Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Коментар до статті 15.26 |
||
1. Згідно ст. 1 Федерального закону від 2 грудня 1990 р. N 395-1 "Про банки і банківську діяльність" (в ред. Федерального закону від 7 серпня 2001 р.) кредитна організація - це юридична особа, яка для отримання прибутку як основну мету своєї діяльності на підставі спеціального дозволу (ліцензії) Центрального банку РФ (Банку Росії) має право здійснювати банківські операції, передбачені зазначеним Законом. Кредитна організація утворюється на основі будь-якої форми власності як господарське товариство. Заборона на здійснення кредитної організацією виробничої, торговельної та страхової діяльності встановлено ст. 5 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність". Стосовно до ст. 209 Трудового кодексу РФ під виробничою діяльністю розуміється сукупність дій працівників із застосуванням засобів праці, необхідних для перетворення ресурсів в готову продукцію, що включають в себе виробництво та переробку різних видів сировини, будівництво, надання різних видів послуг. Відповідно до ст. 2 Закону РФ від 27 листопада 1992 р. N 4015-1 "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" (в ред. Федерального закону від 20 листопада 1999 р. N 204-ФЗ) страхування є відношення по захисту майнових інтересів фізичних і юридичних осіб при настанні певних подій (страхових випадків) за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати ними страхових внесків (страхових премій). 2. Обов'язкові нормативи, що встановлюються Банком Росії для кредитних організацій, визначені Федеральним законом від 10 липня 2002 р. N 86-ФЗ "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)". До зазначених нормативів належать: - мінімальний розмір статутного капіталу для створюваних кредитних організацій, розмір власних коштів (капіталу) для діючих кредитних організацій в якості умови створення на території іноземної держави їх дочірніх організацій та (або) відкриття їх філій, отримання небанківської кредитної організацією статусу банку, а також отримання кредитної організацією статусу дочірнього банку іноземного банку (ст. 63 зазначеного Закону); - граничний розмір майнових (негрошових) вкладів до статутного капіталу кредитної організації; - максимальний розмір ризику на одного позичальника або групу пов'язаних позичальників (ст. 64); - максимальний розмір великих кредитних ризиків (ст. 65); - нормативи ліквідності кредитної організації (ст. 66); - нормативи достатності власних коштів (капіталу) (ст. 67) ; - розміри валютного, процентного та інших фінансових ризиків (ст. 68); - мінімальний розмір резервів, створюваних під ризики (ст. 69); - нормативи використання власних коштів (капіталу) кредитної організації для придбання акцій (часток) інших юридичних осіб (ст. 70); - максимальний розмір кредитів, банківських гарантій та поручительств , наданих кредитною організацією (банківською групою) своїм учасникам (акціонерам) (ст. 71 розглянутого Федерального закону). Зазначені обов'язкові нормативи можуть встановлюватися Банком Росії для банківських груп. 3. За змістом ч. 2 коментованої статті до іншим обов'язковим вимогам, що встановлюються Банком Росії, відносяться методики визначення власних коштів (капіталу), активів, пасивів і розмірів ризику за активами для кожного із зазначених обов'язкових нормативів з урахуванням міжнародних стандартів і консультацій з кредитними организациями, банківськими асоціаціями та спілками. Згідно ст. 72 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)" Банк Росії має право встановлювати диференційовані нормативи та методики їх розрахунку за видами кредитних організацій. Про майбутню зміну нормативів і методик їх розрахунку Банк Росії офіційно оголошує не пізніше ніж за місяць до їх введення в дію. З метою визначення величини власних коштів (капіталу) кредитної організації Банк Росії проводить оцінку її активів і пасивів на підставі методик оцінки, що встановлюються нормативними актами Банку Росії. Кредитна організація зобов'язана відобразити у своїй бухгалтерської та іншої звітності розмір власних коштів (капіталу), визначений Банком Росії. До іншим обов'язковим вимогам, що встановлюються Банком Росії і згаданим у ч. 2 коментованої статті, відносяться приписи Банку Росії кредитним організаціям про усунення виявлених у їх діяльності порушень. Зазначені приписи приймаються за результатами перевірки діяльності кредитних організацій і обумовлені функціями Банку Росії у сфері банківського нагляду (див. ст. 73 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)"). 