Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
Ігнатюк Наталія Олександрівна, Павлушкін Олексій Володимирович. МУНІЦИПАЛЬНОЇ ПРАВО. Навчальний посібник. , 2007 - перейти до змісту підручника

§ 3. Витрати і доходи місцевих бюджетів

Витрати місцевих бюджетів.
Видатки місцевих бюджетів здійснюються у формах, передбачених Бюджетним кодексом Російської Федерації.
Згідно ст. 53 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" органи місцевого самоврядування ведуть реєстри видаткових зобов'язань муніципальних утворень відповідно до вимог Бюджетного кодексу Російської Федерації в порядку, встановленому рішенням представницького органу муніципального утворення.
Органи місцевого самоврядування самостійно визначають розміри та умови оплати праці депутатів, членів виборних органів, виборних посадових осіб місцевого самоврядування, які здійснюють свої повноваження на постійній основі, муніципальних службовців, працівників муніципальних підприємств і установ, встановлюють муніципальні мінімальні соціальні стандарти та інші нормативи витрат бюджетів на вирішення питань місцевого значення.
У муніципальних утвореннях, рівень розрахункової бюджетної забезпеченості яких є підставою для надання дотацій з метою вирівнювання бюджетної забезпеченості муніципального освіти, розмір оплати праці депутатів, членів виборних органів, виборних посадових осіб місцевого самоврядування, які здійснюють свої повноваження на постійній основі, муніципальних службовців, працівників муніципальних підприємств і установ визначається відповідно до граничних нормативів, встановлених законом суб'єкта Федерації.
Порядок здійснення видатків місцевих бюджетів на здійснення окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними та регіональними законами, встановлюється відповідно федеральними та регіональними органами державної влади.
У випадках і порядку, які передбачені зазначеними законами та прийнятими відповідно до них іншими федеральними та регіональними нормативними правовими актами, здійснення видатків місцевих бюджетів на здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень може регулюватися нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування.
Здійснення видатків місцевих бюджетів на фінансування повноважень федеральних і регіональних органів державної влади не допускається, за винятком випадків, встановлених федеральними та регіональними законами.
Доходи місцевих бюджетів.
До власних доходів місцевих бюджетів відповідно до ст. 55 Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації" належать:
кошти самооподаткування громадян;
доходи від місцевих податків і зборів;
доходи від регіональних податків і зборів;
доходи від федеральних податків і зборів;
безоплатні перерахування з бюджетів інших рівнів, включаючи дотації на вирівнювання бюджетної забезпеченості муніципальних утворень , інші кошти фінансової допомоги з бюджетів інших рівнів та інші безоплатні перерахування;
доходи від майна, що знаходиться в муніципальній власності;
частину прибутку муніципальних підприємств, що залишається після сплати податків і зборів та здійснення інших обов'язкових платежів, в розмірах, що встановлюються нормативними правовими актами представницьких органів муніципального освіти, і частина доходів від надання органами місцевого самоврядування та муніципальними установами платних послуг, що залишається після сплати податків і зборів;
штрафи, встановлення яких у відповідності з федеральним законом віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування;
добровільні пожертвування;
інші надходження відповідно до федеральними та регіональними законами, а також рішеннями органів місцевого самоврядування.
Федеральний законодавець передбачив певні гарантії стабільності власних доходів місцевих бюджетів.
Склад власних доходів місцевих бюджетів може бути змінений федеральним законом тільки в разі зміни встановленого Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації", переліку питань місцевого значення та (або) зміни системи податків і зборів Російської Федерації. Федеральний закон, який передбачає зміну складу власних доходів місцевих бюджетів, набирає чинності з початку чергового фінансового року, але не раніше ніж через три місяці після його прийняття.
В доходи місцевих бюджетів зараховуються субвенції, що надаються на здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації.
Засоби самооподаткування громадян - це разові платежі громадян, які здійснюються для вирішення конкретних питань місцевого значення. Розмір платежів у порядку самооподаткування громадян встановлюється в абсолютній величині рівним для всіх жителів муніципального освіти, за винятком окремих категорій громадян, чисельність яких не може перевищувати 30% загального числа жителів муніципального освіти і для яких розмір платежів може бути зменшений. Питання введення і використання зазначених вище разових платежів громадян вирішуються на місцевому референдумі (сході громадян).
