Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Б. А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн Том 3 Особлива частина. Країни Європи, 1997 - перейти до змісту підручника

Розділ VI. РАДА МІНІСТРІВ І УРЯДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Стаття 1. Рада Міністрів проводить внутрішню і зовнішню політику Республіки Польща.
2. Відання Ради Міністрів підлягають питання політики держави, які не закріплені за іншими державними органами та органами територіального самоврядування.
3. Рада Міністрів керує урядовою адміністрацією.
4. У сфері та на засадах, визначених у Конституції та законах, Рада Міністрів, зокрема:
1) забезпечує виконання законів,
2) видає розпорядження,
3) координує і контролює роботу органів урядової адміністрації,
4) охороняє інтереси Скарбниці Держави,
5) постановляє про проект бюджету держави,
6) керує виконанням бюджету держави, а також постановляє про закриття державних рахунків і звіті про виконання бюджету,
7) забезпечує внутрішню безпеку держави, а також публічний порядок,
8) забезпечує зовнішню безпеку держави,
9) здійснює загальне керівництво у сфері відносин з іншими державами та міжнародними організаціями,
10) укладає міжнародні договори, які потребують ратифікації, а також стверджує і денонсує інші міжнародні договори,
11) здійснює загальне керівництво у сфері обороноздатності країни, а також щорічно визначає число громадян, призиваються на дійсну військову службу,
12) визначає організацію і порядок своєї роботи.
Стаття 1. Рада Міністрів складається з Голови Ради Міністрів і міністрів.
2. До складу Ради Міністрів можуть бути призначені віце-голови Ради Міністрів.
3. Голова і віце-голова Ради Міністрів можуть виконувати також функцію міністра.
4. До складу Ради Міністрів можуть бути, крім того, призначені голови (przewodnicacy) визначених у законах комітетів.
Стаття Голова Ради Міністрів:
1) представляє Раду Міністрів,
2) керує роботами Ради Міністрів,
3) видає розпорядження,
4) забезпечує здійснення політики Ради Міністрів і визначає способи її здійснення,
5) координує і контролює роботу членів Ради Міністрів,
6) здійснює нагляд за територіальним самоврядуванням у межах і формах, визначених у Конституції та законах,
7) є начальником по службі для працівників урядової адміністрації.
Стаття 1. Міністри керують певними ділянками урядової адміністрації або виконують завдання, встановлені для них Головою Ради Міністрів. Сфера діяльності міністра, керівного ділянкою урядової адміністрації, визначається законами.
2. Міністр, керівний ділянкою урядової адміністрації, видає розпорядження. Рада Міністрів за пропозицією Голови Ради Міністрів може скасувати розпорядження чи наказ міністра.
3. До голови комітету, про який йдеться в ч. 4 ст. 147, відповідно застосовуються приписи, що відносяться до міністра, керівному ділянкою урядової адміністрації.
Стаття Член Ради Міністрів не може проводити діяльність, що суперечить його публічним обов'язків.
Стаття Голова Ради Міністрів, віце-голови Ради Міністрів і міністри приносять перед Президентом Республіки таку присягу:
«Вступаючи на посаду Голови Ради Міністрів (віце-голови Ради Міністрів , міністра), урочисто присягаю в тому, що збережу вірність положенням Конституції та іншим законам Республіки Польща, а благо Вітчизни і добробут громадян завжди будуть для мене найвищим наказом ».
Присяга може бути принесена з додаванням пропозиції «Так допоможе мені Бог».
Стаття 1. Представником Ради Міністрів у воєводстві є воєвода.
2. Порядок призначення та відкликання, а також сфера діяльності воєвод визначаються законом.
Стаття 1. З метою забезпечення професійного, добросовісного, неупередженого і політично нейтрального виконання завдань держави в установах урядової адміністрації діє корпус цивільної служби.
2. Голова Ради Міністрів є начальником корпусу цивільної служби.
Стаття 1. Президент Республіки висуває кандидатуру Голови Ради Міністрів, який пропонує склад Ради Міністрів. Президент Республіки призначає Голову Ради Міністрів разом з іншими членами Ради Міністрів протягом 14 днів з дня першого засідання Сейму або прийняття відставки попереднього Ради Міністрів і приймає присягу членів новопризначеного Ради Міністрів.
2. Голова Ради Міністрів протягом 14 днів з дня призначення Президентом Республіки представляє Сейму програму діяльності Ради Міністрів з проханням надати йому вотум довіри. Про вотум довіри Сейм постановляє абсолютною більшістю голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів.
3. У разі непризначення Ради Міністрів в порядку ч. 1 або ненадання йому вотуму довіри в порядку ч. 2 Сейм протягом 14 днів після закінчення термінів, визначених у ч. 1 або ч. 2, обирає Голову Ради Міністрів і запропонованих ним членів Ради Міністрів абсолютним більшістю голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів. Президент Республіки призначає обраний таким чином Рада Міністрів і приймає присягу його членів.
