Акти Президента Російської Федерації, що мають нормативний характер, набувають чинності на всій території Росії одночасно після закінчення семи днів після їх опублікування у встановленому порядку. Акти Уряду Російської Федерації набувають чинності з дня їх підписання. Зазначені терміни вступу актів у силу не застосовуються в тих випадках, коли Президентом Російської Федерації або Урядом Російської Федерації при прийнятті акта встановлено інший термін введення його в дію При порушенні вимог, що пред'являються до актів управління, може постати питання про їх дійсності Такі акти можуть бути нікчемними або оспорімимі Нікчемними називаються правові акти управління, які внаслідок своєї незаконність не можуть породжувати і не породжують юридичних наслідків. Їх незаконність настільки очевидна, що вони не підлягають виконанню (наприклад, акти, що містять розпорядження підлеглим особам здійснити протиправні дії) оспорімость називаються правові акти управління, які підлягають обов'язковому виконанню, але можуть бути оскаржені зацікавленими органами або особами (наприклад, акти управління, що містять неточності фактичного характеру) Питання про законність оспорімость акта вирішується належним державним органом. В одних випадках заперечні акти можуть бути визнані правомірними (після усунення виявлених у них недоліків), в інших - недійсними. Однак до визнання акта недійсним оспорімий акт управління має юридичну силу і породжує юридичні наслідки Правовий акт управління може втратити юридичну силу не тільки у зв'язку з визнанням його недійсним Він може бути скасований органом, який видав цей акт, або вищестоящим державним органом, яка користується правом такого скасування Підставами скасування актів управління може бути незаконність акта, практична недоцільність або необхідність заміни застарілого акту новим, відповідним зміненим умовам і потребам. Від скасування актів управління слід відрізняти їх призупинення - офіційне тимчасове припинення дії акта до розгляду органом, який володіє правом скасування акта
|
- 12.8. Юридичне значення правових актів управління
дієвості інших
- Контрольні питання
дії нормативно-правових актів у часі, у просторі і по колу осіб . 8. Хто має право законодавчої ініціативи в Російській
- 12.9. Вимоги, що пред'являються до правових актів управління. Дія правових актів управління
чинному законодавству. Щоб відповідати даній вимозі, акт: 1) повинен бути прийнятий компетентним суб'єктом державного управління; 2) відповідати закону по суті; 3) відповідати меті закону; 4) прийматися у встановленому процесуальному порядку; 5) не суперечити правовим актам більшої юридичної сили; 6) мати відповідну форму
- 21.1. Законність в державному управлінні: поняття, загальні риси, принципи
діють на території держави нормативних правових актів. Спільні риси законності: 1) є принципом організації та діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, громадських об'єднань і громадян; 2) виступає обов'язковою вимогою до діяльності суб'єктів державного управління; 3) є методом
- 13.5. Офіційне оприлюднення та набрання чинності правових актів управління
чинним законодавством оприлюдненню підлягають закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України. Під оприлюдненням розуміють опублікування державною мовою в офіційних друкованих виданнях правових актів управління у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання. Офіційними друкованими виданнями
- 3.8.4. Інформаційне право як система норм, що регулюють відносини в інформаційній сфері
дії інформаційного права, оцінку ефективності проектів цих актів із застосуванням інформаційних технологій. Основні завдання у цій галузі: вивчення актів чинного інформаційного законодавства та підзаконних актів, виявлення прогалин і дублів в джерелах інформаційного права, розробка пропозицій щодо розроблення проектів законів і підзаконних актів у цій галузі;
- Стаття 55.11. Постійно діючий коллегіаль-ний орган управління саморегулюючої організації
діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації формується з числа индивидуаль-них підприємців - членів саморегулівної організації та представників юридичних осіб - членів саморегулівної організа-ції. 2. Постійно діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації здійснює керівництво поточною діяльністю саморегулівної організації
- Стаття 423. Застосування законів та інших нормативних правових актів
дію на території РФ законів та інших нормативних правових актів РФ, а також законодавчих актів колишнього Союзу РСР до приведення їх у відповідність із ТК. При цьому вони застосовуються в частині, що не суперечить ТК, що повинно визначатися в кожному окремому випадку шляхом відповідного тлумачення. Приведення їх у відповідність з ТК необхідно шляхом зміни або скасування конкретних норм на
- Цінні папери як об'єкт довірчого управління
правового регулювання цінних паперів як об'єктів довірчого управління. У Цивільному кодексі серед об'єктів довірчого управління зазначені як власне цінні папери, так і бездокументарні цінні папери (точніше - права, що засвідчуються бездокументарними цінними паперами). У літературі зазначається, що довірче управління цінними паперами немислимо без можливості
- 13.3. Вимоги, що пред'являються до правових актів управління
дієвості правових актів управ-1 Офіційний вісник України. - 1999. - № 42. - Ст. 2114. 2 Там же. - 1999. - № 50. - Ст. 2501. ня є їх відповідність пропонованим вимогам щодо юридичного змісту, порядку прийняття та видання. В адміністративній науці немає єдиної думки з приводу переліку вимог, яким повинен відповідати правовий акт
- Стаття 1021. Передача довірчого управління майном
дії, необхідні для управління майном, якщо він уповноважений на це договором довірчого управління майном, або отримав на це згоду засновника у письмовій формі, або змушений до цього в силу обставин для забезпечення інтересів засновника управління або вигодонабувача і не має при цьому можливості отримати вказівки засновника управління в розумний термін.
