Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці

Коментар до статті 1. Російська Федерація - соціальна держава, політика якої спрямована на створення умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини (ч. 1 ст. 7 Конституції РФ). Людина, її права і свободи є найвищою цінністю. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави (ст. 2 Конституції РФ). Саме в силу прийнятої на себе обов'язки по захисту прав і свобод людини, в т.ч. права на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки та гігієни (ч. 3 ст. 37 Конституції РФ), держава визначила в коментованій статті основні напрямки своєї політики в галузі охорони праці.
Розробка, здійснення і періодичний перегляд національної політики у сфері охорони праці відповідають вимогам Конвенції МОП N 155 "Про безпеку та гігієну праці та виробниче середовище" (1981), ратифікованої Російською Федерацією (Федеральний закон від 11 квітня 1998 р. N 58-ФЗ / / СЗ РФ. 1998. N 15. Ст. 1698).
2. Зміст ст. 210 свідчить про те, що у формуванні законодавства про охорону праці; в розробці федеральних цільових, галузевих цільових та територіальних цільових програм поліпшення умов і охорони праці; в управлінні охороною праці та здійсненні нагляду і контролю за додержанням законодавства про охорону праці; в забезпеченні функціонування єдиної інформаційної системи охорони праці; в захисті законних інтересів працівників, що постраждали від нещасних випадків та професійних захворювань, а також членів їх сімей найважливіша роль належить державним органам.
Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ основні напрями державної політики в галузі охорони праці доповнені такими істотними напрямами, як проведення державної експертизи умов праці, здійснення атестації робочих місць за умовами праці, забезпечення профілактики нещасних випадків і ушкодження здоров'я працівників, що свідчить про підвищення ролі держави в поліпшенні умов і охорони праці.
Увага держави до зазначеної проблеми знайшло відображення також в § 6 розділу 3 Концепції довгострокового соціально-економічного розвитку Російської Федерації на період до 2020 року, затв. розпорядженням Уряду РФ від 17 листопада 2008 р. N 1662-р (СЗ РФ. 2008. N 47. Ст. 5489).
У даній Концепції підкреслено, що створення умов праці, що дозволяють зберегти працездатність працюючого населення на всьому протязі професійної кар'єри, має важливе значення, оскільки це є найважливішим фактором для подальшого розвитку економіки та ефективного функціонування ринку праці.
3. На відміну від колишньої формулювання такого напрямку державної політики, як встановлення компенсацій за важку роботу і роботу з шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, у чинній формулюванні виключено слова "неусувними при сучасному технічному рівні виробництва та організації праці". У зв'язку з цим відпадає підстава для встановлення компенсацій за вказані роботи тільки при непереборності шкідливих виробничих факторів і повинні враховуватися фактичні умови праці, підтверджені результатами атестації робочих місць за умовами праці.
4. Згідно ч. 2 коментованої статті реалізація основних напрямів державної політики в галузі охорони праці повинна забезпечуватися узгодженими діями органів державної влади (федеральних і суб'єктів РФ) і органів місцевого самоврядування, роботодавців, об'єднань роботодавців, а також професійних союзів, що їх об'єднань та інших уповноважених працівниками представницьких органів з питань охорони праці.
