Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
В.І. Радченко, А.С. Михлин, В.А. Казакова. Коментар до кримінального кодексу російської федерації (постатейний), 2008 - перейти до змісту підручника

Стаття 271. Порушення правил міжнародних польотів Коментар до статті 271


1. Об'єкт злочину - безпека і порядок виконання міжнародних польотів.
2. Правила міжнародних польотів регламентуються Законом РФ "Про Державну кордоні Російської Федерації", Повітряним кодексом РФ, окремими міжнародними угодами та іншими нормативними актами.
3. До порушень правил міжнародних польотів відносяться: недотримання зазначених у дозволі маршрутів, місць посадки, повітряних воріт, висоти польоту або інше порушення правил міжнародних польотів (політ з простроченим дозволом, посадка в аеропортах, невідкритих для міжнародних польотів, відключення телекомунікації і т.п .).
На відміну від ст. 263 КК РФ, що передбачає відповідальність за порушення внутрішньодержавних правил безпеки руху повітряного транспорту, склад розглядуваного злочину, який охороняє безпеку міжнародних польотів, формальний і вважається закінченим з моменту вчинення зазначених порушень незалежно від настання будь-яких наслідків.
Вимушене порушення зазначених правил у зв'язку з втратою орієнтування, технічними причинами, доставкою поранених і хворих і т.п. не утворює складу розглядуваного злочину.
4. Суб'єкт злочину - будь-яка особа, яка досягла 16-річного віку (командир або член екіпажу повітряного судна, пасажир, принуждающий екіпаж до порушень правил міжнародних польотів, та ін.)
5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 271. Порушення правил міжнародних польотів Коментар до статті 271 "
  1. Стаття 271. Порушення правил міжнародних польотів Коментар до статті 271
    Об'єкт злочину - суспільні відносини, що регулюють встановлений порядок міжнародних польотів. Їх сутність полягає в забезпеченні безпеки використання повітряного простору, яка являє собою комплексну характеристику встановленого порядку використання повітряного простору, що визначатиме її здатність забезпечити виконання всіх видів діяльності з
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  4. 9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
    За договором перевезення конкретного вантажу, який носив реальний характер, тобто вважався укладеним з моменту прийняття перевізником вантажу до перевезення, перевізник був зобов'язаний доставити ввірений йому відправником вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачу), а відправник повинен був сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ст. 72 Основ
  5. Стаття 322. Незаконне перетинання Державного кордону Російської Федерації Коментар до статті 322
    Основним об'єктом злочину є недоторканність Державного кордону Російської Федерації, нормальний режим її функціонування. Додатковий об'єкт - здоров'я людини. Поняття Державного кордону Російської Федерації наведено в ст. 1 Закону РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації". Під Державною кордоном Російської Федерації
  6. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому , реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  7. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 січня. Стаття, що передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права
  8. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 січень. У даній статті встановлено обов'язки поліції, а в наступній статті передбачені її права. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, до переліку обов'язків поліції включені функції, що не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними
  9. Використана література
    * (1) Див: Волженкін Б . В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А . І.Рарога. М., 1998. С. 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С. 15. * (5) Гаухман Л.Д. , Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
  10. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
© 2014-2022  yport.inf.ua