Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.31. Порушення вимог до охорони лісів


1. Порушення вимог санітарних правил в лісах -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці.
2. Забруднення лісів стічними водами, хімічними, радіоактивними чи іншими шкідливими речовинами або промисловими або побутовими відходами або викидами -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці.
3. Дії (бездіяльність), передбачені частиною 2 цієї статті, вчинені в лісах першої групи, -
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8.31. Порушення вимог до охорони лісів "
  1. Стаття 105. Вбивство Коментар до статті 105
    статтями про відповідальність за злочини проти здоров'я. Рівним чином не потрібно додаткової кваліфікації, якщо в процесі позбавлення потерпілого життя обирається спосіб, пов'язаний із заподіянням йому шкоди здоров'ю. --- Визначення Військової колегії Верховного Суду РФ N 1-038/2000 по справі Дударєва та ін / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2001. N 4.
  2. Стаття 246. Порушення правил охорони навколишнього середовища при виробництві робіт Коментар до статті 246
    порушення ". --- --- Бюлетень Верховного Суду РФ. 1999. N 1. Предмет злочину - довкілля в сукупності складових її природних ресурсів. Згідно ст. 1 Федерального закону "Про охорону навколишнього середовища" під навколишнім середовищем розуміється "сукупність компонентів природного середовища, природних і природно-антропогенних об'єктів, а також антропогенних
  3. Стаття 250. Забруднення вод Коментар до статті 250
    порушення санітарно-епідеміологічних правил (ст. 236 КК РФ), порушення правил охорони праці (ст. 143 КК РФ). Відносини з охорони вод регулюються Федеральними законами Російської Федерації від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища", від 30 березня 1999 N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення"; Водним кодексом РФ, іншими законами РФ і її суб'єктів,
  4. Стаття 260. Незаконна рубка лісових насаджень Коментар до статті 260
    стаття встановлює відповідальність за незаконну порубку дерев, чагарників і ліан, що знаходяться у природному стані, включаючи як ті, які виросли самі по собі, так і ті, які висаджені людиною для поповнення лісового та нелісові рослинних фондів. Тому поняття "насадження", вживається в ЛК РФ і ст. 260 КК РФ, не цілком висловлює предмет злочину.
  5. 2.2. Адміністративна відповідальність
    стаття встановлює відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання обов'язків з рекультивації земель при здійсненні наступних дій: - розробці родовищ корисних копалин, включаючи загальнопоширені корисні копалини; - здійсненні будівельних, меліоративних, вишукувальних та інших робіт, в тому числі робіт, здійснюваних для внутрішньогосподарських або
  6. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  7. 11.1. Загальні положення
    порушенням. Водночас Конституція РФ (ст. 58) встановлює й обов'язок кожного зберігати природу і навколишнє природне середовище, дбайливо ставитися до природних багатств. Конституційні основи екологічного права отримують подальший розвиток і закріплення у федеральних законах, в тому числі в Законі РРФСР «Про охорону навколишнього природного середовища» *, Федеральному законі «Про екологічну
  8. Коментар до статті 8.7
    порушення, що виражається в отруєнні, забрудненні, псування або знищення родючого шару грунту внаслідок порушення правил поводження з добривами, стимуляторами росту рослин, отрутохімікатами й іншими небезпечними хімічними чи біологічними речовинами при їх зберіганні, використанні і транспортуванні, які спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або навколишньому середовищу, є правовим
  9. § 4. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони навколишнього середовища, екології, природокористування, землекористування та надрокористування
    порушення положень законодавства; 5) контроль за використанням та охороною надр при видобутку загальнопоширених корисних копалин, а також при будівництві підземних споруд , не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. У сфері земельних відносин до повноважень органів місцевого самоврядування належать вилучення, у тому числі шляхом викупу, земельних ділянок для муніципальних потреб,
  10. § 1. Підряд
    порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником. Підрядник, який залучив до виконання договору підряду субпідрядника у разі, якщо законом або договором на нього було покладено обов'язок особисто виконати роботу, несе перед замовником відповідальність за збитки, завдані участю субпідрядника у виконанні договору. Підрядник несе також відповідальність за