Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці

Коментар до статті 1. Як випливає із змісту ч. 1 ст. 211, державні нормативні вимоги охорони праці містяться в федеральних законах та інших нормативних правових актах Російської Федерації, в законах та інших нормативних правових актах суб'єктів РФ і встановлюють правила, процедури та критерії, спрямовані на збереження життя і здоров'я працівників у процесі трудової діяльності.
Вимоги охорони праці згідно ч. 10 ст. 209 ТК містяться в правилах та інструкціях з охорони праці, що затверджуються за загальним правилом роботодавцем з урахуванням думки виборного органу первинної профспілкової організації або іншого уповноваженого працівниками органу в порядку, встановленому ст. 372 ТК. Ці вимоги викладаються стосовно до посади, професії працівника або виду виконуваної роботи.
2. Найбільш широке коло державних нормативних вимог охорони праці, закріплених федеральним законом, міститься в Трудовому кодексі (в розд. X "Охорона праці", розд. XII "Особливості регулювання праці окремих категорій працівників" та ін.)
Державні нормативні вимоги охорони праці, закріплені в інших федеральних законах, найчастіше спрямовані на забезпечення безпеки громадян (включаючи працюючих) і захист навколишнього середовища при використанні атомної енергії, проведенні робіт на небезпечних виробничих об'єктах, в цехах , ділянках, де утворюються, використовуються, переробляються, зберігаються, знищуються, транспортуються небезпечні речовини, та ін (наприклад, Закон про використання атомної енергії, Закон про радіаційну безпеку населення, Закон про знищення хімічної зброї, Закон про промислову безпеку небезпечних виробничих об'єктів) .
3. Державні нормативні вимоги охорони праці (а не просто вимоги охорони праці, як було вказано в колишній редакції ч. 2 ст. 211) обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами при здійсненні ними будь-яких видів діяльності, в т.ч. при проектуванні, будівництві (реконструкції) та експлуатації об'єктів, конструюванні машин, механізмів та іншого обладнання, розробці технологічних процесів, організації виробництва і праці.
4. Значна частина державних нормативних вимог охорони праці міститься в підзаконних нормативних правових актах, що видаються на федеральному і регіональному рівнях.
Згідно ч. 3 коментованої статті порядок розробки, затвердження та зміни нормативних правових актів, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, встановлюється Урядом РФ з урахуванням думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Однак до теперішнього часу зазначений порядок ще не розроблений. У частині, що не суперечить законодавству, зберігають своє значення Постанова Уряду РФ від 23 травня 2000 р. N 399 "Про нормативні правові акти, що містять державні нормативні вимоги охорони праці" (СЗ РФ. 2000. N 22. Ст. 2314) та Методичні рекомендації з розробки державних нормативних вимог охорони праці, затв. Постановою Мінпраці Росії від 17 грудня 2002 р. N 80 (Бюлетень Мінпраці Росії. 2003. N 5), а також роз'яснення про застосування правил підготовки нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади та їх державної реєстрації, затв. Наказом Мін'юсту Росії від 4 травня 2007 р. N 88 (БНА РФ. 2007. N 23).
Так, відповідно до п. 3 Постанови Уряду РФ від 23 травня 2000 р. N 399 проекти нормативних правових актів, що містять вимоги охорони праці, повинні направлятися органами, що розробили названі вимоги, для розгляду та узгодження у відповідні профспілкові органи.
Затверджені в установленому порядку нормативні правові акти у місячний термін повинні бути спрямовані Мінздоровсоцрозвитку Росії для включення в єдину інформаційну систему державних нормативних вимог охорони праці.
Розробляючи нормативні акти з охорони праці, органи виконавчої влади суб'єктів РФ повинні виходити з того, що включаються в них вимоги не можуть бути нижче від державних, встановлених відповідно до Постанови Уряду РФ від 23 травня 2000 N 399.
