Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 13. Відповідальність за порушення цього Закону |
||
Відповідно нормі ч. 1 коментованої статті Федеральним законом від 7 серпня 2001 р. N 121-ФЗ, прийнятим у зв'язку з прийняттям коментованого Закону: в частину 1 ст . 20 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність" (викладено повністю в новій редакції Федеральним законом від 3 лютого 1996 р. N 17-ФЗ), яка визначатиме перелік випадків, в яких Банк Росії може відкликати у кредитної організації ліцензію на здійснення банківських операцій, у п. 6 включено вказівку на випадки неодноразового порушення протягом одного року вимог, передбачених статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) коментованого Закону; до статті 44 Федерального закону "Про ринок цінних паперів ", яка визначатиме перелік прав федерального органу виконавчої влади по ринку цінних паперів, в п. 4 включено положення про те, що даний орган у разі неодноразового порушення протягом одного року професійними учасниками ринку цінних паперів вимог, передбачених статтями 6 і 7 (за винятком п. 3 ст. 7) коментованого Закону, має право приймати рішення про анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів. Як зазначено в листі Мінфіну Росії від 23 жовтня 2007 р. N 07-02-06/59 "Про повноваження Банку Росії щодо застосування заходів протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом" * (249), право Банку Росії на відгук у кредитних організацій ліцензії на проведення банківських операцій за невиконання законодавства РФ у сфері ПІД / ФТ відповідає Рекомендаціям 17, 23 і 29 Сорока Рекомендацій ФАТФ; названі Рекомендації країни-члени ФАТФ застосовувати до фінансових установ адекватні заходи регулювання та нагляду, наділяти відповідні національні органи повноваженнями для моніторингу та забезпечення дотримання фінансовими установами вимог законодавства в галузі ПІД / ФТ, а також забезпечити можливість застосування ефективних, пропорційних та профілактичних санкцій щодо осіб, які порушують вимоги законодавства в галузі ПІД / ФТ; крім того, наділення наглядових органів повноваженнями щодо застосування адекватних заходів регулювання і нагляду щодо банків, включаючи можливість відкликання банківської ліцензії, в цілях запобігання залучення банків у злочинну діяльність передбачено 18 і 23 Принципами ефективного банківського нагляду Базельського комітету банківського нагляду. У названому листі також зазначено, що прийняття Банком Росії рішення про відкликання у кредитної організації ліцензії на здійснення банківських операцій з підстав, встановлених частиною 1 ст. 20 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність", супроводжується проведенням всебічного аналізу діяльності такої кредитної організації не тільки на предмет наявності фактів невиконання федеральних законів, а й на предмет обсягу (кількості) проводяться кредитною організацією операцій, наявності (відсутності) фактів, що загрожують законним інтересам кредиторів і вкладників, і стабільності банківської системи в цілому. Слід також зазначити, що до теперішнього часу діє Інструкція N 59 "Про застосування до кредитним організаціям заходів впливу за порушення пруденційних норм діяльності", затв. наказом Банку Росії від 31 березня 1997 р. N 02-139 * (250). Листом Банку Росії від 13 липня 2005 р. N 98-Т прямували методичні рекомендації щодо застосування Інструкції Банку Росії від 31.03.1997 N 59 "Про застосування до кредитним організаціям заходів впливу" при порушеннях кредитними організаціями нормативних правових актів у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (251). У пункті 2 названих методичних рекомендацій зазначено, що територіальне установа Банку Росії визначає міру впливу відповідно до ст. 74 Федерального закону" Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії) ", і в порядку, передбаченому названої Інструкції Банку Росії від 31 березня 1997 р. N 59. При цьому за порушення в сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму територіальній установі Банку Росії рекомендується застосовувати: вимогу про усунення виявленого порушення; штраф у розмірах, визначених Федеральним законом "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)"; обмеження проведення кредитної організацією окремих операцій на строк до шести місяців; вимогу про заміну керівників кредитної організації, перелік посад яких зазначений у ст. 60 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії) "; заборона на здійснення кредитною організацією окремих банківських операцій, передбачених виданої їй ліцензією на здійснення банківських операцій, на термін до одного року; заборона на відкриття кредитної організацією філій на строк до одного року. За наявності підстав, зазначених у п. 6 ч. 1 ст. 20 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність", територіальне установа Банку Росії може ініціювати відкликання у кредитної організації ліцензії на здійснення банківських операцій. Вибір заходів зазначених впливу рекомендується здійснювати з урахуванням додатка 2 до названого листа Банку Росії від 13 липня 2005 р. N 98-Т. У листі Банку Росії від 23 грудня 2005 р. N 157-Т "Про порядок застосування Листи Банку Росії від 13.07.2005 N 98-Т" * (252) зазначено, що вказаний додаток не повинно застосовуватися механічно, без аналізу та обліку всієї наявної у територіальних установ Банку Росії інформації та відомостей про характер, ступеня небезпеки і причини допущених порушень, загальної оцінки роботи кредитних організацій по виконанню вимог законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. 2 . У частині 2 коментованої статті перераховані традиційно виділяються види правової відповідальності - адміністративна відповідальність, цивільна відповідальність (зазвичай федеральний законодавець використовує поняття цивільно-правової відповідальності) і кримінальна відповідальність. Чи не названий лише ще один вид правової відповідальності - дисциплінарна відповідальність. Про цивільно-правової відповідальності за порушення коментованого Закону говорити не доводиться, оскільки така відповідальність настає за порушення цивільно-правових зобов'язань і за заподіяння шкоди. Єдине, що слід згадати, - це норма ч. 5 ст. 8 коментованого Закону, згідно з якою шкода, заподіяна фізичним та юридичним особам незаконними діями уповноваженого органу або його працівниками у зв'язку з виконанням уповноваженим органом своїх функцій, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів федерального бюджету відповідно до законодавства РФ (див. коментар. до зазначеної статті). Відносно ж адміністративної та кримінальної відповідальності необхідно зазначити наступне. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 13. Відповідальність за порушення цього Закону " |
||
|