Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 148. Оплата праці на роботах у місцевостях з особливими кліматичними умовами

Коментар до статті 1. До місцевостям з особливими кліматичними умовами відносяться місцевості, що погано впливають на організм людини:
райони Крайньої Півночі;
райони, прирівняні до районів Крайньої Півночі;
високогірні райони;
пустельні і безводні місцевості;
віддалені місцевості.
2. Переліки районів Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостей були затверджені в 60 - 70-х рр.. минулого сторіччя, останні зміни в них вносилися в 90-і роки. Нині слід керуватися інформаційним листом від 28 травня 1998 Мінпраці Росії N 1707-14 та Пенсійного фонду РФ N 0628/4114, який містить перелік таких районів (див.: Нормативні акти з фінансів, податків, страхування та бухгалтерського обліку. 1998. N 7).
3. Для компенсації підвищених фізіологічних навантажень і витрат, вироблених в зв'язку з проживанням і роботою в несприятливих кліматичних умовах, встановлюються районні коефіцієнти і процентні надбавки до заробітної плати.
4. Відповідно до ст. 316 ТК розміри районних коефіцієнтів для районів Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостей та порядок їх виплати встановлюються Урядом РФ, при цьому органи державної влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування за рахунок коштів відповідних бюджетів можуть встановити більш високі розміри районних коефіцієнтів для установ, що фінансуються з відповідних бюджетів.
В даний час немає єдиного нормативного правового акту, що визначає розміри районних коефіцієнтів для всіх районів Крайньої Півночі і всіх категорій працівників, діють Постанови Уряду СРСР і Російської Федерації, які встановили районні коефіцієнти для працівників окремих країв, областей, а іноді і підприємств. Наприклад, Постановою Уряду РФ від 9 квітня 1992 р. N 239 "Про віднесення районів Республіки Гірський Алтай до місцевостей, прирівняним до районів Крайньої Півночі, та встановленні коефіцієнтів" встановлено районні коефіцієнти для окремих районів Республіки Гірський Алтай (СПС КонсультантПлюс).
Узагальнивши відомості про розміри районних коефіцієнтів, що діють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, для робітників і службовців невиробничих галузей, Мінпраці Росії (два його департаменту) і Пенсійний фонд РФ направили інформаційний лист від 9 червня 2003 р. N 1199-16 про розміри районних коефіцієнтів до заробітної плати працівників невиробничих галузей (Бюлетень Мінпраці Росії. 2003. N 9).
5. Перелік високогірних районів, пустинних, безводних і віддалених місцевостей у централізованому порядку не визначений. Не існує і єдиної системи районних коефіцієнтів за роботу в таких районах. Урядом РФ приймаються рішення, які стосуються окремих районів, організацій, категорій працівників. Така ж практика існувала і в період існування СРСР: Держкомпраці СРСР і Секретаріат ВЦРПС своїми постановами вводили районні коефіцієнти.
6. До введення Урядом РФ порядку застосування районного коефіцієнта для розрахунку заробітної плати працівників організацій, розташованих у районах Крайньої Півночі (ст. 316 ТК), районний коефіцієнт нараховується на фактичний місячний заробіток працівника, за винятком надбавок за роботу в районах Півночі і всіх видів виплат по середньому заробітку. При цьому заробіток максимальним розміром не обмежений.
Розмір коефіцієнта залежить від місця фактичного виконання роботи. Так, якщо організація - сторона трудового договору розташована в одному районі, а структурний підрозділ, в якому фактично працює працівник, - в іншому, для обчислення заробітної плати треба використовувати коефіцієнт, встановлений для району, в якому розташоване структурний підрозділ.
Районні коефіцієнти не утворюють нових тарифних ставок і посадових окладів, тому в тих випадках, коли ті чи інші виплати повинні проводитися працівникам з розрахунку тарифної ставки або окладу (посадового окладу), вони не застосовуються.
7. Деякі суб'єкти РФ, реалізуючи право, надане їм ст. 316 ТК, встановлюють підвищені (порівняно з встановленими централізовано) розміри районних коефіцієнтів. Наприклад, Закон Республіки Саха (Якутія) від 18 травня 2005 р. N 234-3 N 475-III "Про розміри районного коефіцієнта і процентної надбавки до заробітної плати в Республіці Саха (Якутія)" встановлює для працівників державних установ, розташованих до Полярного кола , коефіцієнт 1,7; розташованих за Полярним колом, - коефіцієнт 2,0 (ст. 2).
8. Розміри і порядок виплати процентних надбавок до заробітної плати у зв'язку з роботою і проживанням в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях повинні встановлюватися постановою Уряду РФ (ст. 317 ТК).
В даний час не існує єдиного нормативного правового акта (постанови Уряду РФ), який встановлював би єдину систему відсоткових надбавок. Зберігають своє значення Постанова Ради Міністрів РРФСР від 22 жовтня 1990, N 458 "Про впорядкування компенсацій громадянам, які проживають в районах Півночі" (СП РРФСР. 1990. N 24. Ст. 254) і Постанова Мінпраці Росії від 11 вересня 1995 р. N 49 "Про затвердження роз'яснення" Про порядок нарахування процентних надбавок до заробітної плати особам, які працюють в районах Крайньої Півночі, прирівняних до них місцевостях, в південних районах Східного Сибіру, Далекого Сходу, і коефіцієнтів (районних, за роботу у високогірних районах, за роботу в пустельних і безводних місцевостях) "(БНА РФ. 1995. N 12).
Трудовий стаж для отримання процентної надбавки обчислюється відповідно до Постанови Уряду РФ від 7 жовтня 1993 р. N 1012" Про порядок встановлення та обчислення трудового стажу для отримання процентної надбавки до заробітної плати особам, які працюють в районах Крайньої Півночі, прирівняних до них місцевостях і в інших районах Півночі "(Саппа РФ. 1993. N 41. Ст. 3928).