Стаття 1. У разі непризначення Ради Міністрів в порядку ч. 3 ст. 154 Президент Республіки протягом 14 днів призначає Голову Ради Міністрів і за його пропозицією інших членів Ради Міністрів і приймає їх присягу. Сейм протягом 14 днів з дня призначення Ради Міністрів Президентом Республіки надає йому вотум довіри більшістю голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів.
2. У разі ненадання Раді Міністрів вотуму довіри в порядку, визначеному в ч. 1, Президент Республіки Скорочує термін повноважень Сейму і призначає вибори.
Стаття 1. Члени Ради Міністрів несуть відповідальність перед Державним Трибуналом за порушення Конституції або законів, а також за злочини, вчинені у зв'язку з займаною посадою.
2. Постанова про притягнення члена Ради Міністрів до відповідальності перед Державним Трибуналом Сейм приймає за пропозицією Президента Республіки або не менш 115 депутатів більшістю 3/5 законного числа депутатів.
Стаття 1. Члени Ради Міністрів несуть перед Сеймом солідарну відповідальність за діяльність Ради Міністрів.
2. Члени Ради Міністрів несуть перед Сеймом також індивідуальну відповідальність за справи, що підлягають їх компетенції або доручені їм Головою Ради Міністрів.
Стаття 1. Сейм висловлює Раді Міністрів вотум недовіри більшістю законного числа депутатів за пропозицією, внесеною не менше, ніж 46 депутатами, і вказує ім'я кандидата в Голови Ради Міністрів. Якщо постанова Сеймом прийнято, Президент Республіки приймає відставку Ради Міністрів і призначає обраного Сеймом нового Голову Ради Міністрів і за його пропозицією інших членів Ради Міністрів, а також приймає їх присягу.
2. Пропозиція про прийняття постанови, про яку йдеться в ч. 1, може бути поставлено на голосування не раніше, ніж після закінчення 7 днів з дня його внесення. Повторне пропозиція може бути внесено не раніше, ніж після закінчення 3 місяців з дня внесення попередньої пропозиції. Повторне пропозиція може бути внесено до закінчення 3 місяців, якщо з ним виступлять не менше 115 депутатів.
Стаття 1. Сейм може висловити міністру вотум недовіри. Пропозиція про висловлення вотуму недовіри може бути внесено не менше, ніж 69 депутатами. Припис ч. 2 ст. 158 застосовується відповідно.
2. Президент Республіки відкликає міністра, якому Сейм висловив вотум недовіри більшістю голосів законного числа депутатів.
Стаття Голова Ради Міністрів може звернутися до Сейму з проханням про висловлення Раді Міністрів вотуму довіри. Надання вотуму довіри Раді Міністрів проводиться більшістю голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів.
Стаття Президент Республіки за пропозицією Голови Ради Міністрів робить зміни у складі Ради Міністрів.
Стаття 1. Голова Ради Міністрів заявляє про відставку Ради Міністрів на першому засіданні новообраного Сейму.
2. Голова Ради Міністрів заявляє про відставку Ради Міністрів також у разі:
1) неприйняття Сеймом постанови про вотум довіри Раді Міністрів,
2) вираження Раді Міністрів вотуму недовіри,
3) відставки Голови Ради Міністрів.
3. Президент Республіки, приймаючи відставку Ради Міністрів, доручає йому подальше виконання обов'язків до часу призначення нової Ради Міністрів.
4. Президент Республіки у випадку, визначеному в п. 3 ч. 2, може відмовитися прийняти відставку Ради Міністрів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Розділ VI. РАДА МІНІСТРІВ І УРЯДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ "
  1. Глава Рада Міністрів РФ
    урядову програму. Склад Ради Міністрів РФ призначається Верховною Радою РФ за пропозицією Голови Ради Міністрів РФ після схвалення урядової програми. Склад Ради Міністрів РФ і участь у його роботі інших осіб визначаються законом. Стаття 90. Президія Ради Міністрів У якості постійного органу Ради Міністрів РФ, що приймає оперативні рішення з
  2. 5. Державна рада
    раді, неодноразово новеллізованного. Державна рада має двояке призначення. З одного боку, він очолює систему адміністративної юстиції й у зв'язку з цим здійснює, зокрема, контроль конституційності актів виконавчої влади. На цій стороні його компетенції ми зупинимося нижче при розгляді судової системи. З іншого боку, Державна рада -
  3. 5. Державна рада
    розділі про Уряд, хоча і обумовлюється в ч. 3 ст. 100, що обом інститутам і їх складом законом повинна бути гарантована незалежність від Уряду. З іншого боку, вона визначає обидва органи як юрисдикційні в підрозділі про судоустрій. В якості консультативної інстанції Державна рада дає свої висновки щодо законопроектів та інших актах, які йому направляє
  4. Глава 16. Рада Міністрів автономної республіки
    розділ VI.1 включений до Конституції 21.04.1992 р. Складається з глав 16.1 і 16.2. Наводяться з наступними змінами та доповненнями. Розділ VI.1. Органи державної влади і управління краю, області, автономної області, автономного округу та міста федерального призначення (Примітка: виділені слова включені 09.12.1992 р.) у складі Російської
  5. 3. Воєвода
    радами громад з числа своїх членів таємним голосуванням. Однак, як зазначає відома польська дослідниця Б. Завадська, мандат делегатів має риси імперативності: делегати зобов'язані звітувати перед обрали їх радою про роботу сеймику, а рада може вільно відкликати делегата. В результаті делегат - скоріше лише захисник інтересів громади, ніж учасник рішення воєводських проблем.
