Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці

Коментар до статті 1. Враховуючи, що багато обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці, закріплені в коментованій статті, конкретизовані в окремих статтях розділу "Охорона праці" та інших розділів і висвітлюються в коментарях до цих статей, тут вони розглядатися не будуть (замість цього даються відсилання до відповідними статтями).
2. Забезпечення безпеки працівників при експлуатації будівель, споруд, обладнання, технологічних процесів означає, що названі процеси повинні відповідати державним нормативним вимогам охорони праці.
Про державні нормативних вимогах охорони праці див. коментар. до ст. 211.
Про забезпечення безпеки застосовуваних у виробництві обладнання, технологічних процесів, сировини і матеріалів див. коментар. до ст. 215.
3. Для запобігання або зменшення впливу на працівників шкідливих або небезпечних виробничих факторів, а також для захисту від забруднення працівники повинні за рахунок роботодавця забезпечуватися засобами індивідуального захисту (спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту) та засобами колективного захисту (технічними засобами захисту від впливу , наприклад, рухомих частин обладнання, що є джерелом небезпеки; від попадання в робочу зону використовуються в роботі небезпечних речовин і матеріалів або інструменту), що пройшли обов'язкову сертифікацію або декларування відповідності у встановленому законодавством РФ про технічне регулювання порядку.
Зміст понять сертифікації як форми підтвердження відповідності об'єктів вимогам технічних регламентів, положенням стандартів, зводів правил або умовам договорів та декларування відповідності як форми підтвердження відповідності продукції вимогам технічних регламентів розкрито в ст. 2 Закону про технічне регулювання.
Порядок проходження обов'язкової сертифікації та декларування відповідності закріплений в гол. 4 зазначеного Закону.
Про забезпечення засобами індивідуального захисту див. коментар. до ст. 221.
Забезпечення працівників сертифікованими засобами колективного захисту здійснюється роботодавцем у відповідності з будівельними нормами і правилами, санітарними правилами і нормами, міжгалузевими та галузевими правилами з охорони праці та іншими нормативними правовими актами, якими встановлено вимоги безпеки до конкретного виду виробництва, виробничому процесу, обладнання, інструменту і т.д.
4. Забезпечення роботодавцем відповідності робочих місць вимогам охорони праці означає, що їх розташування і організація, а також обладнання та інструменти для роботи, повітряне середовище та ін повинні бути безпечними і не загрожувати життю та здоров'ю працівників. Як вказувалося в коментарі до ст. 211 ТК, державні нормативні вимоги охорони праці містяться в федеральних законах, законах суб'єктів РФ і підзаконних нормативних правових актах. Наприклад, організаціям м. Москви при обладнанні робочих місць і підтримці їх у безпечному стані рекомендується дотримуватися таких вимог охорони праці.
Робочі місця повинні бути забезпечені необхідною технологічним оснащенням, запобіжними пристроями, пристроями та іншими засобами, що забезпечують здорові і безпечні умови праці. Обладнання, Оргоснастка, допоміжні пристосування, ріжучий, вимірювальний і допоміжний інструменти, матеріали, заготовки, комплектуючі і готові деталі, вироби та предмети догляду за робочим місцем повинні розміщуватися на робочому місці так, щоб були забезпечені умови для безпечної роботи.
У робочих місць повинні бути передбачені майданчики для розміщення матеріалів і деталей на період їх обробки. Заготовки і оброблені деталі повинні розміщуватися лише на відведеній для цієї мети майданчику в спеціальній тарі або в стійких стопах (штабелях, пакетах) висотою не більше 1 м для металевих деталей і 1,7 м - для дерев'яних.
На обладнанні, столах, механізми і т.п. не повинні знаходитися предмети, що не вимагаються за умовами виробництва.