4. У разі порушення кредитної організацією федеральних законів, що видаються відповідно до них нормативних актів та приписів Банку Росії, неподання інформації, подання неповної чи недостовірної інформації Банк Росії має право вимагати від кредитної організації усунення виявлених порушень, стягувати штраф у розмірі до 0,1% від розміру мінімального статутного капіталу або обмежувати проведення кредитної організацією окремих операцій на строк до шести місяців. Вичерпний перелік санкцій, застосовуваних Банком Росії до кредитних організацій у разі невиконання ними у встановлений Банком Росії термін розпоряджень про усунення порушень, а також у разі, якщо ці порушення або вчинені кредитною організацією операції або угоди створили реальну загрозу інтересам кредиторів (вкладників), визначено ст. 74 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)". Згідно ст. 75 зазначеного Закону у разі виникнення ситуацій, що загрожують законним інтересам кредиторів (вкладників), поряд із зазначеними санкціями Банк Росії має право за рішенням Ради директорів здійснювати заходи щодо фінансового оздоровлення кредитних організацій. 5. За змістом Положення про порядок підготовки і вступу в силу нормативних актів Банку Росії, затвердженого Наказом Банку Росії від 15 вересня 1997 р. N 02-395 (в ред. Вказівки ЦБ РФ від 24 червня 1998 р. N 262-У), обов'язкові нормативи , а також диференційовані нормативи та методики їх розрахунку встановлюються Банком Росії у формі нормативних правових актів - вказівок, положень або інструкцій. Згідно п. 1.5 вищеназваного Положення нормативні акти Банку Росії приймаються у формі вказівок, якщо їх змістом є встановлення окремих правил з питань, віднесених до компетенції Банку Росії. Нормативні акти Банку Росії приймаються у вигляді вказівок про зміну і доповнення чинного нормативного акта Банку Росії, якщо містять положення про зміну окремих положень чинного нормативного акта Банку Росії і (або) про доповнення нормативного акта Банку Росії. Нормативні акти Банку Росії приймаються у вигляді вказівок про скасування чинного нормативного акту Банку Росії, якщо ними скасовується діючий нормативний акт Банку Росії в цілому. Нормативні акти Банку Росії приймаються у формі положень, якщо їх основним змістом є встановлення системно пов'язаних між собою правил з питань, віднесених до компетенції Банку Росії. Нормативні акти Банку Росії приймаються у вигляді інструкцій, якщо їх основним змістом є визначення порядку застосування положень федеральних законів, інших нормативних правових актів з питань компетенції Банку Росії (в тому числі вказівок і положень Банку Росії). Відповідно до п. 7.1 вищеназваного Положення нормативні акти Банку Росії, що безпосередньо зачіпають права, свободи чи обов'язки громадян, після реєстрації в Банку Росії повинні бути зареєстровані в Мін'юсті Росії в порядку, встановленому для реєстрації нормативних актів федеральних міністерств і відомств. Нормативні акти Банку Росії, що безпосередньо зачіпають права, свободи чи обов'язки громадян, набирають чинності після державної реєстрації в Мін'юсті Росії та опублікування відповідно до Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)" . Розпорядчі акти, що виносяться Банком Росії стосовно до виявленому факту правопорушення кредитної організації, в тому числі і передбачають застосування санкцій до порушників (див. п. 4 коментарю до даної статті), не відносяться до нормативних правових актів . Розпорядчі акти Банку Росії, так само як і прийняті ним нормативні акти, обов'язкові для виконання кредитною організацією. 6. Залучення до адміністративної відповідальності кредитної організації відповідно до коментарів статтею КпАП не виключає призначення адміністративного покарання за даний проступок винному посадовій особі кредитної організації - порушника (див. ч. 3 ст. 2.1 КоАП). Враховуючи критерії визначення розміру адміністративного штрафу, який обчислюється у величині, кратній МРОТ, а також його граничні розміри, встановлені ч. 2 - 4 ст. 3.5 КоАП, посадова особа кредитної організації може бути суб'єктом проступку, передбаченого ч. 2 коментованої статті, у разі порушення валютного законодавства, при цьому граничний розмір адміністративного штрафу, що накладається на посадову особу, не може перевищувати 200 МРОТ. Суб'єктом адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 і 3 коментованої статті, може бути тільки кредитна організація. 7. Згідно п. 2 листа ЦБ Росії від 2 липня 2002 р. N 84-Т "Про Кодекс Російської Федерації про адміністративні правопорушення" ст. 15.26 КоАП запроваджує особливий склад адміністративного правопорушення - порушення законодавства про банки і банківську діяльність. У ст. 15.26 КоАП не виділяються спеціальні суб'єкти адміністративної відповідальності. З урахуванням п. 2 і 3 ст. 2.1, ст. 2.4 та п. 1 ст. 2.10 КоАП ст. 15.26 КоАП може застосовуватися як до кредитних організацій, так і до посадових осіб кредитних організацій. 8. Див. примітку до п. 5 коментарю до ст. 5.1. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, провадження в яких здійснюється у формі адміністративного розслідування, розглядаються суддями районних судів, а у випадках, що не вимагають проведення адміністративного розслідування, - світовими суддями (СР ч. 1 ст. 23.1 та абз. 2, 4 ч. 3 даної статті; про випадки проведення адміністративного розслідування див. ч. 1 ст. 28.7 КоАП). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Коментар до статті 15.26 " |
||
|