти в Міністерстві оборони Російської Федерації, затвердженого наказом міністра оборони Російської Федерації від 16 липня 1999 р. N 310).
Наказом міністра оборони Російської Федерації "Про конкурсний заміщенні офіцерами деяких категорій військових посад" від 6 травня 2000 р . N 230 затверджено Інструкцію з конкурсного заміщенню офіцерами вакантних посад професорсько-викладацького складу і наукових працівників у вищих військових освітніх установах професійної освіти, науково-дослідних організаціях і на випробувальних полігонах (у центрах) Міністерства оборони Російської Федерації.
Наказом Федеральної служби охорони Російської Федерації від 21 лютого 2005 р. N 54 затверджено Інструкцію про проведення конкурсу на заміщення офіцерами вакантних посад професорсько-викладацького складу і наукових працівників в освітніх організаціях вищої професійної освіти та науково-дослідних організаціях ФСТ Росії.
8. Військовослужбовець може проходити військову службу не на військових посадах у випадках, зазначених у п. 4 ст. 42 коментованого Федерального закону та ст. 13 Положення про порядок проходження військової служби.
Зарахування у розпорядження допускається щодо військовослужбовців, що проходять військову службу за контрактом.
Оскільки за своїм правовим положенням офіцери, які проходять військову службу за призовом, прирівнюються до офіцерів, які проходять військову службу за контрактом, і для них законодавством не передбачено інше (абз. 6 п. 1 ст. 2 Федерального закону "Про статус військовослужбовців"), остільки вони також можуть бути зараховані в розпорядження командира (начальника).
Військовослужбовці зараховуються в розпорядження, як правило, найближчого прямого командира (начальника), що має право видання наказів. У даному випадку маються на увазі командири (начальники), які мають право видання наказів по стройовій частині. Відповідно до ст. 92 УВС ЗС РФ видавати накази по стройовій частині має право командир (начальник) військової частини.
Наказами командира (начальника) по стройовій частині можуть регламентуватися питання:
- зарахування до списків особового складу військової частини, на забезпечення;
- виключення зі списків особового складу військової частини, з забезпечення;
- зміни в персональних облікових даних особового складу;
- знаходження на лікуванні та повернення на службу з лікувальної установи;
- вибуття у відрядження, відпустки, на навчання і прибуття з відряджень, відпусток і з навчання;
- застосування заохочень і накладення стягнень;
- інші питання, право вирішення яких надана командиру (начальнику) військової частини (п. 27 Інструкції з діловодства у Збройних Силах Російської Федерації, затвердженої наказом міністра оборони Російської Федерації від 23 травня 1999 р . N 170).
Повноваження командира (начальника) видавати накази (у тому числі по стройовій частині) визначені положеннями про відповідний орган військового управління, установі тощо, а також функціональними обов'язками конкретних посадових осіб.
Допускається можливість як виняток зарахування в розпорядження командира (начальника), який не є найближчим прямим начальником зараховується до розпорядження військовослужбовця (п. 1 ст. 13 Положення про порядок проходження військової служби).
Однак при такому зарахуванні має дотримуватися умова - командир (начальник), у розпорядження якого зараховується військовослужбовець, повинен мати повноваження з видання наказів по стройовій частині, тобто безпосередньо він повинен мати повноваження щодо забезпечення умов проходження військової служби не на військовій посаді (забезпечувати належними видами постачання, надавати відпустки, направляти на лікування тощо).