Робочі місця електрозварювання, що знаходяться у виробничому приміщенні, повинні бути захищені постійними або переносними щитами висотою не менше 1,8 м, а багатопостові трансформатори та генератори повинні бути огороджені перегородками висотою 2,5 м, що виключають доступ сторонніх осіб, і т.д. (Розд. 11 "Організація робочого місця" Методичних вказівок з охорони праці для організацій міста Москви, затв. Розпорядженням уряду Москви від 1 липня 2003 р. N 1140-РП, з додатком Переліку нормативних правових актів з охорони праці, на які є посилання в тексті Методичних вказівок, з внесеними змін. та доп. (Вісник мера і уряду Москви. 2003. N 42).
Безпечні умови праці та належне технічне обладнання всіх робочих місць забезпечуються шляхом раціонального використання виробничих приміщень; вдосконалення технологічних процесів і модернізації технологічного обладнання; механізації та автоматизації технологічних операцій, пов'язаних з транспортуванням та використанням отруйних, легкозаймистих і горючих рідин; впровадження систем автоматичного або дистанційного керування обладнанням шкідливих і небезпечних виробництв та іншими способами, що відповідають вимогам єдиних міжгалузевих і галузевих правил з охорони праці, санітарним правилам і нормам, що затверджується в установленому порядку.
Для визначення відповідності умов праці на кожному робочому місці вимогам охорони праці роботодавець повинен організувати ефективний виробничий контроль за рівнем впливу шкідливих або небезпечних виробничих факторів на здоров'я працівників . На великих і середніх підприємствах в цих цілях можуть створюватися власні лабораторії, оснащені необхідними приладами і укомплектовані кваліфікованими фахівцями. У більш дрібних організаціях подібна робота може виконуватися за договорами з організаціями, що надають послуги в галузі охорони праці.
Конкретні обов'язки щодо забезпечення охорони праці роботодавець покладає на керівників структурних підрозділів і закріплює в посадових інструкціях або затверджує наказом по організації, доводить до відповідної посадової особи під розписку при прийомі на роботу (призначення на нову посаду).
Перед початком робіт їх керівник (начальник виробництва, майстер, бригадир і т.п.) зобов'язаний перевірити обладнання, пристосування, оргоснастки, роботу вентиляції, заземлюючі, пускові, сигнальні пристрої, місця роботи, переконатися в повній їх справності і безпеки.
Порядок проведення окремих видів виробничого контролю закріплений нормативними правовими актами. Наприклад, організація і проведення виробничого контролю за дотриманням санітарних правил і виконанням санітарно-протиепідемічних (профілактичних) заходів регулюються Санітарними правилами СП 1.1.1058-01, введеними в дію з 1 січня 2002 р. Постановою Головного державного санітарного лікаря РФ від 13 липня 2001 р. N 18 (БНА РФ. 2001. N 45).
Відповідно до ст. 11 Закону про промислову безпеку небезпечних виробничих об'єктів Постановою Уряду РФ від 10 березня 1999 затверджені Правила організації та здійснення виробничого контролю за дотриманням вимог промислової безпеки на небезпечному виробничому об'єкті (СЗ РФ. 1999. N 11. Ст. 1305).
На підставі зазначених Правил кожна організація, що експлуатує небезпечні виробничі об'єкти, розробляє положення про виробничому контролі з урахуванням профілю виробничого об'єкта, яке затверджується керівником експлуатуючої організації при обов'язковому узгодженні з територіальним органом, що здійснює державний нагляд у сфері промислової безпеки.
Відповідальність за організацію і здійснення виробничого контролю несуть керівник експлуатуючої організації та особи, на яких покладено такі обов'язки відповідно до законодавства РФ.