Державні нормативні вимоги охорони праці затверджуються строком на 5 років і можуть продовжуватися, але не більше ніж на 2 терміни. Рішення про продовження терміну їх дії або дострокове скасування може бути прийнято органом, який затвердив ці вимоги, не пізніше 9 місяців до закінчення терміну їх дії.
При зміні законодавства РФ про охорону праці, міжгалузевих правил і типових інструкцій з охорони праці, при впровадженні нової техніки і технологій, а також за результатами аналізу виробничого травматизму, професійних захворювань, аварій та катастроф у Російській Федерації відповідні державні нормативні вимоги охорони праці підлягають перегляду незалежно від терміну їх дії. Перегляд вимог охорони праці здійснюється в такому ж порядку, як і їх розробка.
Федеральні санітарні правила діють на всій території Російської Федерації. При необхідності врахування особливостей складається гігієнічної, епідеміологічної, екологічної обстановки і стану здоров'я населення на території суб'єкта РФ можуть діяти федеральні санітарні правила, встановлені для цієї території. Термін дії санітарних правил встановлюється при їх затвердженні в межах 10 років, з можливістю його продовження, але не більше ніж на 5 років (п. п. 4, 10 Положення про державний санітарно-епідеміологічний нормуванні, затв. Постановою Уряду РФ від 24 липня 2000 р. N 554 / / СЗ РФ. 2000. N 31. Ст. 3295).
Правила з охорони праці обов'язкові для роботодавця. Якщо в них відсутні вимоги, дотримання яких при виробництві робіт необхідно, щоб забезпечити безпечні умови праці, роботодавець з урахуванням думки відповідного виборного профспілкового чи іншого представницького органу працівників вживає необхідних заходів, що забезпечують безпечні умови праці, виходячи з конкретної обстановки. Без дотримання названих вимог не допускається також передача в серійне виробництво зразків нових машин та іншого обладнання.
Інструкції з охорони праці для працівників організації розробляються роботодавцем на основі міжгалузевих або галузевих типових інструкцій з охорони праці (а за їх відсутності - на основі міжгалузевих або галузевих правил з охорони праці), вимог безпеки, викладених у експлуатаційної та ремонтної документації організацій - виготовлювачів обладнання, а також у технологічній документації організації з урахуванням конкретних умов виробництва. Ці вимоги повинні бути викладені стосовно до професії працівника або виду виконуваної роботи.
Інструкції з охорони праці для працівників розробляються відповідно до найменуваннями професій і переліками видів робіт, які затверджуються роботодавцями, керівниками структурних підрозділів підприємства, і затверджуються наказом роботодавця з урахуванням думки відповідного профспілкового чи іншого уповноваженого працівниками представницького органу.
Для впроваджуються в дію нових і реконструйованих виробництв допускається розробка тимчасових інструкцій з охорони праці на строк до приймання зазначених виробництв в експлуатацію.
Перевірка та перегляд інструкцій з охорони праці організуються і проводяться роботодавцем не рідше одного разу на 5 років. При зміні міжгалузевих правил і типових інструкцій з охорони праці; при зміні умов праці працівників; при впровадженні нової техніки і технологій і в інших випадках інструкції з охорони праці для працівників переглядаються достроково (розд. V Методичних рекомендацій з розробки державних нормативних вимог охорони праці, затв . Постановою Мінпраці Росії від 17 грудня 2002 р. N 80).
Ознайомлення працівників з вимогами охорони праці є обов'язком роботодавця (ст. 212 ТК).
5. Згідно із законодавством працівники зобов'язані дотримуватися правил поводження з машинами і механізмами та інші вимоги, встановлені в інструкціях (ст. 214 ТК). Постійний контроль за дотриманням інструкцій з охорони праці покладено на роботодавця. Конкретні обов'язки посадових осіб у цій сфері закріплюються в посадових інструкціях або визначаються наказами керівників.
Безпосередній систематичний контроль за дотриманням працівниками вимог інструкцій з охорони праці здійснюється службами охорони праці організацій.
