Головна |
« Попередня | Наступна » | |
4.4. Доходи місцевих бюджетів |
||
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок податкових і неподаткових доходів, а також безоплатних надходжень. До податкових доходів місцевих бюджетів належать доходи від передбачених законодавством Російської Федерації про податки і збори місцевих податків, від пені та штрафів по них, а також відрахування від федеральних податків і зборів, у тому числі від податків, передбачених спеціальними податковими режимами і регіональних податків. До неподаткових доходів бюджетів належать: доходи від використання майна, що знаходиться в муніципальній власності, після сплати податків і зборів, передбачених законодавством про податки і збори, за винятком майна автономних установ і муніципальних унітарних підприємств, у тому числі казенних; доходи від продажу майна (крім акцій та інших форм участі в капіталі), що перебуває у державній та муніципальній власності, після сплати податків і зборів, передбачених законодавством про податки і збори, за винятком майна автономних установ і муніципальних унітарних підприємств, у тому числі казенних; доходи від платних послуг, що надаються муніципальними бюджетними установами, після сплати податків і зборів, передбачених законодавством про податки і збори; кошти, отримані в результаті застосування заходів цивільно-правової, адміністративної та кримінальної відповідальності, в тому числі штрафи, конфіскації, компенсації , а також кошти, отримані на відшкодування шкоди, заподіяної Російської Федерації, її суб'єктам, муніципальних утворень, і інші суми примусового вилучення; кошти самооподаткування громадян; інші неподаткові доходи; До безоплатним надходженням відносяться: дотації та субсидії з інших бюджетів бюджетної системи Російської Федерації (міжбюджетні субсидії); субвенції з федерального бюджету і (або) з бюджетів суб'єктів Російської Федерації; інші міжбюджетні трансферти з інших бюджетів бюджетної системи Російської Федерації; безоплатні надходження від фізичних та юридичних осіб, міжнародних організацій та урядів іноземних держав, у тому числі добровільні пожертвування. До місцевих бюджетів зараховуються два види податкових доходів - від місцевих податків, в повному обсязі, і відрахування від федеральних і регіональних податків. Порядок справляння місцевих податків перебуває у віданні самих органів місцевого самоврядування, який вони реалізують у відповідності з Податковим кодексом РФ, а порядок відрахувань від федеральних і регіональних податків відповідно до Бюджетного кодексу РФ визначається органами державної влади суб'єкта Російської Федерації законом суб'єкта (за винятком закону суб'єкта РФ про бюджет РФ чи іншого закону суб'єкта РФ на обмежений термін дії). Єдині для всіх муніципальних районів суб'єкта Російської Федерації нормативи відрахувань до бюджетів муніципальних районів від окремих федеральних і (або) регіональних податків і зборів, податків, передбачених спеціальними податковими режимами, що підлягають зарахуванню відповідно до Бюджетного кодексу РФ і законодавством про податки і збори до бюджету суб'єкта Російської Федерації, мають гарантований порядок надходження до місцевих бюджетів. Склад власних доходів місцевих бюджетів може бути змінений федеральним законом тільки в разі зміни встановленого Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації", переліку питань місцевого значення та (або) зміни системи податків і зборів Російської Федерації. Федеральний закон, який передбачає зміну складу власних доходів місцевих бюджетів, набирає чинності з початку чергового фінансового року, але не раніше ніж через три місяці після його прийняття. Доходи від місцевих податків завідомо недостатні для фінансування витрат місцевого характеру. Для фінансового забезпечення діяльності муніципальних утворень органи державної влади суб'єктів РФ встановлюють єдині нормативи відрахувань до місцевих бюджетів від федеральних податків і (або) регіональних податків і зборів, податків, передбачених спеціальними податковими режимами і які підлягають зарахуванню відповідно до Бюджетного кодексу РФ і законодавством про податки і зборах в бюджет суб'єкта РФ (п. 1 ст. 58 БК РФ). Такі нормативи встановлюються законом суб'єкта РФ (за винятком закону суб'єкта РФ про бюджет суб'єкта чи іншого закону суб'єкта РФ на обмежений термін дії). Це дозволяє зробити більш точним прогнозування податкових доходів місцевих бюджетів. Крім того, законом суб'єкта РФ про бюджет суб'єкта РФ у порядку, передбаченому ст. 137 і 138 БК РФ, можуть бути встановлені додаткові нормативи відрахувань до місцевих бюджетів від податку на доходи фізичних осіб, що підлягає зарахуванню відповідно до Бюджетного кодексу РФ до бюджету суб'єкта. Закон суб'єкта РФ може наділити представницькі органи муніципальних районів повноваженнями органів державної влади суб'єктів РФ на встановлення додаткових нормативів відрахувань від податку на доходи фізичних осіб, що підлягає зарахуванню