Прикладом таких узгоджених дій можна вважати укладення Генеральної угоди між загальноросійськими об'єднаннями профспілок, загальноросійськими об'єднаннями роботодавців та Урядом Російської Федерації на 2008 - 2010 роки (РГ. 2007. N 293), в якому питання умов і охорони праці, промислової та екологічної безпеки розглядаються в якості пріоритетних напрямів співпраці та умов забезпечення гідної праці. Сторони прийняли на себе зобов'язання: визначити заходи щодо вдосконалення норм ТК в частині забезпечення безпечних умов і охорони праці, а також механізму їх реалізації; розробити пропозиції щодо внесення змін до законодавства РФ, в т.ч. в законодавство про страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань і податкове законодавство, спрямовані на підвищення економічної зацікавленості роботодавців у проведенні заходів з охорони праці та здоров'я працівників, посилення відповідальності роботодавців за створення безпечних умов праці та працівників - за дотримання правил безпеки праці, застосування засобів індивідуального та колективного захисту; підготувати та забезпечити реалізацію програми дій щодо поліпшення умов і охорони праці, спрямованих на зниження смертності від виробничого травматизму і запобігання виникнення професійних захворювань, включаючи вдосконалення: порядку проведення атестації робочих місць, а також обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників, удосконалення порядку встановлення страхових тарифів (використання індивідуального страхового тарифу залежно від стану умов і охорони праці в організації) та інших дій; сформувати систему акредитації організацій, що надають послуги в галузі охорони праці, розробити обов'язкові вимоги до організацій залежно від виду надаваних послуг і видів економічної діяльності роботодавця; удосконалювати систему безплатної видачі працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, виконуючим в особливих температурних умовах або пов'язаних із забрудненням, сертифікованих спецодягу, спецвзуття, а також змиваючих, знешкоджуючих та інших засобів індивідуального захисту відповідно до типовими нормами; розвивати й удосконалювати систему навчання з охорони праці окремих категорій застрахованих працівників за рахунок впровадження нових прогресивних форм навчання, з урахуванням галузевої специфіки.
Генеральна угода включає також зобов'язання сторін даної угоди, спрямовані на охорону здоров'я працівників. Зокрема, крім ефективного використання ресурсів охорони здоров'я мається на увазі визначити і реалізувати заходи, що сприяють подальшому розвитку системи добровільного медичного страхування, в т.ч. за рахунок виключення з оподатковуваної бази сум внесків роботодавців за договорами добровільного медичного страхування; сприяти поширенню досвіду реалізації корпоративних соціальних програм, спрямованих на підтримку здоров'я працівників на робочому місці, включаючи профілактику соціально значущих захворювань, в т.ч. захворювань, викликаних вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекції), проведення вакцинації працівників від вірусних інфекційних захворювань. Передбачається необхідність розробки та реалізації комплексу заходів, спрямованих на забезпечення охорони материнства і дитинства, соціальну підтримку жінок та осіб з сімейними обов'язками, а також працюючих інвалідів та ветеранів праці та інших заходів.
Виконання цих заходів сприятиме поліпшенню умов та охорони праці, а також подальшому розвитку системи соціального партнерства та підвищенню його ефективності в реалізації державної політики в галузі охорони праці.
5. Закріплені в ст. 210 напрями державної політики у сфері охорони праці втілені не тільки в розділі "Охорона праці", а й в розділах ТК: "Трудовий договір", "Робочий час", "Час відпочинку", "Оплата і нормування праці", "Захист трудових прав і свобод ", а також в інших розділах ТК - і висвітлюються при коментуванні відповідних статей цих розділів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці "
  1. 16. Фінансова діяльність, здійснювана Президентом РФ.
    Президент Російської Федерації як глава держави забезпечує в області фінансів узгоджене функціонування і взаємодію органів державної влади виходячи з положень Конституції і федеральних законів, визначає основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики держави, відповідно до яких будується фінансова політика . З щорічними посланнями про становище в країні, про
  2. Контрольні питання до § 7.7
    1. Що розуміється під охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок,
  3. Стаття 7.14. Проведення земляних, будівельних та інших робіт без дозволу державного органу охорони об'єктів культурної спадщини
    Проведення земляних, будівельних, меліоративних, господарських та інших робіт без дозволу державного органу охорони об'єктів культурної спадщини у випадках, якщо такий дозвіл обов'язково , - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  4. Коментар до статті 23.17
    Див п. 1 коментаря до ст. 23.16. Згідно подп. 7 п. 6 Положення про Мінсільгоспі Росії, затвердженого Постановою Уряду РФ від 29 листопада 2000 р. N 901, до ведення Мінсільгоспу Росії віднесено проведення державної політики та здійснення державного управління в галузі реабілітації радіоактивно забруднених сільськогосподарських угідь і хімізації земель. Відповідно до підп.