- Стаття 1020. Права та обов'язки довірчого керуючого
дій з довірчого управління майном, включаються до складу переданого в довірче управління майна. Обов'язки, що виникли в результаті таких дій довірчого керуючого, виконуються за рахунок цього майна. 3. Для захисту прав на майно, що перебуває в довірчому управлінні, довірчий керуючий має право вимагати всякого усунення порушення його прав
- До статті 886 ГК РФ ("Договір зберігання"), статті 907 ГК РФ ("Договір складського зберігання "), статті 927 ГК РФ (" Добровільне та обов'язкове страхування "), статті 971 ГК РФ (" Договір доручення "), статті 980 ГК РФ (" Умови дії в чужому інтересі "), статті 990 ГК РФ (" Договір комісії "), статті 1005 ЦК РФ ("Агентський договір"), статті 1012 ЦК РФ ("Договір довірчого управління майном"), до статті 1027 ЦК РФ ("Договір комерційної комісії"), статті 1041 ЦК РФ ("Договір простого товариств
діють приписи актів податкового законодавства, якщо за результатами виконання зобов'язань за угодою (угодам) у відповідного суб'єкта виникло винагороду, прибуток або інший дохід (податки на прибуток, майно та ін.) або сам по собі факт здійснення підприємницької діяльності (податок на додану вартість). У ряді випадків податковий закон прямо враховує
- 12.6. Дія правового акта управління
дійсним; 3) внаслідок настання події, яке тягне за собою припинення дії правового акта; 4) у разі закінчення строку, на який був прийнятий акт; 5) внаслідок волевиявлення зацікавлених сторін у випадках, коли акт обумовлений здійсненням даною особою суб'єктивних
- 2.4. Система адміністративного п
правових інститутів і норм. Ознаки системи адміністративного права: - обумовлена специфікою регульованих суспільних відносин; - представляє собою об'єктивне правове явище; - характеризується взаимосвязанностью і взаємообумовленістю адміністративно-правових норм та інститутів; - включає певні елементи; - змінюється з урахуванням зміни предмета
- 12.5. Поняття, основні риси та види правових актів управління
дії - безстроковими, строковими і тимчасовими; по території дії - діють на всій території Російської Федерації, що діють на території декількох суб'єктів РФ (міжтериторіальні), що діють на території суб'єктів РФ, що діють на території муніципального утворення, діючі на території підприємства, установи (локальні). За органові, який видав акт, виділяють акти
- 13.1. Поняття та ознаки правових актів управління
дії. Таке владне волевиявлення має відбуватися в процесі здійснення функцій державного управління у встановленому порядку на підставі та на виконання законов3. В. М. Манохін, не даючи загального визначення акта управ-1 Там же. - 1999. - № 50. - Ст. 2459. 2 Адміністративне право: Підручник / За ред. Ю. М. Козлова, Л.Л. Попова. - М. 1999. - С. 269. 3 Васильєв Р. Ф.
- 13.4. Реєстрація правових актів управління
чинні, опубліковані та неопубліко-ванні, в тому числі з обмежувальними грифами, закони України, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, декрети, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, рішення і висновки Конституційного Суду України, зареєстровані в Мін'юсті нормативно-правові акти міністерств, інших центральних
- 21.6. Судовий контроль за законністю в сфері державного управління
дій і рішень органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, їх посадових осіб, щодо захисту прав, свобод і законних інтересів громадян та інших суб'єктів, щодо притягнення винних осіб до відповідальності. Суб'єктами судового контролю є федеральні суди (Конституційний Суд РФ; Верховний Суд РФ, верховні суди республік, крайові і обласні суди, суди міст федерального
|