Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці |
||
Вимоги охорони праці згідно ч. 10 ст. 209 ТК містяться в правилах та інструкціях з охорони праці, що затверджуються за загальним правилом роботодавцем з урахуванням думки виборного органу первинної профспілкової організації або іншого уповноваженого працівниками органу в порядку, встановленому ст. 372 ТК. Ці вимоги викладаються стосовно до посади, професії працівника або виду виконуваної роботи. 2. Найбільш широке коло державних нормативних вимог охорони праці, закріплених федеральним законом, міститься в Трудовому кодексі (в розд. X "Охорона праці", розд. XII "Особливості регулювання праці окремих категорій працівників" та ін.) Державні нормативні вимоги охорони праці, закріплені в інших федеральних законах, найчастіше спрямовані на забезпечення безпеки громадян (включаючи працюючих) і захист навколишнього середовища при використанні атомної енергії, проведенні робіт на небезпечних виробничих об'єктах, в цехах , ділянках, де утворюються, використовуються, переробляються, зберігаються, знищуються, транспортуються небезпечні речовини, та ін (наприклад, Закон про використання атомної енергії, Закон про радіаційну безпеку населення, Закон про знищення хімічної зброї, Закон про промислову безпеку небезпечних виробничих об'єктів) . 3. Державні нормативні вимоги охорони праці (а не просто вимоги охорони праці, як було вказано в колишній редакції ч. 2 ст. 211) обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами при здійсненні ними будь-яких видів діяльності, в т.ч. при проектуванні, будівництві (реконструкції) та експлуатації об'єктів, конструюванні машин, механізмів та іншого обладнання, розробці технологічних процесів, організації виробництва і праці. 4. Значна частина державних нормативних вимог охорони праці міститься в підзаконних нормативних правових актах, що видаються на федеральному і регіональному рівнях. Згідно ч. 3 коментованої статті порядок розробки, затвердження та зміни нормативних правових актів, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, встановлюється Урядом РФ з урахуванням думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Однак до теперішнього часу зазначений порядок ще не розроблений. У частині, що не суперечить законодавству, зберігають своє значення Постанова Уряду РФ від 23 травня 2000 р. N 399 "Про нормативні правові акти, що містять державні нормативні вимоги охорони праці" (СЗ РФ. 2000. N 22. Ст. 2314) та Методичні рекомендації з розробки державних нормативних вимог охорони праці, затв. Постановою Мінпраці Росії від 17 грудня 2002 р. N 80 (Бюлетень Мінпраці Росії. 2003. N 5), а також роз'яснення про застосування правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації, затв. Наказом Мін'юсту Росії від 4 травня 2007 р. N 88 (БНА РФ. 2007. N 23). Так, відповідно до п. 3 Постанови Уряду РФ від 23 травня 2000 р. N 399 проекти нормативних правових актів, що містять вимоги охорони праці, повинні направлятися органами, що розробили названі вимоги, для розгляду та узгодження у відповідні профспілкові органи. Затверджені в установленому порядку нормативні правові акти у місячний термін повинні бути спрямовані Мінздоровсоцрозвитку Росії для включення в єдину інформаційну систему державних нормативних вимог охорони праці. Розробляючи нормативні акти з охорони праці, органи виконавчої влади суб'єктів РФ повинні виходити з того, що включаються в них вимоги не можуть бути нижче від державних, встановлених відповідно до Постанови Уряду РФ від 23 травня 2000 N 399. Державні нормативні вимоги охорони праці затверджуються строком на 5 років і можуть продовжуватися, але не більше ніж на 2 терміни. Рішення про продовження терміну їх дії або дострокове скасування може бути прийнято органом, який затвердив ці вимоги, не пізніше 9 місяців до закінчення терміну їх дії. При зміні законодавства РФ про охорону праці, міжгалузевих правил і типових інструкцій з охорони праці, при впровадженні нової техніки і технологій, а також за результатами аналізу виробничого травматизму, професійних захворювань, аварій та катастроф у Російській Федерації відповідні державні нормативні вимоги охорони праці підлягають перегляду незалежно від терміну їх дії. Перегляд вимог охорони праці здійснюється в такому ж порядку, як і їх розробка. Федеральні санітарні правила діють на всій території Російської Федерації. При необхідності врахування особливостей складається гігієнічної, епідеміологічної, екологічної обстановки і стану здоров'я населення на території суб'єкта РФ можуть діяти федеральні санітарні правила, встановлені для цієї території. Термін дії санітарних правил встановлюється при їх затвердженні в межах 10 років, з можливістю його продовження, але не більше ніж на 5 років (п. п. 4, 10 Положення про державний санітарно-епідеміологічний нормуванні, затв. Постановою Уряду РФ від 24 липня 2000 р. N 554 / / СЗ РФ. 2000. N 31. Ст. 3295). Правила з охорони праці обов'язкові для роботодавця. Якщо в них відсутні вимоги, дотримання яких при виробництві робіт необхідно, щоб забезпечити безпечні умови праці, роботодавець з урахуванням думки відповідного виборного профспілкового чи іншого представницького органу працівників вживає необхідних заходів, що забезпечують безпечні умови праці, виходячи з конкретної обстановки. Без дотримання названих вимог не допускається також передача в серійне виробництво зразків нових машин та іншого обладнання. Інструкції з охорони праці для працівників організації розробляються роботодавцем на основі міжгалузевих або галузевих типових інструкцій з охорони праці (а за їх відсутності - на основі міжгалузевих або галузевих правил з охорони праці), вимог безпеки, викладених у експлуатаційної та ремонтної документації організацій - виготовлювачів обладнання, а також у технологічній документації організації з урахуванням конкретних умов виробництва. Ці вимоги повинні бути викладені