до бюджету суб'єкта РФ, до бюджетів поселень, що входять до складу муніципальних районів (п. 2 ст. 61.1 БК РФ). До бюджетів поселень зараховуються податкові доходи від наступних федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеціальними податковими режимами: а) податку на доходи фізичних осіб - за нормативу 10%; б) єдиного сільськогосподарського податку - за нормативом 30%; в) державного мита за вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, уповноваженими відповідно з законодавчими актами Російської Федерації на вчинення нотаріальних дій, за видачу органом місцевого самоврядування поселення спеціального дозволу на рух по автомобільній дорозі транспортного засобу, який здійснює перевезення небезпечних, великовагових та (або) великогабаритних вантажів, - за нормативом 100%. До бюджетів поселень зараховуються податкові доходи від федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеціальними податковими режимами, і (або) регіональних податків за нормативами відрахувань, встановленим органами державної влади суб'єктів Російської Федерації. До бюджетів муніципальних районів зараховуються податкові доходи від деяких федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеціальними податковими режимами, зазначені в ст. 61.1 БК РФ. Податкові доходи бюджетів міських округів відповідно до ст. 61.1 БК РФ формуються від деяких федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеціальними податковими режимами. До бюджетів міських округів зараховуються податкові доходи від федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеціальними податковими режимами, і (або) регіональних податків за єдиними нормативами відрахувань, встановленим законами суб'єктів Російської Федерації для зарахування податкових доходів до бюджетів міських округів відповідно до п. 1 ст. 58 БК РФ. До бюджетів міських округів зараховуються податкові доходи від податку на доходи фізичних осіб за додатковими нормативами відрахувань, встановленим органами державної влади суб'єктів Російської Федерації відповідно до п. 2 і 3 ст. 58 БК РФ. Неподаткові доходи місцевих бюджетів формуються відповідно до ст. 41, 42 і 46 БК РФ, де зазначено види неподаткових доходів - джерел формування бюджетів. До неподаткових доходів, які повністю є джерелами формування місцевих бюджетів відповідно до ст. 62 БК РФ, відносяться доходи від: а) використання майна, що знаходиться в муніципальній власності, за винятком майна муніципальних автономних установ і муніципальних унітарних підприємств, у тому числі казенних; б) продажу майна (крім акцій та інших форм участі в капіталі), що знаходиться в муніципальній власності, за винятком майна муніципальних автономних установ і муніципальних унітарних підприємств; в) платних послуг, що надаються муніципальними бюджетними установами; До бюджетів поселень, муніципальних районів, міських округів повністю зараховується плата за користування водними об'єктами в залежності від права власності на водні об'єкти. До бюджетів міських округів і муніципальних районів, міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга повністю зараховуються збори за видачу ліцензій на роздрібний продаж алкогольної продукції, що видаються органами місцевого самоврядування. Крім того, місцеві бюджети формуються за рахунок неподаткових доходів від частини прибутку муніципальних унітарних підприємств, що залишається після сплати податків та інших обов'язкових платежів, у розмірах, що визначаються у порядку, встановленому муніципальними правовими актами представницьких органів муніципальних утворень . До бюджетів міських округів до розмежування державної власності на землю надходять доходи від: а) передачі в оренду земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах міських округів, а також кошти від продажу права на укладення договорів оренди зазначених земельних ділянок - за нормативом 80%; б) продажу земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах міських округів, - за нормативом 80%. До бюджетів муніципальних районів до розмежування державної власності на землю надходять доходи від: а) передачі в оренду земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах поселень, а також кошти від продажу права на укладення договорів оренди зазначених земельних ділянок - за нормативом 50%; б) продажу земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах межселенних територій муніципальних районів, - за нормативом 100%; в) продажу земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах поселень, - за нормативом 50%; г) передачі в оренду земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах межселенних територій муніципальних районів, а також кошти від продажу права на укладення договорів оренди зазначених земельних ділянок - за нормативом 100%. До бюджетів поселень до розмежування державної власності на землю надходять доходи від: а) передачі в оренду земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах поселень, а також кошти від