  6. Глава 18. Місцева адміністрація
    розділень місцевої адміністрації призначаються і звільняються безпосередньо главою місцевої адміністрації. Перелік посад місцевої адміністрації, затвердження на які проводиться відповідною Радою народних депутатів, встановлюється законом. Стаття 149. Голова місцевої адміністрації в межах своєї компетенції приймає постанови і видає розпорядження. Акти голови місцевої
  7. Глава п'ята Уряд Російської Федерації
    міністра) і федеральних міністрів, що утворюють разом Рада Міністрів Російської Федерації. 2. Голова Ради Міністрів Російської Федерації і Федеральні міністри приймають перед Сенатом присягу, текст якої затверджується законом. 3. Голова Ради Міністрів Російської Федерації призначає одного або декількох федеральних міністрів своїми заступниками. 4. Організація і діяльність
  8. 4. Місцеве самоврядування та управління
    рада, міське збори депутатів і т. п.) обирається безпосередньо населенням. Так само обирається і голова адміністрації - бургомістр, який одночасно за посадою головує в представницької корпорації. Цю модель називають конституцією ради. Інша модель застосовується у містах таких земель, як Гессен і Шлезвіг-Гольштейн, а також у містах-землях Берліні, Бремені та Гамбурзі.
  9. Розділ IV. Сейму і Сенату
    Стаття 1. Законодавчу владу в Республіці Польща здійснюють Сейм і Сенат. 2. Сейм здійснює контроль за діяльністю Ради Міністрів в обсязі, визначеному приписами Конституції і
  10. 3. Рада міністрів (Уряд)
    міністрів проводить внутрішню і зовнішню політику республіки, керуючи всієї урядової адміністрацією. У ст. 52 к о м п е т е н ц і я Ради міністрів визначена досить докладно. Уряд приймає рішення з усіх питань політики держави, які конституційним законом або іншим законом не віднесені до відання Президента чи іншого органу державної адміністрації або ж
  11.  Політико-адміністративний устрій. Територіальне самоврядування та органи урядової адміністрації
      рад гмін, про територіальні органи урядової адміністрації 1990 Адміністративна реформа, яка передбачала віз-обертання до 15 воєводствам замість нинішніх 49, ліквідацію повятов (районів), на практиці поки не відбулася. Основною формою організації життя на місцях відповідно до реформи є територіальне самоврядування. Одиницями первинного територіального поділу
  12.  3. Обласне управління
      рад та в місячний термін після їх отримання представляє їх у відповідний окружний суд. У той же термін він скасовує незаконні акти кметів громад, державних органів, організацій і підприємств. Актами обласного керуючого є накази (заповіді), які можуть бути оскаржені в судовому порядку. Центральні державні органи та їх представники на місцях здійснюють контроль за
  13.  2. Територіальне самоврядування
      рада. Законом визначається його склад залежно від числа жителів громади (від 15 до 45 членів). До компетенції ради відносяться всі питання, що складають сферу діяльності громади. Власні повноваження ради громади включають: прийняття статуту громади; обрання та відкликання правління; затвердження бюджету громади та місячних планів господарського розвитку; твердження господарської програми і деякі
  14.  3. Місцеве управління
      міністрації (kozigazgatasi hivatal), начальник якого призначається міністром внутрішніх справ. Він контролює законність діяльності місцевого самоврядування на території відповідно столиці чи області, дозволяє у порядку адміністративного провадження справи, віднесені до її відання законом або урядовою постановою, по першій інстанції, а також по другій інстанції розглядає
  15.  1. Політико-територіальний устрій
      ради громад, про територіальні органи урядової адміністрації. Польща безпосередньо ділиться на 49 воєводств, одним з яких є столичне місто-воєводство Варшава. Адміністративна реформа, яка передбачала повернення до 15 воєводствам замість нинішніх 49 при відновленні повітів (повятов), на практиці поки не відбулася. У 1993 р. Уряд відмовився вийти до Сейму з
  16.  2. Державні органи
      ВАС РФ, Вищий Арбітражний Суд РФ - Вищий Арбітражний Суд Російської Федерації; ЗС РФ, Верховний Суд РФ - Верховний Суд Російської Федерації; Конституційний Суд, Конституційний Суд РФ - Конституційний Суд Російської Федерації; Мінфін - Міністерство фінансів; МЕРТ - Міністерство економічного розвитку і торгівлі ; Уряд РФ - Уряд Російської Федерації; Президент РФ -