Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 12. Видача та транзитне перевезення

1. Коментована стаття присвячена видачу іноземній державі і транзитного перевезення осіб, які вчинили злочини, пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. В основі даного регулювання лежать наступні норми Конституції РФ:
громадянин РФ не може бути висланий за межі Росії або виданий іншій державі (ч. 1 ст. 61);
в Росії не допускається видача іншим державам осіб, переслідуваних за політичні переконання, а також за дії (або бездіяльність), не визнані в Росії злочином. Видача осіб, обвинувачених у скоєнні злочину, а також передача засуджених для відбування покарання в інших державах здійснюються на основі федерального закону або міжнародного договору РФ (ч. 2 ст. 63).
Як зазначено в ч. 1 коментованої статті, рішення про видачу іноземній державі осіб, які вчинили злочини, пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму, приймається на підставі зобов'язань Росії, випливають з міжнародного договору РФ. Цей же порядок згідно з цією нормою застосовується і при прийнятті рішення про транзитне перевезення зазначених осіб по території РФ. До міжнародних договорами РФ відсилають також норми ст. 462 і 462.1 КПК РФ, що регламентують виконання запиту про видачу особи, яка перебуває на території РФ і транзитне перевезення виданих осіб (див. нижче).
Відносно міжнародних договорів РФ, про які йде мова, аналогічно сказаного вище (див. коментар. До ст. 10 Закону) необхідно зазначити наступне. У положеннях ч. 1 коментованої статті маються на увазі, перш за все, Конвенції ООН у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму, про які йшлося у коментарі до ст. 2 Закону, в т.ч. Конвенція про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин (ст. 6 "Видача"), Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму (ст. 11 та інші), Конвенція проти транснаціональної організованої злочинності (ст. 16 "Видача"), Конвенція проти корупції (ст. 44 "Видача").
Далі маються на увазі Конвенції Ради Європи у названій сфері. Про них також говорилося в коментарі до ст. 2 Закону. Тут же слід окремо згадати про Європейської конвенції про видачу (ETS N 24) * (244), укладеної в м. Парижі 13 грудня 1957 Названа Конвенція, а також Додатковий протокол до Європейської конвенції про видачу (ETS N 86) * (245) (підписаний в м. Страсбурзі 15 жовтня 1975) і Другий додатковий протокол до Європейської конвенції про видачу (ETS N 98) * (246) (підписаний в м. Страсбурзі 17 березня 1978) від імені Росії підписані 7 листопада 1996 р. на підставі розпорядження Президента РФ від 3 вересня 1996 р. N 458-рп. Названа Конвенція і зазначені додаткові протоколи до них ратифіковані Федеральним законом від 25 жовтня 1999 р. N 190-ФЗ "Про ратифікацію Європейської конвенції про видачу, додаткового Протоколу та Другого додаткового протоколу до неї" * (247) із застереженнями та заявами і вступили в силу для Росії 9 березня 2000 Інші Конвенції Ради Європи, в т.ч. Європейська конвенція про взаємну правову допомогу у кримінальних справах (ETS N 30) (див. коментар. До ст. 10 Закону) є актами, які доповнюють названу Конвенцію про видачу.
У рамках СНД відповідні питання регулюються Конвенцією про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, що містить в розділі IV "Правова допомога у кримінальних справах" частина I "Видача", а також Протоколом до зазначеної Конвенції (про названі документах говорилося в коментарі до ст. 10 Закону).
Зрозуміло, в частині 1 коментованої статті йдеться і про відповідних двосторонніх міжнародних договорах РФ. Як говорилося вище (див. коментар. До ст. 10 Закону), на офіційному сайті Мін'юсту Росії (http://www.minjust.ru) розміщено перелік двосторонніх міжнародних договорів РФ з питань правової допомоги і правових відносин у цивільних, сімейних, кримінальних та інших справах.
2. У частині 2 коментованої статті передбачено, що в тому випадку, коли у Росії немає відповідного договору з іноземною державою, яка запитує видачу, зазначені в ч. 1 даної статті особи можуть бути видані за злочини, пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму, за умови дотримання принципу взаємності.
До принципу взаємності відсилають також норми ст. 462 і 462.1 КПК РФ, що регламентують виконання запиту про видачу особи, яка перебуває на території РФ і транзитне перевезення виданих осіб. При цьому зміст названого принципу розкрито лише для видачі особи: згідно частини 2 ст. 462 даного Кодексу видача особи на основі принципу взаємності означає, що відповідно із запевненнями іноземної держави, який направив запит про видачу, можна очікувати, що в аналогічній ситуації за запитом Росії буде проведена видача.
У статті 462 КПК РФ регламентовано виконання запиту про видачу особи, яка перебуває на території РФ. Так, в частині 1 зазначеної статті встановлено, що Росія згідно з міжнародним договором РФ або на основі принципу взаємності може видати іноземній державі іноземного громадянина або особу без громадянства, які перебувають на території РФ, для кримінального переслідування або виконання вироку за діяння, які є кримінально караними за кримінальним законом РФ і законами іноземної держави, який направив запит про видачу особи.