  5. 5. Звільнення за порушення вимог охорони праці
    Ще одна підстава для застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення - це порушення вимог охорони праці. При цьому повинні виконуватися дві умови: - порушення встановлено комісією з охорони праці або уповноваженим з охорони праці; - порушення спричинило тяжкі наслідки (нещасний випадок на виробництві, аварію, катастрофу) або свідомо створювало реальну загрозу
  6. Стаття 13.5. Порушення правил охорони ліній або споруд зв'язку
    1. Порушення правил охорони ліній або споруд зв'язку, якщо це порушення спричинило припинення зв'язку, - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці.
  7. 8.2. Державна політика в сфері формування і використання інформаційних ресурсів
    Найважливішим системоутворюючим актом в галузі поводження документованої інформації є Федеральний закон «Про інформацію, інформатизації і захисту інформації» [54]. Відносинам з приводу формування і використання інформаційних ресурсів на основі створення, збору, обробки, накопичення, зберігання, пошуку, розповсюдження і надання споживачеві документованої інформації присвячена гл. 2
  8. Стаття 8.33. Порушення правил охорони середовища проживання або шляхів міграції тварин
    Порушення правил охорони середовища проживання або шляхів міграції тварин - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати
  9. 31.1. Правові та організаційні основи управління використанням і охороною природних ресурсів
    Згідно з положеннями Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Таким чином, захист людини, охорона його життя і здоров'я від негативного впливу навколишнього середовища є пріоритетним напрямом державної політики, в тому числі і в області екологічної безпеки та
  10. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  11. Стаття 7.13. Порушення вимог збереження, використання та охорони об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) федерального значення, їх територій і зон їх охорони
    1. Порушення вимог збереження, використання та охорони об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) федерального значення, включених до Державного реєстру об'єктів культурної спадщини (Перелік об'єктів історичної та культурної спадщини федерального (загальноросійського) значення), їх територій, а одно недотримання обмежень, встановлених в зонах їх охорони, -
  12. Стаття 9.8. Порушення правил охорони електричних мереж напругою понад 1000 вольт
    Порушення правил охорони електричних мереж напругою понад 1000 вольт, що може викликати або викликала перерву в забезпеченні споживачів електричною енергією, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот
  13. 15. Органи, що здійснюють фінансову діяльність: загальна характеристика та класифікація.
      Органи державного управління РФ і суб'єктів Російської Федерації, виконуючи свої основні завдання в певній сфері діяльності, здійснюють одночасно і фінансову діяльність, яка забезпечує виконання ними своїх основних завдань і функцій. У єдину систему органів державного управління фінансами в Російській Федерації входять Міністерство фінансів РФ, міністерства
  14. 9.3. Державна політика в галузі створення інформаційних систем, інформаційних технологій та засобів їх забезпечення
      Федеральним законом «Про інформацію, інформатизації і захисту інформації» визначена державна політика у сфері створення і застосування автоматизованих інформаційних систем, засобів зв'язку та »телекомунікацій: створення та розвиток федеральних і регіональних інформаційних систем і мереж, забезпечення їх сумісності та взаємодії в єдиному інформаційному просторі РФ ; сприяння
  15. Стаття 9. Повноваження Російської Федерації в галузі земельних відносин
      1. До повноважень Російської Федерації в галузі земельних відносин належать: 1) встановлення основ федеральної політики в галузі регулювання земельних відносин; 2) встановлення обмежень прав власників земельних ділянок, землекористувачів, землевласників, орендарів земельних ділянок, а також обмежень оборотоздатності земельних ділянок; 3) державне управління в
  16. Стаття 8.38. Порушення правил охорони рибних запасів
      Виробництво лісосплаву, будівництво мостів, дамб, транспортування деревини або іншої лісової продукції з лісосік, здійснення вибухових або інших робіт, а одно експлуатація водозабірних споруд і перекачувальних механізмів з порушенням правил охорони рибних запасів, якщо хоча б одне з цих дій може спричинити масову загибель риби або інших водних тварин, знищення в значних
© 2014-2020  yport.inf.ua