- 56. Поняття і форми державного (муніципального) боргу.
Управління держ. (Муніц.) боргом Публічний кредит і публічний борг слід розглядати як дві сторони однієї медалі. Перше є причина друга. Як економічна категорія державний (муніципальний) кредит представляє собою систему економічних грошових відносин, що виникають у зв'язку із залученням державою та муніципальними утвореннями на добровільних і платних засадах для
- Стаття 112.1. Прострочена заборгованість по довго-вим зобов'язанням суб'єкта Російської Федерації, муници-пального освіти
управління простроченою заборгованістю за борговими зобов'язаннями суб'єкта Російської Федерації, му муніципальні освіти в цілях цього Кодексу розуміється заборгованість суб'єкта Російської Федерації, муніципального освіти , що утворилася зважаючи невиконання або неналежного виконання у встановлений термін боргових зобов'язань суб'єкта Російської Федерації, муніципального
- Контрольні питання і завдання
управління державним боргом Російської. Федерації? 9. Назвіть основні методи управління державним боргом, 10. Який порядок обслуговування державного внутрішнього
- Стаття 73. Реєстри закупівель
державних або муніципальних контрактів. (П. 1 в ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ) 2. Реєстри закупівель, здійснених без укладання державних або муніципальних контрактів, повинні містити сле-дмуть відомості: (в ред. Федерального закону від 02.02.2006 N 19-ФЗ) коротке найменування закуповуваних товарів, робіт і послуг; найменування та місцезнаходження постачальників,
- ГЛАВА IX. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ІНТЕРЕСІВ СЛУЖБИ В комерційних та інших організаціях
управління, державними або муніципальних установами, а також нормальна діяльність част-них нотаріусів, аудиторів, приватних охоронних і детективних служб. Виходячи з безпосереднього об'єкта злочинів, передбачених бачених гл. 23 КК, їх можна розділити на дві групи: 1) загальні склади злочинів проти інтересів служби в комерційних та інших організаціях (ст. 201, 204
- 7. Обслуговування державного (муніципального) боргу.
управління державним і муніципальним боргом визначені у гл. 14 ("Державний і муніципальний борг") БК
- Стаття 80. Надання бюджетних інвестицій юридичним особам, які не є державними або му-муніципальні установами та державними або муніципальних унітарними підприємствами
державними або муніципальними установами та державними або муніципальними унітарними підприємствами, спричиняє виникнення права державної чи муни-ціпальной власності на еквівалентну частина статутних (складеному) капіталів зазначених юридичних осіб, яке оформляється участю Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень у статутних
- Стаття 63. Повноваження муніципального району щодо встановлення нормативів відрахувань від федеральних, ре-гіональних і місцевих податків і зборів до бюджетів поселень
муніципального району (за винятком рішення про бюджет муници-пального району чи іншого рішення на обмежений термін дії) можуть бути встановлені єдині для всіх поселень муніципальної-го району нормативи відрахувань до бюджетів поселень від федеральних податків і зборів, у тому числі податків, передбачених спеці-альних податковими режимами, регіональних і (або) місцевих податків, що підлягають
- 57. Управління державним (муніципальним) боргом. Реструктуризація боргу. Обслуговування боргу.
управлінням державним внутрішнім боргом розуміється сукупність заходів держави з виплати доходів кредиторам і погашення позик, а також порядок, умови випуску (видачі) та розміщення боргових зобов'язань РФ. Обслуговування державного внутрішнього боргу Російської Федерації проводиться Центральним банком РФ і його установами, якщо інше не встановлено Урядом РФ, і
- Стаття 135. Форми міжбюджетних трансфертів, які надаються з бюджетів суб'єктів Російської Федерації
державної влади суб'єктів Російської Федерації, переданих на підставі договорів між органами державної влади автономного округу і відповідно органами державної влади краю чи області, укладених у відповідності до законодавства Російської Федерації; субсидій федеральному бюджету з бюджетів суб'єктів Російської Федерації; (абзац запроваджено Федеральним законом від
- Стаття 142.3. Порядок надання субсидій з бюджетів поселень бюджетам муніципальних районів на вирішення питань місцевого значення міжмуніципальної ха-рактер
управління в Російській Феде-рації ", перераховують до бюджету муніципального району міжбюджетні субсидії на вирішення питань місцевого значення межмуніці-пального характеру, визначених зазначеним Законом, у випадках, встановлених статутом муніципального району. (в ред. Федеральних законів від 26.04.2007 N 63-ФЗ, від 28.11.2009 N 283-ФЗ) 2. Цілі, порядок (методика) розрахунку, перерахування і
- Стаття 168.4. План відновлення платоспроможний-ності суб'єкта Російської Федерації (муніципального обра-тання)
управління). (в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ) 3. Проект плану відновлення платоспроможності суб'єкта Російської Федерації (муніципального утворення) погоджуючи-ється сторонами, що у провадженні у справі про відновлення платоспроможності суб'єкта Російської Федерації (муници-пального
- Стаття 264.2. Складання бюджетної звітності
державної влади суб'єктів Російської Федерації, місцеву адміністрацію. 5. Звіт про виконання федерального бюджету, бюджету суб'єкта Російської Федерації, місцевого бюджету за перший квартал, півріччя і дев'ять місяців поточного фінансового року затверджується відповідно Урядом Російської Федерації, вищим виконавчим органом державної влади суб'єкта Російської
- Тема 7. Державний і муніципальний борг
державного (муніципального) боргу. Структура державного боргу Російської Федерації. Структура державного боргу суб'єкта Російської Федерації. Структура муніципального боргу. Форми (види) державного та муніципального боргу. Управління державним і муніципальним боргом. Припинення боргових зобов'язань Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації і муніципальних
|