Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 53/2. Перекручення або пріховування Даних державного земельного кадастру

перекручення Даних державного земельного кадастру, а такоже пріховування ІНФОРМАЦІЇ про стан земель, Розміри, кількість земельних ділянок, наявність земель запасу або резервного фонду - тягти за собою накладення штрафу на посадових ОСІБ від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Доповнено статтей 532 згідно із Законом України от 03.02.93 р. № 2977-ХІІ; Із змінамі, внесеними згідно із Законом України от 07.02.97 р. № 55/97-ВР; у Редакції Закону України от 15.04.2008 р. № 271-VI)
1. Об'єктом даного адміністратівного проступку є Суспільні отношения у сфере державного земельного кадастру (дів. Земельний кодекс України, Закон України "Про Державний земельний кадастр", Порядок ведення державного земельного кадастру, затв. Постановив Кабінету Міністрів України от 12 січня 1993 р. № 15 ).
Безпосередній об'єкт - порядок ведення державного земельного кадастру.
Предмет посягання Державний земельний кадастр (дані державного земельного кадастру).
Відповідно до положень Земельного кодексу України, статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" (станом на цею момент галі не набравши ЧИННОСТІ) державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх вікорістанні, а такоже дані про кількісну и якісну характеристику земель, їх оцінку, про Розподіл земель между власникам и Користувачами.
2. Об'єктивна сторона Правопорушення віражається у перекрученні Даних державного земельного кадастру, а такоже пріховуванні ІНФОРМАЦІЇ про стан земель, Розміри, кількість земельних ділянок, наявність земель запасу або резервного фонду (формальний склад).
3. Суб'єкт адміністратівного проступку - Спеціальний (посадові особини).
4. Суб'єктивна сторона Правопорушення візначається ставлені до НАСЛІДКІВ и характерізується наявністю звинувачуй У ФОРМІ прямого або непрямого уміслу.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 53/2. перекручення або пріховування Даних державного земельного кадастру "
  1. Стаття 186/3. Порушення порядку Подання або Використання Даних державних статистичних СПОСТЕРЕЖЕННЯ
    статьи, вчінені повторно ПРОТЯГ року после накладення адміністратівного Стягнення, - тягти за собою накладення штрафу на громадян - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових ОСІБ та громадян - суб'єктів підпріємніцької ДІЯЛЬНОСТІ-від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Порушення порядку Використання конфіденційної
  2. В.Х. Улюкаєв, В.Е. Чуркін, В.В. Нахратов, Д.В. Литвинов. Земельне право, 2010
    аботающіх в системі органів Федеральної служби земельного кадастру, Міністерства майнових відносин, Міністерства природних ресурсів та інших органів спеціальної та загальної компетенції з управління земельним фондом країни. Книга буде корисною також для власників, землекористувачів та орендарів земельних
  3. 4.10.3. Кадастровий спосіб сплати податку
    земельного кадастру - вид землі (рілля, пасовища, ліси та ін.) Такий кадастр називається парцелярному. Інший варіант - коли за основу класифікації береться будь-яка юридична підстава, наприклад власність особи на певне майно. Такий кадастр називається реальним. Так, реальний земельний кадастр відображає прибутковість землі, яка належить платникові податків, у цілому, а не окремих
  4. Стаття 396. Пріховування злочинна
    статтей 383 або 384. Склад цього злочинна утворює пріховування позбав тяжкого або особливо тяжкого злочин. Про їх Поняття дів. ст. 12 и коментар до неї. Злочин вважається закінченім з моменту Вчинення Дій, что спрямовані на пріховування тяжкого чи особливо тяжкого злочин. 3. Суб'єкт злочинна загальний. 4. Суб'єктивна сторона злочинна характерізується прямимо уміслом. При цьом особливо не
  5. 4.4. Доведення результатів кадастрової оцінки до платників податків
    абочая днів з дня отримання органом кадастрового обліку відповідного запиту (максимальний термін), якщо інше не встановлено Законом N 221-ФЗ. Якщо в державний кадастр нерухомості відсутні відомості про величину кадастрової вартості земельної ділянки, орган кадастрового обліку в строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня отримання ним відповідного запиту видає (надсилає)
  6. § 2. Первинне встановлення категорії земельного фонду
    земельні ділянки або документах, що засвідчують права на землю, внесення змін до документів державного кадастру об'єктів нерухомості та до записів Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним здійснюється на підставі правовстановлюючих документів на земельні ділянки або документів, що засвідчують права на землю, за заявами правовласників
  7. 4. Податкова база
    земельному податку є кадастрова вартість земельної ділянки, визнається об'єктом оподаткування земельним податком відповідно до ст. 389 НК РФ (ст. 390 НК РФ). Податкова база щодо кожної земельної ділянки визначається як його кадастрова вартість на 1 січня року, який є податковим періодом. При цьому податковим періодом по земельному податку визнається календарний рік.