При виявленні порушень вимог безпеки і санітарних правил на об'єкті виробничого контролю роботодавець повинен вжити заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень та недопущення їх виникнення, в т.ч.: призупинити або припинити діяльність або роботу окремих цехів, дільниць, експлуатацію будівель, споруд, обладнання, виконання окремих видів робіт і надання послуг; припинити використання у виробництві сировини, матеріалів, які не відповідають встановленим вимогам і не забезпечують випуск продукції, безпечної для людини, та ін
Особливі вимоги до роботодавця пред'являються у зв'язку з необхідністю забезпечити радіаційну безпеку при поводженні працівників з джерелами іонізуючого випромінювання. Зокрема, роботодавець зобов'язаний регулярно інформувати працівників (персонал) про рівні іонізуючого випромінювання на їхніх робочих місцях і про величину отриманих ними індивідуальних доз опромінення; планувати і здійснювати спеціальні заходи; здійснювати систематичний виробничий контроль за радіаційною обстановкою на робочих місцях, у приміщеннях, на територіях організацій, а також за викидом і скиданням радіоактивних речовин (ст. 14 Закону про радіаційну безпеку населення).
З 1998 р. запроваджено щорічну радіаційно-гігієнічна паспортизація організацій - системна оцінка впливу основних джерел іонізуючого випромінювання (техногенних та природних) залежно від стану середовища існування та умов життєдіяльності.
Типові форми радіаційно-гігієнічних паспортів організацій і територій затверджені 21 червня 1999 Наказом МОЗ Росії N 240, Держатомнагляду Росії N 65, Госкомекологіі Росії N 289 (БНА РФ. 1999. N 30).
Роботодавець зобов'язаний також здійснювати спеціальні заходи щодо профілактики канцерогенної небезпеки, а саме: вживати заходів, що виключають можливість контакту працівників з канцерогенними речовинами; замінювати канцерогенні речовини і фактори неканцерогенними-менш канцерогенними речовинами й факторами; максимально обмежувати число осіб, які зазнають впливу канцерогенних факторів; при проектуванні або реконструкції виробництв віддавати перевагу безперервним, безвідходним технологічним процесам з максимальним ступенем автоматизації та механізації, а також герметичному обладнанню та ін (див. СанПин 1.2.2353-08 "Канцерогенні фактори та основні вимоги до профілактики канцерогенної небезпеки", затв. Постановою Головного державного санітарного лікаря РФ / / БНА РФ. 2008. N 23).
Для виявлення та обліку підприємств , технологічних процесів, окремих цехів і виробничих ділянок, на яких працівники піддаються або можуть піддаватися впливу канцерогенних чинників, розробки заходів з профілактики злоякісних новоутворень, своєчасного проведення заходів з охорони здоров'я працівників проводиться санітарно-гігієнічна паспортизація канцерогенноопасних виробництв відповідно до Методичних вказівок, затверджених у установленому порядку, та у строки, узгоджені з територіальними органами Росспоживнагляду (МУ 1.1.688-98 - Охорона праці та соціальне страхування. 1999. N 8. С. 71).
5. Відповідність робочих місць вимогам охорони праці, прогресивним технічним, технологічним, організаційним рішенням, а також передового досвіду, нормативам і стандартам визначається в ході атестації робочих місць.
Атестація робочих місць за умовами праці - оцінка умов праці на робочих місцях у метою виявлення шкідливих і (або) небезпечних виробничих факторів і здійснення заходів щодо приведення умов праці у відповідність з державними нормативними вимогами охорони праці.
Ця робота регулюється Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 31 серпня 2007 р. N 569 " Про затвердження Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці "(БНА РФ. 2008. N 10) і передбачає порядок здійснення діяльності роботодавців - юридичних осіб та роботодавців - фізичних осіб, за винятком роботодавців - фізичних осіб, які є індивідуальними підприємцями, з проведення атестації робочих місць за умовами праці, оформлення та використання результатів атестації, а також визначає методи досліджень при проведенні оцінки умов праці.
Зазначеним Порядком належить керуватися також і організаціям, залученим для атестації робочих місць за умовами праці, - атестує організаціям.
Терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці в організації встановлюються виходячи з того, що кожне робоче місце має атестуватися не рідше одного разу на п'ять років.
Обов'язковою повторної атестації робочих місць за умовами праці (переатестації) підлягають робочі місця:
після заміни виробничого обладнання;
після зміни технологічного процесу, засобів колективного захисту та ін;
при виявленні порушень встановленого Порядку, на вимогу посадових осіб федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на проведення державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, а також органів виконавчої влади суб'єктів РФ, уповноважених на проведення державної експертизи умов праці.
