Віднесення відомостей до державної таємниці та їх засекречування здійснюються відповідно до принципів законності, обгрунтованості та своєчасності. Під законністю віднесення відомостей до державної таємниці та їх засекречування розуміється відповідність засекречувати відомостей вимогам законодавства РФ про державну таємницю. Обгрунтованість віднесення відомостей до державної таємниці полягає у встановленні шляхом експертної оцінки доцільності їх засекречування, а також ймовірних економічних та інших по наслідків засекречування виходячи з балансу життєво важливих інтересів держави, суспільства і громадян. Своєчасність віднесення відомостей до державної таємниці полягає у встановленні обмежень на поширення цих відомостей з моменту їх отримання (розробки) або завчасно. Ступінь секретності відомостей, що становлять державну таємницю, повинна відповідати ступеню тяжкості шкоди, що може бути нанесений безпеки РФ внаслідок поширення таких відомостей. Встановлюються три ступені секретності відомостей, що становлять державну таємницю, і для кожної з них - грифи секретності, що встановлюються на їх носіях: «особливої важливості», «цілком таємно» і «таємно». Порядок визначення розмірів шкоди, що може бути нанесений безпеки РФ внаслідок поширення відомостей, складаю щих державну таємницю, і правила віднесення зазначених відомостей до тієї чи іншої ступені секретності встановлюються Урядом РФ. Використання перерахованих грифів секретності для засекречування відомостей, не віднесених до державної таємниці, не допускається. Віднесення відомостей до державної таємниці здійснюється відповідно до їх галузевої, відомчої або програмно-цільовий приналежністю. Обгрунтування необхідності віднесення відомостей до державної таємниці покладається на органи державної влади, підприємства, установи та організації, які ці відомості одержано (розроблені). Віднесення відомостей до державної таємниці здійснюється керівниками органів державної влади [86] відповідно до Переліку відомостей, що становлять державну таємницю, визначаються Федеральним законом «Про державну таємницю». Особи, зазначені у «Переліку посадових осіб ...», несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення про доцільність віднесення конкретних відомостей до державної таємниці. Для здійснення єдиної державної політики в галузі засекречування відомостей міжвідомча комісія із захисту державної таємниці формує за пропозиціями органів державної влади та відповідно до Переліку відомостей, що становлять державну таємницю, Перелік відомостей, віднесених до державної таємниці [87 ]. У цьому Переліку вказуються органи державної влади, що наділяються повноваженнями по розпорядженню даними відомостями. Зазначений Перелік затверджується Президентом РФ, підлягає відкритому опублікуванню і переглядається в міру необхідності. Органи державної влади, керівники яких наділені повноваженнями щодо віднесення відомостей до державної таємниці, розробляють розгорнуті переліки відомостей, що підлягають засекречування, і встановлюють ступінь їх секретності. Переліки затверджуються відповідними керівниками органів державної влади. Підставою для засекречування відомостей, отриманих (розроблених) в результаті діяльності органів державної влади, підприємств, установ і організацій, є їх відповідність діючим в даних органах, на даних підприємствах, в даних установах та організаціях переліків відомостей , підлягають засекречування. При засекречування цих відомостей їх носіям присвоюється відповідний гриф секретності. На носії відомостей, що становлять державну таємницю, наносяться реквізити, що включають наступні дані: про ступінь секретності містяться в носії відомостей; про орган державної влади, про підприємство, про заснування, організації, що здійснили засекречування носія; про реєстраційний номер; про дату або умови розсекречення відомостей або про подію, після настання якого відомості будуть розсекречені.
|
- 16.6. Розсекречення відомостей та їх носіїв
Підставами для розсекречення відомостей, тобто зняття обмежень на поширення відомостей, що становлять державну таємницю, і на доступ до їх носіїв, є: взяття на себе Російською Федерацією міжнародних зобов'язань з відкритого обміну відомостями, віднесених в РФ до державної таємниці; зміна об'єктивних обставин, внаслідок якого подальший захист відомостей,
- 16.2. Суб'єкти та об'єкти інформаційних правовідносин в області державної таємниці
Основними об'єктами інформаційних правовідносин в області державної таємниці виступають відомості, що становлять державну таємницю, носії державної таємниці, засоби і методи захисту державної таємниці, гриф секретності, Законодавство РФ в області державної таємниці визначає склад суб'єктів правовідносин державної таємниці та встановлює їх повноваження в галузі
- 16.1. Особливості інформаційних правовідносин, що виникають при виробництві, передачі та споживанні інформації, що становить державну таємницю
Правовий базис інституту державної таємниці становить ін формаційних правова норма, яка міститься в ст. 29 Конституції РФ: «4. Кожен має право вільно шукати, одержувати, передавати виробляти і поширювати інформацію будь-яким законним способом. Перелік відомостей, що становлять державну таємницю, визначається федеральним законом ». Ця норма поділяє всю можливу інформацію як
- Контрольні питання