Працівники такої служби вправі вимагати письмові пояснення від осіб, які допустили порушення нормативних правових актів з охорони праці, а від керівників підрозділів - відсторонення від роботи осіб, що грубо порушують правила, норми та інструкції з охорони праці. Служба охорони праці являє роботодавцю пропозиції про притягнення до відповідальності винних у порушенні законодавчих та інших нормативних правових актів про охорону праці.
Пропозиції про притягнення до дисциплінарної відповідальності має право також вносити комітети (комісії) з охорони праці, створювані в організаціях з ініціативи роботодавця та (або) з ініціативи працівників або їх представницького органу.
6. Що стосується функціонування системи нормативних актів, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, в яку згідно з п. 1 Постанови Уряду РФ від 23 травня 2000 р. N 399 входять: міжгалузеві та галузеві правила і типові інструкції з охорони праці, будівельні та санітарні норми і правила , правила та інструкції з безпеки, правила будови і безпечної експлуатації, зведення правил з проектування та будівництва, гігієнічні нормативи і державні стандарти безпеки праці, то вони в даний час зберігають свою силу лише в певній частині.
Як передбачено п. 1 ст. 46 Закону про технічне регулювання, з дня введення в дію цього Закону надалі до набрання чинності відповідних технічних регламентів вимоги до продукції або до пов'язаних з ними процесів проектування (включаючи вишукування), виробництва, будівництва, монтажу, налагодження, експлуатації, зберігання, перевезення, реалізації та утилізації, встановлені нормативними правовими актами Російської Федерації і нормативними документами федеральних органів виконавчої влади, підлягають обов'язковому виконанню тільки в частині, що відповідає цілям:
захисту життя і здоров'я громадян, майна фізичних або юридичних осіб, державного або муніципального майна;
охорони навколишнього середовища, життя або здоров'я тварин і рослин;
попередження дій, що вводять в оману набувачів.
Це правило поширюється також на державні та міждержавні стандарти, прийняті Держстандартом Росії до 1 липня 2003 р. (п. 1 Постанови Держстандарту Росії від 30 січня 2004 р. N 4 "Про національні стандарти Російської Федерації" / / БНА РФ. 2004. N 8). Цією ж Постановою Держстандарту Росії державні та міждержавні стандарти, прийняті до 1 липня 2003 р., визнані національними стандартами.
Згідно п. 2 ст. 15 Закону про технічне регулювання національні стандарти застосовуються на добровільній основі. Їх застосування підтверджується знаком відповідності національному стандарту.
До набрання чинності відповідних технічних регламентів Уряд РФ і федеральні органи виконавчої влади в межах своїх повноважень має право в установленому порядку вносити зміни в нормативні правові акти Російської Федерації, застосовувані до дня набрання чинності відповідними регламентів, федеральні органи виконавчої влади - в нормативні документи федеральних органів виконавчої влади, застосовувані до дня набрання чинності відповідних технічних регламентів (п. 1.1 ст. 46 Закону про технічне регулювання в редакції Федерального закону від 1 травня 2007 р. N 65-ФЗ).
Програма розробки конкретних технічних регламентів і терміни їх розробки затверджені розпорядженням Уряду РФ від 6 листопада 2004 р. N 1421-р (СЗ РФ. 2004. N 46 (ч II). Ст. 4551).