Доходи місцевих бюджетів від місцевих податків і зборів.
Згідно ч. 1 ст. 132 Конституції Російської Федерації органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють місцеві податки і збори. Однак Федеральним законом "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації" самостійність органів місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків і зборів обмежена. Згідно ст. 57 цього Федерального закону перелік місцевих податків і зборів та повноваження органів місцевого самоврядування щодо їх встановлення, зміни та скасування встановлюються законодавством Російської Федерації про податки і збори.
Органи місцевого самоврядування міського округу володіють повноваженнями щодо встановлення, зміни та скасування місцевих податків і зборів, встановлених законодавством Російської Федерації про податки і збори для органів місцевого самоврядування поселень і муніципальних районів.
До бюджетів поселень, що входять до складу муніципального району, відповідно до єдиних для всіх даних поселень нормативами відрахувань, встановлених нормативними правовими актами представницького органу муніципального району, можуть зараховуватися доходи від місцевих податків і зборів, що підлягають зарахуванню відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори до бюджетів муніципальних районів.
Встановлення зазначених нормативів рішенням представницького органу муніципального району про бюджет муніципального району на черговий фінансовий рік чи іншим рішенням на обмежений строк не допускається.
Згідно п. 4 ст. 12 Податкового кодексу Російської Федерації місцевими податками визнаються податки, які встановлені цим Кодексом та нормативними правовими актами представницьких органів муніципальних утворень про податки і обов'язкові до сплати на територіях відповідних муніципальних утворень.
Місцеві податки вводяться в дію і припиняють діяти на територіях муніципальних утворень відповідно до Податковим кодексом та нормативними правовими актами представницьких органів муніципальних утворень про податки.
Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу Російської Федерації до місцевих податків належать земельний податок, а також податок на майно фізичних осіб.
Земельний податок і податок на майно фізичних осіб встановлюються Податковим кодексом та нормативними правовими актами представницьких органів поселень (муніципальних районів), міських округів про податки і обов'язкові до сплати на територіях відповідних поселень (межселенних територіях), міських округів. Земельний податок і податок на майно фізичних осіб вводяться в дію і припиняють діяти на територіях поселень (межселенних територіях), міських округів у відповідності з Податковим кодексом та нормативними правовими актами представницьких органів поселень (муніципальних районів), міських округів про податки.
Місцеві податки в містах федерального значення Москві і Санкт-Петербурзі встановлюються Податковим кодексом та законами зазначених суб'єктів Російської Федерації про податки, обов'язкові до сплати на територіях цих міст. Місцеві податки вводяться в дію і припиняють діяти на територіях міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга у відповідності з Податковим кодексом та законами зазначених суб'єктів Федерації.
При встановленні місцевих податків представницькими органами муніципальних утворень або законодавчими (представницькими) органами державної влади міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга визначаються в порядку і межах, які передбачені Податковим кодексом, наступні елементи оподаткування: податкові ставки , порядок і терміни сплати податків. Інші елементи оподаткування по місцевих податках і платники податків визначаються Податковим кодексом.
Представницькими органами муніципальних утворень або законодавчими (представницькими) органами державної влади міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга в порядку і межах, які передбачені Податковим кодексом, можуть встановлюватися податкові пільги, підстави і порядок їх застосування.
Згідно ст. 387 Податкового кодексу Російської Федерації земельний податок встановлюється цим Кодексом та нормативними правовими актами представницьких органів муніципальних утворень, вводиться в дію і припиняє діяти у відповідності з Податковим кодексом та нормативними правовими актами представницьких органів муніципальних утворень і обов'язковий до сплати на територіях цих муніципальних утворень.
Згідно ст. 3 Закону Російської Федерації від 9 грудня 1991 N 2003-1 "Про податки на майно фізичних осіб" ставки податку на будівлі, приміщення та споруди встановлюються нормативними правовими актами представницьких органів місцевого самоврядування залежно від сумарної інвентаризаційної вартості. Податки зараховуються до місцевого бюджету за місцем знаходження (реєстрації) об'єкта оподаткування.