стосовно до професії працівника або виду виконуваної роботи. Інструкції з охорони праці для працівників розробляються відповідно до найменуваннями професій і переліками видів робіт, які затверджуються роботодавцями, керівниками структурних підрозділів підприємства, і затверджуються наказом роботодавця з урахуванням думки відповідного профспілкового чи іншого уповноваженого працівниками представницького органу. Для впроваджуються в дію нових і реконструйованих виробництв допускається розробка тимчасових інструкцій з охорони праці на строк до приймання зазначених виробництв в експлуатацію. Перевірка та перегляд інструкцій з охорони праці організуються і проводяться роботодавцем не рідше одного разу на 5 років. При зміні міжгалузевих правил і типових інструкцій з охорони праці; при зміні умов праці працівників; при впровадженні нової техніки і технологій і в інших випадках інструкції з охорони праці для працівників переглядаються достроково (розд. V Методичних рекомендацій з розробки державних нормативних вимог охорони праці, затв . Постановою Мінпраці Росії від 17 грудня 2002 р. N 80). Ознайомлення працівників з вимогами охорони праці є обов'язком роботодавця (ст. 212 ТК). 5. Згідно із законодавством працівники зобов'язані дотримуватися правил поводження з машинами і механізмами та інші вимоги, встановлені в інструкціях (ст. 214 ТК). Постійний контроль за дотриманням інструкцій з охорони праці покладено на роботодавця. Конкретні обов'язки посадових осіб у цій сфері закріплюються в посадових інструкціях або визначаються наказами керівників. Безпосередній систематичний контроль за дотриманням працівниками вимог інструкцій з охорони праці здійснюється службами охорони праці організацій. Працівники такої служби вправі вимагати письмові пояснення від осіб, які допустили порушення нормативних правових актів з охорони праці, а від керівників підрозділів - відсторонення від роботи осіб, що грубо порушують правила, норми та інструкції з охорони праці. Служба охорони праці являє роботодавцю пропозиції про притягнення до відповідальності винних у порушенні законодавчих та інших нормативних правових актів про охорону праці. Пропозиції про притягнення до дисциплінарної відповідальності має право також вносити комітети (комісії) з охорони праці, створювані в організаціях з ініціативи роботодавця та (або) з ініціативи працівників або їх представницького органу. 6. Що стосується функціонування системи нормативних актів, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, в яку згідно з п. 1 Постанови Уряду РФ від 23 травня 2000 р. N 399 входять: міжгалузеві та галузеві правила і типові інструкції з охорони праці, будівельні та санітарні норми і правила , правила та інструкції з безпеки, правила будови і безпечної експлуатації, зведення правил з проектування та будівництва, гігієнічні нормативи і державні стандарти безпеки праці, то вони в даний час зберігають свою силу лише в певній частині. Як передбачено п. 1 ст. 46 Закону про технічне регулювання, з дня введення в дію цього Закону надалі до набрання чинності відповідних технічних регламентів вимоги до продукції або до пов'язаних з ними процесів проектування (включаючи вишукування), виробництва, будівництва, монтажу, налагодження, експлуатації, зберігання, перевезення, реалізації та утилізації, встановлені нормативними правовими актами Російської Федерації і нормативними документами федеральних органів виконавчої влади, підлягають обов'язковому виконанню тільки в частині, що відповідає цілям: захисту життя і здоров'я громадян, майна фізичних або юридичних осіб, державного або муніципального майна; охорони навколишнього середовища, життя або здоров'я тварин і рослин; попередження дій, що вводять в оману набувачів. Це правило поширюється також на державні та міждержавні стандарти, прийняті Держстандартом Росії до 1 липня 2003 р. (п. 1 Постанови Держстандарту Росії від 30 січня 2004 р. N 4 "Про національні стандарти Російської Федерації" / / БНА РФ. 2004. N 8). Цією ж Постановою Держстандарту Росії державні та міждержавні стандарти, прийняті до 1 липня 2003 р., визнані національними стандартами. Згідно п. 2 ст. 15 Закону про технічне регулювання національні стандарти застосовуються на добровільній основі. Їх застосування підтверджується знаком відповідності національному стандарту. До набрання чинності відповідних технічних регламентів Уряд РФ і федеральні органи виконавчої влади в межах своїх повноважень має право в установленому порядку вносити зміни в нормативні правові акти Російської Федерації, застосовувані до дня набрання чинності відповідними регламентів, федеральні органи виконавчої влади - в нормативні документи федеральних органів виконавчої влади, застосовувані до дня набрання чинності відповідних технічних регламентів (п. 1.1 ст. 46 Закону про технічне регулювання в редакції Федерального закону від 1 травня 2007 р. N 65-ФЗ). Програма розробки конкретних технічних регламентів і терміни їх розробки затверджені розпорядженням Уряду РФ від 6 листопада 2004 р. N 1421-р (СЗ РФ. 2004. N 46 (ч II). Ст. 4551). Для забезпечення зацікавлених осіб інформацією про технічні регламенти, документах національної системи стандартизації, міжнародних стандартах, правилах стандартизації, нормах стандартизації та рекомендаціях по стандартизації, національних стандартах інших держав і міжнародних договорах в області стандартизації і про правила їх застосування створено інформаційний фонд технічних регламентів і стандартів. Функціонування цього фонду забезпечується Федеральним агентством з технічного регулювання і метрології, взаємодіє з федеральними органами виконавчої влади (Постанова Уряду РФ від 15 серпня 2003 р. N 500 "Про федеральний інформаційному фонді технічних регламентів і стандартів і єдиній інформаційній системі з технічного регулювання" / / Відомості РФ. 2003. N 34. Ст. 3367). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці " |
||
|