9. Надбавки спочатку мали стимулюючий характер і були введені для того, щоб зацікавити громадян працювати в регіонах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях. На сьогоднішній день така функція втратила своє значення, надбавки зберігаються в силу сформованих традицій.
10. Згідно ст. ст. 316, 317 ТК розмір процентних надбавок може бути збільшений на рівні суб'єкта РФ чи муніципального освіти.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 148. Оплата праці на роботах у місцевостях з особливими кліматичними умовами "
  1. Стаття 146. Оплата праці в особливих умовах
    стаття передбачає загальний принцип підвищення оплати праці при несприятливих умовах здійснення трудової діяльності , який потім розкривається в ст. ст. 147, 148 ТК. 2. Законодавець виділяє 4 групи особливих умов праці: важкі роботи; роботи із шкідливими умовами праці; роботи з небезпечними умовами праці; роботи в місцевостях з особливими кліматичними умовами; роботи з іншими особливими
  2. Стаття 105. Оплата праці засуджених до позбавлення волі
    стаття ще раз констатує право засуджених на оплату праці відповідно до законодавства про працю. Заробітна плата кожного працівника залежить від його кваліфікації, складності виконуваної роботи, кількості і якості витраченої праці, виробленого продукту і максимальним розміром не обмежується. На засуджених, які відбувають позбавлення волі, також поширюються і інші положення
  3. Стаття 147. Оплата праці працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими і (або) небезпечними й іншими особливими умовами праці
    оплати праці у зв'язку з несприятливими умовами праці, і мінімальний розмір такого підвищення. Такий акт за дорученням Уряду РФ, очевидно, повинен бути розроблений Мінздоровсоцрозвитку Росії з урахуванням думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин. 2. До прийняття цього нормативного правового акту необхідно керуватися типовими переліками
  4. Стаття 10.9. Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту
    оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від трьохсот до чотирьохсот мінімальних розмірів оплати
  5. Стаття 14.8. Порушення інших прав споживачів
    оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці. 2. Включення в договір умов, що порушують встановлені законом права споживача, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці. 3.
  6. Коментар до п. 2
    оплати праці за місцем постійної роботи (обліку в державній установі служби зайнятості населення) або мінімального розміру оплати праці для громадян, які не працюють і не перебувають на обліку в державній установі служби зайнятості населення; витрат за проїзду громадян від місця проживання до військового комісаріату (пункту збору) і назад; витрат по найму (піднайму) житла;
  7. Стаття 6. Матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з виконанням ними військового обов'язку або їх вступом на військову службу за контрактом
    оплатою проїзду від місця проживання (роботи, навчання) і назад, а також витрати на відрядження виплачуються в порядку, викладеному в коментарі до ст. 5, який визначається Правилами компенсації витрат, понесених організаціями та громадянами Російської Федерації у зв'язку з реалізацією Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу ", затвердженими постановою Уряду
  8. Стаття 14.4. Продаж товарів, виконання робіт чи надання населенню послуг неналежної якості або з порушенням санітарних правил
    оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Продаж товарів, виконання робіт чи надання населенню послуг з порушенням санітарних правил або без сертифіката відповідності (декларації про відповідність), що засвідчує (удостоверяющей) безпеку таких товарів,
  9. Стаття 8.14. Порушення правил водокористування
    оплати праці; на посадових осіб - від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення умов дозволу (ліцензії) на водокористування при видобутку корисних копалин, торфу, сапропелю на водних об'єктах, а одно при зведенні та експлуатації підводних і надводних споруд, при здійсненні
  10. Стаття 8.40. Порушення вимог при здійсненні робіт в галузі гідрометеорології, моніторингу забруднення навколишнього природного середовища та активних впливів на гідрометеорологічні й інші геофізичні процеси
    оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці. 2. Здійснення робіт в області активних впливів на гідрометеорологічні й інші геофізичні процеси з порушенням умов, передбачених дозволом (ліцензією), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на
  11. Стаття 9.4. Порушення вимог нормативних документів у галузі будівництва
    оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Ті ж дії, що спричинили втрату несучої здатності будівель, споруд або їх складових частин або зниження параметрів міцності вироблених будівельних матеріалів, конструкцій і виробів, - тягнуть за собою накладення
  12. Стаття 8.31. Порушення вимог до охорони лісів
    оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці. 2. Забруднення лісів стічними водами, хімічними, радіоактивними чи іншими шкідливими речовинами або промисловими або побутовими відходами або викидами - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до
  13. Стаття 7.14. Проведення земляних, будівельних та інших робіт без дозволу державного органу охорони об'єктів культурної спадщини
    оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати
  14. Стаття 14.11. Незаконне отримання кредиту
    оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати
  15. Стаття 8.11. Порушення правил і вимог проведення робіт по геологічному вивченню надр
    оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати
  16. Стаття 8.25. Порушення правил лісокористування
    оплати праці; на посадових осіб - від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Здійснення лісокористування не у відповідності з передбаченими в лісорубного квитка (ордері) або лісовому квитку, в договорі оренди, безоплатного користування чи концесії лісового фонду цілями або вимогами - тягне
  17. Стаття 10.11. Порушення норм і правил ведення племінного тваринництва
      оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення правил державної реєстрації племінних тварин і племінних стад - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від
  18. Стаття 8.6. Псування земель
      оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Знищення родючого шару грунту, а одно псування земель внаслідок порушення правил поводження з пестицидами та агрохімікатами або іншими небезпечними для здоров'я людей і навколишнього середовища речовинами та відходами виробництва і
© 2014-2022  yport.inf.ua