Знову організовані робочі місця атестуються після введення їх в експлуатацію.
  Для проведення атестації робочих місць за умовами праці в організації видається наказ, відповідно до якого створюється атестаційна комісія, визначається її склад і, при необхідності, складу атестаційних комісій у структурних підрозділах організацій, стверджується голова атестаційної комісії, а також визначаються терміни і графіки проведення робіт з атестації робочих місць за умовами праці.
  Атестаційна комісія створюється організацією, в якій проводиться атестація робочих місць за умовами праці, і атестує організацією на паритетній основі з метою координації, методичного керівництва та контролю за проведенням роботи з атестації робочих місць.
  Атестаційна комісія формується, як правило, з фахівців, які пройшли підготовку з загальних питань атестації робочих місць за умовами праці в організаціях, уповноважених на цей вид навчання федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони праці.
  До складу атестаційної комісії організації рекомендується включати керівників структурних підрозділів організації, юристів, фахівців служб охорони праці, фахівців з кадрів, фахівців з праці та заробітної плати, представників лабораторних підрозділів, головних спеціалістів, медичних працівників, представників профспілкових організацій або інших уповноважених працівниками представницьких органів, представників комітетів (комісій) з охорони праці, уповноважених (довірених) осіб з охорони праці професійних спілок або трудового колективу, представників атестує організації.
  Атестація робочих місць за умовами праці включає гігієнічну оцінку умов праці, оцінку травмобезопасності та забезпеченості працівників засобами індивідуального захисту.
  Нормативною базою проведення атестації робочих місць за умовами праці є: Трудовий кодекс РФ, нормативні акти, що містять державні нормативні вимоги охорони праці, а також інші документи з охорони праці.
  У ході атестації повинно використовуватися Посібник з гігієнічної оцінки факторів робочого середовища і трудового процесу. Критерії та класифікація умов праці Р 2.2.2006-05 затверджені Роспотребнадзором 29 липня 2005
  За результатами атестації робочих місць за умовами праці атестаційна комісія розробляє план заходів щодо поліпшення і оздоровлення умов праці в організації, куди включаються в т.ч. заходи, які потребують матеріальних витрат. При цьому вказуються джерела фінансування заходів, терміни їх виконання, виконавці та усуваються шкідливі і (або) небезпечні виробничі фактори по конкретних робочих місцях. План заходів щодо поліпшення і оздоровлення умов праці в організації підписується головою атестаційної комісії і після узгодження з комітетом (комісією) з охорони праці, профспілковим чи іншим уповноваженим працівником і представницьким органом затверджується роботодавцем і включається до колективного договору. Крім цього комісія вносить пропозиції про готовність до сертифікації організації робіт з охорони праці.
  Згідно п. 5.3 Генеральної угоди між загальноросійськими об'єднаннями профспілок, загальноросійськими об'єднаннями роботодавців та Урядом Російської Федерації на 2008 - 2010 роки порядок проведення атестації робочих місць підлягає подальшому вдосконаленню.
  6. Про забезпечення режиму праці і відпочинку працівників відповідно до законодавства РФ і суб'єктів РФ див. коментар. до статей розділів ТК "Робочий час" і "Час відпочинку".
  7. Про навчання працівників безпечним прийомам і методам роботи див. коментар. до ст. 225.
  8. Про організацію контролю за станом умов праці на робочих місцях, а також за правильністю застосування засобів індивідуального та колективного захисту див. коментар. до ст. 217.
  9. Про організацію проведення медичних оглядів див. коментар. до ст. 213.
  10. Роботодавець зобов'язаний інформувати працівників про умови праці в місцях, де їм належить виконувати роботу: про фактори виробничого середовища і самого трудового процесу, про ризик ушкодження здоров'я та належних їм компенсації і засобах індивідуального захисту. Така інформація повинна надаватися як при прийомі на роботу, так і в подальший час.