9. Зарахування військовослужбовців, що проходять військову службу за контрактом, у розпорядження командира (начальника) допускається в таких випадках і на такі строки:
  а) у разі звільнення від військової посади (посади) - не більше трьох місяців. Протягом зазначеного строку військовослужбовець підлягає призначенню на нову військову посаду, переведення, прикомандируванням або звільненню з військової служби (п. 1 ст. 14 Положення про порядок проходження військової служби);
  б) у разі звільнення від військової посади (посади) у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів - не більше шести місяців (про поняття організаційно-штатних заходів див. коментар до ст. 51). Протягом зазначеного строку має бути вирішено питання про призначення військовослужбовця на нову військову посаду (посада), перекладі, прикомандирування або його звільнення з військової служби;
  в) у зв'язку з порушенням стосовно військовослужбовця кримінальної справи - до винесення рішення по кримінальній справі. У кримінальній справі можуть бути прийняті наступні рішення:
  - Припинення кримінальної справи у випадках, передбачених у КПК України;
  - Винесення вироку. У зв'язку з набранням законної сили вироку суду про призначення військовослужбовцю покарання у вигляді позбавлення волі, в тому числі умовно, військовослужбовець підлягає звільненню або може бути достроково звільнений з військової служби (див. коментар до пп. 1 і 2 ст. 51);
  г) у зв'язку з визнанням військовослужбовця, який перебуває на стаціонарному лікуванні, не придатним до військової служби, - до закінчення стаціонарного лікування (строку звільнення від виконання обов'язків по військової посади, необхідного для оформлення звільнення), але не більше терміну, встановленого Положенням про військово- лікарську експертизу, затвердженим постановою Уряду Російської Федерації від 25 лютого 2003 р. N 123.
  Зазначеним Положенням встановлено, що якщо військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом, визнаний не придатним до військової служби і в період оформлення звільнення не може за станом здоров'я виконувати обов'язки військової служби, ВЛК одночасно з висновком про його непридатність до військової служби виносить висновок про те, що він потребує звільнення на термін, необхідний для оформлення звільнення, але не більше ніж на 30 діб (п. 36);
  д) у зв'язку з переведенням зі Збройних Сил Російської Федерації у федеральний орган виконавчої влади, в якому передбачена військова служба, і навпаки, а також з одного федерального органу виконавчої влади, в якому передбачена військова служба, в іншій - не більше ніж на три місяці ;
  е) у зв'язку з невідомим відсутністю більше одного місяця - до повернення військовослужбовця до військової частини (якщо не прийнято іншого рішення про подальше проходження ним військової служби) або до дня набрання чинності (включно) рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або про оголошення померлим ;
  ж) у зв'язку з перебуванням військовослужбовця в полоні, в якості заручника або інтернованої - до його звільнення;
  з) у разі розформування військової частини і скорочення в зв'язку з цим військової посади, яку заміщав військовослужбовець жіночої статі, що знаходиться у відпустці по вагітності та пологах або по догляду за дитиною, - до закінчення цієї відпустки;
  і) при неможливості своєчасного виключення військовослужбовця, звільненого з військової служби, зі списків особового складу військової частини у випадках, передбачених коментованим Законом та Положенням про порядок проходження військової служби (див. коментар до п. 11 ст. 38);
  к) у разі відрахування з військово-навчального закладу.
  10. Взяття під варту військовослужбовця є підставою для зарахування в розпорядження тільки до порушення щодо нього кримінальної справи, оскільки останнє є окремою підставою зарахування військовослужбовців у розпорядження.
  Взяття під варту оформляється постановою слідчого, особи, яка провадить дізнання, або прокурора. Санкцію на арешт дають посадові особи, зазначені в КПК РФ (ст.ст. 11 і 96).
  Взяття під варту може бути вироблено на підставі постанови судді або ухвали суду при виробництві кримінальної справи в суді.
  Перераховані процесуальні документи є підставами для зарахування військовослужбовця у розпорядження.
  Військовослужбовець, стосовно якого в якості запобіжного заходу застосовано взяття під варту, зараховується у розпорядження командира (начальника) з дня взяття під варту.
  Термін зарахування в розпорядження залежить від результату по порушеній стосовно військовослужбовця кримінальній справі.
  11. Статус військовослужбовця на зазначених осіб поширюється в повному обсязі, за винятком покладання на них посадових обов'язків, так як військову службу вони проходять не на військовій посаді. Відповідно до п. 1 ст. 12 Положення про порядок проходження військової служби на зазначених осіб у зв'язку зі службовою необхідністю може бути покладено тимчасове виконання обов'язків наступній рівною або вищою військової посади:
  а) вакантною (незайнятою) військової посади - за згодою військовослужбовця (тимчасове виконання посади - врід);
  б) невакантною (зайнятої) військової посади - у разі тимчасової відсутності посідає її військовослужбовця або відсторонення посідає її військовослужбовця від посади (тимчасове виконання обов'язків - т.в.о.) без його згоди.