Як передбачено у ч. 3 зазначеної статті, видача особи може бути проведена у випадках:
1) якщо кримінальний закон передбачає за вчинення цих діянь покарання у вигляді позбавлення волі на термін понад одного року або більш тяжке покарання, коли видача особи провадиться для кримінального переслідування;
2) якщо особа, щодо якої направлений запит про видачу, засуджена до позбавлення волі на строк не менше шести місяців або до більш тяжкого покарання;
3) коли іноземна держава, що направило запит, може гарантувати, що особа, щодо якої направлений запит про видачу, буде переслідуватися тільки за злочин, який вказано в запиті, і після закінчення судового розгляду і відбуття покарання зможе вільно покинути територію даної держави, а також не буде вислано, передано або видано третій державі без згоди Росії.
Відповідно до ч. 4 вказаної статті рішення про видачу іноземного громадянина або особи без громадянства, які перебувають на території РФ, обвинувачених у скоєнні злочину або засуджених судом іноземної держави, приймається Генеральним прокурором РФ або його заступником.
Транзитне перевезення виданих осіб регламентована статтею 462.1 КПК РФ (стаття введена Федеральним законом від 17 грудня 2009 р. N 324-ФЗ * (248)), згідно ч. 1 якої Росія у відповідності з міжнародним договором РФ або на основі принципу взаємності може за відповідним запитом дозволити іноземній державі здійснити транзитне перевезення по території РФ особи, виданого третьою державою для кримінального переслідування або виконання вироку. Як встановлено в ч. 2 зазначеної статті, рішення щодо запиту про транзитне перевезення особи по території РФ приймає Генеральний прокурор РФ або його заступник. Відповідно до ч. 3 зазначеної статті підставою для тримання під вартою особи при транзитне перевезення територією РФ є дозвіл Генерального прокурора РФ або його заступника на транзитне перевезення і рішення судового або іншого компетентного органу іноземної держави про укладення виданої особи під варту.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 12. Видача та транзитне перевезення "
  1. 5. Договір і треті особи
    статтях першої та другої частин ГК, присвячених як договірним, так і іншим правовідносин. Зв'язки з участю третіх осіб є не тільки широкими, але й різноманітними. Це викликає необхідність певним чином класифікувати статус третіх осіб стосовно характеру правовідносин, в яких вони беруть участь, і перш за все до договорів, виступ в яких третіх осіб особливо важливо.
  2. 1. Поняття договору зберігання
    стаття містять суттєві відмінності від норм гл. 47 ГК головним чином відносно прав, обов'язків, відповідальності зберігача - заставодержателя або заставодавця у першому випадку і відповідно покупця (отримувача) або постачальника - у другому. --- Так, в силу ст. 343 ГК на заставодавця або заставодержателя (залежно від того, у кого з них буде
  3. III. Спеціальні види зберігання
    видачею призначених для особистого споживання кредитів під заставу. Тоді забезпечує кредит заставу приймає форму заклада. Мається на увазі, що відповідно до ст. 358 ГК закладаються речі передаються ломбарду, який не має права користуватися і розпоряджатися ними. Обов'язки ломбарду із зберігання у зазначених випадках закладених речей виявляються безпосередньо пов'язаними з його ж становищем
  4. 3. Зміст договору перевезення пасажира
    стаття виходить із загального правила про те, що відповідальність перевізника виникає за шкоду, яка була заподіяна під час перевезення ". --- --- Коментар до Кодексу торговельного мореплавання Російської Федерації. С. 327. За способом правового регулювання всі обов'язки перевізника за договором перевезення пасажира можуть бути диференційовані на дві групи: по-перше,
  5. Стаття 10. Обмін інформацією та правова допомога
    стаття присвячена обміну інформацією та надання правової допомоги в рамках міжнародного співробітництва у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. У двох наступних статтях йдеться про визнання та виконання винесених судами іноземних держав вироків (рішень) щодо осіб, які мають доходи, одержані злочинним шляхом, а
  6. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною" . У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК України не має
  7. Коментар до статті 16.13
    стаття КпАП може застосовуватися тільки в тих випадках, коли митне оформлення товарів ще не розпочато або вже завершено. Залучення осіб до відповідальності по розглянутій статті не виключає, а часто прямо пов'язане із застосуванням в сукупності ст. 16.11 КоАП. Суб'єктом правопорушення, передбаченого статтею коментарів, як правило, є перевізник, що, однак, не виключає
  8. § 3. Валютне регулювання і валютний контроль
    видачі ліцензій на переклад капіталу з Російської Федерації »передбачено, що« Головне управління валютного регулювання і валютного контролю при прийнятті рішення про надання ліцензія на вивезення капіталу з Російської Федерації має розташовувати: а) заключному компетентних міністерств, відомств, інших органів державного управління про економічну доцільність передбачуваного
  9. § 3. Види цивільно-правової відповідальності
    транзитну поставку, при якій відвантаження товарів покупцю виробляє не його контрагент-постачальник, а безпосередньо виробник; договір будівельного підряду, коли генпідрядник доручає субпідряднику виконання певної частини робіт. За загальним правилом, оскільки кредитор (наприклад, замовник за договором будівельного підряду) не перебуває в договірних відносинах з третьою особою, на
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, т. е. про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
© 2014-2022  yport.inf.ua