Згідно п. 1 ст. 61 Бюджетного кодексу Російської Федерації до бюджетів поселень зараховуються податкові доходи від наступних місцевих податків, встановлюваних представницькими органами поселень відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори: земельного податку - за нормативом 100%; податку на майно фізичних осіб - за нормативом 100%.
До бюджетів муніципальних районів підлягають зарахуванню податкові доходи від наступних місцевих податків, встановлюваних представницькими органами муніципальних районів відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори: земельного податку, що стягується на межселенних територіях, - за нормативом 100 %; податку на майно фізичних осіб, що справляється на межселенних територіях, - за нормативом 100%.
Доходи місцевих бюджетів від регіональних податків і зборів.
Доходи від регіональних податків і зборів зараховуються до місцевих бюджетів за податковими ставками, встановленими законами суб'єктів Федерації відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори, а також за нормативами відрахувань відповідно до Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації "(ст. 58).
До місцевих бюджетів відповідно до єдиних для всіх поселень або муніципальних районів даного суб'єкта Федерації нормативами відрахувань, встановленими регіональним законом, можуть зараховуватися доходи від певних видів регіональних податків і зборів, що підлягають зарахуванню відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори в регіональний бюджет.
Встановлення зазначених нормативів законом суб'єкта Російської Федерації про бюджет суб'єкта Російської Федерації на черговий фінансовий рік чи іншим регіональним законом на обмежений строк не допускається.
До бюджетів поселень, що входять до складу муніципального району, відповідно до єдиних для всіх даних поселень нормативами відрахувань, встановленими рішеннями представницького органу муніципального району, можуть зараховуватися доходи від регіональних податків і зборів, що підлягають зарахуванню відповідно з законом суб'єкта Федерації до бюджетів муніципальних районів.
Встановлення зазначених нормативів рішенням представницького органу муніципального району про бюджет муніципального району на черговий фінансовий рік чи іншим рішенням на обмежений строк не допускається.
Доходи від регіональних податків і зборів зараховуються до бюджетів міських округів з податкових ставок і (або) нормативам відрахувань, встановленим регіональними законами відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори для зарахування доходу від відповідного регіонального податку (збору) до бюджетів поселень та встановленим регіональними законами відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори для зарахування доходу від відповідного регіонального податку (збору) до бюджетів муніципальних районів.
Доходи місцевих бюджетів від федеральних податків і зборів.
Доходи від федеральних податків і зборів зараховуються до місцевих бюджетів за нормативами відрахувань відповідно до Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації" (ст. 59).
  Бюджетним кодексом і (або) законодавством Російської Федерації про податки і збори встановлюються єдині для всіх поселень або муніципальних районів податкові ставки і (або) нормативи відрахувань для зарахування доходів від певного виду федерального податку (збору) до відповідних місцевих бюджетів.
  До місцевих бюджетів відповідно до єдиних для всіх поселень або муніципальних районів даного суб'єкта Федерації нормативами відрахувань, встановленими регіональним законом, можуть зараховуватися доходи від федеральних податків і зборів, що підлягають зарахуванню до регіонального бюджету відповідно до Бюджетного кодексу і (або) законодавством Російської Федерації про податки і збори.
  Встановлення зазначених нормативів законом суб'єкта Російської Федерації про регіональний бюджет на черговий фінансовий рік і (або) іншим регіональним законом на обмежений строк не допускається.
  До бюджетів поселень, що входять до складу муніципального району, відповідно до єдиних для всіх даних поселень нормативами відрахувань, встановленими рішеннями представницького органу муніципального району, можуть зараховуватися доходи від федеральних податків і зборів, що підлягають зарахуванню до бюджетів муніципальних районів відповідно до Бюджетного кодексу, законодавством Російської Федерації про податки і збори і (або) регіональним законом.
  Встановлення зазначених нормативів рішенням представницького органу муніципального району про бюджет муніципального району на черговий фінансовий рік чи іншим рішенням на обмежений строк не допускається.
