Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.40. Порушення вимог при здійсненні робіт в галузі гідрометеорології, моніторингу забруднення навколишнього природного середовища та активних впливів на гідрометеорологічні й інші геофізичні процеси


1. Здійснення робіт у галузі гідрометеорології, моніторингу забруднення навколишнього природного середовища з порушенням умов, передбачених дозволом (ліцензією), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці.
2. Здійснення робіт в області активних впливів на гідрометеорологічні й інші геофізичні процеси з порушенням умов, передбачених дозволом (ліцензією), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8.40. Порушення вимог при здійсненні робіт в галузі гідрометеорології, моніторингу забруднення навколишнього природного середовища та активних впливів на гідрометеорологічні й інші геофізичні процеси "
  1. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    Принципи екологічного права виникають з сучасного розуміння значення доброякісної природного середовища для здорового життя людей, забезпечення їх ресурсами та іншими засобами життя, а також розуміння впливу людської життєдіяльності на якісний стан природного середовища і здатності людей змінювати свою поведінку по відношенню до навколишньої природи відповідно до пізнаних
  2. § 1. Звернення громадян
    (обігу в природоохоронні органи; звернення до правоохоронних органів; підвищення еколого-правової культури) Російська Конституція 1993 р. проголосила екологічні права громадян - на сприятливе навколишнє середовище, на достовірну інформацію про її стан, на відшкодування шкоди, заподіяної його здоров'ю або майну екологічним правопорушенням (ст. 42). Названим прав відповідає
  3. § 5. Екологічний контроль
    (екологічний моніторинг; державний контроль; правові основи і наслідки державного контролю; громадський контроль; виробничий контроль) Важливою ланкою організаційно-правового механізму охорони навколишнього середовища є екологічний контроль. У завдання екологічного контролю входять спостереження за станом і змінами навколишнього середовища, перевірка дотримання вимог
  4. § 1. Правові заходи захисту повітря
    (законодавство про охорону атмосферного повітря; гранично допустимі концентрації і викиди шкідливих речовин; обмеження діяльності та припинення викидів; інші напрямки регулювання шкідливих впливів на атмосферу) Серед об'єктів охорони навколишнього середовища згадувалися атмосферне повітря і озоновий шар атмосфери. Законодавства про регулювання їх використання поки не існує в
  5. Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
    В основі ігор і парі лежить ризик, який, укладаючи між собою договір, беруть на себе сторони. В.А. Ойгензіхт в одній зі своїх робіт піддав аналізу більше сотні мали місце в різний час висловлювань щодо питання про саме поняття ризику. Значна частина з них спирається на уявлення про ризик як підставі цивільно-правової відповідальності сторін. ---
  6. Стаття 6. Операції з коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю
    1. У коментованій статті згідно її назві перераховані операції з грошовими коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю. Поняття "операції з грошовими коштами або іншим майном" визначено в ст. 3 коментованого Закону як дії фізичних і юридичних осіб з грошовими коштами або іншим майном незалежно від форми і способу їх здійснення, спрямовані
  7. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права , йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт,
  8. Стаття 8. Уповноважений орган
    1. Коментована стаття присвячена уповноваженому органу. Таким згідно визначення, даного в ст. 3 коментованого Закону (можна сказати, згідно скороченим позначенню, введеному в зазначеній статті в юридико-технічних цілях), є федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і
  9. Стаття 13. Відповідальність за порушення цього Закону
    1. У коментованій статті йдеться про відповідальність за порушення коментованого Закону. Відкриває дану статтю норма ч. 1, яка передбачає порушення організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном і діють на підставі ліцензії, вимог, передбачених статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) даного Закону, в якості можливої ??підстави
  10. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації