Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 363. Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці

Коментар до статті 1. Стаття 212 ТК зобов'язує роботодавця: а) забезпечувати безперешкодний допуск посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці з метою перевірки умов і охорони праці в організації, розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; б) виконувати приписи посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці.
Стаття 22 ТК в числі основних обов'язків роботодавця закріплює своєчасне виконання приписів державних наглядових і контрольних органів, сплату грошових штрафів, накладених за порушення законів, інших нормативних правових актів про працю.
2. Необгрунтоване перешкоджання наглядово-контрольної діяльності органів федеральної інспекції праці, невиконання у встановлений термін приписів державних інспекторів праці згідно ст. 25 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців служить підставою для притягнення до відповідальності керівників та інших посадових осіб організацій.
За невиконання або неналежне виконання зазначених вище обов'язків керівники (їх представники) можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності (див. ст. Ст. 192, 193 і коммент. До них).
Загрози насильства або насильницькі дії по відношенню до державних інспекторам праці, членам їх сімей та їх майну, що містять ознаки кримінально караного діяння, можуть служити підставою для постановки питання про притягнення керівників (їх представників) до кримінальної відповідальності .
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 363. Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці "
  1. Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
    стаття передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів праці. Адміністративний порядок передбачає подачу скарги вищестоящому по підпорядкованості особі чи органу. У ст. 361 уточнюється, що рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю, головному державному інспектору
  2. Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
    363 і коммент. до
  3. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці Російської Федерації, його заступники; головний державний правовий інспектор праці Російської Федерації; головний державний інспектор Російської Федерації з охорони
  4. Коментар до статті 23.12
    відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства РФ про працю та охорону праці, а також за результатами перевірок передавати матеріали за фактами порушень законодавства РФ про працю та охорону праці в правоохоронні органи і клопотати про притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності, а також пред'являти позови до суду. 4. Про перелік посадових осіб федеральної інспекції праці
  5. Стаття 23.30. Органи державного енергетичного нагляду
    статтями 7.19, 9.7 - 9.12, 11.20 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з енергетичного нагляду, його заступники; 2) старші державні інспектори з енергетичного нагляду; 3) державні інспектори з
  6. Стаття 229.3. Проведення розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці
    стаття наділяє державного інспектора праці правом проводити додаткове розслідування нещасного випадку при виявленні прихованого нещасного випадку, надходженні скарги, заяви, іншого звернення потерпілого (його законного представника або іншої довіреної особи) , особи, що перебувала на утриманні загиблого в результаті нещасного випадку, або особи, яка перебувала з ним у близькій спорідненості
  7. Стаття 17.8. Перешкоджання законній діяльності судового пристава-виконавця
    діяльності судового пристава-виконавця, що знаходиться при виконанні службових обов'язків, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  8. Стаття 229.2. Порядок проведення розслідування нещасних випадків
    стаття передбачає, проведення яких дій покладається на комісію з розслідування нещасного випадку (державного інспектора праці), а також приблизний перелік матеріалів, які можуть бути використані в ході розслідування, в т. ч. матеріалів, що підлягають підготовці роботодавцем. Конкретний перелік матеріалів розслідування визначається головою комісії (державним
  9. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, містять норми трудового права, розглядає
  10. Стаття 13.18. Перешкоджання впевненому прийому радіо-і телепрограм
    праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати
  11. Стаття 13.16. Перешкоджання поширенню продукції засоби масової інформації
    праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати
  12. Стаття 15.20. Перешкоджання здійсненню інвестором прав з управління господарським товариством
    праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати
  13. Стаття 19.4. Непокора законному розпорядженню посадової особи органу, що здійснює державний нагляд (контроль)
    перешкоджання здійсненню цією посадовою особою службових обов'язків - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Невиконання законних вимог посадової особи органу охорони континентального шельфу
  14. Стаття 17.5. Перешкоджання явці до суду народного чи присяжного засідателя
    праці.
  15. Стаття 17.2. Перешкоджання діяльності Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації
    перешкоджання діяльності Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації в іншій формі - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати
  16. Стаття 23.14. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд
    статтями 10.6 - 10.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний ветеринарний інспектор Російської Федерації, його заступники; 2) головні державні ветеринарні інспектори суб'єктів Російської Федерації, їх заступники; 3) головні державні ветеринарні
  17. Стаття 23.29. Органи, що здійснюють державний екологічний контроль
    статтями 7.11, 8.1, 8.2, 8.4 - 8.6, 8.18, 8.19, 8.21 - 8.23, частинами 2 і 3 статті 8.31, статтями 8.33 - 8.36, частиною 3 статті 8.37 , статтею 8.39 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з охорони природи, його заступники; 2) старші
  18. Коментар до статті 23.42
    відповідальності державних інспекторів Федеральної авіаційної служби Росії щодо здійснення державного контролю за діяльністю в галузі цивільної авіації, затвердженим Постановою Уряду РФ від 29 вересня 1998 р. N 1131, здійснення державного контролю в галузі цивільної авіації проводиться інспекторами державних інспекторських органів : - головним
  19. Стаття 14.14. Перешкоджання посадовими особами кредитної організації здійсненню функцій тимчасової адміністрації
    праці.
  20. Стаття 23.29. Органи, що здійснюють державний екологічний контроль
    статтями 7.6, 7.11, 8.1, 8.2, 8.4 - 8.6, 8.12 (в частині порушення порядку відведення земельних ділянок у водоохоронних зонах і прибережних смугах водних об'єктів), частинами 1, 2, 4 статті 8.13, частиною 1 статті 8.14, статтями 8.15, 8.18, 8.19, 8.21 - 8.23, частинами 2 і 3 статті 8.31, статтями 8.33 - 8.36, частиною 3 статті 8.37, статтями 8.39, 8.41 цього Кодексу. (В ред. Федеральних законів від