Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 92/1. Порушення законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи

Недбале зберігання, псування, незаконне знищення, приховування, незаконна передача іншій особі архівних документів, порушення порядку щодо доступу до зазначених документів, а також неповідомлення державної архівної установи про наявні архіві документи в разі виникнення загрози знищення або значного погіршення їх стану - тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб -- від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від семи до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 1 на посадових осіб - від десяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Доповнено статтею 92і згідно із Законом України від 13.12.2001 р. № 2888-ІІІ; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 22.12.2006 р. № 534-У)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини, пов'язані з формуванням, обліком, зберіганням і використанням Національного архівного фонду та іншими основними питаннями архівної справи (див. Закон України "Про Національний архівний фонд та архівні установи").
Предмет посягання - Національний архівний фонд, архівні документи.
Відповідно до ст. 1 Закону "Про Національний архівний фонд та архівні установи" архівний документ - це документ незалежно від його виду, виду матеріального носія інформації, місця, часу створення і місця зберігання та форми власності на нього, що припинив виконувати функції, для яких був створений, але зберігається або підлягає зберіганню з огляду на значущість для особи, суспільства чи держави або цінність для власника також як об'єкт рухомого майна; документ Національного архівного фонду- архівний документ, культурна цінність якого визнана відповідною експертизою та який підлягає державному обліку і зберіганню; Національний архівний фонд - це сукупність архівних документів, що відображають історію духовного і матеріального життя Українського народу та інших народів, мають культурну цінність і є надбанням української нації.
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у:
1) недбалому зберіганні, псуванні, незаконному знищенні, приховуванні, незаконній передачі іншій особі архівних документів (формально-матеріальний склад);
2) порушенні порядку щодо доступу до зазначених документів (формальний склад);
3) неповідомленні державної архівної установи про наявні архівні документи в разі виникнення загрози знищення або значного погіршення їх стану (формальний склад).
3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи.
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 92/1. Порушення законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи"
  1. Стаття 298-1. Знищення, пошкодження або приховування документів чи унікальних документів Національного архівного фонду
    статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища,- караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. (Кодекс доповнено статтею 298-1 згідно із Законом № 534Л/ від 22.12.2006 р.) 1. Безпосереднім об'єктом злочину є моральні засади суспільства в частині ставлення до історичної спадщини, уречевленої в Національному архівному фонді. Національним архівним фондом
  2. Стаття 234/3. Національний банк України
    стаття 1660, порушенням порядку припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (частини третя - сьома статті 166/7. Від імені Національного банку України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Голова Національного банку України та його заступники, керівники територіальних управлінь
  3. Стаття 166/5. Порушення банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України або здійснення ризикових операцій, які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів банку
    статтею 166 згідно із Законом України від 22.12.99 р. № 1342-ХІУ; у редакції Закону України від 04.10.2001 р. № 2747-ІІІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері банківської діяльності (див. Закони України "Про банки і банківську діяльність", "Про Національний банк України"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: порушенні
  4. Стаття 244/16. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
    стаття 166 3), а також із невиконанням законних вимог посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (стаття 188"). Від імені національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, розглядати справи про адміністративні правопорушення І накладати адміністративні стягнення мають право голова, інші члени
  5. Стаття 188/25. Невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб Державної технічної інспекції Державного департаменту страхового фонду документації
    статтею 18825 згідно із Законом України від 22.02.2007 р. № 695-V) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері функціонування державної системи страхового фонду документації (див. Закон України "Про страховий фонд документації України"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб Державної технічної
  6. Стаття 243. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
    статті 144,145,147,148f - 1485 і 1887). Від імені національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення мають право голова, члени комісії та уповноважені комісією посадові особи. (Із змінами, внесеними згідно із законами України від 01.10.96 р. № 386/96-ВР, від
  7. Стаття 158-1. Голосування виборцем на виборчій дільниці більше ніж один раз
    статтею 158-1 згідно із Законом № 1616-\/І від 21.08.2009) 1. Об'єктом злочину є виборче право громадян або їх право брати участь у референдумі, що передбачає участь громадян у виборах чи референдумі на рівних засадах: кожний громадянин України на відповідних виборах чи референдумі має один голос, який у день голосування він може використати тільки на одній виборчій дільниці. Об'єктом цього
  8. Стаття 90. Значення рішень інших судів у питаннях допустимості доказів
    порушення прав людини і основоположних свобод, гарантованих Конституцією України і міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою Україною, має преюдиціальне значення для суду, який вирішує питання про допустимість
  9. Стаття 327. Забезпечення законності у разі застосування стягнень до порушників митних правил
    порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Додержання вимог законодавства у разі застосування стягнень за порушення митних правил забезпечується здійсненням систематичного контролю з боку митних органів вищого рівня та їх посадових осіб, права оскарження та інших встановлених законодавством
  10. Стаття 347. Порушення встановленого порядку знищення (руйнування) товарів
    порушення встановлених цим Кодексом та іншими законами України умов, заборон та обмежень щодо знищення (руйнування) таких товарів, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі від п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів
  11. Стаття 357. Правове забезпечення провадження у справах про порушення митних правил
    порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні
  12. Стаття 154. Права та обов'язки перевізника
    порушенням порядку, встановленого законодавством України з питань митної справи; 2) якщо митне забезпечення, накладене на транспортний засіб і упаковку товарів, не виключає можливості доступу до товарів без порушень такого забезпечення. Перевізники зобов'язані доставити товари у митний орган призначення, а також подати передбачені законодавством документи на них. Витрати на такі
  13. Стаття 110. Особи, які притягаються до відповідальності за вчинення правопорушень
    статтями ПК. Статті 117-128 цієї глави, а також інші статті ПК не містять норм про відповідальність посадових осіб контролюючих органів. У той же час, відповідальність посадових осіб контролюючих органів передбачена нормами адміністративного та кримінального законодавства (див. нижче коментар до ст. 111). Застосування у п. 110.1 формули «або/та» означає, що можливі випадки, коли до
  14. Стаття 210/1. Порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
    статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (Доповнено статтею 210і згідно із Законом України від 18.11.2004 р. № 2197-ІV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку
  15. Стаття 164/8. Недотримання квоти демонстрування національних фільмів при використанні національного екранного часу
    статтею 164і згідно із Законом України від 14.11.96 р. № 497/96-ВР; у редакції Закону України від 16.07.99 р. № 998-ХІУ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державної політики в кінематографії (див. Закон України "Про кінематографію" тощо). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається в порушенні квоти демонстрування національних фільмів при
  16. Стаття 386. Органи, уповноважені розглядати справи про порушення митних правил
    статтями 329 - 335, 337, 338, 342 - 344, 346, 347, 354, 355 цього Кодексу, розглядаються митними органами. Справи про порушення митних правил, передбачені статтями 336, 339 - 341, 345, 348 - 353 цього Кодексу, а також усі справи про порушення митних правил, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, розглядаються місцевими судами (суддями) за місцем розташування митних
  17. 4. Протокол про адміністративне правопорушення
    статті 1665, 1666, 1667, 1668 Кодексу; порушенням вимог щодо ідентифікації та вивчення фінансової діяльності особи, яка здійснює фінансову операцію; ненаданням, несвоєчасним наданням або наданням недостовірної інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, Уповноваженому органу; ненаданням, несвоєчасним наданням додаткової інформації з приводу фінансових операцій, що