  Доходи від федеральних податків і зборів зараховуються до бюджетів міських округів з податкових ставок і (або) нормативам відрахувань, встановленим законодавством Російської Федерації про податки і збори для зарахування доходу від відповідного федерального податку (збору) до бюджетів поселень і встановленим законодавством Російської Федерації про податки і зборах для зарахування доходу від відповідного федерального податку (збору) до бюджетів муніципальних районів. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "§ 3. Витрати і доходи місцевих бюджетів"
  1. § 2. Організація місцевого самоврядування в закритих адміністративно-територіальних утвореннях.
      витратах. Особливістю є і те, що в доходи бюджету ЗАТЕ повинні зараховуватися всі податки та інші надходження з його території, а рішення про перерозподіл планованого перевищення доходів бюджету над його видатками приймається за поданням Уряду РФ при прийнятті федерального закону про федеральний бюджет на черговий рік з урахуванням встановленої для даного утворення бюджетної
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
      витрат, що виникли внаслідок рішень, прийнятих органами державної влади. Б. Органи місцевого самоврядування встановлюють місцеві податки і збори (ч. 1 ст. 132 Конституції Російської Федерації). У статті 9 Європейської хартії місцевого самоврядування встановлено, що щонайменше частина фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування повинна поповнюватися за рахунок місцевих податків та
  3. § 8. Територіальне громадське самоврядування.
      витрат територіального громадського самоврядування та звіту про її виконання; розгляд і затвердження звітів про діяльність органів територіального громадського самоврядування. Органи територіального громадського самоврядування здійснюють такі повноваження: представляють інтереси населення, що проживає на відповідній території; забезпечують виконання рішень,
  4. § 2. Місцеві бюджети
      витрат окремих населених пунктів, які не є поселеннями. Порядок розробки, затвердження та виконання зазначених кошторисів визначається органами місцевого самоврядування відповідних поселень самостійно. Органи місцевого самоврядування забезпечують збалансованість місцевих бюджетів та дотримання встановлених федеральними законами вимог до регулювання бюджетних правовідносин,
  5. § 4. Вирівнювання рівня бюджетної забезпеченості муніципальних утворень
      видатків бюджету суб'єкта Російської Федерації, з метою вирівнювання виходячи з чисельності жителів поселень фінансових можливостей органів місцевого самоврядування поселень здійснювати свої повноваження з вирішення питань місцевого значення. Порядок утворення та надання дотацій з даного фонду встановлюються федеральним законодавством. Розміри дотацій з регіонального фонду
  6. § 2. Структура органів місцевого самоврядування
      витрат на утримання органів місцевого самоврядування здійснюється виключно за рахунок власних доходів бюджетів відповідних муніципальних
  7. § 4. Територіальне громадське самоврядування
      витрат територіального громадського самоврядування та звіту про її виконання; 6) розгляд і затвердження звітів про діяльність органів територіального громадського самоврядування. Органи територіального громадського самоврядування: 1) представляють інтереси населення, що проживає на відповідній території; 2) забезпечують виконання рішень, прийнятих на зборах і конференціях
  8. § 6. Фінансування виборів
      витрачанні бюджетних коштів на вибори направляються в представницькі органи місцевого самоврядування, а в частині витрачання бюджетних коштів суб'єктів Федерації - в законодавчі (представницькі) органи суб'єктів РФ. Фінансування передвиборних кампаній кандидатів, виборчих об'єднань, блоків. Кандидати зобов'язані створювати власні виборчі фонди для фінансування своєї
  9. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
      витрат на утримання органів місцевого самоврядування має здійснюватися виключно за рахунок власних доходів бюджетів відповідних муніципальних утворень. Оскільки структура органів місцевого самоврядування визначається населенням самостійно, треба припускати її велика різноманітність. Однак таке розмаїття можливо в певних межах, які забезпечують
  10. § 2. Структура і організація роботи представницького органу муніципального утворення
      витрат місцевого бюджету та місцевих цільових програм; аналіз і контроль міжбюджетних відносин органів місцевого самоврядування; розгляд проектів місцевих цільових програм з питань їх фінансування; взаємодія з контрольним органом муніципального освіти, внесення пропозицій до представницького органу за результатами перевірок та ревізій, проведених контрольним органом;
© 2014-2022  yport.inf.ua