  12. Військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні командира (начальника) у зв'язку з організаційно-штатними заходами, виплата окладів місячного утримання проводиться відповідно до Порядку забезпечення грошовим утриманням військовослужбовців Збройних Сил Російської Федерації, затвердженим наказом міністра оборони Російської Федерації від 30 червня 2006 р. N 200. 
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 42. Військові посади"
  1.  § 2. Принципи і гарантії виборчого права
      військових частин, включаються до списків виборців за місцем їх проживання на загальних підставах. 2. Організація виборчих дільниць з максимальним їх наближенням до виборців. Це забезпечується, зокрема, правилом, згідно з яким чисельність виборців на дільниці не повинна перевищувати 3 тис. 3. Дострокове голосування виборців на своїх виборчих дільницях. Законодавець передбачив
  2.  Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3.  § 4. Відповідальність за шкоду, заподіяну актами влади
      статтях, прийнято називати правилами про спеціальний делікт - шкоду, заподіяну актом влади. Підставами для виділення даного випадку заподіяння шкоди в особливий делікт служать як особливості застосування до нього загальних умов деліктної відповідальності, так і наявність ряду спеціальних умов, додатково встановлених законом. Серед загальних умов деліктної відповідальності за шкоду, заподіяну
  4.  § 4. Право та інші соціальні норми
      статтях Конституції). Це спостерігається в діяльності як законодавчої, так і виконавчої влади. Адже закони, інші нормативні акти мають, як правило, не тільки економічне, але і політичне обгрунтування. Але між правовими і політичними нормами можуть бути і протиріччя. У політичній області є свої традиції, загальноприйняті правила, вимоги, принципи, еталони. Існує
  5.  Стаття 44. Види покарань Коментар до статті 44
      військового або почесного звання, класного чину і державних нагород; 4) обов'язкові роботи; 5) виправні роботи; 6) обмеження по військовій службі; 7) обмеження волі; 8) арешт; 9) утримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців; 10) позбавлення волі на визначений термін; 11) довічне позбавлення волі; 12) смертна кара. Цей перелік є вичерпним, суд не може призначити
  6.  Стаття 45. Основні і додаткові види покарань Коментар до статті 45
      статтями Особливої ??частини КК РФ. Тільки в таких же випадках може бути призначений і великий (від 0,5 млн. руб.) Штраф за тяжкі та особливо тяжкі злочини. Для призначення покарання у вигляді позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю має значення, чи застосовується воно в якості основного (санкція - від одного року до п'яти років) або додаткового (від шести
  7.  Стаття 47. Позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю Коментар до статті 47
      статтях Особливої ??частини КК РФ, а у разі застосування більш м'якого покарання тоді, коли воно не передбачене в статтях Особливої ??частини КК РФ. Позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю може призначатися в якості додаткового покарання навіть у тих випадках, коли воно не передбачене в санкціях Особливої ??частини КК РФ або вказано в санкціях у вигляді
  8.  Стаття 48. Позбавлення спеціального, військового або почесного звання, класного чину і державних нагород Коментар до статті 48
      військового або почесного звання, класного чину і державних нагород. Вичерпний перелік спеціальних звань закріплюється в законах та інших нормативних правових актах, що регламентують діяльність органів внутрішніх справ, митної, податкової, дипломатичної служб. Спеціальні звання працівників передбачаються також на залізничному, морському і повітряному транспорті. Перелік військових
  9.  Стаття 49. Обов'язкові роботи Коментар до статті 49
      військових посадах рядового та сержантського складу, якщо вони на момент винесення судом вироку не відслужили встановленого законом терміну служби за призовом. Згідно ч. 1 ст. 25 ДВК РФ виконання кримінального покарання у вигляді обов'язкових робіт покладається на кримінально-виконавчі інспекції за місцем проживання засуджених на об'єктах, визначених органом місцевого самоврядування за
  10.  Стаття 50. Виправні роботи Коментар до статті 50
      військових посадах рядового та сержантського складу, якщо вони на момент винесення судом вироку не відслужили встановленого законом терміну служби за призовом. Засуджені до виправних робіт зобов'язані: дотримуватися правил внутрішнього розпорядку організацій, в яких вони відбувають покарання, сумлінно ставитися до праці; працювати на визначених для них об'єктах і відпрацювати встановлений