Для забезпечення зацікавлених осіб інформацією про технічні регламенти, документах національної системи стандартизації, міжнародних стандартах, правилах стандартизації, нормах стандартизації та рекомендаціях по стандартизації, національних стандартах інших держав і міжнародних договорах в області стандартизації і про правила їх застосування створено інформаційний фонд технічних регламентів і стандартів. Функціонування цього фонду забезпечується Федеральним агентством з технічного регулювання і метрології, взаємодіє з федеральними органами виконавчої влади (Постанова Уряду РФ від 15 серпня 2003 р. N 500 "Про федеральний інформаційному фонді технічних регламентів і стандартів і єдиній інформаційній системі з технічного регулювання" / / Відомості РФ. 2003. N 34. Ст. 3367).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 211. Державні нормативні вимоги охорони праці "
  1. 5. Звільнення за порушення вимог охорони праці
    Ще одна підстава для застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення - це порушення вимог охорони праці. При цьому повинні виконуватися дві умови: - порушення встановлено комісією з охорони праці або уповноваженим з охорони праці; - порушення спричинило тяжкі наслідки (нещасний випадок на виробництві, аварію, катастрофу) або свідомо створювало реальну загрозу
  2. Стаття 13.5. Порушення правил охорони ліній або споруд зв'язку
      1. Порушення правил охорони ліній або споруд зв'язку, якщо це порушення спричинило припинення зв'язку, - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці.
  3. Контрольні питання до § 7.7
      1. Що розуміється під охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок,
  4. Стаття 7.14. Проведення земляних, будівельних та інших робіт без дозволу державного органу охорони об'єктів культурної спадщини
      Проведення земляних, будівельних, меліоративних, господарських та інших робіт без дозволу державного органу охорони об'єктів культурної спадщини у випадках, якщо такий дозвіл обов'язково, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  5. Стаття 7.13. Порушення вимог збереження, використання та охорони об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) федерального значення, їх територій і зон їх охорони
      1. Порушення вимог збереження, використання та охорони об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) федерального значення, включених до Державного реєстру об'єктів культурної спадщини (Перелік об'єктів історичної та культурної спадщини федерального (загальноросійського) значення), їх територій, а одно недотримання обмежень, встановлених в зонах їх охорони, -
  6. Стаття 19.4. Непокора законному розпорядженню посадової особи органу, що здійснює державний нагляд (контроль)
      1. Непокора законному розпорядженню або вимозі посадової особи органу, що здійснює державний нагляд (контроль), а також перешкоджання здійсненню цією посадовою особою службових обов'язків - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до
  7. Стаття 9.4. Порушення вимог нормативних документів у галузі будівництва
      1. Порушення обов'язкових вимог державних стандартів, технічних умов, будівельних норм і правил, затверджених проектів, інших нормативних документів у галузі будівництва при виконанні інженерних вишукувань, проектних, будівельно-монтажних робіт, а також при виробництві будівельних матеріалів, конструкцій і виробів - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у
  8. Стаття 8.33. Порушення правил охорони середовища проживання або шляхів міграції тварин
      Порушення правил охорони середовища проживання або шляхів міграції тварин - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати
  9. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
      1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  10. Стаття 205. Поширення на учнів трудового законодавства
      Коментар до статті 1. З укладенням учнівського договору на учня поширюються правові норми, що регулюють трудовий процес, тобто норми трудового законодавства. Учні, що проходять професійне навчання (підготовку та перепідготовку) в організації, користуються всіма правами і несуть обов'язки працівників даної організації. На них поширюються які у організації правила
  11. Стаття 9.8. Порушення правил охорони електричних мереж напругою понад 1000 вольт
      Порушення правил охорони електричних мереж напругою понад 1000 вольт, що може викликати або викликала перерву в забезпеченні споживачів електричною енергією, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот
  12. Стаття 9.12. Непродуктивне витрачання енергетичних ресурсів
      Непродуктивне витрачання енергетичних ресурсів внаслідок недотримання вимог, установлених державними стандартами або іншими правовими або нормативно-технічними документами, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати
  13. Стаття 8.38. Порушення правил охорони рибних запасів
      Виробництво лісосплаву, будівництво мостів, дамб, транспортування деревини або іншої лісової продукції з лісосік, здійснення вибухових або інших робіт, а одно експлуатація водозабірних споруд і перекачувальних механізмів з порушенням правил охорони рибних запасів, якщо хоча б одне з цих дій може спричинити масову загибель риби або інших водних тварин, знищення в значних
  14. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
      (В ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
© 2014-2022  yport.inf.ua