  8. Стаття 70. Державний кадастровий облік земельних ділянок
    земельних ділянок здійснюється в порядку, встановленому Федеральним законом "Про державний кадастр
  9. Стаття 353. Зберігання, перевезення чи придбання товарів, транспортних ЗАСОБІВ, ввезених на Митну теріторію України поза митним контролем або з пріховуванням від митного контролю
    або з пріховуванням від митного контролю, - тягти за собою накладення штрафу в розмірі від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію ціх товарів та транспортних
  10. Стаття 244/3. Органи ДЕРЖАВНОЇ статистики
    стаття 1863). Від имени органів ДЕРЖАВНОЇ статистики розглядаті справи и накладаті Адміністративні Стягнення мают право керівник спеціально уповноваженого центрального органу віконавчої власти у Галузі статистики та йо заступники, керівнікі органів ДЕРЖАВНОЇ статистики в Автономній Республіці Крим, областях, районах и містах та їх заступники. (Доповнено статтей 244'' згідно із Законом України
  11. Стаття 303. База оподаткування
    або в области, проведена за станом на 1 липня 1995 року. 303.1. Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 «Визначення зрозуміти» нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей глави 2 «Фіксований сільськогосподарський податок» розділу ХІУ ПК - це капіталізованій Рентний дохід Із земельної ділянки, визначеня, відповідно до законодавства, центральним органом віконавчої власти по вопросам
  12. § 2. Поняття і види функцій управління земельними ресурсами
    земельними ресурсами - це основні напрями управлінської діяльності у сфері охорони та використання земельного фонду РФ. Функції управління земельними ресурсами держава визначає і конкретизує у відповідних правових нормах. Для подальшого, більш детального розгляду функцій управління земельними ресурсами доцільно розмежувати їх, виділивши найбільш загальні і значущі. К
  13. Стаття 14.35. Порушення законодавства про державний кадастровому обліку нерухомого майна та кадастрової діяльності
    земельних ділянок, технічний план або акт обстеження, якщо ця дія не містить кримінально караного діяння, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі п'яти тисяч рублів або дискваліфікацію на строк до трьох
  14. Стаття 305. Митна статистика зовнішньої торговли
    Даних, Які містяться у вантажних Мітні деклараціях. дані мітної статистики зовнішньої торговли в установленому законодавством порядку Використовують відповіднімі органами ДЕРЖАВНОЇ влади для Здійснення контролю за надходження податків, зборів та других обов'язкових платежів до Державного бюджету України, валютного контролю, АНАЛІЗУ стану зовнішньої торговли України, ее торговельного и
  15. 3.1. Загальні положення про Державний кадастр нерухомості
    земельного кадастру та державного кадастру інших об'єктів нерухомості. Роздільне існування цих систем було наслідком того, що земля в дореформений період, перебуваючи поза рамками ринкових відносин, природно, не входила до переліку об'єктів нерухомого майна. Будучи лише об'єктом земельних ресурсів в числі інших об'єктів природи, вона мала особливий зміст затребуваних
  16. 45. Учасники земельних правовідносин
    аботка і реалізація регіональних програм використання та охорони земель, що у межах суб'єктів РФ; інші повноваження, не віднесені до повноважень РФ або до повноважень органів місцевого самоврядування. До повноважень органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин відносяться: вилучення, у тому числі шляхом викупу, земельних ділянок для муніципальних потреб, встановлення з урахуванням
  17. Стаття 164/2. Порушення законодавства з ФІНАНСОВИХ ПИТАНЬ
    статьи, - тягти за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (Доповнено статтей 164 згідно із Законом України от 26.01.93 р. № 294Іа-.ІІ; Із змінамі, внесеними згідно із Законами України от 29.07.94 р. № І55/94-ВР, від 12.07.96 р. № 328/96-ВР, від 11.05.2000 р. № 1708-ІІІ, від 07.02.2002 р. № 3047-ІІІ) 1. Об'єктом даного адміністратівного
  18. Стаття 244/15. Національна комісія, что здійснює державне регулювання у сфере енергетики
    статтей 188/21. Від имени національної КОМІСІЇ, что здійснює державне регулювання у сфере енергетики, розглядаті справи про Адміністративні Правопорушення и накладаті Адміністративні Стягнення мают право голова та члени КОМІСІЇ. (Доповнено статтей 244і9 згідно із Законом України от 31.05.2005 р.. № 2598-ІУ; Із змінамі, внесеними згідно із Законом України от 07.07.2011 р. № 3610 -VI) (І) Стаття
  19. Стаття 352. Дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з пріховуванням від митного контролю
    або способів, что утруднюють Виявлення таких товарів, або путем Надання одним товарам вигляд других, або з поданих Мітні органу як Підстави для переміщення товарів підробленіх документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдіві дані, - тягти за собою накладення штрафу в розмірі від п'ятисот до тісячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію ціх
  20. Стаття 120. неподаним або несвоєчасне Подання податкової звітності або невиконання вимог Щодо Внесення змін до податкової звітності
    статьи 50 цього Кодексу, Щодо умів самостійного Внесення змін до податкової звітності - Тягном за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниженого податкового зобов'язання (недоплати). При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань ДПС штрафи, передбачені цією главою Кодексу, не застосовуються. 120.1. Абзаци перший и другий цього пункту