1. У чому полягають особливості інформаційних відносин в галузі державної таємниці? 2. У чому полягає правовий режим державної таємниці? 3. Який порядок віднесення відомостей до державної таємниці? 4. Які ступеня секретності встановлюються для відомостей, що становлять державну таємницю? 5. Що є підставою для розсекречення відомостей? 6. Який термін засекречування
- 86. Законодавство РФ про державну таємницю. Перелік відомостей, що становлять державну таємницю
Державна таємниця - захищені державою відомості у його військової, зовнішньополітичної, економічної, розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності, поширення яких може завдати шкоди безпеці РФ. Законодавство РФ про державну таємницю базується на Конституції РФ, Законі РФ «Про державну таємницю», Законі РФ «Про безпеку»,
- 9. Законодавство про державну таємницю Федеральні закони
1) Закон РФ від 21 липня 1993 р. № 5485-1 «Про державну таємницю» (в ред. Від 6 жовтня 1997 р.) (СЗ РФ. 1997 . № 41. Ст. 4673). 2) Федеральний закон РФ від 10 січня 1996 р. № 5-ФЗ «Про зовнішню розвідку» (в ред. Від 7 листопада 2000 р.) (СЗ РФ. 1996. № 3. Ст. 143). Укази Президента РФ 1) Положення про Міжвідомчу комісію із захисту державної таємниці (затверджено Указом Президента РФ від 20
- Стаття 1401. Подача і розгляд заявки на видачу патенту на секретний винахід
1. Подача заявки на видачу патенту на секретний винахід (заявка на секретний винахід), розгляд такої заявки і поводження з нею здійснюються з дотриманням законодавства про державну таємницю. 2. Заявки на секретні винаходи, для яких встановлено ступінь секретності "особливої важливості" або "цілком таємно", а також на секретні винаходи, які відносяться до
- 9. Особливості правової охорони секретних винаходів
Положення Патентного закону поширюються на секретні винаходи (винаходи, містять відомості, що становлять державну таємницю) з особливостями їх правової охорони та використання, встановленими у розділі VI.1 даного Закону (ст. ст. 30.2 - 30.6). Даний розділ в частині, що стосується секретних винаходів, набув чинності з 1 січня 2004 Відповідно до ст. 30.2 заявки на видачу
- Коментар до статті 13.13
1. Про цілі захисту інформації див. п. 3 коментарю до ст. 13.12. Про ліцензованих видах діяльності в галузі захисту інформації, ліцензування за якими здійснюється відповідно до Федерального закону "Про ліцензування окремих видів діяльності", см. п. 4 коментарю до ст. 13.11. Згідно ст. 2 Закону РФ від 21 липня 1993 р. N 5485 - 1 "Про державну таємницю" (в ред. Федерального закону від
- Стаття 284. Втрата документів, що містять державну таємницю Коментар до статті 284
1. Документ, що містить державну таємницю, - офіційний чи неофіційний носій інформації про такій таємниці (документи офіційного характеру - довідки, звіти і т.п., чорнові записи, дані, занесені на магнітну стрічку, фото-і кіноплівку тощо). 2. Предметами, відомості про які становлять державну таємницю, є різні вироби, зразки, моделі та матеріали, наприклад
- 10. Припинення допуску до державної таємниці, якщо виконувана робота вимагає такого допуску
. З формулювання даної підстави для припинення трудового договору слід, що звільнити за п. 10 ч. 1 ст. 83 Трудового кодексу РФ можна тільки співробітника, який допущений до державної таємниці. Цей факт повинен підтверджуватися спеціальним документом. Допуск до державної таємниці оформляється відповідно до Інструкції про порядок допуску посадових осіб і громадян Російської Федерації до
- Стаття 283. Розголошення державної таємниці Коментар до статті 283
1. Про поняття державної таємниці див. коментар до ст. 275. 2. Розголошення державної таємниці є оприлюднення або розповсюдження з порушенням встановленого порядку (правил) відомостей, що становлять державну таємницю, внаслідок чого вони стають відомі стороннім особам. До сторонніх слід відносити тих осіб, яким відповідні відомості не були довірені і не стали
- 13.2. Призначення і правова основа адміністративно-правових режимів
Адміністративно-правові режими призначаються: - для забезпечення безперебійного функціонування об'єктів, що становлять підвищену суспільну небезпеку або мають важливе державне значення; - визначення порядку реалізації прав і обов'язків на територіях, де проводяться спеціальні протипожежні, санітарні, природоохоронні та інші заходи; - встановлення особливих
- 87. Захист державної таємниці
Згідно зі статтею 20 Закону «Про державну таємницю» до органів захисту державної таємниці належать: - міжвідомча комісія із захисту державної таємниці; - органи федеральної виконавчої влади (Федеральна служба безпеки РФ, Міністерство оборони РФ), Служба зовнішньої розвідки РФ, Державна технічна комісія при Президентові РФ та їх органи на місцях; - органи
- Рекомендована література
Основна Нормативно-правова 1. Конституція Російської Федерації 1993 р. 2. Федеральний закон від 10 січня 2003 р . № 20-ФЗ "Про державну автоматизованій системі РФ" Вибори "/ / СЗ РФ. 2003. № 2. Ст. 172. 3. Кодекс України про адміністративні правопорушення. 4. Федеральний закон від 8 серпня 2001 р. № 129 - ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб" / / Відомості
- 16.7. Розпорядження відомостями, що становлять державну таємницю
Під розпорядженням відомостями, що становлять державну таємницю, розуміється «взаємна передача відомостей , що становлять державну таємницю, органами державної влади, підприємствами, установами та організаціями ». З позицій інформаційного права це не що інше, як одне з інформаційних правомочностей. Взаємна передача відомостей, що становлять державну таємницю, органами
|