  Наприклад, якщо працівник приймається на роботу з шкідливими або небезпечними умовами праці, він повинен бути повідомлений, з якими саме несприятливими виробничими чинниками йому доведеться мати справу, який ризик для його здоров'я (одержання травми, професійного захворювання), які застосовуються заходи захисту від впливу несприятливих факторів (встановлено заходи колективного захисту, видаються засоби індивідуального захисту), які покладаються компенсації у зв'язку з впливом шкідливих і небезпечних виробничих факторів (встановлені підвищена оплата праці, скорочений робочий час та додаткові відпустки, безкоштовно видається молоко або лікувально-профілактичне харчування та ін .).
  Роботодавець зобов'язаний інформувати працівників про стан умов праці на робочих місцях і в організації в цілому, зокрема повідомляти їм про результати атестації робочих місць за умовами праці. Безпосереднє інформування працівників від імені роботодавця про стан умов праці на робочому місці, а також про вжиті заходи по захисту від небезпечних і шкідливих виробничих факторів входить в посадові обов'язки начальника відділу охорони праці (розд. I Кваліфікаційного довідника посад керівників, спеціалістів та інших службовців, затв . Постановою Мінпраці Росії від 21 серпня 1998 р. N 37. М.: Пріор, 2000). Проведення перевірок умов і охорони праці на робочих місцях та інформування про їх результати - також обов'язок комітетів (комісій) з охорони праці, створюваних в організаціях (див. коментар. До ст. 218).
  У разі ненадання працівникам інформації про умови праці на їх робочих місцях вони вправі звертатися до вищих в порядку підлеглості органи (якщо такі органи є), до органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці (див. коментар. До ст. 353), а також до органів громадського контролю (див. коментар. до ст. 370). Про порядок розгляду звернень див. коментар. до п. 9 ст. 219.
  11. Роботодавець зобов'язаний запобігати аварійні ситуації. Цей обов'язок реалізується ним шляхом закріплення в інструкціях з охорони праці для працівників спеціальних розділів про вимоги безпеки в аварійних ситуаціях, де вказуються: перелік основних можливих аварійних ситуацій і причини, що їх викликають; дії працівників при виникненні аварій і ситуацій, які можуть призвести до небажаних наслідків ; дії з надання першої допомоги потерпілим при травмуванні, отруєнні і раптовому захворюванні та ін (розд. IV і V Методичних рекомендацій з розробки державних нормативних вимог охорони праці, затв. Постановою Мінпраці Росії від 17 грудня 2002 р. N 80 / / Бюлетень Мінпраці Росії. 2003. N 5). Крім того, роботодавець повинен розробити комплекс заходів щодо запобігання та ліквідації наслідків аварій.
  Так, організації, що експлуатують небезпечні виробничі об'єкти, зобов'язані: проводити підготовку та атестацію працівників у галузі промислової безпеки; організовувати і здійснювати виробничий контроль за дотриманням вимог промислової безпеки; забезпечувати наявність і функціонування необхідних приладів і систем контролю за виробничими процесами відповідно до встановлених вимог; забезпечувати проведення експертизи промислової безпеки будівель, а також проводити діагностику, випробування, огляд споруд і технічних пристроїв, застосовуваних на небезпечному виробничому об'єкті, у встановлені терміни; планувати і здійснювати заходи щодо локалізації та ліквідації наслідків аварій на небезпечному виробничому об'єкті; укладати з професійними аварійно- рятувальними службами або з професійними аварійно-рятувальними формуваннями договори на обслуговування, а у випадках, передбачених законодавством РФ, створювати власні професійні аварійно-рятувальні служби або формування, а також позаштатні аварійно-рятувальні формування з числа працівників; навчати працівників дій у разі аварії або інциденту на небезпечному виробничому об'єкті; створювати системи спостереження, оповіщення, зв'язку та підтримки дій у випадку аварії і містити зазначені системи в придатному для використання стані (ст. ст. 9, 10 Закону про промислову безпеку небезпечних виробничих об'єктів).