продажу права на укладення договорів оренди зазначених земельних ділянок - за нормативом 50%; б) продажу земельних ділянок, державна власність на які не розмежована і які розташовані в межах поселень, - за нормативом 50%. Після розмежування державної власності на землю на федеральну власність, власність суб'єктів РФ і власність муніципальних утворень орендна плата за земельні ділянки, а також доходи від передачі в оренду та від продажу таких земельних ділянок підлягають перерахуванню до доходів відповідних бюджетів залежно від права власності на земельні ділянки. До неподаткових доходів місцевих бюджетів належать також доходи від продажу і передачі в оренду майна, що знаходиться у федеральній власності. Нормативи надходжень від цих видів доходів відповідно до ст. 62 БК РФ становлять не менше 50%, якщо законодавством суб'єкта Російської Федерації не встановлено інше. При цьому: 1) до бюджетів міських округів надходять доходи від: а) продажу земельних ділянок, які розташовані в межах міських округів, перебувають у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації; б) передачі в оренду земельних ділянок, які розташовані в межах міських округів, перебувають у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації, а також доходи від продажу прав на укладення договорів оренди таких земельних ділянок; в) продажу об'єктів нерухомого майна одночасно із зайнятими такими об'єктами нерухомого майна земельними ділянками, що розташовані в межах міських округів, перебувають у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації; 2) до бюджетів муніципальних районів надходять доходи від: а) продажу земельних ділянок, які розташовані на межселенних територіях, знаходяться у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації; б) передачі в оренду земельних ділянок, які розташовані на межселенних територіях, знаходяться у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації, а також доходи від продажу прав на укладення договорів оренди таких земельних ділянок; в) продажу об'єктів нерухомого майна одночасно із зайнятими такими об'єктами нерухомого майна земельними ділянками, які розташовані на межселенних територіях, знаходяться у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації; 3) до бюджетів поселень надходять доходи від: а) продажу земельних ділянок, які розташовані в межах поселень, знаходяться у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації; б) передачі в оренду земельних ділянок, які розташовані в межах поселень, знаходяться у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації, а також доходи від продажу прав на укладення договорів оренди таких земельних ділянок; в) продажу об'єктів нерухомого майна одночасно із зайнятими такими об'єктами нерухомого майна земельними ділянками, які розташовані в межах поселень, знаходяться у федеральній власності та здійснення повноважень Російської Федерації на управління та розпорядження якими передано органам державної влади суб'єктів Російської Федерації. Неподаткові доходи у вигляді штрафів за порушення законодавства Російської Федерації та інших сум примусового вилучення відповідно до ст. 46 БК РФ зараховуються до місцевих бюджетів за порушення: 1) лісового законодавства, встановленого на лісових ділянках, що знаходяться в муніципальній власності, - до місцевого бюджету за нормативом 100%; 2) водного законодавства, встановленого на водних об'єктах, що знаходяться в муніципальній власності, - до місцевого бюджету за нормативом 100%; 3) законодавства Російської Федерації про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб поселень, муніципальних районів, міських округів, внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга - до бюджетів поселень, муніципальних районів, міських округів, внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга за нормативом 100%; 4) законодавства Російської Федерації, не передбаченого п. 1-3 ст. 46 БК РФ, - до бюджетів муніципальних районів, міських округів, міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга за місцем знаходження органу або посадової особи, яка прийняла рішення про накладення грошового стягнення (штрафу), за нормативом 100%. За порушення законодавства про податки і збори підлягають зарахуванню до бюджетів бюджетної системи Російської Федерації суми грошових стягнень (штрафів): 1) обчислюються виходячи із сум податків (зборів), передбачених законодавством Російської Федерації про податки і збори, - до бюджетів бюджетної системи Російської Федерації за нормативами відрахувань, встановленим бюджетним законодавством Російської Федерації стосовно до відповідних податків (зборів); 2) передбачених ст. 116-118, п. 1 і 2 ст. 120, ст. 125, 126, 128, 129, 129.1, 132-135, 135.1 НК РФ, - до бюджетів муніципальних районів, міських округів, міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга за місцем знаходження органу або посадової особи, яка прийняла рішення про накладення грошового стягнення (штрафу), за нормативом 50%. Суми грошових стягнень (штрафів) за адміністративні правопорушення у сфері податків і зборів, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, підлягають зарахуванню до бюджетів муніципальних районів, міських округів, міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга за місцем знаходження органу або посадової особи, яка прийняла рішення про накладення грошового стягнення (штрафу), за нормативом 50%. Суми грошових стягнень (штрафів) за порушення бюджетного законодавства Російської Федерації (у частині бюджетів поселень, бюджетів муніципальних районів, бюджетів міських округів, бюджетів внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга), а також грошових стягнень (штрафів), встановлених правовими актами органів місцевого самоврядування поселень, муніципальних районів, міських округів, внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга, підлягають зарахуванню відповідно до бюджетів поселень, муніципальних районів, міських округів, внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга за нормативом 100%. Суми конфіскацій, компенсацій та інші засоби, в примусовому порядку вилучаються в доход поселень, муніципальних районів, міських округів, внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга, державних позабюджетних фондів Російської Федерації, територіальних державних позабюджетних фондів відповідно до законодавства Російської Федерації та рішеннями судів за нормативом 100%. Суми від реалізації конфіскованих в установленому порядку знарядь полювання, рибальства та продукції незаконного природокористування, а також за позовами про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищі, підлягають зарахуванню до бюджетів муніципальних районів, міських округів, міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга за місцем заподіяння шкоди довкіллю за нормативом 100%. Повноваження муніципальних утворень на формування доходів місцевих бюджетів реалізуються шляхом введення муніципальними правовими актами представницького органу муніципального утворення місцевих податків відповідно до Податковим кодексом РФ, встановлення податкових ставок по них і надання податкових пільг. При цьому відповідно до п. 2 ст. 64 БК РФ муніципальні правові акти представницького органу муніципального утворення, які вносять зміни в муніципальні правові акти про місцеві податки, регулюють бюджетні правовідносини і призводять до зміни доходів бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, які набувають чинності в черговому фінансовому році (черговому фінансовому році і плановому періоді), повинні бути прийняті до дня внесення до представницького органу муніципального утворення проекту рішення про місцевий бюджет на черговий фінансовий рік (черговий фінансовий рік і плановий період) у строки, встановлені муніципальним правовим актом представницького органу муніципального утворення. Внесення змін до муніципальні правові акти представницьких органів муніципальних утворень про місцеві податки, що передбачають їх вступ в силу в продовження поточного фінансового року, допускається тільки у разі внесення змін до рішення представницького органу муніципального утворення про місцевий бюджет на поточний фінансовий рік (поточний фінансовий рік і плановий період). До бюджетів поселень, що входять до складу муніципального району, відповідно до єдиних для всіх поселень нормативами відрахувань, встановленими рішеннями представницького органу муніципального району, можуть зараховуватися доходи від федеральних податків і зборів (ч. 4 ст. 59 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації "). Повноваження муніципального району щодо встановлення нормативів відрахувань від федеральних, регіональних і місцевих податків і зборів до бюджетів поселень закріплені в ст. 63 БК РФ. Муніципальним правовим актом представницького органу муніципального району (за винятком рішення про бюджет муніципального району чи іншого рішення, що має обмежений термін дії) можуть бути встановлені єдині для всіх поселень муніципального району нормативи відрахувань до бюджетів поселень від федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеціальними податковими режимами, регіональних і (або) місцевих податків, що підлягають зарахуванню відповідно до Бюджетного кодексу РФ і (або) законом суб'єкта Російської Федерації до бюджету муніципального району. Питання для самоконтролю: 1. Визначте поняття доходи бюджетів. 2. Проведіть класифікацію доходів бюджетів по різних підставах. 3. Які види надходжень грошових коштів зараховуються до нафтогазові доходи федерального бюджету? 4. Яке законодавство регулює формування доходів бюджетів? 5. Назвіть складу податкових доходів бюджетів. 6. Які доходи відносяться до неподаткових доходів бюджетів? 7. Доходи від яких федеральних податків повністю надходять до бюджетів суб'єктів? 8. Перерахуйте податкові доходи місцевих бюджетів. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "4.4. Доходи місцевих бюджетів" |
||
|