  Організації, що експлуатують ядерні установки, радіаційні джерела або пункти зберігання ядерних матеріалів, зобов'язані забезпечувати: розробку та реалізацію заходів щодо запобігання аварій (на ядерній установці, на радіаційному джерелі і в пункті зберігання) і зниження їх негативних наслідків для працівників зазначених об'єктів, населення і навколишнього середовища; розробку та реалізацію в межах своєї компетенції заходів щодо захисту працівників і населення у разі аварії; підбір, підготовку і підтримання кваліфікації працівників експлуатуючих організацій, що здійснюють діяльність у сфері використання атомної енергії, та інші заходи (ст. 35 Закону про використання атомної енергії) .
  Необхідність розробки плану дій, що попереджають виникнення надзвичайних ситуацій та ліквідують їх наслідки, передбачена також для об'єктів зі зберігання та знищення хімічної зброї та під час його перевезення (ст. ст. 14, 15 Закону про знищення хімічної зброї).
  12. Для оцінки якості діяльності роботодавця щодо забезпечення безпечних умов праці в організаціях, діяльності служби охорони праці, роботи з проведення атестації робочих місць, навчання та професійної підготовки працівників у галузі охорони праці та ін коментована стаття передбачає необхідність проведення сертифікації робіт з охорони праці. У цих цілях відповідно до Постанови Мінпраці Росії від 24 квітня 2002 р. N 28 створена Система сертифікації робіт з охорони праці в організаціях (ССОТ), а також затверджені Положення про Систему сертифікації робіт з охорони праці в організаціях і Правила сертифікації робіт з охорони праці (БНА РФ. 2002. N 33).
  Федеральним органам виконавчої влади, органам виконавчої влади суб'єктів РФ, котрі відають питаннями охорони праці, доручено провести підготовчу роботу для запровадження сертифікації робіт з охорони праці в організаціях.
  Організаційну структуру ССОТ утворюють:
  Мінпраці Росії;
  Центральний орган ССОТ, який визначається Мінпраці Росії;
  центр охорони праці;
  центральні органи галузевих підсистем ССОТ;
  акредитовані органи з сертифікації;
  акредитовані випробувальні лабораторії (центри).
  Сертифікація робіт з охорони праці здійснюється відповідно до заявок організацій по мірі їх готовності до перевірки й оцінки зазначених робіт органами з сертифікації на відповідність нормам і вимогам охорони праці та отримання сертифікату безпеки.
  Наявність сертифікату безпеки свідчить про те, що стан роботи з охорони праці в даній організації відповідає встановленим державним нормативним вимогам охорони праці і їй можуть бути зроблені знижки до страхового тарифу на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що встановлюються Фондом соціального страхування РФ на поточний рік відповідно до Правил встановлення страхувальникам знижок і надбавок до страхових тарифів на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, затв. Постановою Уряду РФ від 6 вересня 2001 р. N 652 (СЗ РФ. 2001. N 37. Ст. 3696).
  13. Соціальне страхування працівників від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань здійснюється роботодавцем (страхувальником) за рахунок власних коштів шляхом перерахування Фонду соціального страхування РФ (страховикові) у встановленому порядку обов'язкових платежів (ст. 17 Закону про страхування від нещасних випадків та професійних захворювань).
  Розмір страхових внесків визначається виходячи із страхових тарифів, які встановлюються в законодавчому порядку.
  Відповідно до Федерального закону від 21 липня 2007 р. N 186-ФЗ "Про страхові тарифи на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на 2008 рік і на плановий період 2009 і 2010 років" (СЗ РФ. 2007. N 30. Ст. 3800) встановлено, що в 2008 році і в плановий період 2009 і 2010 років страхові внески на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань сплачуються в порядку і за тарифами, які встановлені Федеральним законом від 22 грудня 2005 р . N 179-ФЗ "Про страхові тарифи на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на 2006 рік" (СЗ РФ. 2005. N 52 (ч. I). Ст. 5592).
  Розмір тарифів встановлений у відсотках до нарахованої роботодавцем оплаті праці по всіх підставах (доходу) застрахованих, а у відповідних випадках - до суми винагороди за цивільно-правовим договором у відповідності з видами економічної діяльності за класами професійного ризику. Таких класів професійного ризику названим Федеральним законом встановлено 32. Значить, по виду економічної діяльності, віднесені до 4 класу професійного ризику, розмір страхових внесків складе 0,5% до нарахованої оплати праці по всіх підставах (доходу) застрахованих; за видами економічної діяльності, віднесених до 22 класу професійного ризику, - 3,4 %. Правила віднесення видів економічної діяльності до класу професійного ризику затверджені Постановою Уряду РФ від 1 грудня 2005 р. N 713 (СЗ РФ. 2005. N 50. Ст. 5300). Порядок нарахування, обліку та витрачання коштів на обов'язкове соціальне страхування регулюється відповідними Правилами (Правила нарахування, обліку та витрачання коштів на здійснення обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, затв. Постановою Уряду РФ від 2 березня 2000 р. N 184 / / СЗ РФ. 2000. N 11. Ст. 1181).
  Порядок внесення до Фонду соціального страхування Російської Федерації капіталізованих платежів при ліквідації юридичних осіб - страхувальників по обов'язковому соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань визначено Урядом РФ (Постанова Уряду РФ від 17 листопада 2000 р. N 863 / / СЗ РФ. 2000. N 48. Ст. 4693).
  Капіталізовані платежі вносяться ліквідаційною комісією (конкурсним керуючим) за місцем реєстрації страхувальника шляхом їх перерахування в установленому порядку на рахунок страховика.
  Перераховуються ці платежі в порядку черговості, встановленої цивільним законодавством. Відповідно до ст. 64 ГК страховику вони повинні перераховуватися в першочерговому порядку.
  Акумульовані Фондом соціального страхування РФ страхові внески використовуються цим Фондом на відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю застрахованих при виконанні ними трудових обов'язків за трудовим договором, і в інших встановлених Законом про страхування від нещасних випадків та професійних захворювань випадках шляхом надання застрахованим у повному обсязі всіх необхідних видів забезпечення по страхуванню (див. коментар. до ст. 184).
  14. Стаття, що не тільки закріплює обов'язки роботодавця щодо створення безпечних умов і охорони праці, а й зобов'язує його забезпечувати безперешкодний допуск посадових осіб федеральних органів виконавчої влади, уповноважених на проведення державного нагляду та контролю, органів виконавчої влади суб'єктів РФ в області охорони праці, органів Фонду соціального страхування РФ, а також представників органів громадського контролю з метою проведення перевірок умов і охорони праці та розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, виконувати приписи посадових осіб федеральних органів виконавчої влади, уповноважених на проведення державного нагляду і контролю, і розглядати подання органів громадського контролю у встановлені Трудовим кодексом, іншими федеральними законами терміни.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці"
  1. Стаття 163. Забезпечення нормальних умов роботи для виконання норм виробітку
      роботодавці повинні забезпечити їх усім працівникам на всіх робочих місцях. 2. Якщо роботодавець не забезпечив умов, зазначених у ст. 163, і працівник не виконав встановлені норми праці, вважається, що невиконання норм мало місце не з вини працівника. Оплата праці в цьому випадку проводиться в розмірі не нижче середньої заробітної плати (визнання провини роботодавця). (Див. ст. 155 і коммент. До
  2. 5. Звільнення за порушення вимог охорони праці
      роботодавець повинен довести, що зазначені наслідки з'явилися результатом порушення працівником вимог охорони праці. Якщо такі наслідки були відсутні, але була свідомо реальна загроза їх настання, то факт, що дані наслідки могли настати саме через порушення працівником вимог охорони праці, також повинен довести роботодавець. Зверніть увагу! Правила охорони праці
  3. Стаття 155. Оплата праці при невиконанні норм праці, невиконанні трудових (посадових) обов'язків
      обов'язків працівника. Норми праці (норми часу, виробітку, обслуговування) встановлюються в локальних нормативних актах. Вони обов'язкові для виконання. Невиконання норм праці є дисциплінарним проступком (див. коментар. До ст. 192). Факт невиконання норм праці повинен бути зафіксований у письмовій формі. Працівнику надається можливість дати письмове пояснення з цього приводу.
  4. Контрольні питання до § 7.7
      безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок, вагітних жінок, матерів, які мають малолітніх дітей? 6. Яка система органів нагляду і контролю за дотриманням
  5. Стаття 13.5. Порушення правил охорони ліній або споруд зв'язку
      забезпеченні безперебійної роботи ліній передач, трактів і каналів, наданих для потреб управління, оборони, безпеки та охорони правопорядку, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  6. Стаття 32. Обов'язки роботодавця щодо створення умов, що забезпечують діяльність представників працівників
      обов'язки роботодавця створювати для представників працівників необхідні умови обумовлено тим, що професійні спілки та інші представники працівників здійснюють свою діяльність в приміщенні (на території) організації, роботодавця - індивідуального підприємця. 2. Відповідно до ст. 377 ТК роботодавець зобов'язаний безоплатно надати виборним профспілковим органам приміщення
  7. Порушення правил охорони праці (ст. 143 КК).
      статтями гл. 16 КК про відповідально-сті за умисні злочини проти життя і здоров'я. Суб'єкт злочину спеціальний: працівник, що складається в трудових відносинах з роботодавцем (юридичною особою (організацією) або фізичною особою), на якого в установленому порядку були покладені обов'язки з дотримання відповідних правил, керівник організації або ра роботодавцями -
  8. Стаття 162. Запровадження, заміна і перегляд норм праці
      зобов'язаний інформувати представницький орган працівників про проект відповідного локального нормативного акта, а цей орган - висловити свою думку про його зміст, тобто дотримати процедуру, передбачену ст. 372 ТК. 4. Встановлені в порядку, передбаченому законодавством, норми праці вводяться в дію наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому вказується, де і з якого часу
  9. 42. Загальні положення законодавства про працю
      обов'язки, а також інші періоди часу, які відповідно до цього Кодексу, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації ставляться до робочого часу; 2) час відпочинку - час, протягом якого працівник вільний від виконання трудових обов'язків і який він може використовувати за своїм розсудом; 3) заробітна плата (оплата праці
  10. 62. Поняття трудового договору
      обов'язків). Трудовий договір (угода) є однією з головних підстав виникнення трудових відносин (правового зв'язку) між роботодавцем і працівником. Принцип свободи трудового договору лежить в основі не тільки його добровільного ув'язнення, але і подальших трудових відносин. Тільки з укладенням та підписанням трудового договору з роботодавцем громадянин стає членом даної
  11. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
      обов'язок держави (ст. 2 Конституції РФ). Саме в силу прийнятої на себе обов'язки по захисту прав і свобод людини, в т.ч. права на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки та гігієни (ч. 3 ст. 37 Конституції РФ), держава визначила в коментованій статті основні напрямки своєї політики в галузі охорони праці. Розробка, здійснення і періодичний перегляд
  12. Стаття 209. Основні поняття
      стаття закріплює зміст основних понять, що використовуються в процесі забезпечення безпечних умов праці для працівників, і тим самим служить правильному розумінню і застосуванню правових норм, включених в названий розділ. Так, визначення в ТК поняття "охорона праці" як системи збереження життя і здоров'я працівників у процесі трудової діяльності, що включає правові,
  13. Стаття 146. Оплата праці в особливих умовах
      стаття передбачає загальний принцип підвищення оплати праці при несприятливих умовах здійснення трудової діяльності, який потім розкривається в ст. ст. 147, 148 ТК. 2. Законодавець виділяє 4 групи особливих умов праці: важкі роботи; роботи із шкідливими умовами праці; роботи з небезпечними умовами праці; роботи в місцевостях з особливими кліматичними умовами; роботи з іншими особливими
© 2014-2022  yport.inf.ua